Autor Wątek: Hevelius 2 - rejestracja obrazu  (Przeczytany 24863 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 07, 2011, 09:13 »
Mogło by. To cudo jest lekkie i małe, ma aku niby na 2h (zawsze można doładowywać przez usb). Jakość filmu bardzo dobra (pomijając to przycinanie).
Moim zdaniem jako średniej jakości kamerka była by świetna, tym bardziej że obsługuje karty microSD do 16G.

Postaram się ją jutro jakoś przymocować w aucie i jakiegoś sampla wam wrzuce na serwer (dostaniecie linka na maila). Będzie skrzypo street ;) Nie mialem czasu wlaczyc jej na dluzej choćby dlatego że przyszła rozładowana i musialem ją ładować (trwa to dość długo).

Aha, dodam że nie dostałem jednak różowego a niebieski ;)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 07, 2011, 22:40 »
Tak jak kanarek wspomniał posiadam Canona A480. Postanowiłem go więc trochę potestować pod kątem zastosowań w misji balonowej.


Pomiar zużycia prądu
Standardowo aparat posiada tryb oszczędzania energii w którym wyłączany jest LCD oraz najwyraźniej inne niepotrzebne w takim trybie elementy np: napięcie na CCD. Sam LCD można wyłączyć wkładając wtyczkę typu minijack do gniazda video out. Postanowiłem wpiąć się szeregowo amperomierzem pomiędzy dwie bateryjki. Metoda taka sama jak w tym wpisie bloga:
http://balloonfreaks.mooo.com/blog/2011/05/16/measuring-power-consumption-the-macgyver-way/

-przeglądanie zdjęć: 0.17A
-tryb robienia zdjęć: 0.39A
-tryb robienia zdjęć z włożoną wtyczką (LCD off): 0.33A
-tryb oszczędzania energii: 0.08A

-wykonywanie zdjęć: skok do około 0.8A - 1A
-nagrywanie filmów: 0.47-0.5A (LCD off/wtyczka)


Wykonywanie zdjęć
Do testowania ilości wykonywanych zdjęć użyłem skryptu w CHDK, który co 15sek wykonywał trzy zdjęcia (seria bracketingowa). Całe ustawienie seri było ustawiane z poziomu menu CHDK podobnie jak to opisał kanarek:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,2.msg1835.html#msg1835

Dodatkowo skrypt zapisywał do pliku tekstowego dane o temperaturze i napięciu baterii - tak CHDK ma takie funkcje realizujące odczyt danych z tych czujników. Według dokumentacji CHDK można odczytywać temperaturę z sensora mierzącego temperaturę: elementów optycznych (pewnie obiektyw)/CCD/baterie. Wydaje mi się, że A480 musi mieć jeden ponieważ wartość temperatury zwrócona przez funkcję była taka sama. Generalnie sadzę, że fajnie także zapisywać podczas lotu te dane. Wykres z testu daje do załącznika, natomiast poniżej analogiczne dane zapisane podczas misji balonowej:
http://chdk.setepontos.com/index.php?topic=2877.msg27119#msg27119

Okazuje się, że normalnie CHDK wyłącza tryb oszczędzania energii. Aby go włączyć w menu koniecznie trzeba zmienić:
"Extra photo operations"->"Disable LCD off"->zmienić na NEVER
Najszybciej przejście w tryb oszczędzania energii można ustawić A480 aby przechodził po 10sek. Oznacza to, że w 15sek. odstępach mamy 5sek. gdzie ten tryb będzie aktywowany. Niby niewiele ale zużycie energii w trybie czuwania jest wielokrotnie niższe niż nawet z wyłączonym LCD.

