Polskie Forum Astronautyczne

Człowiek i Astronautyka => Wydarzenia astronautyczne => Wątek zaczęty przez: maciejurbanowicz w Luty 05, 2018, 11:52

Tytuł: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 05, 2018, 11:52
Cześć,

chciałem zaprosić na spotkanie, gdzie zaprezentujemy naszą misję satelity Intuition-1. Więcej info tutaj: https://www.facebook.com/events/323877664769584/

Pozdrawiam
Maciek
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1
Wiadomość wysłana przez: CoB w Luty 05, 2018, 14:22
To jest tak szalony pomysł, że albo się uda i rozwalicie system, albo się nie uda i wymyslicie cos jeszcze bardziej szalonego :) Szkoda, że spotkanie w Warszawie, bo chciałbym posłuchać więcej na ten temat.
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 05, 2018, 14:30
Mam nadzieję, że technologia satelity i patenty do końca pozostaną polskie, bo w przypadku ewentualnego sukcesu misji chętnych do wykupienia technologii będzie dużo....

A tutaj stronka FP Space w której zawarte są też informacje o misji Intuition 1
https://www.fpspace.com/pl
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 05, 2018, 15:34
To jest tak szalony pomysł, że albo się uda i rozwalicie system, albo się nie uda i wymyslicie cos jeszcze bardziej szalonego :)
"Szalony pomysł"? Raczej ambitny ;). Mamy technologie, które rozwijamy i implementujemy w branży kosmicznej. Całość dobrze przemyślana już jakiś czas temu. Ja jestem pełen optymizmu:).
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 05, 2018, 15:54
Dodałem datę do tytułu wątku. Świetnie, że szykuje się nowa misja!

Macieju, czy będzie jakiś stream albo zapis z wydarzenia w sieci?
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 05, 2018, 16:35
Dodałem datę do tytułu wątku. Świetnie, że szykuje się nowa misja!
Dzięki!

Cytuj
Macieju, czy będzie jakiś stream albo zapis z wydarzenia w sieci?
Trzeba uderzyć do CBK w tej sprawie. Ja nic nie wiem na temat stream-u.
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 07, 2018, 19:23
Chciałem tylko przypomnieć o jutrzejszej prezentacji :). Zapraszam wszystkich.
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 09, 2018, 09:21
No i po prezentacji  :).
Dziękuję wszystkim za przybycie.
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 09, 2018, 09:31
No i po prezentacji  :).
Dziękuję wszystkim za przybycie.

Jaka jest szansa na jakieś nagrania i prezentacje w sieci? Jaskiniowcy z północy grzecznie proszą! :)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 09, 2018, 10:16
Mieszkańcy stepów z południowo-wschodniej Polski też proszą  ;)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: Neutron w Luty 09, 2018, 10:23
Studenci z Warszawy, którzy dopiero dzisiaj dowiedzieli się o prezentacji też proszą  :P
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 11, 2018, 14:08
Polski satelita EO z superkomputerem na pokładzie za 5 lat na orbicie [WIDEO]
9 lutego 2018 Paweł Ziemnicki

http://www.youtube.com/watch?v=eib-elI6j5o
https://www.youtube.com/watch?v=eib-elI6j5o

Krajowe konsorcjum pracuje nad zaawansowanym satelitą obserwacji Ziemi. Konstrukcja ma być o tyle innowacyjna, że zobrazowania powierzchni planety będą przetwarzane już przez komputer pokładowy satelity, znacznie zmniejszając strumień danych przesyłanych do naziemnej stacji odbiorczej. Pierwsze urządzenie na orbicie będzie zaczątkiem większej konstelacji.

Przyszły polski mikrosatelita obserwacji Ziemi będzie się nazywał Intuition-1. Zostanie wystrzelony na przełomie 2022 i 2023 r., aczkolwiek nie jest póki co wiadome, jaka rakieta nośna go wyniesie. Trafi na heliosynchroniczną LEO o wysokości 600 km.

