Autor Wątek: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)  (Przeczytany 71145 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 19, 2016, 22:33 »
Listę płac jest dostępna tutaj: http://www.tvp.pl/tvp2/aktualnosci/sonda-2-sztuczna-inteligencja/24360007

Cytuj
Reżyser: Konrad Smuga
Scenariusz: Tomasz Rożek, Michał Majak
Wyk.: Tomasz Rożek

Nie wiedziałem o tym. Zatem wycofuję swoją opinię, że spojrzenie p. Rożka na naukę nie ma w tym programie znaczenia...

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 20, 2016, 00:42 »
List Marka Siudyma komentowałem na forum SONDY, wywołał z resztą tam niezłą burzę, a może warto tę moją ocenę i tu zamieścić?
_________

Ocena programu to jedno, a spór odnośnie nazwy SONDA to drugie.

Niestety w merytorycznej ocenie programu dokonanej przez Siudyma jest wiele prawdy. Sam pisałem to w swoim poście, inni ludzie też to pisali i wygląda to trochę podobnie. Pierwsze odcinki Sondy 2 nie spełniły pokładanych w niej nadziei, do poprawy jest prawie wszystko, to prawda, ale czemu tak ostro?

Natomiast prawo Siudyma do nazwy SONDA to dość kuriozalny pomysł.
Według mnie Marek Siudym SONDĄ interesuje się wtedy, gdy można na niej zarobić. Wynika to jednoznacznie nie tylko z jego wypowiedzi w listach do mnie, ale również z jego broszury (szumnie nazywanej przez autora książką) pt. "18.20 SONDA".
Pan Siudym tak swego czasu pisał:

[Program SONDA?]"nie widzę w nim nic specjalnego (...) czasami oglądając  jakieś stare fragmenty [Sondy] mam wrażenie, ze to żenada. Proszę podziękować innym forumowiczom za zainteresowanie, ale chyba szkoda czasu na wykopaliska."
innym razem:
"[Sonda to] zramolałe programy  sprzed pół wieku, ale ja nie bardzo wiem o czym miałbym dyskutować"
"[Sonda] dla mnie jest to czas przeszły dokonany."
"[forum?] - proszę mi oszczędzić uczestnictwa w tym gremium"

W książeczce "18.20 SONDA" wielokrotnie podkreślał, że pracuje w zespole SONDY tylko po to, aby dobrze zarobić i wyjeżdżać służbowo za granicę. Nie był popularyzatorem nauki z zacięcia i pasji, jak Andrzej Kurek, Zdzisław Kamiński czy Tomasz Pyć, o którym z resztą tak się wyrażał:
"...był absolwentem Mechaniki Precyzyjnej Plitechniki warszawskiej i pracował wcześniej w Cechu Zegarmistrzów. Rzemieślnicy! Dla mnie nie była to najlepsza rekomendacja."

O robieniu SONDY wyrażał się w ten sposób:
"największym problemem było robienie kolejnego programu" i uważał, że "wszystko byłoby dobrze, gdyby jeszcze tego programu nie trzeba było robić".
Stwierdził, że odchodzi z programu "bo nie polecialem do Japonii".

Więc o co ten krzyk?
Na prawach autorskich do SONDY Marek Siudym niestety nie zarobi.
Może warto wiedzieć, że Sonda™ to zarejestrowany przez Telewizję Polską SA słowny znak towarowy TOW: (111) 152707
Do tego nie robił tego programu jako wolny strzelec, a jako pracownik telewizji na etacie, a prawo autorskie w tej kwestii jest jednoznaczne - to pracodawca ma prawa do dzieł stworzonych w takich warunkach.

Podsumowując - krytyka programu słuszna, choć przesadzona, pewne słowa niepotrzebne, tym bardziej, że i w SONDZIE - na początku istnienia programu - był gość, a prowadzący w garniturach.
Oby tylko obecna władza w TVP posłuchała nas - widzów i zmieniła Sondę 2 na taką, jakiej oczekują (oczekujemy). Przecież możliwości są.
The Dark Side of the Moon

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 20, 2016, 00:47 »
"Telewizja Polska odniosła się do zarzutów Marka Siudyma i wystosowała w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

Cytuj
Audycja pt. "Sonda" wyprodukowana przez Telewizję Polską, realizowana była w całości przez pracowników (twórców) Telewizji Polskiej. Telewizja Polska posiada wszelkie autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne do odcinków audycji, w tym prawa autorskie do tytułu audycji. Od 2000 roku Telewizja Polska S.A. posiada również zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP słowny znak towarowy o nazwie "Sonda" - pisze rzecznik TVP, Aleksandra Gieros-Brzezińska."