Najwięcej udało mi się zrobić około 1000 serii po trzy zdjęcia bracketingowe co daje około 3000 zdjęć. Istotny jest też tutaj sposób robienia tych zdjęć. Z tego co widzę ostrość ustawiana jest tylko raz a następnie kolejno po sobie zapisywane są zdjęcia. To wpływa nie tylko na szybkość ale zapewne też na oszczędność energii.
Parametry dla najlepszego testu były takie:
-temp. testu około 20-25C
-ISO-100
-max rozdzielczość bez nagrywania Rawów
-akumulatorki ~2500mAh (NiMH) naładowane do 100%
-parametry ekspozycji dobierał aparat
-karta 8GB


Nagrywanie filmików
Aparat ma takie tryby nagrywania zdjęć:
640x480/30fps
640x480/30fps - tryb long play, trochę gorsza jakość
320x240/30fps

Aparat korzysta z karty pamięci na której działa system plików FAT-32 więc w naturalny sposób max rozmiar pliku to 4GB. Dodatkowo najwyraźniej firmware Canona nie pozwala nagrać więcej niż 1h materiału. Oto jakie maksymalne czasy i rozmiary nagrał mi:
640x480 - 40min - 4GB
640x480LP - 1h - 3.2GB
320x240 - 1h - 1.7GB

Aby wyjść z tej sytuacji z pomocą przychodzi CHDK. Podobnie jak w przypadku zdjęć tutaj także napisałem skrypt. Wersja video działa tak, iż nagrywa film przez określoną ilość minut, następnie przerywa i zapisuje film i rozpoczyna nagrywanie ponownie. Czas między przerwami to około 3-4sek. Korzystając z tego skryptu testowałem ile aparat może nagrać materiału. Otrzymałem takie rezultaty (karta 8GB, LCD off/wtyczka, czas ustawiłem na 25min):

-640x480 - najlepsza jakość
Aparat nagrał trzy filmiki:
1) 25min - 2.7GB
2) 25min - 2.7GB
3) 17min36sek - 1.8GB

Sumaryczny czas: 67m36s = 1h07m36s

-640x480 - LP
1) 1,4G MVI_2342.AVI - 25min
2) 1,4G MVI_2343.AVI - 25min
3) 1,4G MVI_2344.AVI - 25min
4) 1,4G MVI_2345.AVI - 25min
5) 1,4G MVI_2346.AVI - 25min
6) 475M MVI_2347.AVI - 8min48sek

Sumaryczny czas: 133m48s = 2h13m48s

-320x240
1) 913M MVI_2395.AVI - 25 min
2) 935M MVI_2396.AVI - 25 min
3) 939M MVI_2397.AVI - 25 min
4) 929M MVI_2398.AVI - 25 min
5) 912M MVI_2399.AVI - 25 min
6) 937M MVI_2400.AVI - 25 min
7) 919M MVI_2401.AVI - 25 min
8.) 706M MVI_2402.AVI - 18min41sek

Sumaryczny czas: 193m41s = 3h13m41s
 
Czyli generalnie nagrywał do końca karty. Btw. ludzie w sieci piszą, że A480 działa także na kartach 16GB.


LINK
Tutaj balonowi użytkownicy A480: http://sites.google.com/site/ballymacballoonphotography/home
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 07, 2011, 22:50 »
Ano właśnie - przepraszam AirQ, że nie zdążyłem o tym napisać. AirQ wchodzi za swe zasługi na polu bitwy o A480 do zespołu foto. Dzięki! :)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 08, 2011, 15:16 »
A ja zrobilem maly tescik eazzzy. Nagranie 8min zajęło 460M (czyli tak na oko licząc 2 godziny powinny wejść na karte 8G). Jakość kiepska mi z tego wyszła, bo nie dość że za szybą samochodu to jeszcze strasznie trzesie. Zrobie jakies lepsiejsze nagranie i je wrzuce.
Aha, kamerka jak łatwo było przewidzieć posiada efekt galaretki podczas poruszania. Tak bardzo znany z tel. komorkowych itp.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 08, 2011, 15:16 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 09, 2011, 22:15 »
Jak duża jest ta kamerka?

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 10, 2011, 08:38 »
70x30x7mm. Jak się zdejmie zatyczkę (to dziala jak pendrive i chowa gniazdo usb) to jeszcze krotsza.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 10, 2011, 13:00 »
Hm, a co chcesz z tym zrobić? Bo taki moduł miał rejestrować stan balonu i spadochronu patrząc w górę - to ta kamera z prawej strony gondoli - tylko miał się włączać po starcie komputera (przełącznik zasilania).

