Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 549789 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 01, 2010, 10:54 »
Bardzo interesujące schematy, Juram! (Teraz nazywają to PTK NP, już nie PPTS.) Czy mógłbyś podać źródło?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 01, 2010, 11:13 »
Ciekawe! Może pokusiłby się ktoś z Was o przetłumaczenie co ciekawszych opisów z tego schematu?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 01, 2010, 11:46 »
Hmm, ciekawie umiejscowiony system RCS. Sądząc z budowy kapsuła ma wchodzić w atmosferę podobnie jak Sojuz... ten system silnikowy na spodzie i boku to pewnie ma skontrować ruch obrotowy względem osi przed lądowaniem, a system RCS tak zamontowany kontrolować pozycję w trakcie schodzenia?

Czyli całość opiera się na założeniu (no może poza RCS), że kapsuła lądować będzie na silniku. Czyli, że po odejściu od tej koncepcji pewnie ta część najbardziej ulegnie zmianie.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 01, 2010, 12:36 »
Bardzo interesujące schematy, Juram! (Teraz nazywają to PTK NP, już nie PPTS.) Czy mógłbyś podać źródło?
Chyba to ten temat, lecz nie pamiętam na której stronie był rysunek a stron ponad 400!

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=9462

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 01, 2010, 12:36 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 01, 2010, 13:17 »
Chyba to ten temat, lecz nie pamiętam na której stronie był rysunek a stron ponad 400!

Dzięki Google wszystko można znaleźć: link do właściwej strony.

Ale przy okazji znalazłem stronę w języku jakby hiszpańskim, w którym porównuje się Oriona i PTK NP. Tekst niezbyt zrozumiały, ale jest dużo rysunków i tabel: link.

Dla przykładu:

- jeszcze jeden schemacik:


- tabelka porównująca parametry Oriona i PTK NP (opisy obcojęzyczne, ale można się większości domyśleć):

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 01, 2010, 16:10 »
Miałem na myśli załogowe kapsuły. Ale oczywiście masz rację - Dragon będzie w ogóle pierwszą kapsułą wielokrotnego użytku, chyba że nie wszystko wiem.

TKS VA

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 01, 2010, 17:08 »
Miałem na myśli załogowe kapsuły. Ale oczywiście masz rację - Dragon będzie w ogóle pierwszą kapsułą wielokrotnego użytku, chyba że nie wszystko wiem.

TKS VA

Hmm, Borys, tak z ciekawości - wiesz może co to za materiał był wykorzystywany jako osłona termiczna?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 01, 2010, 18:45 »
Miałem na myśli załogowe kapsuły. Ale oczywiście masz rację - Dragon będzie w ogóle pierwszą kapsułą wielokrotnego użytku, chyba że nie wszystko wiem.

TKS VA

Teoretycznie tak. Ale czy wiesz, czy w tych około dziesięciu lotach bezzałogowych TKS jakaś kapsuła VA była wykorzystana więcej niż raz?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 01, 2010, 19:54 »
TKS VA

Teoretycznie tak. Ale czy wiesz, czy w tych około dziesięciu lotach bezzałogowych TKS jakaś kapsuła VA była wykorzystana więcej niż raz?

Tak - harmonogram lotów jest na podesłanej stronie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 01, 2010, 20:18 »
Masz rację Borys - zgadza się!
Zatem TKS VA był pierwszą kapsułą wielokrotnie używaną, choć nie doszło do jej lotów załogowych.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 04, 2010, 19:35 »
Pisałem już o rządowym projekcie budowy następcy Sojuza - statku PTK NP. Właśnie Anatolij Żak podał trochę więcej szczegółów z tego projektu (źródło).

Mają być budowane dwie wersje statku PTK NP:

- PTK-S - dwumodułowy, służący wyłącznie do obsługi stacji orbitalnych, takich jak ISS. Jest to ta wersja, którą znamy z poprzednich schematów.

- PTK-Z - trójmodułowy, przeznaczony do dłuższych, autonomicznych misji orbitalnych. Jego zadaniem będą głównie misje o charakterze badawczym. Będzie różnił się od wersji standardowej dodatkowym modułem Additional Pressurized Module (Dopolnitelny Germetichny Otsek, DGO), który będzie przyłączony do górnej część kapsuły powrotnej - jak w Sojuzach. Zresztą podobieństwo tej wersji z Sojuzem będzie bardzo wyraźne, przynajmniej według Żaka, który tak sobie tę konfigurację wyobraża:



Przypuszcza się bowiem, że DGO będzie wzorowany na rosyjskim węźle cumowniczym zaprojektowanym przez RSC Energia dla ISS, a który będzie wyniesiony prawdopodobnie ok. 2013 r. (źródło).

