Autor Wątek: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.  (Przeczytany 2839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« dnia: Listopad 20, 2019, 03:13 »
7 grudnia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie pod nazwą "Na podbój przestworzy". 3-4 prelekcje pod rząd. Szczegółowy plan będzie prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia, zamieszczę. Co istotne, w trakcie swojej prelekcji ujawnię postać z regionu, dotychczas nieznaną, o absolutnie zaskakującej roli dla historii podboju kosmosu (jak i rozumienia jego natury). I nie, nie będzie to von Braun. Niemniej wskazane byłoby, gdyby w trakcie spotkania można było widzom - a mam nadzieję, że zjawi się tam parę istotnych w skali miasta i regionu osób - pokazać przynajmniej makietę rakiety V2. Najlepiej nie mikroskopijną. Czy ktoś mógłby coś tu poradzić? Znacie jakichś modelarzy-pasjonatów z okolic Bydgoszczy, dysponujących takimi modelami? Pieniędzy za udostępnienie nie przewiduję, gwarantuję jednak udział w wydarzeniu, które odbije się echem w całej Polsce, a i po latach ludzie będą je wspominać.

Modele innych rakiet/statków kosmicznych też mogą się przydać, zwłaszcza związanych z von Braunem, który się przewinie w prelekcji. Interesują mnie również modele samolotów Focke-Wulf (zwłaszcza 190/200), ewentualnie Rohrbach (Roland).

Wszelka pomoc mile widziana - tym bardziej, że to spotkanie to tylko jeden z pierwszych kroków ku czemuś, co powinno być naprawdę wartościowe i interesujące dla wszystkich zainteresowanych astronautyką.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2019, 07:56 »
Brzmi ciekawie. Zwłaszcza ta tajemnicza osoba oraz przyszłościowe projekty  :) Czyżby ciche plany na muzeum astronautyczne?

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2019, 10:11 »
Nie cierpię muzeów, zwłaszcza prowincjonalnych...

Jeśli wszystko wypali - ale to proces z założenia bardzo długotrwały (i to będzie jego wielką zaletą!) - to będzie znacznie lepiej i na większą skalę. Pierwsze ogólne szczegóły 7 grudnia. Potem zobaczymy, jaki będzie oddźwięk. Prawdopodobnie kolejna impreza byłaby poświęcona tylko projektowi. W ostatnich dwóch latach rozmawiałem o tym projekcie z kilkudziesięcioma osobami, od nauczycieli po byłych ministrów. Ani jedna osoba nie skrytykowała pomysłu, choć parę podkreślało trudności realizacyjne. Zobaczymy.

A owa nieznana postać jest takiego kalibru, że gdy ją odkryłem i zrozumiałem znaczenie, po prostu opadła mi szczęka. Zwłaszcza po uwzględnieniu innych postaci z regionu. Więcej w informacji prasowej po 7 grudnia i w relacji wideo na kanale YT (podam, gdy będzie online).

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2019, 10:45 »
Widzę że szykują się ciekawe Mikołajki Astro  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2019, 10:45 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2019, 10:53 »
Mam nadzieje, ze wyjdzie lepiej niz improwizacje, na ktorych bylem tak z 4-5 miesiace temu w tym miejscu;-)
Eko nie przesadzalbym z tym optymizmem, moze chodzi o odsloeniecie jakiegos gipsowego popiersia Wernera Von?;-)
Albo ogloszenie, ze Werner Von dolaczy do plejady slawnych lokalsow wyswietlanych w ichniejszych tramwajach ... ?;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2019, 10:55 »
Mam nadzieje, ze wyjdzie lepiej niz improwizacje, na ktorych bylem tak z 4-5 miesiace temu w tym miejscu;-)
Eko nie przesadzalbym z tym optymizmem, moze chodzi o odsloeniecie jakiegos gipsowego popiersia Wernera Von?;-)
Albo ogloszenie, ze Werner Von dolaczy do plejady slawnych lokalsow wyswietlanych w ichniejszych tramwajach ... ?;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla

Adamie, czy mógłbyś łaskawie przeczytać, najlepiej ze zrozumieniem, piąte zdanie pierwszego wpisu tego wątku? Może byś potem nie wypisywał głupot...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2019, 11:53 »
@Adam.Przybyla - które improwizacje masz na myśli?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 20, 2019, 12:36 »
Mam nadzieje, ze wyjdzie lepiej niz improwizacje, na ktorych bylem tak z 4-5 miesiace temu w tym miejscu;-)
Eko nie przesadzalbym z tym optymizmem, moze chodzi o odsloeniecie jakiegos gipsowego popiersia Wernera Von?;-)
Albo ogloszenie, ze Werner Von dolaczy do plejady slawnych lokalsow wyswietlanych w ichniejszych tramwajach ... ?;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla

