Autor Wątek: Kamień z Księżyca w Częstochowie  (Przeczytany 8369 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Kamień z Księżyca w Częstochowie
« dnia: Październik 07, 2010, 11:35 »
Jak już wcześniej informowałem, w ostatnich miesiącach zajmowałem się organizacją wystawy, której głównym eksponatem jest 70215,41 czyli 120-gramowy fragment bazaltu, pochodzący z obszaru Montes Taurus, pasma górskiego położonego na skraju Mare Serenitatis - a krótko mówiąc z Księżyca. Ponieważ wystawa rozpocznie się już za kilka dni, serdecznie na nią zapraszam, a poniżej cytuję informację dla prasy, zaprezentowaną wczoraj przez Muzeum Częstochowskie.

Dodam jeszcze, że okaziciel biletu wstępu do muzeum może otrzymać certyfikat udziału w wystawie. W tym celu musi się pofatygować do Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (Aleja Armii Krajowej 13/15), gdzie dodatkowo może po obniżonej cenie zakupić bilet na seans w kinie sferycznym, wyposażonym w projektor Digistar 3 SP.

Fot. Jarosław Brancewicz

Kamień pochodzący z Księżyca będzie można od 15 października oglądać w Muzeum Częstochowskim - poinformowała jego rzeczniczka Katarzyna Jezierska.

Na Ziemię trafił w grudniu 1972 roku, przywieziony przez astronautów statku kosmicznego Apollo-17 podczas szóstej, ostatniej załogowej wyprawy księżycowej.

Kamień to część jednolitej skały bazaltowej o masie 8110 gramów, jednej z największych, jakie w całości zostały przywiezione z Księżyca. Do badań została ona pofragmentowana na 35 części, zaś jedna z nich, o masie 120 gramów, została zatopiona w przezroczystym plastiku i przeznaczona do celów wystawienniczych i edukacyjnych.

Wiek skały został określony na 3,84 miliarda lat. Uformowała się więc w okresie, kiedy Układ Słoneczny liczył sobie zaledwie około 750 milionów lat. Aż 99,99 proc. skał ziemskich jest młodszych od tego fragmentu Księżyca, gdyż w swej historii gorąca Ziemia powodowała wielokrotną metamorfozę minerałów, tworzących jej dzisiejszą skorupę.

Wypożyczona próbka jest jedną z nielicznych tego rodzaju, która trafiła do Polski. Ostatnio zdarzyło się to w roku 1998, a miejscem wystawy był Szczecinek. NASA, czyli amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej rzadko wyraża zgodę na wystawianie materiałów pochodzących z Księżyca poza granicami Stanów Zjednoczonych. W ciągu ostatniej dekady, na ponad sto aplikacji z Europy, pozytywnie zostały rozpatrzone zaledwie trzy. Starania o sprowadzenie kamienia trwały prawie dwa lata.

Częstochowska wystawa zostanie uzupełniona projekcjami filmów poświęconych Apollo-17, ekspozycją fotografii i książek oraz serią prelekcji i prezentacji. Kamień z Księżyca będzie można podziwiać w Częstochowie do 10 listopada.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2010, 18:02 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Mikkael

• Weteran
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Kamień z Księżyca w Częstochowie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2010, 17:23 »
Tak, jak już wspominałem - zjawię się na pewno :)

A przede wszystkim: gratulacje dla tych, którzy sprowadzili księżycowy kamień do Polski i zorganizowali wystawę!
GG 8698011

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2010, 19:40 »
Łał - nieźle! Wiele bym dał, żeby się tam zjawić i rzucić okiem na tę drobinkę...

Offline astropl

• Weteran
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2010, 20:00 »
Łał - nieźle! Wiele bym dał, żeby się tam zjawić i rzucić okiem na tę drobinkę...

Jeżeli do Częstochowy za daleko, to może bliżej będzie do Szczecinka? Tam, jak NASA zezwoli na przedłużenie wystawy, kamień powinien być wystawiony od połowy listopada. Ale na razie to nic pewnego.
Waldemar Zwierzchlejski

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2010, 20:00 »

Offline skrzyp

• Weteran
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2010, 21:00 »
A mnie dziwi, co hamerykanie tak sie szczypią z wypożyczeniem kawałeczka księżyca. Przecież to nie jest mona lisa ani nikt tego nie zje :)

Offline astropl

• Weteran
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2010, 21:17 »
A mnie dziwi, co hamerykanie tak sie szczypią z wypożyczeniem kawałeczka księżyca. Przecież to nie jest mona lisa ani nikt tego nie zje :)

Specjalnego szczypania nie było. Pierwszy roczek upłynął na niczym dlatego, że eksponat był już wówczas zaklepany na 40-lecie lądowania i nie było wolnych terminów. Potem wszystko szło dosyć dobrze, poważne kłopoty pojawiły się dopiero ze strony polskiej (MSZ), ale o tym napiszę szerzej wtedy, gdy kamień będzie już w moich rękach :)
Waldemar Zwierzchlejski

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 07, 2010, 21:23 »
Jeżeli do Częstochowy za daleko, to może bliżej będzie do Szczecinka? Tam, jak NASA zezwoli na przedłużenie wystawy, kamień powinien być wystawiony od połowy listopada. Ale na razie to nic pewnego.