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 10, 2011, 13:08 »
Nic nie chce ;) Kupilem bo potrzebowalem jakiejs kamerki netowej (a ta daje lepszy obraz od creativa). No a jednoczesnie bylem ciekaw czy mogla by zastapic kamere w naszych misjach. Jest mała, lekka, TANIA, nagrywa na SD do 16G, ma swoj wlasny akumulatorek i możliwość doładowywania przez usb, więc myślę że była by ok, mimo nie do końca płynnego obrazu, ale do monitorowania stanu gondoli była by ok.
Z ciekawosci rozkrece ja w wolnym czasie i zobaczymy co sie kryje pod ta kupa plastiku.
Pomysł wpadł mi do głowy jak poczytałem o poszukiwaniu kamery do rejestracji lotu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2011, 13:22 wysłana przez skrzyp »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 10, 2011, 13:23 »
No właśnie o coś takiego mi chodziło. Chciałem to zamontować, żeby mieć dane na temat tego jak zachowywała się czasza i spadochrony. Zamontować w jakiejś prostej obejmie pod zewnętrzną warstwą laminatu. Musiałbym tam tylko dać jakiś niewielki kawałek szkła, ale sama optyka tej kamerki jest znikoma o ile w ogóle jakaś jest. W sumie... nie wiesz czy jest osłonięta? Bo może wystarczyłoby dać uszczelkę wokół samej kamery i tyle?

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 10, 2011, 13:36 »
to cudo ma nawet gwint statywu ;)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 10, 2011, 20:56 »
A to akurat miło, można skręcić. A ta optyka? Jest osłonięta?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 10, 2011, 21:18 »
Jest mała, lekka, TANIA, nagrywa na SD do 16G, ma swoj wlasny akumulatorek i możliwość doładowywania przez usb,

Czy aby na pewno do 16 gigabajtów? A nie do 4 jednorazowo? Skrzypie, możesz to to sprawdzić zwyczajnie stawiając kamerkę i ją włączając? :P

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 11, 2011, 07:32 »
To mi nagra 2 min filmu. To cudo ma detektor ruchu i nagrywa jak cos sie rusza. Jak sie nie rusza to zamyka plik i po kolejnym poruszeniu nagrywa nowy (minimum 2 min). Pliki zapewne beda podzielone na 4G, ale poza tym bedzie nagrywac do oporu. Najwieksze co mam to 8G, ale musze zgrac najpierw zdjecia z niej.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 12, 2011, 08:34 »
No to jeszcze zdjatka rozbebeszonego aparaciku (niestety zostałem do tego zmuszony, gdyż jeden z przycisków właściwie nie działał i musiałem go wymienić).
Wniosek ze zdjęć dla mnie taki, że wywalając akumulatorek i przenosząc go do środka ciepłej gondoli, albo wręcz dając mocniejszy (ten jak widać ma tylko 200mAh) możemy nagrywać znacznie dłużej niż podawane przez chińskiego producenta 2godz (w które nie wierzę). Ograniczać nas będzie tylko pojemność pamięci SD.
No i można się pozbyć gniazda usb, co jeszcze bardziej zmniejszy wagę całości.
Ciekawi mnie przycisk poniżej gniazda mikroSD, reset to nie jest, nie mam bladego pojęcia co to cudo robi, bo aparat nijak na niego nie reaguje podczas normalnej pracy.
Aha, trzeba też uważać na samą matrycę z obiektywem. Jest ona wciśnięta w gniazdko i zabezpieczona ciepłym klejem przed odpadnięciem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2011, 08:36 wysłana przez skrzyp »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 12, 2011, 11:26 »

Wniosek ze zdjęć dla mnie taki, że wywalając akumulatorek i przenosząc go do środka ciepłej gondoli, albo wręcz dając mocniejszy (ten jak widać ma tylko 200mAh) możemy nagrywać znacznie dłużej niż podawane przez chińskiego producenta 2godz (w które nie wierzę). Ograniczać nas będzie tylko pojemność pamięci SD.


A tu nie ma też jeszcze jakiegoś związku z systemem plików? O ile się orientuję to w aparatach jest to właśnie problem co ogranicza nagrywanie do 4 gigabajtów.

Tak czy inaczej pomysł z bardziej pojemnym akumulatorkiem jest dobry - można wykorzystać coś od telefonów komórkowych. :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hevelius 2 - rejestracja obrazu
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 12, 2011, 11:26 »