Adamie, czy mógłbyś łaskawie przeczytać, najlepiej ze zrozumieniem, piąte zdanie pierwszego wpisu tego wątku? Może byś potem nie wypisywał głupot...
            ... dobrze, nie bedzie to Werner, bije sie w piersi;-) Z powazaniem
                                                                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2019, 12:43 »
@Adam.Przybyla - które improwizacje masz na myśli?
http://www.mck-bydgoszcz.pl/?p=wydarzenia&id=9955 - ogolnie baza w Bydgoszczy jest niezla, moznaby wiele rzeczy robic,
ale nie widac jakos odbiorcow. Akurat wtedy prowadzilem tam wyklad. Z powazaniem
                      Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2019, 12:46 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 20, 2019, 13:02 »
Poziom moich imprez popularnonaukowych można obejrzeć tu:

https://www.youtube.com/channel/UC5RFoA11s5Bc7juv6s5B6ag

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2019, 13:52 »
Fajne, tylko czy beda chetni? Nawet imprezy informatyczne nie sa tam zbyt popularne. Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2019, 17:03 »
Gdy miasto jest puste, nigdy nie wiadomo, czy dlatego, że wszyscy je opuścili, czy dlatego, że wszyscy się pochowali.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 20, 2019, 17:17 »
Gdy miasto jest puste, nigdy nie wiadomo, czy dlatego, że wszyscy je opuścili, czy dlatego, że wszyscy się pochowali.
         ... nie od czasu do czasu cos tam sie dzieje, mysle, ze mojej dzialce udalo mi sie troche je rozruszac;-)
Mysle, ze w innych tez sie da. Proponuje jednak zadzialac bardziej ... niesztampowo;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 20, 2019, 17:41 »
Impreza w lipcu z okazji 50-lecia lądowania ludzi na Księżycu cieszyła się powodzeniem, które organizatorzy po stronie centrum kultury uznali za nadprogramowo wysokie w stosunku do podobnych wydarzeń nieastronautycznych. Odbiór całości wśród widzów także był bardzo pozytywny. Gdy w ostatniej prelekcji (nie mam nagrania; wstyd powiedzieć, zapomniałem, w jakiej rozdzielczości nagrywam i 64 GB "się zjadło") ujawniłem związki regionu z programem księżycowym, nawet goście z CBK PAN byli zaskoczeni. A to było zanim poznałem najlepszy bydgoski kosmiczny atut :)

Przyznam jednak, że nie chcę myśleć o całej idei w kategoriach jednego miasta. Sądzę, że mamy potencjał historyczny, który przy współpracy ludzi z miast w promieniu ok. 150 km od Bydgoszczy mógłby nas zaprowadzić... no, nie na Księżyc. Ale naprawdę niewiele bliżej.

Choć z tym Księżycem... kto wie? ;)

Więcej -  za trzy tygodnie i w osobnym wątku. Na razie szukam V2 i Focke-Wulfów, coby ludzi podpuścić na prelekcji, że powtarzam za innymi :P

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 20, 2019, 19:42 »
Patrzac z perspektywy kolejnego lotu japonskiej rakiety  S-310-45, ktora jest prawie o polowe
mniejsza niz ... V2, a ktorej to wystrzelono z okolic Bydgoszczy  chyba najwiecej na swiecie,
miejsce wydaje sie byc ciekawe;-)

Widac, ze nawet taka rakieta moze byc przydatna ... Oczywiscie, ta odlegla wojna
cofnela nas w rozwoju prawie o 50 lat ... al emozna znowu pomyslec aby zaczac
strzelac tam rakietami. BTW, dobrze laczac te watki  - hoistoryczny i wspolczesny
mozna zainteresowac publike;-) Wymaga to jednak czasami dostoswoaania sie pod
wzgledem jezyka ale i dobrego zrozumienia odbiorcy - jak nas taki standarowy
"pan ze spozywczaka" odbiera;-) Z powazaniem
                            Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2019, 19:45 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: V2 poszukiwana. Saturn V też może być.
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 20, 2019, 19:42 »