Tu mnie masz! :)

Offline astropl

• Weteran
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 12, 2010, 12:42 »

Specjalnego szczypania nie było. Pierwszy roczek upłynął na niczym dlatego, że eksponat był już wówczas zaklepany na 40-lecie lądowania i nie było wolnych terminów. Potem wszystko szło dosyć dobrze, poważne kłopoty pojawiły się dopiero ze strony polskiej (MSZ), ale o tym napiszę szerzej wtedy, gdy kamień będzie już w moich rękach :)

No, kamień nocował dzisiaj w moim mieszkaniu :P Teraz już mogę napisać o kłopotach, które spowodowały, że najpierw trafił do Częstochowy, zamiast do Szczecinka. Otóż ktoś nadgorliwy w MSZ postanowił sprawdzić w MF, czy czasem tego kamienia nie wypadałoby... oclić. Odpowiedź nadeszła "już" po czterech tygodniach, w końcu, było nie było, to prawie pięć kilometrów (w obie strony), a wynalazek pana Bella to na tym poziomie jest zbyt zawodny, musi być "na papierze". Na szczęście była pozytywna (to znaczy negatywna co do clenia). Wcześniej były jeszcze dwa wielki problemy z transportem z Houston do Waszyngtonu i potem z Waszyngtonu do Warszawy, bo to, co nam wcześniej obiecywano, w żaden sposób nie dało się zrealizować. Ale o tym też potem, bo w końcu ten kamień musi jeszcze wróccić do JSC :)

Na razie tylko WIELKIE SŁOWA PODZIĘKOWANIA dla Pana Piotra Połubca (transport własnym sumptem z Houston do Waszyngtonu oraz, mam nadzieję, z powrotem) i Pani Reginy Jurkowskiej (MSZ) za okazaną pomoc, daleko wykraczającą poza obowiązki służbowe!
Waldemar Zwierzchlejski

Offline skrzyp

• Weteran
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 12, 2010, 14:13 »
Ot, cała Polska... :)

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 12, 2010, 15:06 »
Polska Polską, ale musiało to być niesamowite uczucie spać obok kawałka Księżyca! Niemal jak Armstrong i jedenastu innych! Gdzie indziej chyba nie miałbyś takiej okazji.

Offline astropl

• Weteran
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2010, 15:10 »
Polska Polską, ale musiało to być niesamowite uczucie spać obok kawałka Księżyca! Niemal jak Armstrong i jedenastu innych! Gdzie indziej chyba nie miałbyś takiej okazji.

Bez przesady :)

Zresztą skałę wypożyczyć jest łatwiutko, należy tylko wypełnić wniosek i poczekać na jego pozytywne rozpatrzenie. Na przykład w ciągu ostatnich ~10 lat z Europy wpłynęło sto kilkanaście wniosków, a nasz jest trzeci, który rozpatrzono pozytywnie :)
Waldemar Zwierzchlejski

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 12, 2010, 15:16 »
No to rzeczywiście "łatwiutko". A jakie są kryteria: bezpieczeństwo kamyka (czyli waiarygodność wypożyczajacego), czy zbożność celu?

Offline astropl

• Weteran
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 12, 2010, 15:33 »
No to rzeczywiście "łatwiutko". A jakie są kryteria: bezpieczeństwo kamyka (czyli waiarygodność wypożyczajacego), czy zbożność celu?

Bezpieczeństwo - oczywiście (patrz umowa). Zbożność celu - no przecież to musi być wystawa, a nie rozpiłowywanie piramidki z eksponatem :) O wiarygodności nic mi nie wiadomo, nikt ode mnie nie chciał nawet skanu dowodu czy paszportu, a czy mnie ktoś sprawdzał (w sensie różnych służb o trzyliterowych skrótach) - to nie mam pojęcia :)
Waldemar Zwierzchlejski

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 12, 2010, 18:29 »
Historia z ocleniem mocna! :)

Offline Alferek

• Nowy
  • *
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 12, 2010, 19:05 »
Tutaj macie audycję radiową, w której na początku właśnie mówią o tej skale:

http://www.radio.katowice.pl/index.php?id=305&tx_ttnews[pS]=1286902915&tx_ttnews[tt_news]=7920&tx_ttnews[backPid]=378&cHash=60469d8e6a]http://www.radio.katowice.pl/index.php?id=305&tx_ttnews[pS]=1286902915&tx_ttnews[tt_news]=7920&tx_ttnews[backPid]=378&cHash=60469d8e6a

Skopiujcie tego linka, bo nie udało mi się go wkleić jako url

Ewentualnie wejdźcie tu: http://www.radio.katowice.pl/index.php?id=378
i wybierzcie audycję z 11.10.10
Radio Katowice rządzi :)
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2010, 19:08 wysłana przez Alferek »

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #14 dnia: Październik 12, 2010, 19:05 »