Autor Wątek: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)  (Przeczytany 9391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

velo

 • Gość
Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 30, 2018, 13:11 »
No to również drugi ważny news dla przyszłych polskich satelitów z dzisiaj.

Czekamy na więcej!

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21728
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 11, 2019, 20:21 »
Na dachu biurowca w Gliwicach powstanie obserwatorium astronomiczne
Tomasz Czoik 11 lutego 2019 | 16:36


Wizualizacja obserwatorium na dachu biurowca w Gliwicach (MFA STUDIO)

Do końca pierwszego kwartału 2021 r. na terenie kompleksu Nowe Gliwice powstanie obserwatorium astronomiczne. Znajdzie się ono na dachu nowoczesnego biurowca, w którym siedzibę będzie miała gliwicka firma KP Labs. Obserwatorium służyć będzie firmie m.in. do nawiązywania łączności z budowanym przez nią satelitą Intuition-1.

Pracownicy gliwickiej firmy KP Labs, zajmującej się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego w ramach konsorcjum FP Space, mają się przenieść do nowej siedziby do końca pierwszego kwartału 2021 r. Będą mieli do dyspozycji pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 2,3 tys. m kw.

Obserwatorium astronomiczne na dachu biurowca w Gliwicach

W nowym budynku, oprócz klasycznych przestrzeni biurowych, znajdą się specjalistyczne pomieszczenia i laboratoria, m.in planowania i kontroli misji, uczenia maszynowego czy analizy zdjęć satelitarnych oraz cleanroom, czyli pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych.

Na dachu budynku powstanie obserwatorium astronomiczne z kopułą o średnicy 5,5 m oraz zielony taras widokowy o powierzchni 100 m kw. Obserwatorium posłuży do obserwacji nieba oraz nawiązywania dwustronnej łączności laserowej z satelitą budowanym przez specjalistów z KP LABS w ramach projektu Intuition-1.

– Precyzyjną obserwację nieba umożliwi teleskop, który przy pomocy specjalnego modułu ma również pozwolić na nawiązanie komunikacji z satelitą – tłumaczy Rafał Żogała z KP Labs.

Flagowym projektem KP Labs jest obecnie misja Intuition-1

KP Labs działa w Gliwicach od 2016 r. Spółkę założyła grupa inżynierów związanych z Politechniką Śląską, którzy dostrzegli potencjał tkwiący w połączeniu ich naukowych pasji i biznesu. Flagowym projektem KP Labs jest obecnie misja Intuition-1, której celem jest zbudowanie i wyniesienie na orbitę satelity wyposażonego w niezwykle wydajny komputer, który dzięki sztucznej inteligencji i precyzyjnemu obrazowaniu będzie w stanie rejestrować obraz Ziemi z orbity, przetwarzać zebrane informacje o monitorowanych obszarach i zdarzeniach i wysłać je do analizy.

Projekt nowej siedziby, pod nadzorem Grzegorza Szymczaka, przygotowało gliwickie biuro projektowe MFA STUDIO.

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24449086,na-dachu-biurowca-w-gliwicach-powstanie-obserwatorium-astronomiczne.html

Offline Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6045
 • Realista do bólu;-)
Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 11, 2019, 13:52 »
https://spacewatch.global/2019/03/scotlands-clyde-space-selected-to-build-hyperspectral-cubesat-for-polands-kp-labs/
takie tam ... Z powazaniem
                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21728
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 19, 2019, 23:02 »
Szkocka firma Clyde Space umieści polskiego satelitę na orbicie
19.03.2019

Szkocka firma Clyde Space umieści polskiego satelitę Intuiton-1 na orbicie okołoziemskiej - poinformowała w poniedziałek gliwicka spółka KP Labs, która opracowała urządzenie do robienia zdjęć wysokiej rozdzielczości i natychmiastowego ich analizowania. Satelita rozpocznie pracę na przełomie 2022 i 2023 roku.

"To urządzenie ma istotnie znaczenie np. dla plantatorów roślin uprawnych czy agencji rządowych, które dzięki szybkiej analizie obrazów hiperspektralnych i podjętym w porę działaniom będą w stanie np. zminimalizować skutki katastrof żywiołowych, które zagrażają plantacjom” - mówi PAP przedstawiciel KP Labs ds. komunikacji Jarosław Kacprzak.

Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczeń miast. Kacprzak zaznaczył, że satelity robiące zdjęcia są już produkowane, ale nowością polskiego rozwiązania jest możliwość przetwarzania danych bezpośrednio na pokładzie satelity. "Dzięki temu można np. przyśpieszyć zbiory zbóż, żeby zdążyć przed nadchodzącą nawałnicą" - tłumaczy.

Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Całe urządzenie powstało w laboratoriach naukowców z KP Labs, którzy pracę nad tym rozwiązaniem zaczęli w ubiegłym roku. Koszt przedsięwzięcia wynosi 19 mln zł, a pieniądze pochodzą ze środków Naukowego Centrum Badań i Rozwoju.

Firma Clyde Space, z którą KP Labs 15 marca tego roku podpisała umowę, ma stworzyć i dostarczyć specjalną platformę satelitarną, którą będzie zawierać takie elementy jak m.in. system sterowania, komunikacji, zasilania, kontroli położenia. Szkoci mają też odpowiadać za satelity i osadzenie jej na orbicie okołoziemskiej. "Z uwagi na tajemnicę handlową nie mogę zdradzić szczegółów umowy pomiędzy KP Labs, a Clyde Space, ale wartość kontraktu przekracza sumę 500 tysięcy funtów” – powiedział Kacprzak.

Intuition-1 to nie jedyny projekt realizowany przez inżynierów KP Labs. Specjaliści z Gliwic mogą pochwalić się zwycięstwem w Copernicus Hackathon. To konkurs na najbardziej obiecującą aplikację do interpretacji danych z obrazów satelitarnych, wykorzystującą dane z europejskiej konstelacji satelitów Sentinel z programu Copernicus. Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską. DeepFlow - opracowane przez KP Labs zwycięskie rozwiązanie automatyzuje wyszukiwanie istotnych informacji, które są „ukryte” w różnych warstwach zdjęć satelitarnych, nadsyłanych przez satelity obserwacyjne Ziemi. Pozwoli to interpretować dane obrazowe, w celu ich wykorzystania np. w rolnictwie, przemyśle czy ochronie zdrowia. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33274%2Cszkocka-firma-clyde-space-umiesci-polskiego-satelite-na-orbicie.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 19, 2019, 23:02 »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21728
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 24, 2019, 07:56 »
Polish space startup selects Clyde Space as subcontractor for earth observation satellite project
by Jaroslaw Adamowski — April 23, 2019

WARSAW, Poland — Polish space industry startup KP Labs has awarded an order to Scottish cubesat manufacturer Clyde Space which will act as a subcontractor for the company’s Intuition-1 project. The cuboid-shaped 6U-class cubesat is to be the first commercial satellite to be fitted with enough processing power to conduct hyperspectral imagery segmentation in orbit. (...)
https://spacenews.com/polish-space-startup-selects-clyde-space-as-subcontractor-for-earth-observation-satellite-project/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prezentacja Misji satelity Intuition-1 (08.02.2018)
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 24, 2019, 07:56 »