Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)  (Przeczytany 50788 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21407
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 24, 2012, 22:28 »
Pozwolę sobie tutaj wyrazić dość sceptyczne zdanie - z punktu widzenia operacji na ISS.

Jak zorganizować długą misję na ISS? Sojuz jest certyfikowany na 210 dni, zatem załoga musiałaby przylecieć jednym a wrócić innym Sojuzem. Jeśli załoga miałaby być długodystansowa, to kto by dostarczył/powrócił na Sojuzach na Ziemię lub wystartował?

Jak zapewnić jakiś rodzaj izolacji załogi na ISS, zakładając, że ktoś inny by musiał tam przylatywać. To co by się wtedy działo? "Izolacjoniści" by się zamykali w którymś module, gdy inni kosmonauci by sobie baraszkowali po Stacji?

Wreszcie - tu chyba może być jakieś ryzyko związane z operacjami na ISS. Jak z eksperymentami, przygotowaniem załóg do przyjęcia odpowiedniego (nowego) ładunku czy eksperymentu? To tak na przykładzie ostatnich problemów z kapsułą Dragon. Wtedy załoga by musiała się wszystkiego nauczyć przed lotem, co w przypadku pobytu przez ponad 1,5 roku czy więcej pewnie by było dość trudne do przeprowadzenia.

Ile tych osób by było? Jedna? Dwie? To chyba za mało, gdyż na ISS będzie sześć osób.  Przynajmniej pewnie będzie to załoga Sojuza.

Jedyna opcja, jaką widzę to eksperyment w stylu "pół-Mars 500", czyli 3 osoby na 500 dni, ale z interakcją z innymi załogami na ISS. Ale wyniki mogą być bardzo ograniczone...

Offline Matias

 • Moderator Globalny
 • *****
 • Wiadomości: 7992
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 11, 2012, 14:17 »
ISS: testy, eksperymenty, podniesienie orbity

"Amerykańska i japońska agencja kosmiczna wraz z firmą Orbital Sciences sprawdziły system, który będzie wykorzystany podczas operacji podejścia i cumowania statku transportowego Cygnus do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nieco ponad tydzień temu podniesiono wysokość orbity tego kosmicznego laboratorium, natomiast wczoraj zakończone zostały intensywne prace robota Dextre nad innowacyjnym eksperymentem technologicznym.

NASA oraz JAXA (japońska agencja kosmiczna) przeprowadziły wspólnie z firmą Orbital Sciences testy systemu, który posłuży do monitorowania zbliżającego się do Stacji ISS statku Cygnus. Sprzęt jest zlokalizowany wewnątrz japońskiego modułu Kibo. Orbital planuje wykonać pierwszą misję z podejściem do ISS jeszcze w tym roku. Do pierwszego zaś startu rakiety Antares, mającej wynosić statki Cygnus na orbitę, ma dojść w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Testy tankowania i serwisowania satelitów

Kontrolerzy z Goddard Space Flight Center (Maryland, USA) oraz Kontrola Misji w Houston zakończyła wczoraj pierwszą rundę prac nad eksperymentem RRM (Robotic Refueling Mission) – demonstratorem możliwości przeprowadzenia operacji serwisowania statków kosmicznych na orbicie. W pracach wykorzystywany jest precyzyjny manipulator SPDM (Special Purpose Dextereous Manipulator), lub w skrócie robot Dextre, zbudowany przez MDA Space Missions dla Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej CSA.

Pierwsze, z dawna wyczekiwane operacje związane z eksperymentem RRM miały miejsce 7-9 marca. Dextre pomyślnie wykonał wszystkie zadania, które polegały m.in. na podjęciu specjalistycznych narzędzi umieszczonych w boksach w module RRM. W czwartek robot dokonał demonstracji uzyskania dostępu do systemu paliwowego satelity. Za pomocą kolejnych narzędzi Dextre usunął izolację, a następnie wykonał z chirurgiczną precyzją małe nacięcie na przewodzie, który utrzymywał zatyczkę w pozycji zamkniętej. Na powierzchni ładunku RRM znajduje się wiele otworów symulujących wlewy paliwa i gazów z prawdziwych satelitów.

Celem eksperymentu RRM jest zademonstrowanie i przetestowanie technologii wymaganych do przeprowadzenia w pełni robotycznej obsługi serwisowej satelity, w przypadku którego nie planowano operacji jego naprawiania czy uzupełniania zapasu paliwa. W czasie najbliższych dwóch lat kontrolerzy za pomocą Dextre przeprowadzą wiele eksperymentalnych działań, między innymi otwarcia/zamknięcia otworów wlewu (wykorzystywanych do zatankowania statku jeszcze przed startem z Ziemi), umiejętnego przecięcia odpowiednich przewodów, usunięcia izolacji z wewnątrz demonstratora, a także przetoczenia paliwa.

