Autor Wątek: Vega VV01 - pierwszy lot  (Przeczytany 13583 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maciejurbanowicz

• Junior
  • **
    • MURB Space
Odp: Vega VV01 - pierwszy lot
« Odpowiedź #105 dnia: Luty 26, 2012, 22:57 »
Dzięki za odpowiedź, na początku myślałem podobnie (iż po trzy były w 04C & 05C a jeden w 06C), ale potem obejrzałem filmik z separacji - i się okazało, że do dwóch tylko umiem liczyć. :) A to kłóciło mi się z innymi przemyśleniami.

Na filmie widać, jak wylatują po trzy CubeSat-y z dwóch widocznych P-PODów. Ciekawie wygląda samo wyrzucenie satelitó. Otóż widać, jak pierwszy wylatujący satelita z P-POD-a leci trochę na bok i jest wprawiany w ruch obrotowy. Mogło mieć to swoje konsekwencje w problemach z komunikacją, które zgłaszały team-y mające CubeSaty "na szczycie" stosu.

Pozdrawiam,
Maciek Urbanowicz
Maciej Urbanowicz
MURB Space | Engineering | Business Development | Consultancy
http://www.murb-space.com

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 28, 2012, 01:24 »
Dzięki za odpowiedź, na początku myślałem podobnie (iż po trzy były w 04C & 05C a jeden w 06C), ale potem obejrzałem filmik z separacji - i się okazało, że do dwóch tylko umiem liczyć. :) A to kłóciło mi się z innymi przemyśleniami.

Na filmie widać, jak wylatują po trzy CubeSat-y z dwóch widocznych P-PODów. Ciekawie wygląda samo wyrzucenie satelitó. Otóż widać, jak pierwszy wylatujący satelita z P-POD-a leci trochę na bok i jest wprawiany w ruch obrotowy. Mogło mieć to swoje konsekwencje w problemach z komunikacją, które zgłaszały team-y mające CubeSaty "na szczycie" stosu.

Ciekawe, czy można zatem spodziewać się jakichś oficjalnych zażaleń i zbadania systemów wyrzutowych P-PODów?

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś - tyle że jutro"
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 28, 2012, 23:24 »
Szczerze mówiąc w ogóle wydaje mi się, że lot w końcowej fazie był jakiś taki chaotyczny, jakby niekontrolowany. Może tak miało być, nie wiem nie znam się, ale na filmie widać jak rakieta wiruje, a to wzbudza we mnie podejrzenia. Pytanie do fachowców - tak miało być?
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 28, 2012, 23:32 »
Ciekawe, czy można zatem spodziewać się jakichś oficjalnych zażaleń i zbadania systemów wyrzutowych P-PODów?

Na działanie P-PODów nie ma chyba gwarancji, szczególnie, że wyrzucany sprzęt też jest amatorski. Jest to więc ryzyko całej misji i potrzeba zastosowania jakiegoś aktywnego systemu orientacji + sun sensora w CubeSatach. Ale to ogranicza miejsce na payload...

Offline maciejurbanowicz

• Junior
  • **
    • MURB Space
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 29, 2012, 00:03 »

Nie będzie żadnych zażaleń:). P-POD-y są dobrze przetestowane i były w kosmosie wielokrotnie. Chłopaki z CalPoly rozcznie montują co najmniej kilka P-POD-ów. Obecna wersja (bodajże 3...) została zmodyfikowana co do okienek dostępowych do satelitów. Sam mechanizm się nie zmienia:).

Pozdrawiam,
Maciek Urbanowicz
Maciej Urbanowicz

Offline maciejurbanowicz

• Junior
  • **
    • MURB Space
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 29, 2012, 00:05 »

Na działanie P-PODów nie ma chyba gwarancji, szczególnie, że wyrzucany sprzęt też jest amatorski. Jest to więc ryzyko całej misji i potrzeba zastosowania jakiegoś aktywnego systemu orientacji + sun sensora w CubeSatach. Ale to ogranicza miejsce na payload...

Paradoksalnie, to pierwszy CubeSat ma zawsze najgorzej. Chodzi tutaj głównie o "współpracę" na drodze satelita-drzwi od P-POD-a.

Pozdrawiam,
Maciek Urbanowicz
Maciej Urbanowicz

Offline maciejurbanowicz

• Junior
  • **
    • MURB Space
« Odpowiedź #111 dnia: Luty 29, 2012, 00:11 »
Szczerze mówiąc w ogóle wydaje mi się, że lot w końcowej fazie był jakiś taki chaotyczny, jakby niekontrolowany. Może tak miało być, nie wiem nie znam się, ale na filmie widać jak rakieta wiruje, a to wzbudza we mnie podejrzenia. Pytanie do fachowców - tak miało być?

Wydaje mi się, że tak miało być. Po wyłączeniu silnika głównego pewnie chcieli jakoś ustabilizować platformę, aby satelity były wyrzucone w jednym kierunku, więc wprawili ją w powolny ruch obrotowy. Ale to tylko moje przypuszczenia.