Nad projektem Intuition-1 pracują firmy KP Labs oraz FP Instruments wchodzące wraz z Future Processing w skład konsorcjum FP Space. Przedsięwzięcie jest finansowo wspierane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Intuition-1 będzie CubeSatem klasy 6U o wymiarach 10 x 22 x 36 cm, ważącym 15-20 kg. Instrument ma realizować obserwacje hiperspektralne w zakresie światła widzialnego oraz bliskiej podczerwieni. Jak zapewnia FP Space: „Dzięki podzieleniu tego pasma na 150 kanałów będzie można uzyskać zdecydowanie więcej informacji w stosunku do aktualnie istniejących na rynku instrumentów. Zwiększona liczba kanałów pozwoli na podniesienie jakości wykonywanych zdjęć satelitarnych, a segmentacja obrazów na pokładzie satelity umożliwi skrócenie czasu reakcji na zdarzenia, które chcemy monitorować.”

Inżynierowie z firm należących do FP Space prezentują innowacyjne podejście do kwestii pozyskiwania zobrazowań powierzchni Ziemi. W przypadku Intuition-1 ogrom pracy przy obróbce zdjęć satelitarnych i wyciąganiu z surowego materiału wartościowych danych będzie się odbywał w komputerze na pokładzie satelity. Ma to być wysoce wydajna jednostka obliczeniowa, korzystająca z nowoczesnych algorytmów uczenia maszynowego.

Jak szacuje dr Krzysztof Czyż, dyrektor techniczny FP Instruments, dzięki powyższemu rozwiązaniu możliwe będzie ponad stukrotne zmniejszenie ilości danych przesyłanych z satelity do stacji naziemnej. Pozwoli to również wyeliminować ryzyko czasochłonnego pobierania z infrastruktury orbitalnej zdjęć bezużytecznych ze względu na nadmierne zachmurzenie lub niewłaściwe oświetlenie.

Dzisiaj ilość danych generowanych przez satelity obrazujące Ziemię jest przeogromna. Postrzegamy to jako problem - żeby sprowadzić taką ilość danych na Ziemię trzeba mieć stałą łączność, częste sesje komunikacyjne z satelitą. To powoduje, że potrzeba bardzo wielu stacji naziemnych, żeby te dane zrzucać.

                                 dr Krzysztof Czyż, dyrektor techniczny FP Instruments

W przeciwieństwie do działających w ramach europejskiego programu Copernicus satelitów Sentinel, które generują zobrazowania dużych obszarów, ale o mniejszej rozdzielczości, Intuition-1 będzie robił zdjęcia małych obszarów o wysokiej rozdzielczości. W swoich obserwacjach będzie się koncentrował na obszarze Europy.

Dane z przyszłego polskiego satelity będą mogły być wykorzystywane przez administrację rządową i samorządową oraz przedsiębiorców. Przykładowe obszary wykorzystania tych danych to rolnictwo precyzyjne, gospodarka leśna, urbanizacja, infrastruktura komunikacyjna, ale również być może monitorowanie jakości powietrza.

W projekcie chodzi o stworzenie technologii, która zapewni optymalne narzędzia. Te narzędzia przyniosą z kolei dane, które będą wykorzystywane do świadczenia szeregu usług w różnorakich gałęziach gospodarki. Długofalowym celem FP Space ma być jednak nie tylko świadczenie usług, ale też budowa komponentów satelitarnych, które można będzie sprzedawać na rynkach zagranicznych. Takie aspiracje pozostają w zgodzie z kierunkiem wskazanym w Polskiej Strategii Kosmicznej: Dążenie do podniesienia pozycji polskiego sektora kosmicznego z dostawcy elementów do dostawcy podsystemów satelitarnych.

Jak tłumaczy Maciej Urbanowicz „świadomość społeczna i świadomość przedsiębiorców w zakresie eksploracji kosmosu znacznie wzrosły. Pojawiają się pytania: gdzie w tym są pieniądze?”

Stworzenie własnych technologii, które nam dostarczą dane EO, pozwala nam być niezależnym, uniezależnić się na poziomie firm, uniezależnić się także na poziomie kraju od innych dostawców. To ma szczególnie duże znaczenie jeśli chodzi o cele strategiczne, np. w zakresie obronności kraju.

                                        Maciej Urbanowicz, inżynier systemowy, KP Labs

Teoretycznie wykorzystanie Intuition-1 dla potrzeb związanych z obronnością jest jak najbardziej możliwe.

Dane hiperspektralne byłyby przydatne dla wojska. To świetne narzędzie, które pozwala szybko wychwycić wszelkie modyfikacje terenu. Jeżeli coś w obszarach okalających terytorium kraju zostało zmodyfikowane ludzką ręką, z danych hiperspektralnych da się to łatwo wyłowić.