No i mamy odpowiedź Siudyma na odpowiedź z TVP:
Cytuj
Szanowni Państwo,


Nawiązując do odpowiedzi rzecznika TVP w sprawie praw autorskich do programu SONDA chcę wyjaśnić niezorientowanym, że prawa majątkowe i pokrewne do odcinków SONDY nie są tożsame z prawem autorskim do programu. Prezes Kurski żadnym dekretem nie jest w stanie wykreślić mnie z napisów końcowych i wpisać tam wybrane przez siebie osoby z prostego powodu- prawa autorskie są niezbywalne. Nie można zatem ich przejąć i dać komuś innemu. I jako autor programu mam prawo do szacunku w stosunku do dzieła, a w szczególności mam prawo by postępowano z nim godnie. Sądzę, że obecnym lokatorom Woronicza 17 pomyliła się nieco funkcja praw majątkowych i pokrewnych. Otóż w zamyśle ustawodawca dał prawo dysponowania instytucji która wytworzyła dzieło do jej dystrybucji i ochrony prawnej przed osobami, które chciałyby wytworzone dzieło bezprawnie przejąć lub wykorzystać, z naruszeniem praw autorskich twórców dzieła włącznie. Ustawa nie przewiduje jednak , że strażnik buchnie kasę jak znany ochroniarz z Łodzi…. Jestem laikiem w dziedzinie prawa autorskiego ale już proste przykłady na logikę pozwalają na wysnucie szeregu wątpliwości.

I tak załóżmy, że jakiś mało zaprzyjaźniony z opozycją redaktor TVP wpada na genialny pomysł programu „ martwy Lis”. Szybko znajduje sponsora w postaci działającego jeszcze SKOKU i partnera medialnego z Torunia.Po czym wyciąga z archiwum wszystkie kawałki z okresu, gdy red. Lis był etatowym pracownikiem TVP i montuje sobie jego wypowiedzi tak by zabrzmiały śmiesznie lub wręcz kompromitująco w nawiązaniu do pokazanych obok zdjęć z manifestacji wiadomo kogo… Wedle stanowiska TVP wszystko jest lege artis…

A załóżmy,że miast zatrudniać redaktora użyje się jego wirtualnej podobizny z czasów gdy był na etacie ale dla oszczędności wyleciał… Przecież dziś jest to zupełnie realne. Mieliśmy tego próbkę w wirtualnym studio wyborczym TVN, a innym udała się większa sztuczka bo wskrzesili żywego Michela Jacksona na scenie przy pomocy techniki holograficznej.

Fakt dysponowania prawami prawami majątkowymi nie czyni autorów niewolnikami, a w szczególności nie pozbawia ich prawa do wizerunku i prawa do ich dzieła. Nawet użycie fragmentu wymaga podania źródeł i autora.

Moim zdaniem TVP może bez ograniczeń pokazywać odcinki SONDY wyprodukowane w latach 77-89, natomiast przerabianie tego wstawiając do środka obce elementy , zmieniające całkowicie sens i zamysł autorów jest poważnym naruszeniem praw autorów do wytworzonego dzieła.

Chciałbym również przypomnieć,że sadząc po ilości reklam obudowujących pasmo nadawania nowego programu, specjalnie dodatkowo podzielonego na dwie części, jest to źródło znacznego zarobku dla TVP. W wyemitowanych już programach wydawało się miejscami ,że jest nie jeden a trzech prowadzących – nie sądzę by podzielono się tantiemami z rodzinami zmarłych Andrzeja Kurka i Danka Kamińskiego. A wiemy jak nazywa się taki proceder żerowania…

Proszę mi wierzyć,że ze swej strony nie zamierzam wytaczać jakichkolwiek procesów , chodzi mi tylko o to by prawo było prawem a sprawiedliwość sprawiedliwością.

Serdecznie pozdrawiam, Marek Siudym

Chyba miałem rację... "dochód", "tantiemy"... ech.
The Dark Side of the Moon

Offline pasiuli

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 20, 2016, 04:07 »
Pan Siudym ma zdecydowaną rację w ocenie programu. Ukazując go jako co najwyżej mierny, wyraził opinię chyba większości oglądających, którzy wychowali się na SONDZIE. Jednak porównywanie tego programu do kultowej produkcji wg mnie mija się z celem. Teraz mamy program popularnonaukowy których mamy setki na różnych kanałach, stara SONDA to legenda.
To tak jak powiedzmy Martina Reesa przyrównywać do Galileusza albo Kopernika. Tu astonom i tu astronom a nie da się :)

Gdyby program Rożka nazywał się inaczej i nie było by tematu, że ma on coś wspólnego z SONDĄ, to nawet miło by się go oglądało. Spojrzenie przez pryzmat legendy wszystko zmienia.

