Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 562894 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1170 dnia: Styczeń 12, 2019, 15:47 »
Zacznijmy od tego że księżycowy Sojuz miał latać rakietą N1.Posiada Rosja rakietę o podobnych możliwosciach ładunkowych?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1171 dnia: Styczeń 12, 2019, 16:43 »
Uporządkujmy:

- Nie ma tam mowy o lądowaniu na Księżycu, a o lotach w kierunku Gateway.

- W sumie byłoby to zbliżone do niedoszłego lotu turystycznego wokół Księżyca, na który namawiał kilka lat temu Space Adventures. Tyle że nie Protonem a Sojuzem, i właściwy start byłby z ISS. I bez mikro-habitatu, który tam miał być.

- Na ISS prawdopodobnie będzie dołączany jakiś moduł napędowy (wahadłowy?), który wypchnie Sojuza w kierunku cis-lunar.

- Skoro na stole jest pomysł z Sojuzem, oznacza to, że Federacja nie ma szans na ujrzenie światła dziennego w najbliższej dziesięciolatce.

Wydaje mi się, że jeśli rzeczywiście ten pomysł tak wygląda - bo nie mamy żadnych informacji ze strony amerykańskiej, to byłoby to sensowne. Redundancja w tak trudnych projektach załogowych na pewno byłaby bardzo pożądana, a wykorzystanie do tego Sojuzów (statku i rakiety) jest chyba w zasięgu możliwości Rosjan. A ci ostatni byliby usatysfakcjonowani w swej "dumie narodowej".

Bardzo dobre uporządkowanie informacji!

Przyszła mnie jeszcze jedna szalona myśl - szalupa ratunkowa. Taki okrojony Sojuz w wersji "wieloletniej w kosmosie", by mógł być przetrzymywany w LOP-G jako drugi pojazd ratunkowy. W tym Sojuzie moduł serwisowy miałby silnik(i) na paliwo stałe...

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1172 dnia: Styczeń 12, 2019, 17:18 »
Pozostaje "drobny" problem braku odpowiedniej osłony termicznej do powrotu na Ziemię z II prędkością kosmiczną,braku odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem występującym poza magnetosferą,braku odpowiednich urządzeń nawigacyjnych czy braku miejsca w Sojuzie do kilkudniowych lotów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1173 dnia: Styczeń 12, 2019, 17:37 »
Pozostaje "drobny" problem braku odpowiedniej osłony termicznej do powrotu na Ziemię z II prędkością kosmiczną,braku odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem występującym poza magnetosferą,braku odpowiednich urządzeń nawigacyjnych czy braku miejsca w Sojuzie do kilkudniowych lotów.

Może udałoby się nam wspólnie oszacować masę i wielkość takich modyfikacji? Z pewnością wymienione przez Ciebie "drobne" problemy nie wydają się być "proste" do wykonania. Pewnie także byłyby dość kosztowne - szczególnie dla Rosjan, które mają dość małe doświadczenie w nowoczesnym sprzęcie BEO.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1173 dnia: Styczeń 12, 2019, 17:37 »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1174 dnia: Styczeń 12, 2019, 18:51 »
Wszystko zależy od metody dotarcia do LOP-G. Podstawą mógłby być  Sojuz-K: http://www.russianspaceweb.com/soyuz_acts.html

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1266
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1175 dnia: Styczeń 12, 2019, 18:52 »
Zacznijmy od tego że księżycowy Sojuz miał latać rakietą N1.Posiada Rosja rakietę o podobnych możliwosciach ładunkowych?
Zubożona wersja statku Sojuz (bez modułu orbitalnego) pod nazwą ZOND, czterokrotnie latała do Księżyca przy pomocy rakiet PROTON. Żeby wysłać tam normalnego Sojuza MS, trzeba mu podłączyć odpowiedni blok rakietowy z paliwem i wcale nie jest do tego potrzebny jakiś rakietowy kolos.

Patrz wcześniejsza notatka TASS.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1176 dnia: Styczeń 12, 2019, 20:06 »
Jak pisałem wyżej, była opracowywana wersja Sojuza-K oparta na w miarę współczesnych elementach i wynikach programu ACTS. Nie wiadomo tylko do jakiego etapu projekt został doprowadzony:



Fregat pozwoliłby mu na manewrowanie i powrót np. z LOP-G. W tej koncepcji Blok-DM pozwoliłby dotrzeć na orbitę Księżyca.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2019, 20:15 wysłana przez ah »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1177 dnia: Styczeń 12, 2019, 20:59 »
Z tego co wiem, to projekt Sojuza ACTS, zwanego też Euro-Sojuzem, upadł jeszcze na etapie projektowania.

Pomysł ten miał na celu wciągnięcie do współpracy ESA, oczywiście dla jej pieniędzy. Ale gdy ESA została wciągnięta przez NASA w projekt Oriona, poszła oczywiście w tę stronę. A więc ACTS pozostał na papierze, mimo że początkowo ESA rzeczywiście była nim zainteresowana.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1178 dnia: Styczeń 12, 2019, 21:24 »
Z tego co wiem, to projekt Sojuza ACTS, zwanego też Euro-Sojuzem, upadł jeszcze na etapie projektowania.