                             dr Krzysztof Czyż, dyrektor techniczny FP Instruments

Generalnie jednak, zgodnie z zapowiedziami twórców Intuition-1, satelita ma służyć przede wszystkim zastosowaniom cywilnym.

Stacja naziemna, która będzie prowadzić komunikację z przyszłym satelitą, powstaje właśnie w Gliwicach. Będzie ona służyła także do obsługi PW-Sata2. Intuition-1 będzie prawdopodobnie tylko pierwszym elementem szerszej konstelacji polskich urządzeń dedykowanych obserwacji Ziemi. Przy tego rodzaju działalności ważna jest możliwość szybkiego pozyskiwania zobrazowań, a do tego niezbędne są jak najczęstsze rewizyty.

Zbudujmy coś małego, coś, co nie będzie kosztowało miliardy, ale kilka czy kilkanaście milionów złotych. Potem powielmy to i spróbujmy zbudować z tego usługę.

                                 dr Krzysztof Czyż, dyrektor techniczny FP Instruments

Maciej Urbanowicz i Krzysztof Czyż tłumaczą także w rozmowie ze Space24.pl, że inwestorzy z segmentu NewSpace, którzy wkładają w przedsięwzięcia kosmiczne kapitał prywatny, są w stanie zaakceptować większe ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia. W ten sposób firmy prywatne mają większe szansę na implementację nietuzinkowych, mocno innowacyjnych rozwiązań oraz na wypełnianie konkretnych zadań taniej i szybciej.

Jednym z największych wyzwań całego programu będzie zapewnienie stabilnego działania zaawansowanego technicznie komputera na pokładzie satelity. Tego rodzaju komponenty elektroniczne są bowiem na orbicie narażone na szkodliwe działanie promieniowania. „Jak zapewnić stabilność działania, gdy mamy do czynienia ze zjawiskiem zjonizowanych cząstek, które trafiając w układy pamięci komputera, mogą spowodować zmianę bitu i wartości przechowywanej w pamięci komputera zmiennej? To będą teraz nasze codzienne wyzwania, którym będziemy z radością stawiać czoło” – mówi Krzysztof Czyż.
http://www.space24.pl/polski-satelita-eo-z-superkomputerem-na-pokladzie-za-5-lat-na-orbicie-wideo

Ruszają prace nad polskim komercyjnym satelitą Intuition-1
12.02.2018

(http://naukawpolsce.pap.pl/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/201802/29616710_29616682.jpg?itok=rdF6cq8w)
Źródło: FP Space

Intuition-1: tak ma nazywać się komercyjny satelita, nad którym pracuje konsorcjum polskich firm. Zadaniem satelity będzie obserwacja Ziemi za pomocą unikalnego systemu, umożliwiającego przetwarzanie danych jeszcze na pokładzie. Twórcy chcą, by satelita na orbicie znalazł się w 2022 r.

Satelita Intuition-1 to jeden z projektów konsorcjum FP Space, utworzonego przez spółki KP Labs, FP Instruments i Future Processing. Celem misji Intuition-1 będzie przeprowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem z kamery hiperspektralnej i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie opartym o głębokie sieci neuronowe. Jak wyjaśniają twórcy satelity, przetwarzanie danych już na pokładzie to innowacyjny pomysł w porównaniu do obecnie istniejących i budowanych na świecie satelitów.

"Dzisiaj ilość danych generowanych przez satelity obrazujące Ziemię jest przeogromna: to setki gigabajtów w ciągu godziny. Aby zrzucić na Ziemię taką ilość danych trzeba mieć z nią częste sesje komunikacyjne. To z kolei oznacza, że - aby robić to w miarę sprawnie - potrzebna jest duża liczba stacji naziemnych" - wyjaśnia dr Krzysztof Czyż, dyrektor techniczny FP Instruments, odpowiedzialnej za budowę satelity.

Ponadto znaczna część zdjęć, które trafiają na Ziemię, jest odrzucana np. z powodu zbyt dużego zachmurzenia. W dodatku nawet świeże zdjęcia są - jak mówi - dość stare, np. sprzed tygodnia. "Dlatego wpadliśmy na pomysł, aby przetwarzać je na orbicie" - podkreśla rozmówca PAP.