Pozdrawiam,
Maciek Urbanowicz
Maciej Urbanowicz

Offline jmvh

• Weteran
« Odpowiedź #112 dnia: Luty 29, 2012, 12:38 »

Paradoksalnie, to pierwszy CubeSat ma zawsze najgorzej. Chodzi tutaj głównie o "współpracę" na drodze satelita-drzwi od P-POD-a.

Z kolei kolejne dwa mają już chyba dużo lepiej skoro na nagraniu praktycznie "zlepiają" się ze sobą? Przed tym wideo myślałem, że zwykle zachowują się podobnie jak pierwszy jeśli chodzi o dalszy ruch, tzn każdy leci w swoją stronę.

Offline maciejurbanowicz

• Junior
  • **
    • MURB Space
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 01, 2012, 00:36 »

Z kolei kolejne dwa mają już chyba dużo lepiej skoro na nagraniu praktycznie "zlepiają" się ze sobą? Przed tym wideo myślałem, że zwykle zachowują się podobnie jak pierwszy jeśli chodzi o dalszy ruch, tzn każdy leci w swoją stronę.

Okazuje się, że pierwszy jest wypchnięty w efekcie nieco na bok (wpływ otwarcia drzwi P-POD-a) a reszta oddziela się od siebie typowo z wykorzystaniem tzw. spring plunger-ów. Tutaj wchodzi w grę jakość ich montażu. Jeżeli są dobrze zamontowane (tzn. siła oddziaływania sprężyn na kolejnego CubeSata jest mniej więcej taka sama dla każdego z dwóch spring plunger-ów), to satelity powinny się oddzielić z wywołaniem minimalnego ruchu obrotowego (minimalnego, tzn. takiego, gdzie prędkość nie będzie rzędu jednego-kilku obrotów na minutę).

Pozdrawiam,
Maciek Urbanowicz
Maciej Urbanowicz

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 13, 2012, 18:17 »
I tak minął miesiąc od startu Vegi... :)

Offline maciejurbanowicz

• Junior
  • **
    • MURB Space
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 13, 2012, 23:38 »
Pierwszy miesiąc upłynął głownie... na papierach:/. Niestety trzeba było wyprostować trochę różnych spraw, które zaległy jeszcze z czasów, kiedy projekt był wykonywany tutaj na miejscu. Ale już wracamy do pełnej dyspozycji i na dowód tego uruchomiliśmy dzisiaj stronę dla radioamatorów. Można pobrać z niej soft do stacji naziemnej jak i przesłać odebraną telemetrię. Stronka jest pod adresem http://www.pw-sat.pl/pw-sat_radio_amateur. Wszystkie uwagi mile widziane (adres e-mail na stronie) - proszę tylko o chwilę cierpliwości co do naprawy błędów:). Strona jest w fazie testowej.

P.S.
Już pierwsi radioamatorzy się zarejestrowali. Mam także 7 plików z telemetrią z Niemiec.

Pozdrawiam,
Maciek
Maciej Urbanowicz

Offline maciejurbanowicz

• Junior
  • **
    • MURB Space
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 17, 2012, 08:06 »
Hmm, a wiesz może co radioamatorzy mówią o innych cubesatach? ;)

Niestety nie:P. Skupiłem się na naszym.

Ale nawiązując do tematu poniżej kilka informacji na temat innych CubeSatów (tłumaczenie z draftu dokumentu z ESA):
  • Masat-1: pracuje poprawnie, telemetria jest regularnie odbierana.
  • PW-Sat: pracuje poprawnie, telemetria jest regularnie odbierana. (komentarz ode mnie: musimy trochę zaoszczędzić energii, ale nie jest to problem sprzętowy czy też programowy. To kwestia ustawień i wynik nieco za krótkich testów.)
  • XaTcobeo: pracuje poprawnie, telemetria jest regularnie odbierana. Ale nieoczekiwany ruch obrotowy zaburza prawidłowe działanie.
  • Goliat: Problemy z odbiorem sygnału. Bardzo rzadko jest odbierany. Zespół pracuje nad zwiększeniem częstotliwości odbioru.
  • e-st@r: Sygnał został odebrany przez zespół oraz przez Masat-1 i radioamatorów. Wykonanie nominalnych zadań zostało zaburzone. W celu przejęcia pełnej kontroli satelity zespół zdecydował się tymczasowo przełączyć satelitę w tryb oszczędzania energii.
  • UniCubeSat-GG: Na początku misji odebrano słaby sygnał przez dwie stacje naziemne (Rzym, Kentucky). Nieoczekiwany ruch obrotowy zaburza prawidłowe działanie. Niestety nie ma żadnego systemu do zmniejszenia obrotów satelity. Zespół twierdzi, że komunikacja z satelitą będzie problematyczna.
  • Robusta: Na początku misji odebrano słaby sygnał. Zespół zauważył, że jest problem z ogniwami fotowoltaicznymi, prawdopodobnie z ich montażem (problem nie zidentyfikowany na Ziemi). Ma to wpływ na ładowanie baterii. Zespół obawia się, że satelita może zostać całkowicie stracony i misja przerwana.

Pozdrawiam,
Maciek
[/list]
Maciej Urbanowicz

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #117 dnia: Marzec 17, 2012, 12:38 »
Pozwoliłem sobie przenieść post Macieja do wątku o starcie Vegi - status tych satelitów najlepiej tutaj pasuje. :)