Desperackie listy pana Marka nie najlepiej o nim świadczą. Ja jako człowiek, który niegdyś nie opuścił żadnego odcinka programu jego autorstwa,  zapamiętałem go jako wielkiego człowieka. Teraz czytając jego wypociny zaczynam zmieniać zadanie. Chyba lepiej, żeby pozostał w pamięci fanów SONDY jako twórca wspaniałego programu niż jako frustrat walczący o tantiemy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2016, 07:46 wysłana przez Radek68 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 20, 2016, 04:07 »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 20, 2016, 08:58 »
Z drugiej strony rozdzielanie szat przez tego Rejtana jest przedwczesne. Mieliśmy dopiero dwa pierwsze odcinki i forma na pewno ulegnie ewolucji. Pierwsze odcinki oryginalnej Sondy też nie były super. Na pewno warto docenić krok jakim jest powrót programu popularnonaukowego do publicznej telewizji i to nie jako "wrzucimy gdzieś" tylko dość rozlegle reklamowany powrót, który przyciągnął przed ekrany ponad milion ludzi. Teraz tylko w tym rzeźbić :)

Myślę że musimy się pogodzić z faktem że Sonda w nazwie to zabieg głównie marketingowy, bez którego nie udałoby się przyciągnąć takiej widowni. I z tej perspektywy patrząc - nie jest źle.

Jutro o 21:50 (wcześniej niż tydzień temu!) odcinki o sztucznej inteligencji i miastach.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 20, 2016, 11:12 »
Pan Siudym kompletnie nie orientuje się w prawie autorskim obowiązującym w Polsce.

Owszem, prawa autorskie osobiste są niezbywalne i nikt nie jest w stanie odebrać mu faktu bycia współautorem programu, tzn. twierdzić np., że on przy nim nie pracował. Chodzi tu właściwie tylko o to, że nazwisko autora związane jest z jego dziełem.

Jednak czymś zupełnie innym są prawa autorskie majątkowe, te jednak w przypadku Sondy należą do TVP. Tymi można handlować, zrzekać się itd. Pisarz może zrzec się praw majątkowych do książki, tzn. nie chce żadnych honorariów czy tantiem, ale to nie znaczy, że można kwestionować jego autorstwo.

Przykład z wirtualną podobizną red. Lisa jest błędny, gdyż tutaj mamy zupełnie inne zagadnienie wykorzystania czyjego wizerunku bez jego zgody.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 21, 2016, 00:05 »
Pan Siudmym po prostu lubi się awanturować, ma to w genach, list do TVP + jego postękiwania na temat nowej SONDy są tylko przedłużeniem wspomnianych frustracji w jego książeczce, gdzie postękiwał nad starą SONDą i swoją dolą.
Wyemitowany, nowy program jest niczym więcej, jak tylko super pożywką na kolejną jego próbę zaistnienia, wypłynięcia na chwilę na powierzchnię, aby zaraz po tym ponownie zanurzyć się w otchłani zapomnienia. Zraził mnie do swojej osoby już dużo wcześniej, w tym również reakcją na innym forum, tutaj mamy znowu podany na talerzu argument, że najbardziej to mu zależy chyba na pieniądzach, a przy okazji faktycznie ma słabe pojęcie o prawach autorskich, ale co tam, zapewne pod tym względem też pozjadał wszystkie rozumy i spokojnie bije na łeb pewnie też kilkunastu prawników TVP. Gratulacje.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 21, 2016, 08:24 »
A warto jeszcze wspomnieć o prawie cytatu, gdzie nawet bez zezwolenia twórcy, który ma pełne prawa majątkowe, można używać fragmentów jego dzieła w swoim. W Sondzie 2 fragmenty SONDY występują właśnie w takiej formie, z tą różnicą, że prawa majątkowe ma TVP, a nie Siudym.