Jak czytamy w przesłanym komunikacie w Intuition-1 zostanie umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości spektralnej w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Dzięki podzieleniu tego pasma na 150 kanałów będzie można uzyskać zdecydowanie więcej informacji w stosunku do aktualnie istniejących na rynku instrumentów. Zwiększona liczba kanałów pozwoli na podniesienie jakości wykonywanych zdjęć satelitarnych, a segmentacja obrazów na pokładzie satelity umożliwi skrócenie czasu reakcji na monitorowane zdarzenia. Możliwa będzie co najmniej 100-krotna redukcja ilości danych przesyłanych z satelity do stacji naziemnej.

"Przez to, że chcemy obrazować Ziemię z bardzo dużą rozdzielczością, będziemy obserwować stosunkowo małe obszary. Chcemy skupić się na obserwacji Europy" - przyznaje dr Czyż.

Na początku członkowie konsorcjum planują budowę jednego satelity, ale chcą, aby w przyszłości powstawały kolejne, tworzące konstelację. "Założenia są takie, że satelity będą się różniły, ale ich głównym, wspólnym celem będzie obserwacja Ziemi. Każdy kolejny będzie jednocześnie testem dla jakiejś nowej technologii" - powiedział PAP dr Czyż.

Technologia, nad którą pracuje jego zespół, może mieć zastosowanie zwłaszcza w rolnictwie precyzyjnym. "Dzięki obrazowaniu hiperspektralnemu da się wykrywać choroby roślin, obserwować jak się one propagują, a potem dobierać metodę walki z chorobami; sprawdzić czy oprysk trzeba zastosować na jednym odcinku, czy był on skuteczny, czy trzeba go powtórzyć. Aby to jednak było możliwe, to zdjęcia muszą być aktualne. Idealnie byłoby, gdyby zdjęcia danego obszaru były robione kilka razy dziennie" - opisuje Czyż.

Jego zdaniem najciekawszym zastosowaniem zdjęć satelitarnych jest wykorzystanie ich do monitoringu jakości powietrza. "Są już techniki obserwacyjne, które pozwalają na wydobycie informacji o obecności w powietrzu niebezpiecznych substancji. Dla nas to jednak na razie pieśń przyszłości" - mówi.

Dane mogą też znaleźć zastosowanie w: tworzeniu map gleb, śledzeniu biomasy, mapowaniu chwastów, klasyfikacji lasów, określaniu gatunków i stanu zdrowia lasów, planowaniu zalesiania, przygotowywaniu mapy zanieczyszczeń wód i gleby, zarządzaniu oraz analizie zagospodarowania gruntów.

Członkowie konsorcjum będą również tworzyli oprogramowanie do interpretacji danych satelitarnych napływających na Ziemię z orbity. Z kolei w Gliwicach budują naziemną stację bazową, która najpierw jednak posłuży satelicie PW-Sat2, budowanemu przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Intuition-1 będzie satelitą w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego przybliżona waga wyniesie 15-20 kg. Koszt jego wyniesienia to około 100 tys. złotych na 1kg. Do tego należy doliczyć koszty opracowania technologii. Satelita ma trafić niską orbitę okołoziemską (LEO). Jego twórcy chcą by stało się to w 2022 roku. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28204%2Cruszaja-prace-nad-polskim-komercyjnym-satelita-intuition-1.html
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 12, 2018, 08:21
Jaka jest szansa na jakieś nagrania i prezentacje w sieci?

Na tą chwilę jeszcze nie udostępniamy prezentacji z uwagi na to, iż wiele elementów ciągle się zmienia w ramach prowadzonych przez nas prac. A projekt wystartował niedawno.
Myślę, że najlepszymi źródłami informacji są:
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: CoB w Luty 12, 2018, 09:53
Z prezentacji wynika, że najbardziej obawiacie się SEU w kosmosie i pochodnych zdarzeń - co mnie nie dziwi, natomiast dziwi mnie to, że kwestia wymiany ciepła nie została w ogóle poruszona, a wiem jak moje GPU się grzeją w trakcie przetwarzania zdjęć EO... Drugie interesujące zagadnienie dotyczy zmniejszenia ilosci przesyłanych danych: z informacji wynika, że ma być 150 kanałów a ilosc przesyłanych danych ma zostać zmniejszona przez ich selekcję? Czyli nie wchodzą tutaj żadne algorytmy haszujące albo dodatkowa kompresja za pomocą technik głębokiego uczenia?