W odróżnieniu od Sojuza, DGO będzie umieszczony w rakiecie poniżej samego statku, a dopiero na orbicie PTK obróci się i zadokuje do niego (to z kolei przypomina bardziej zestaw Apollo-LM).

Wymagania odnośnie modułu DGO są następujące:
- ładowność przynajmniej 1 t,
- pojemność użyteczna co najmniej 6 m3,
- przynajmniej 800 kg powinno być do ściągnięcia z orbity.

Będzie istniała możliwość dokowania do ISS również poprzez ten moduł. Lądowanie będzie odbywało się za pomocą spadochronów (nie na silnikach), z precyzją do pięciu kilometrów.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 04, 2010, 20:15 »
Mamy już wątki poświęcone bardzo wycinkowym programom, natomiast jest jeden, bardzo pojemny wątek o rosyjskim programie kosmicznym. Obejmuje on wiele tematów, oprócz PTK rodziny rakiet Ruś i Angara, również inne zagadnienia. Dlatego postanowiłem założyć oddzielny wątek poświęcony postępom prac nad nową rosyjską kapsułą załogową: Następca Sojuza - PTK. Z oczywistych powodów jest to temat bardzo ważny dla astronautyki w ogóle, nie tylko rosyjskiej.

Pozostawiłem powyżej posty, z których teraz skorzystałem. Moje stare posty oczywiście mogę usunąć, ale nie wiem, jakie są obyczaje: czy usuwamy dla większej przejrzystości, czy zachowujemy dla zachowania ciągłości wpisów?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 05, 2010, 23:28 »
Pozostawiłem powyżej posty, z których teraz skorzystałem. Moje stare posty oczywiście mogę usunąć, ale nie wiem, jakie są obyczaje: czy usuwamy dla większej przejrzystości, czy zachowujemy dla zachowania ciągłości wpisów?

Można w razie czego zamknąć wątki i podać w ostatnim poście linki do miejsca, gdzie ma się dalsza dyskusja toczyć. :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 06, 2010, 12:38 »
Ukraina zamierza trenować astronautów w Rosji

RIA Nowosti, rosyjska agencja prasowa, donosi o negocjacjach między Ukrainą a Rosją dotyczących szkolenia ukraińskich astronautów.

Więcej - tutaj.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 12, 2010, 20:47 »
W dniach 9-10 listopada w Astanie (stolica Kazachstanu) odbyło się 13 spotkanie "podkomitetu bajkonurskiego" międzyrządowej rosyjsko-kazachskiej rady ds. współpracy (jeśli dobrze przetłumaczyłem tę przydługą nazwę). Dotyczyło ono oczywiście kosmodromu Bajkonur. Przewodniczyli spotkaniu ze strony rosyjskiej prezes Roskosmosu Anatolij Perminow, a ze strony kazachskiej dyrektor Kazachskiej Agencji Kosmicznej, były kosmonauta Talgat Musabajew.


A. Perminow i T. Musabajew

Najważniejsze z poruszanych spraw:

- Budowa nowego kosmodromu Wostocznyj nie spowoduje większych zmian w korzystaniu przez Rosję z kosmodromu Bajkonur, ponieważ tylko niektóre programy zostaną przeniesione do Wostocznego. Urządzenia startowe dla zmodyfikowanego Sojuza, Protona i Zenita pozostaną w Bajkonurze.

- Budowa kompleksu startowego Baiterek - wspólne przedsięwzięcie Rosji i Kazachstanu, odbywa się zgodnie z ustaleniami. Z kompleksu tego będą startowały rakiety Angara. Wydaje się, że projekt ten stanowi dla obydwóch stron gwarancję kontynuowania współpracy w utrzymaniu kosmodromu.

- Rozmawiano o locie kazachskich astronautów Sojuzem na ISS. Perminow oświadczył, że strona rosyjska wywiązała się ze wszystkich zobowiązań, które dotyczyły treningu, za który Kazachstan zapłacił. Kazachstan natomiast nie zapłacił za lot na ISS. Zauważył przy tym, że jeśli Kazachstan będzie mógł zapłacić później, to też nie będzie tak, że ich kosmonauta wsiądzie w Sojuza i poleci, gdyż obecnie rozkład lotów planuje się na dwa lata do przodu.

- Omawiano także różne detale techniczne. Następne spotkanie podkomitetu odbędzie się w Moskwie w listopadzie 2011 roku.

Źródła: Roskosmos 1; Roskosmos 2; Parabolic Arc.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 12, 2010, 20:47 »