Autor Wątek: Życie w meteorycie  (Przeczytany 8588 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2013, 19:18 »
Skoro geekweek, to pewnie informacja nieprawdziwa. :)

Edit - trzeba sięgać do źródeł: arxiv.org/pdf/1303.2398 --> toż to mój ukochany Journal of Cosmology. Romku, jeśli napiszesz do nich że Twój but spadł z niebios, to też to opublikują! :P
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2013, 19:20 wysłana przez kanarkusmaximus »


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2013, 20:39 »
...i niestety wszystkie nie były prawdziwe. Naprawdę warto omijać Journal of Cosmology szerokim łukiem.

Przykład jest na kosmo:
http://www.kosmonauta.net/astronomia/menu-artykuly-astronomia/astrobiologia/2546-nasa-odcina-si-od-odkry-dr-a-hoovera.html

Gdyby doszło do odkrycia na miarę ALH84001, to byłoby o tym w Science albo Nature - zwyczajnie byłoby to doniosłe odkrycie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2013, 20:39 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2013, 21:04 »
Ciekawe czy wiadomość zostanie potwierdzona ?  :o

Nie zostanie, bo nie ma czego potwierdzać. Przeczytaj sobie toto (o autorach, pisemku "naukowym" i samym życiu).

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2013, 21:49 »
Romek, to naprawdę nie jest osobista wycieczka, tylko raczej uwaga... osobiście uważam za niepoważne podrzucanie artykułów z często linkowanych przez Ciebie stron tutaj na forum, chyba że do tematu o bublach. Tym bardziej jeśli źródła artykułów nie jesteś w stanie zweryfikować do końca (ja też nie byłbym w stanie, nie mam pojęcia kim są, i co sądzić o tym piśmie)
Jest na forum sporo osób znających się na rzeczy lepiej niż ja, więc często pytam, czytuję podrzucane linki etc. Jeśli już sama intuicja nie podpowiada Ci, że te artykuły są niepoważne, a serwisy są serwisami typu "ciekawa ciekawostka i z kosmosu, i ze badań medycznych i w ogóle ze wszystkiego. Fajne. Kolorowe. Kliknij. Kliknij!" to po prostu uwierz, że o tak spektakularnym odkryciu byłoby głośno, byłaby już tu dyskusja, byłby artykuł na kosmo, i dyskusja na nasaspaceflight itd...

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2013, 22:33 »
[...]Jeśli już sama intuicja nie podpowiada Ci, że te artykuły są niepoważne, a serwisy są serwisami typu "ciekawa ciekawostka i z kosmosu, i ze badań medycznych i w ogóle ze wszystkiego. Fajne. Kolorowe. Kliknij. Kliknij!" to po prostu uwierz, że o tak spektakularnym odkryciu byłoby głośno, byłaby już tu dyskusja, byłby artykuł na kosmo, i dyskusja na nasaspaceflight itd...
Problem w tym że nie zawsze o większych odkryciach pierwsze donoszą poważne strony instytucji naukowych bo one muszą jeszcze informację zweryfikować. Z drugiej strony szkoda pominąć nowinkę, a strony typu geekweek.pl, czy gadzetomania.pl jednak w większości podają zgodne z prawdą informacje choć rzeczywiście nierzadko niesprawdzone jeszcze. Tak więc wolę umieścić tu informację nawet mało prawdopodobną. Najwyżej zostanie przeniesiona do wątku Buble medialne. Nic złego chyba z tego powodu nikomu się tu nie stanie. Ewentualnie ktoś się zdrowo pośmieje.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2013, 21:04 »
Wygląda na to że jednak niektórzy ( naukowcy ? ) ciągle upierają się przy twierdzeniach że życie w meteorach jest :

Cytuj
Znaleziono życie pochodzące z kosmosu?
http://odkrywcy.pl/kat,1038065,title,Znaleziono-zycie-pochodzace-z-kosmosu,wid,15979520,wiadomosc.html
Zespół prof. Chandry Wickramasinghe’a z Uniwersytetu Sheffield wysłał balon badawczy do stratosfery – warstwy powietrza rozciągającej się 10-55 km nad powierzchnią Ziemi. Głównym założeniem projektu było sprawdzenie, czy meteory mogą rozsiewać związki organiczne w naszej atmosferze. Wyniki badań przewyższyły oczekiwania naukowców.

 i że już je odkryto !  Oczywiście o ile portal  "odkrywcy.pl" podał zgodną z prawdą informację.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2013, 23:38 »
Wygląda na to że jednak niektórzy ( naukowcy ? ) ciągle upierają się przy twierdzeniach że życie w meteorach jest :

Cytuj
Znaleziono życie pochodzące z kosmosu?
http://odkrywcy.pl/kat,1038065,title,Znaleziono-zycie-pochodzace-z-kosmosu,wid,15979520,wiadomosc.html
Zespół prof. Chandry Wickramasinghe’a z Uniwersytetu Sheffield wysłał balon badawczy do stratosfery – warstwy powietrza rozciągającej się 10-55 km nad powierzchnią Ziemi. Głównym założeniem projektu było sprawdzenie, czy meteory mogą rozsiewać związki organiczne w naszej atmosferze. Wyniki badań przewyższyły oczekiwania naukowców.