EDIT:
Trochę wkurzające jest to, że na MacBooku alt+s wysyła mi posta a nie tworzy polskiego "si" :/

EDIT 2:
No i jeszcze kwestia pochłaniania energii przez GPU, trzeba ją skąds pozyskać :) To jest naprawdę trudny projekt z inżynieryjnego punktu widzenia, dlatego pozostaje trzymać teraz kciuki, żeby udało się wam pokonać wszystkie przeszkody ;)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 12, 2018, 10:03
Z prezentacji wynika, że najbardziej obawiacie się SEU w kosmosie i pochodnych zdarzeń - co mnie nie dziwi, natomiast dziwi mnie to, że kwestia wymiany ciepła nie została w ogóle poruszona, a wiem jak moje GPU się grzeją w trakcie przetwarzania zdjęć EO... Drugie interesujące zagadnienie dotyczy zmniejszenia ilosci przesyłanych danych: z informacji wynika, że ma być 150 kanałów a ilosc przesyłanych danych ma zostać zmniejszona przez ich selekcję? Czyli nie wchodzą tutaj żadne algorytmy haszujące albo dodatkowa kompresja za pomocą technik głębokiego uczenia?

EDIT:
Trochę wkurzające jest to, że na MacBooku alt+s wysyła mi posta a nie tworzy polskiego "si" :/

EDIT 2:
No i jeszcze kwestia pochłaniania energii przez GPU, trzeba ją skąds pozyskać :) To jest naprawdę trudny projekt z inżynieryjnego punktu widzenia, dlatego pozostaje trzymać teraz kciuki, żeby udało się wam pokonać wszystkie przeszkody ;)

Co to jest SEU?
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: CoB w Luty 12, 2018, 10:23
SEU = Single Event Upset, to jeden z rodzajów zakłóceń elektromagnetycznych wywoływanych przez naładowane cząstki promieniowania kosmicznego (jest ich więcej). Dobrze przedstawiono to tutaj: https://landsat.usgs.gov/single-event-upset-seu Ogólnie można te błędy kompensować programistycznie i są one raczej "groźne" dla danych (a nie dla sprzętu). Spięcia wywołane przez SEE (Single Event Effects) takie jak SEL i SEB są znacznie gorsze, bo uszkadzają i postarzają sprzęt.
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 12, 2018, 10:28
SEU = Single Event Upset, to jeden z rodzajów zakłóceń elektromagnetycznych wywoływanych przez naładowane cząstki promieniowania kosmicznego (jest ich więcej). Dobrze przedstawiono to tutaj: https://landsat.usgs.gov/single-event-upset-seu Ogólnie można te błędy kompensować programistycznie i są one raczej "groźne" dla danych (a nie dla sprzętu). Spięcia wywołane przez SEE (Single Event Effects) takie jak SEL i SEB są znacznie gorsze, bo uszkadzają i postarzają sprzęt.

Dziękuję za wyjaśnienie  :)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 13, 2018, 14:10
Z prezentacji wynika, że najbardziej obawiacie się SEU w kosmosie i pochodnych zdarzeń - co mnie nie dziwi,
Zwracamy uwagę na całe środowisko kosmiczne na niskiej orbicie i wszystkie efekty z tym związane.

Cytuj
natomiast dziwi mnie to, że kwestia wymiany ciepła nie została w ogóle poruszona,
Bardzo trudno poruszyć wszystkie tematy techniczne na prezentacji po tak krótkim istnieniu projektu. Myślę, że oczekiwanie, jakoby po nieco ponad miesiącu trwania projektu (+ kilku miesięcy przygotowań do napisania wniosku oraz przemyślenia całego projektu) można było przedstawić wszystkie zagadnienia techniczne jest nadzwyczaj ambitne ;).

Cytuj
a wiem jak moje GPU się grzeją w trakcie przetwarzania zdjęć EO...
Zgadza się. Wiemy dokładnie jak się grzeją procesory, które chcemy wykorzystać. Dodam jeszcze, że nie tylko procesory są tutaj problemem, a wiele innych elementów :).

