Autor Wątek: Hipoteza Gai  (Przeczytany 5018 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Premislaus

  • Gość
Hipoteza Gai
« dnia: Listopad 30, 2015, 13:59 »
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_Gai

Dowiedziałem się o tym lata temu, jak zacząłem szukać materiałów o jednej z moich ulubionych gier 4X - Sid Meier's Alpha Centauri. Która bazuje na tym koncepcie. Przy okazji wpisując to "(...) Centauri", natrafiłem na stronę Centauri Dreams, na której publikowane są bardzo ciekawe wpisy dotyczące kosmosu i jego eksploracji.

W sumie nic o tym nie myślę poza tym, że brzmi to atrakcyjnie. Podobnie w grze Mass Effect jest wielka roślina Thorian.

Przyjemnie się też czyta cykl "Planeta śmierci" Harry'ego Harrisona. Podobnie "Solaris" Lema.

Kiedyś natrafiłem na informacje, że rośliny posiadają zmysły, że czują kiedy są zjadane.

Jak oceniacie realność tych konceptów sci-fi?
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2015, 14:43 wysłana przez Premislaus »

Scorus

  • Gość
Odp: Hipoteza Gai
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2015, 14:39 »
Kiedyś natrafiłem na informacje, że rośliny posiadają zmysły, że czują kiedy są zjadane.

To znaczy występuje to jako transdukcja sygnału na poziomie biochemicznym, tak jak w każdej tkance. Tyle tylko że u roślin komórki są połączone plasmodesmami i sygnały takie powodują szerszą reakcję na poziomie organu czy organizmu. Alternatywne rozwiązanie w stosunku do układu nerwowego zwierząt.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2015, 14:45 wysłana przez Scorus »

Premislaus

  • Gość
Odp: Hipoteza Gai
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2015, 14:42 »
Kiedyś natrafiłem na informacje, że rośliny posiadają zmysły, że czują kiedy są zjadane.

To znaczy występuje to jako transdukcja sygnału na poziomie biochemicznym, tak jak w każdej tkance. Tyle tylko że u roślin komórki są połączone plasmodesmami i sygnały takie powodują szerszą reakcję na poziomie organu czy organizmu. Alternatywne rozwiązanie w stosunku do układu nerwowego zwierząt.

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.

« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2015, 14:45 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hipoteza Gai
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2015, 14:42 »