Z tego co wiem, również z bezpośredniej rozmowy z Tomaszem Pyciem, Marek Siudym dość ostro pokłócił się z Dankiem Kamińskim, a z programu odszedł, gdyż na jego wyjazd autorów SONDY do Japonii nie starczyło pieniędzy. Z resztą w książeczce 18.20 SONDA Kamińskiego nie oszczędza i wywleka jakieś jego prywatne sprawy, nie wiemy czy prawdziwe czy nie, bo Kamiński już się nie obroni.
Pan Marek Siudym (co podkreślam) wniósł duży wkład w SONDĘ, był dobrym scenarzystą, miał niezłe pomysły i nikt mu tego nie odbiera. Tyle że tak w swojej książeczce, jak i w kierowanych do mnie listach, o SONDZIE wyraża się tak jak pisałem (zramolałe programy  sprzed pół wieku, [Sonda] dla mnie jest to czas przeszły dokonany) i podkreśla, że pracował w SONDZIE tylko dlatego, bo można było zarobić, zwłaszcza na zagranicznych wyjazdach. Mocno utyskuje, że nie żyło mu się tak jak na zachodzie, że musiał oszczędzać diety i że "wszystko byłoby dobrze, gdyby jeszcze tego programu nie trzeba było robić".
Nie sposób więc nie oceniać jego obecnych listów do TVP przez pryzmat tego wszystkiego.

A to, że nasza merytoryczna ocena Sondy 2 akurat jest dość negatywna, to i Siudym tak to ocenia. Na tym się zna. Ale na prawie autorskim już nie i stąd pewnie te listy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2016, 08:26 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 24, 2016, 18:01 »
W kwestii technicznej odnoście wątku
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2411.msg91017#msg91017
sugerowałbym dodatkowo podawanie tytułów odcinków.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 24, 2016, 20:34 »
Załatwione  ;)
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #100 dnia: Kwiecień 05, 2016, 19:39 »
Ocena po 6 odcinkach: drugie Galileo pisane na kolanie.

(W sumie nic dziwnego biorąc pod uwagę, że dwóch ludzi ma 5 dni na przygotowanie dwóch odcinków. Ciężko zrobić jakiś solidny risercz mając na uwadze jeszcze podróżowanie po kraju, umawianie gości, próby przed kamerą itd. Zresztą błędy na scenie sugerują, że nawet nie grają dubli.)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #101 dnia: Kwiecień 05, 2016, 19:56 »
Ostatnio rozmawiałem z kumplem - opowiadał właśnie o sondzie. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie entuzjazm z jakim to robił, oraz to że pracuje on w tartaku(zarówno fizycznie jak i jako kierowca) + czasami dorabia jako ochroniarz na bramkach - z wyglądu typowy kark (i lubi się bić ;) ).
Chłopak wraca koło 21 z pracy, zmęczony maksymalnie a mimo to ogląda program + powtórki na yt.
Wiem że program nie jest idealny, ale uważam że jak najbardziej potrzebny. Pisałem jakiś czas temu w ataku na naukę o atakach na programy kosmiczne. Dlatego naprawdę ucieszyłem się z tej rozmowy.
Jeśli osobę pochodząca z dość ciężkiego środowiska, mającą na koncie sporo konfliktów z prawem, Sonda jest wstanie zainteresować - to ma u mnie duży plus :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 15, 2016, 23:37 »
Czyżby to właśnie była grupa docelowa (tzw. targert) obecnej Sondy 2? ;)

Powstał pomysł listu do pana Rożka, który jeden z kolegów mu osobiście przekaże, ewentualnie wyśle mu go na pocztę, a potem omówi go osobiście.
Czy mielibyście jakieś pomysły, co można w Sondzie 2 naprawić, aby była lepiej postrzegana? Jakieś realne sugestie czy propozycje są mile widziane.
The Dark Side of the Moon

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #103 dnia: Kwiecień 16, 2016, 10:31 »
Czy mielibyście jakieś pomysły, co można w Sondzie 2 naprawić, aby była lepiej postrzegana? Jakieś realne sugestie czy propozycje są mile widziane.
Lepsze przygotowanie merytoryczne, może lepiej jeden porządny odcinek zamiast dwóch po łebkach, może poszerzenie redakcji o osoby które są na bieżąco ze współczesną nauką, może przynajmniej merytoryczna współpraca z kolejnymi popularyzatorami którzy by podszepnęli że na przykład w temacie AI jest aktualnie 30 bardziej fascynujących rzeczy niż niemiarodajny i nieaktualny test Turinga sprzed kilkudziesięciu lat.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 29, 2016, 22:11 »
Na Facebooku rozwinęła się dyskusja, w której wyjątkowo obszernie udziela się T. Rożek oraz jego gość z 18 odcinka:
https://www.facebook.com/popularnanauka/posts/1244864935579027
Alergiczna reakcja na wytknięty błąd mówi dość dużo o tym w jakim kierunku zmierza program.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 29, 2016, 22:11 »