Cytuj
Drugie interesujące zagadnienie dotyczy zmniejszenia ilosci przesyłanych danych: z informacji wynika, że ma być 150 kanałów a ilosc przesyłanych danych ma zostać zmniejszona przez ich selekcję? Czyli nie wchodzą tutaj żadne algorytmy haszujące albo dodatkowa kompresja za pomocą technik głębokiego uczenia?
No i to jest jedna z naszych wisienek na torcie :). Jest to tak sprytnie wymyślone, że da się przesłać informację (nie mylić z danymi surowymi) w rozsądnym czasie.

Cytuj
EDIT 2:
No i jeszcze kwestia pochłaniania energii przez GPU, trzeba ją skąds pozyskać :) To jest naprawdę trudny projekt z inżynieryjnego punktu widzenia, dlatego pozostaje trzymać teraz kciuki, żeby udało się wam pokonać wszystkie przeszkody ;)
W pełni się zgadzam, że to trudny projekt i dziękuję za trzymanie kciuków :).
M.in. dlatego współpracujemy z doświadczonymi dostawcami platform satelitarnych, którzy mają w ofercie odpowiednie urządzenia, które już mają długą historię misji.

Warto zauważyć - i to chcę podkreślić - że na prezentacji skupiliśmy się na wprowadzeniu do projektu i pokazaniu, że jednak coś już robimy. Poza tym to projekt, który ma służyć wielu celom, nie tylko samej obserwacji. A o naszych celach biznesowych wolałbym nie mówić - z oczywistych (mam nadzieję) względów :).
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: CoB w Luty 13, 2018, 18:54
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i na pewno nie naciskam na wchodzenie w szczegóły i założenia biznesowe :) Konkurencja nie spi :)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 14, 2018, 09:55
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i na pewno nie naciskam na wchodzenie w szczegóły i założenia biznesowe :) Konkurencja nie spi :)

Dziękuję za pytania :).

A mogę dodać, że analizujemy dogłębnie kilka platform satelitarnych od dostawców z całego świata. Więcej na ten temat będę mógł pewnie powiedzieć koło sierpnia/września 2018.
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 18, 2018, 18:17
Polski satelita „Intuition-1”
BY REDAKCJA ON 18 LUTEGO 2018

Na 2022 rok planowane jest wystrzelenie „Intuiton-1”, satelity wyposażonego w najbardziej wydajny na świecie komputer pokładowy.

Celem misji „Intuition-1” jest przeprowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem z kamery hiperspektralnej i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie opartym o głębokie sieci neuronowe. To jeden z flagowych projektów konsorcjum FP Space, utworzonego przez spółki KP Labs, FP Instruments i Future Processing. Konsorcjum będzie również tworzyć oprogramowanie do interpretacji danych satelitarnych napływających na Ziemię z orbity. (...)

http://kosmonauta.net/2018/02/polski-satelita-intuition-1/
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 19, 2018, 18:02
Zastanawiam się, czy tego wątku nie przenieść do innego działu oraz nie zmienić tytułu na po prostu Misja Intuition-1. Bo teraz więcej będzie dyskusji o tym projekcie niż o prezentacji projektu. :)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 20, 2018, 12:25
Możesz przenieść lub po prostu załóżmy nowy wątek.
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 20, 2018, 13:03
Możesz przenieść lub po prostu załóżmy nowy wątek.

A gdybyśmy założyli nowy wątek, to czy deklarujesz dać w pierwszym poście zestaw podstawowych informacji o tym satelicie? :)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 20, 2018, 14:16
A gdybyśmy założyli nowy wątek, to czy deklarujesz dać w pierwszym poście zestaw podstawowych informacji o tym satelicie? :)

Stawiasz mnie pod ścianą... ;). No dobra. Zrobię to :).
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 20, 2018, 14:47
A gdybyśmy założyli nowy wątek, to czy deklarujesz dać w pierwszym poście zestaw podstawowych informacji o tym satelicie? :)

Stawiasz mnie pod ścianą... ;). No dobra. Zrobię to :).

W takim razie proponuję, abyś dał to w wątku "Ziemia - bezzałogowe". :)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Luty 22, 2018, 14:49
Mały update: wpis na temat Intuition-1 się tworzy.