Działania robota Dextre nad ładunkiem RRM to okazja do wykorzystania zręcznej maszyny po raz pierwszy w badaniach nad rozwojem technologii. Dotychczas wszystkie prace dotyczyły działań konserwacyjnych na zewnątrz Stacji ISS. Ładunek RRM został dostarczony na ISS w ładowni wahadłowca Atlantis podczas ostatniej misji programu promów kosmicznych w zeszłym roku (STS-135).

Zaawansowana platforma eksperymentalna już niebawem na ISS

Za kilka miesięcy z Japonii wystrzelona zostanie rakieta ze statkiem transportowym HTV-3 „Kounotori-3”, w ładowni którego znajdzie się platforma testowa SCaN Testbed (Space Communications and Navigation Testbed), zaprojektowana i zbudowana w przeciągu ostatnich trzech lat przez ośrodek Glenn Research Center agencji NASA (Cleveland, USA). Statek HTV-3 oprócz tej platformy dostarczy wiele innych ładunków na Stację ISS.

Platforma będzie pierwszym tak zaawansowanym urządzeniem, które zapewni możliwość przetestowania wielu nowych technologii i procesów, m.in. komunikacji czy nawigacji, przy wykorzystaniu programowalnego radia SDR (Software Defined Radio). Na SCan Testbed znajdą się trzy egzemplarze jednostki SDR o różnych możliwościach. Za pomocą pięciu anten zainstalowanych na zewnątrz platformy będzie możliwy przesył informacji pomiędzy satelitami przekaźnikowymi czy stacjami naziemnymi NASA.

Platforma umożliwi badaczom w okresie około 5 lat przetestowanie wielu eksperymentów, przyczyniając się do szybszego rozwoju komunikacji kosmicznej nowej generacji. SCaN Testbed zostanie zainstalowany po wyładowaniu ze statku HTV-3 na platformie sprzętowej ELC-3 (ExPRESS Logistics Carrier-3), mieszczącej się na strukturze kratowniczej Stacji ISS.

Podniesienie orbity ISS

29 lutego przeprowadzony został manewr podniesienia orbity Stacji ISS. Na skutek trwającego 76 sekund odpalenia silników modułu Zwiezda perygeum i apogeum orbity ISS zostało podniesione odpowiednio o 3,7 km oraz 0,32 km. Manewr przeprowadzony został w ramach optymalizacji parametrów orbity i przygotowania do przybycia rosyjskiego statku transportowego Progress 47P (start 20 kwietnia) i załogowego Sojuz TMA-04M, którego start po sporym opóźnieniu będzie miał miejsce w maju.

Wcześniej do Stacji ISS podejdzie europejski statek transportowy ATV "Edoardo Amaldi". Prace do opóźnionego startu z portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej idą zgodnie z planem. ATV-3 dostarczy około 7 ton ładunków. Start planowany jest obecnie na 23 marca na godzinę 17:34 CET, natomiast operacja cumowania do tylnego portu modułu Zwiezda 29 marca o godzinie 00:34 CEST.

Prace astronautów na ISS

Tymczasem wewnątrz ISS dowódca Stacji Dan Burbank pracuje nad przywróceniem do działania jednostki oczyszczającej wodę WPA (Water Processing Assembly). Pewien czas temu wewnątrz tego urządzenia doszło do wycieku. Problem dotyczył systemu katalizatora. Prace nie powinny potrwać więcej niż kilka dni.

Astronauta Andre Kuipers udokumentował stan gaśnic oraz masek ochronnych, zapisując ich stan, lokację oraz numery seryjne. Dokonał on także przenosin wody ze zbiornika wody CWC (Contingency Water Container) do zbiorników jednostki WPA, przepuszczając tę wodę przez specjalne filtry oraz sprawdzając czy nie powstają bąbelki (mogące zapchać filtr).

Po rosyjskiej stronie Stacji ISS kosmonauci Oleg Kononienko i Anton Szkaplerow kręcili materiał filmowy, który zostanie pokazany w rosyjskiej telewizji. Tymczasem Anatolij Iwaniszyn zajął się konserwacją generatora tlenu Elektron oraz pracą z eksperymentem Matrioszka, który zbiera dane dotyczące promieniowania wewnątrz i na zewnątrz Stacji ISS. Szkaplerow dokonał także wymiany osprzętu oświetleniowego i sprawdzenia prowadzonych eksperymentów Uragan i Sonocard, a Kononienko umieścił niepotrzebne już ładunki w statku transportowym Progress 46P."

W załącznikach eksperyment RRM (instalowany podczas spaceru kosmicznego w czasie STS-135), jedno z urządzeń używanych przez Dextre (Wire Cutter Tool - do cięcia przewodów). Na ostatnim zdjęciu platforma SCaN Testbed.

