Autor Wątek: Projekt poszukiwania supernowych  (Przeczytany 2124 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AdamN

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • F9 has landed!
Projekt poszukiwania supernowych
« dnia: Październik 25, 2017, 23:47 »
Witajcie serdecznie!
Obserwuję forum od dłuższego czasu, jednak nie udzielam się. Uważam, że nie mam za wiele do powiedzenia ;)
Postanowiłem napisać ten post, ponieważ chciałbym wystartować z projektem... poszukiwania supernowych. Może i nie jest to projekt astronautyczny, to mam nadzieję, że mógłbym liczyć na waszą pomoc.
Jestem ambitnym astronomem, który niedawno wystartował z projektem poszukiwania supernowych. Jednak z powodu, ze nie mam żadnych zarobków to zwróciłem się o pomoc na portalu zrzutka.pl. Postanowiłem jakoś się wypromować (zrzutka publiczna od kilku dni).

Jeśli macie jakiś grosz, żeby wspomóc, to bardzo podziękuję o nawet najmniejsze wsparcie.
https://zrzutka.pl/obiektyw-do-poszukiwania-supernowych-i-filtry-fotograficzne-7d77k2

Dla Was moje autorskie zdjęcia ISS (sterowanie ręczne)


Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt poszukiwania supernowych
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2017, 08:55 »
Napisz coś więcej o tym jak byś chciał poszukiwać supernowych? Jaka metodologia poszukiwań? Jaka obróbka danych? Jakie informowanie/publikowanie informacji? No i jak to się ma do innych programów poszukiwawczych? :)

Sam pomysł w ogóle bardzo fajny.

Offline AdamN

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • F9 has landed!
Odp: Projekt poszukiwania supernowych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2017, 16:55 »
Szukanie odbywa się głównie przez fotografowanie galaktyk co jest chyba zrozumiałe. Chodzi też o to, żeby zejść jak najniżej z zasięgiem gwiazdowym. Większość moich zdjęć nie przekracza jasności 19 magnitudo. Chyba tylko 2 mają niższy zasięg. Kolejnym etapem jest porównanie z fotografią referencyjną danej galaktyki (zazwyczaj ASAS-SN, DSS, Huble lub własną). Wyniki z dokładnym położeniem supernowej wysyła się do IAU, gdzie są analizowane i przeprowadzana jest obserwacja spektroskopowa galaktyki z supernową. Dzięki temu jesteśmy określić typ (np supernowa SN2017eaw to nie typ Ia tylko IIP) i skład supernowej.
Jak to się ma do innych projektów? Projekt ASAS-SN może sfotografować całe niebo w przeciągu 48 godzin (około 4-5 dni fotografowania). Amatorzy są tutaj ważną siłą, bo dzięki nim można znacznie szybciej wykrywać wybuchy.
No i zawsze pozostaje satysfakcja, że coś się odkryło

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt poszukiwania supernowych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2017, 11:02 »
Moim zdaniem fajny projekt. Niezłe osiągnięcie, by tak głęboko sięgnąć z zasięgiem gwiazdowym. :)

Adamie, napisz jeszcze na co proponujesz zrzutkę pod podanym linkiem + jak masz zamiar publikować dane obserwacyjne.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt poszukiwania supernowych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2017, 11:02 »

Offline AdamN

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • F9 has landed!
Odp: Projekt poszukiwania supernowych
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2017, 00:51 »
Ta zrzutka jest na obiektyw Canon FD f/4 (choć waham się nadal z teleskopem 8") i filtry LRGB. Jeśli pieniądze pozwolą, to uda się zakupić filtr fotometryczny V, dzięki któremu jasność supernowej na zdjęciu moim będzie identyczna jak na zdjęciu np. Pana Xinga z Chin, który też postanowi ją sfotografować. Nie jest to wymagana rzecz, ale czasem przydatna.

Publikacja danych odbywałaby się za pomocą http://www.rochesterastronomy.org (podstawowa strona dla osób lubujących się w temacie), Transient Name Server, astropolis.pl, facebooka i jeśli byście chcieli to mógłbym tutaj. Oczywiście to nie jest takie hop siup, żeby cokolwiek znaleźć, ale jeśli się cokolwiek uda to pierwsze jest TNS, potem reszta.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2017, 00:56 wysłana przez AdamN »

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt poszukiwania supernowych
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2017, 21:20 »
Jak idzie zrzutka? Czy są dobre wyniki?

Offline AdamN

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • F9 has landed!
Odp: Projekt poszukiwania supernowych
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 19, 2017, 23:45 »
Na razie wyniki są nijakie, ale może coś się uda z tym zrobić w przyszłości.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt poszukiwania supernowych
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 19, 2017, 23:45 »