Pomysł ten miał na celu wciągnięcie do współpracy ESA, oczywiście dla jej pieniędzy. Ale gdy ESA została wciągnięta przez NASA w projekt Oriona, poszła oczywiście w tę stronę. A więc ACTS pozostał na papierze, mimo że początkowo ESA rzeczywiście była nim zainteresowana.
Oczywiście, że tak, a Sojuz-K tylko opierał się na wynikach tego program i był kolejną próbą zdobycia funduszy.
Z powyższego wynika, że teoretycznie możliwość wykorzystania podobnej wersji Sojuza do lotów na LOP-G istnieje. To czy w praktyce dałoby się ją urzeczywistnić, mogłoby się dopiero okazać gdyby ktoś zaryzykował jego sfinansowanie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1179 dnia: Styczeń 21, 2019, 08:03 »
Moskwa na własny koszt ma zmodernizować Sojuza do lotów na Księżyc:

A senior Russian space industry source told Sputnik that Moscow will develop an ugraded Soyuz version at its own expense, and no funding from NASA is expected.

"NASA will not pay, it is planned to carry out all the work at own expense," the source said.

To ensure the capability of the Soyuz spacecraft to fly to the Moon, an accelerating unit and a new thermal protection that will allow the ship to return to the Earth's atmosphere at the second cosmic velocity (11.2 kilometers per second, or 6.95 miles per second) are needed.

The lunar version of Soyuz will also require new power supply, communications and life support systems.


Jednocześnie Rosja ma zmodernizować Sojuza oraz budować Federację  :o  :P  ;D

On January 17, Rogozin announced that RSC Energia could create new Federation spacecraft and, at the same time, upgrade the Soyuz spacecraft for flights to the Moon.

http://www.moondaily.com/reports/Russia_to_create_backup_manned_vehicle_for_Moon_flights_without_NASA_funding_999.html

Po prostu cud! Amerykanów nie stać na jeden statek okołoksiężycowy bo podpierają się modułem serwisowym z ESA a Rosjan stać od razu na zajęcie się dwoma załogowymi statkami okołoksiężycowymi!  :P

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1180 dnia: Styczeń 21, 2019, 08:43 »
Pojawiły się plotki o problemach z drganiami o niskiej częstotliwości silników RD-191 dla Angary o potencjalnie destrukcyjnym charakterze: https://www.reuters.com/article/us-russia-space-defect-idUSKCN1PC1F8?utm_campaign=trueAnthem:+Trending+Content&utm_content=5c41f12404d30132b65cb3a3&utm_medium=trueAnthem&utm_source=twitter

Ale Energomasz je dementuje:
http://engine.space/press/pressnews/2648/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24605
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1181 dnia: Styczeń 21, 2019, 20:51 »
Moskwa na własny koszt ma zmodernizować Sojuza do lotów na Księżyc:

http://www.moondaily.com/reports/Russia_to_create_backup_manned_vehicle_for_Moon_flights_without_NASA_funding_999.html

Po prostu cud! Amerykanów nie stać na jeden statek okołoksiężycowy bo podpierają się modułem serwisowym z ESA a Rosjan stać od razu na zajęcie się dwoma załogowymi statkami okołoksiężycowymi!  :P
Rosyjski program marzeń  ;D
Wydaje się, że im mniej pieniędzy ma Rosja na kosmos,  tym bardziej wybiega w świetlną przyszłość  :)
Dobrze by było może kolekcjonować w osobnym wątku pomysły Rosji na kosmiczną przyszłość z datami ich pojawienia się i potem ich z tego rozliczać  ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3840
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1182 dnia: Styczeń 21, 2019, 21:26 »
Pamiętajcie, że u Ruska wszystko co białe zawsze jest czarne i na odwrót. Kłamstwa i manipulacje, pomijając wciskanie po prostu śmiesznej ciemnoty, to standard i sposób na życie. Oni już nawet tego nie odróżniają od prawdy. Nie wiem czy wynika to z ich gigantycznego pociągu do wódki tak jak kiedyś ołów padł na głowę starożytnym Rzymianom....To samo powiedział mi znajomy, który akurat z ruskimi robi interesy. Nie bez przesady jest stwierdzenie, że ruskie to najbardziej zakłamany twór na świecie. A teraz nad ten mianownik niech ktokolwiek wstawi sobie w liczniku ruskie „plany z sufitu”, „obietnice” tudzież „nowe kosmiczne strategie”. Wynik zawsze jest ten sam - jak się nie ma kasy to się robi totalny kabaret pełen absurdów. Popieram Orionida i faktycznie dobrym pomysłem jest utworzenie tu na forum osobnego działu poświęconemu ruskim bajkom.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3840
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1184 dnia: Styczeń 27, 2019, 01:04 »
Miedjediew w końcu nie wytrzymał, bo jakie gigantyczne tyły ma Rosja, każdy widzi, a nadal zatrudniać na kosmicznym stołku wygadującego bzdury dyżurnego cymbała to zbyt duży obciach.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1184 dnia: Styczeń 27, 2019, 01:04 »