P.S.
http://joemonster.org/art/42342/Faktopedia_DXXI_produktywnosc_polskich_pracownikow_w_Unii_Europejskiej (http://joemonster.org/art/42342/Faktopedia_DXXI_produktywnosc_polskich_pracownikow_w_Unii_Europejskiej)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 19, 2018, 16:54
Mały update: wpis na temat Intuition-1 się tworzy.

P.S.
http://joemonster.org/art/42342/Faktopedia_DXXI_produktywnosc_polskich_pracownikow_w_Unii_Europejskiej (http://joemonster.org/art/42342/Faktopedia_DXXI_produktywnosc_polskich_pracownikow_w_Unii_Europejskiej)

Macieju, czy się już stworzył? :)
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Marzec 23, 2018, 13:00
Macieju, czy się już stworzył? :)

Jeszcze nie. Myślę, że realnie będzie to końcówka kwietnia. Myślę, że wtedy będziemy mieli coś więcej, co można pokazać :).
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: maciejurbanowicz w Lipiec 30, 2018, 12:50
Macieju, czy się już stworzył? :)

Jeszcze nie. Myślę, że realnie będzie to końcówka kwietnia. Myślę, że wtedy będziemy mieli coś więcej, co można pokazać :).

Niestety nie będę mógł stworzyć wpisu na temat Intuition-1. Z końcem sierpnia (formalnie), a realnie z końcem lipca 2018 kończę współpracę z KP Labs jak i całym FP Space.
Co dalej? Niedługo znajdziecie informacje na ten temat na moich kontach w mediach społecznościowych.

Pozdrawiam
Maciek
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: velo w Lipiec 30, 2018, 13:11
No to również drugi ważny news dla przyszłych polskich satelitów z dzisiaj.

Czekamy na więcej!
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 11, 2019, 20:21
Na dachu biurowca w Gliwicach powstanie obserwatorium astronomiczne
Tomasz Czoik 11 lutego 2019 | 16:36

(https://i.wpimg.pl/644x293/d.wpimg.pl/1519182156-1242506175/satelita.jpg)
Wizualizacja obserwatorium na dachu biurowca w Gliwicach (MFA STUDIO)

Do końca pierwszego kwartału 2021 r. na terenie kompleksu Nowe Gliwice powstanie obserwatorium astronomiczne. Znajdzie się ono na dachu nowoczesnego biurowca, w którym siedzibę będzie miała gliwicka firma KP Labs. Obserwatorium służyć będzie firmie m.in. do nawiązywania łączności z budowanym przez nią satelitą Intuition-1.

Pracownicy gliwickiej firmy KP Labs, zajmującej się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego w ramach konsorcjum FP Space, mają się przenieść do nowej siedziby do końca pierwszego kwartału 2021 r. Będą mieli do dyspozycji pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 2,3 tys. m kw.

Obserwatorium astronomiczne na dachu biurowca w Gliwicach

W nowym budynku, oprócz klasycznych przestrzeni biurowych, znajdą się specjalistyczne pomieszczenia i laboratoria, m.in planowania i kontroli misji, uczenia maszynowego czy analizy zdjęć satelitarnych oraz cleanroom, czyli pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych.

Na dachu budynku powstanie obserwatorium astronomiczne z kopułą o średnicy 5,5 m oraz zielony taras widokowy o powierzchni 100 m kw. Obserwatorium posłuży do obserwacji nieba oraz nawiązywania dwustronnej łączności laserowej z satelitą budowanym przez specjalistów z KP LABS w ramach projektu Intuition-1.

– Precyzyjną obserwację nieba umożliwi teleskop, który przy pomocy specjalnego modułu ma również pozwolić na nawiązanie komunikacji z satelitą – tłumaczy Rafał Żogała z KP Labs.

Flagowym projektem KP Labs jest obecnie misja Intuition-1

KP Labs działa w Gliwicach od 2016 r. Spółkę założyła grupa inżynierów związanych z Politechniką Śląską, którzy dostrzegli potencjał tkwiący w połączeniu ich naukowych pasji i biznesu. Flagowym projektem KP Labs jest obecnie misja Intuition-1, której celem jest zbudowanie i wyniesienie na orbitę satelity wyposażonego w niezwykle wydajny komputer, który dzięki sztucznej inteligencji i precyzyjnemu obrazowaniu będzie w stanie rejestrować obraz Ziemi z orbity, przetwarzać zebrane informacje o monitorowanych obszarach i zdarzeniach i wysłać je do analizy.