Offline astropl

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 4704
 • Zmieściłem się w Sojuzie :)
  • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 23, 2012, 21:41 »
Prawdopodobnie lądowanie statku Sojuz TMA-22 zostanie przyspieszone o 2-3 dni - z 30 kwietnia na 27-28 kwietnia. Powodem jest to, że 30 kwietnia jest wolny od pracy (to już przygotowanie do wielkiego chlania z okazji 1 Maja).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21407
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 25, 2012, 17:26 »
Prawdopodobnie lądowanie statku Sojuz TMA-22 zostanie przyspieszone o 2-3 dni - z 30 kwietnia na 27-28 kwietnia. Powodem jest to, że 30 kwietnia jest wolny od pracy (to już przygotowanie do wielkiego chlania z okazji 1 Maja).

Czy związki zawodowe "podejmowaczy" kosmonautów z kazachskich stepów coś tutaj miały do powiedzenia? ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 25, 2012, 17:26 »

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21407
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 28, 2012, 23:42 »
Taka mała ciekawostka z dzisiejszej akcji twitterowej w Tuluzie - godzina pracy astronautów na ISS kosztuje około 60 tysięcy dolarów. :)

Offline velo

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1979
  • OrientSpace - Sektor kosmiczny okiem orientalisty
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 31, 2012, 00:44 »
My tu gadu-gadu a załoga już weszła na poklad ATV-3


Offline velo

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1979
  • OrientSpace - Sektor kosmiczny okiem orientalisty
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 31, 2012, 01:47 »
Kolejna ciekawa rzecz - od ekspedycji 32 zacznie się symulowanie opóźnienia w przekazywaniu sygnałów załoga / kontrola lotów

Na początek załoga ekspedycji 32 będzie pół dnia w miesiacu komunikowala sie z kontrola lotow tylko tekstowo i chatowo
Podczas pozniejszych zalog maja byc symulowane opoznienia siegajace wielu minut, ba nawet spacery kosmiczne i naprawy maja byc w takim rezimie robione

Ciekawe w sumie przygotowanie do lotow deep space :)

Offline Matias

 • Moderator Globalny
 • *****
 • Wiadomości: 7992
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 31, 2012, 01:49 »
Statek stał się integralną częścią ISS, więc czy nie powinniśmy przenieść rozmów do wątku o Stacji? ;)

My tu gadu gadu o zdjęciach i innych takich, a okazuje się, że powstał spory problem z transferem energii ze Stacji ISS do ATV (który sam nie jest w stanie wygenerować sobie tyle energii z uwagi na kwestie związane z aktualną mechaniką poruszania się Stacji po orbicie) i najczarniejszy scenariusz zakłada przeniesienie jedynie priorytetowych ładunków na pokład i znacznie szybsze zakończenie misji tego statku.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21407
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 31, 2012, 11:02 »
Statek stał się integralną częścią ISS, więc czy nie powinniśmy przenieść rozmów do wątku o Stacji? ;)

Zgadzam się! Posty przeniesione. Zamykam też wątek o ATV-3 na czas połączonej misji. :)

Offline velo

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1979
  • OrientSpace - Sektor kosmiczny okiem orientalisty
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 31, 2012, 15:07 »
Poważna bardzo sprawa z tym transferem energii

Jak problem nie będzie szybko naprawiony konieczne będzie szybkie odcumowanie i to nawet w najbliższy poniedziałek!

Offline Matias

 • Moderator Globalny
 • *****
 • Wiadomości: 7992
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 01, 2012, 02:23 »
Ponoć problem został rozwiązany. Podniesiono też orbitę Stacji o nieco ponad 3 km wczoraj.

Offline velo

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1979
  • OrientSpace - Sektor kosmiczny okiem orientalisty
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 04, 2012, 14:46 »
A tym czasem na płatnej części forum NSF pojawił się zbiór zdjęć high-res z cumowania ATV-3 do ISS.

Rewelacyjna gra świateł - niedługo pewnie fotki będą oficjalnie opublikowane

Offline jmvh

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 3168
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 04, 2012, 20:16 »
Wątek ATV zablokowany, to wklejam tu.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21407
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 04, 2012, 21:05 »
To jeszcze ja dołożę coś ciekawego - nagranie odpalenia silników ATV-3 po zacumowaniu do Stacji:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=SUmrTA7sD28" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=SUmrTA7sD28</a>

Offline KP

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 759
 • Ale to wszystko ciekawe
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 05, 2012, 11:32 »
Ciekawe czy takie odpalenia silniczków byłyby widoczne z Ziemi., oczywiście gdy ISS jest w cieniu. Czy byłaby taka mała flara?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 05, 2012, 11:32 »