Projekt nowej siedziby, pod nadzorem Grzegorza Szymczaka, przygotowało gliwickie biuro projektowe MFA STUDIO.

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24449086,na-dachu-biurowca-w-gliwicach-powstanie-obserwatorium-astronomiczne.html
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 11, 2019, 13:52
https://spacewatch.global/2019/03/scotlands-clyde-space-selected-to-build-hyperspectral-cubesat-for-polands-kp-labs/
takie tam ... Z powazaniem
                                                  Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 19, 2019, 23:02
Szkocka firma Clyde Space umieści polskiego satelitę na orbicie
19.03.2019

Szkocka firma Clyde Space umieści polskiego satelitę Intuiton-1 na orbicie okołoziemskiej - poinformowała w poniedziałek gliwicka spółka KP Labs, która opracowała urządzenie do robienia zdjęć wysokiej rozdzielczości i natychmiastowego ich analizowania. Satelita rozpocznie pracę na przełomie 2022 i 2023 roku.

"To urządzenie ma istotnie znaczenie np. dla plantatorów roślin uprawnych czy agencji rządowych, które dzięki szybkiej analizie obrazów hiperspektralnych i podjętym w porę działaniom będą w stanie np. zminimalizować skutki katastrof żywiołowych, które zagrażają plantacjom” - mówi PAP przedstawiciel KP Labs ds. komunikacji Jarosław Kacprzak.

Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczeń miast. Kacprzak zaznaczył, że satelity robiące zdjęcia są już produkowane, ale nowością polskiego rozwiązania jest możliwość przetwarzania danych bezpośrednio na pokładzie satelity. "Dzięki temu można np. przyśpieszyć zbiory zbóż, żeby zdążyć przed nadchodzącą nawałnicą" - tłumaczy.

Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Całe urządzenie powstało w laboratoriach naukowców z KP Labs, którzy pracę nad tym rozwiązaniem zaczęli w ubiegłym roku. Koszt przedsięwzięcia wynosi 19 mln zł, a pieniądze pochodzą ze środków Naukowego Centrum Badań i Rozwoju.

Firma Clyde Space, z którą KP Labs 15 marca tego roku podpisała umowę, ma stworzyć i dostarczyć specjalną platformę satelitarną, którą będzie zawierać takie elementy jak m.in. system sterowania, komunikacji, zasilania, kontroli położenia. Szkoci mają też odpowiadać za satelity i osadzenie jej na orbicie okołoziemskiej. "Z uwagi na tajemnicę handlową nie mogę zdradzić szczegółów umowy pomiędzy KP Labs, a Clyde Space, ale wartość kontraktu przekracza sumę 500 tysięcy funtów” – powiedział Kacprzak.

Intuition-1 to nie jedyny projekt realizowany przez inżynierów KP Labs. Specjaliści z Gliwic mogą pochwalić się zwycięstwem w Copernicus Hackathon. To konkurs na najbardziej obiecującą aplikację do interpretacji danych z obrazów satelitarnych, wykorzystującą dane z europejskiej konstelacji satelitów Sentinel z programu Copernicus. Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską. DeepFlow - opracowane przez KP Labs zwycięskie rozwiązanie automatyzuje wyszukiwanie istotnych informacji, które są „ukryte” w różnych warstwach zdjęć satelitarnych, nadsyłanych przez satelity obserwacyjne Ziemi. Pozwoli to interpretować dane obrazowe, w celu ich wykorzystania np. w rolnictwie, przemyśle czy ochronie zdrowia. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33274%2Cszkocka-firma-clyde-space-umiesci-polskiego-satelite-na-orbicie.html
Tytuł: Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 24, 2019, 07:56
Polish space startup selects Clyde Space as subcontractor for earth observation satellite project
by Jaroslaw Adamowski — April 23, 2019

WARSAW, Poland — Polish space industry startup KP Labs has awarded an order to Scottish cubesat manufacturer Clyde Space which will act as a subcontractor for the company’s Intuition-1 project. The cuboid-shaped 6U-class cubesat is to be the first commercial satellite to be fitted with enough processing power to conduct hyperspectral imagery segmentation in orbit. (...)
https://spacenews.com/polish-space-startup-selects-clyde-space-as-subcontractor-for-earth-observation-satellite-project/