Bo oczywiście dlaczego niby miałoby go tam nie być? Naukowcy "upierają się" nawet, że życie może istnieć na innych planetach, czy księżycach tych planet. Wysyłają sondy, badają. Obecnie badamy Marsa i to dość zaawansowaną sondą w postaci łazika Curiosity. Również pod kontem śladów życia, obecnego lub przeszłego.
I warto śledzić doniesienia, bo kto wie, ale na pewno nie z portalu "odkrywcy.pl"!
To co wiemy o Wszechświecie to mały, malutki ułamek, reszta to tylko teorie. I one dopuszczają taką możliwość, że życie istnieje poza Ziemią.
Najlepszym sposobem weryfikacji teorii jest doświadczenie. Ale do doświadczenia trzeba podchodzić bardzo rzetelnie. I trzeba umieć wysnuć właściwe wnioski.
Dowcip w długą brodą o naukowcu radzieckim jest tego dobrą ilustracją. Otóż naukowiec ten wyrwał musze 1 nogę i mówi do niej: Idź! Mucha poszła. Wyrwał 2 nogę i powiedział: Idź! Mucha też poszła. Wtedy urwał trzecią i czwartą nogę - mucha szła. W końcu urwał piątą i szóstą nogę i mówi do muchy: Idź! Mucha nie poszła. Uczony zapisał w dzienniku: "Po urwaniu sześciu nóg mucha ogłuchła".

A to kilka przykładów rzetelnego inaczej dziennikarstwa "odkrywcy.pl":
Odkrywcy.pl
"Budżet przyznany agencji na rok 2011 to 18,3 mld dolarów! Planowane na ten rok wydatki to m.in. 600 mln dolarów na dokończenie budowy i wprowadzenie na orbitę 5 wahadłowców (w tym wspomnianego „Oriona”, choć może się to przeciągnąć o ponad dwa lata), 183 mln na wydłużenie do roku 2016 pracy promów ISS, które miały już zostać wycofane,"

Odkrywcy.pl
"We współpracy z NASA, amerykański gigant rynku zbrojeniowego, firma Lockheed Martin, planuje wysłać astronautów na pokładzie statku L-2 Farside Mission Orion na ciemną stronę Księżyca oraz zaopatrzyć ich w różnorodny sprzęt do wykonania badań i pobrania próbek." "Podróż na ciemną stronę Księżyca będzie długa. Sześciomiesięczny lot pozwoli przygotować się załodze i obsłudze naziemnej do wykonania (...)"

Odkrywcy.pl
"NASA chwytała się ostatniej deski ratunku, by zaplanowaną na 2018 rok załogową misję na Marsa przeprowadzić zgodnie z planem." "Wszystko wskazuje na to, że pierwszym człowiekiem na Marsie będzie Europejczyk, kto wie, może nawet Polak"


Odkrywcy.pl
"NASA planuje złapać 500-tonową asteroidę i umieścić ją na orbicie Księżyca, a następnie wybudować tam stację kosmiczną. Będzie to pierwsza w historii kontrolowana zmiana orbity ciała niebieskiego."
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 13, 2013, 11:06 »
Rzeczywiście, to co łojtkrywcy piszą to czasem woła o pomstę do niebios... Szczególnie tych poza LEO.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 14, 2013, 00:49 »
I warto śledzić doniesienia, bo kto wie, ale na pewno nie z portalu "odkrywcy.pl"!
Owszem to fakt, że czasami napiszą tam coś głupiego ale chyba nie zawsze.
Ok. Rozumiem. Czyli jeśli "kosmonauta.net" umieszcza na swoich stronach artykuły z portalu "odkrywcy.pl" to jest dobrze, a jeśli ja je tu cytuję to już jest źle:
Cytuj
kosmonauta.net
Odkrywcy.pl: najciekawsze artykuły lipca i sierpnia (1)
http://www.kosmonauta.net/pl/ludzie-media/menu-artykuly-ludzie-media/media/5788-odkrywcypl-lipca-i-sierpnia-2013-1.html
[...]Prezentowane artykuły pochodzą z serwisu Odkrywcy.pl, należącego do Wirtualnej Polski. Serwis Kosmonauta.net współpracuje z serwisem odkrywcy.pl wymieniając się najciekawszymi artykułami.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 14, 2013, 23:51 »
I warto śledzić doniesienia, bo kto wie, ale na pewno nie z portalu "odkrywcy.pl"!
Owszem to fakt, że czasami napiszą tam coś głupiego ale chyba nie zawsze.
No nie zawsze oczywiście, ale ja po wielu wpadkach tego portalu, po wielu bzdurach tam wypisywanych mam do niego taki stosunek jak napisałem wyżej. :)

Ok. Rozumiem. Czyli jeśli "kosmonauta.net" umieszcza na swoich stronach artykuły z portalu "odkrywcy.pl" to jest dobrze, a jeśli ja je tu cytuję to już jest źle:
Cytuj
kosmonauta.net
Odkrywcy.pl: najciekawsze artykuły lipca i sierpnia (1)
http://www.kosmonauta.net/pl/ludzie-media/menu-artykuly-ludzie-media/media/5788-odkrywcypl-lipca-i-sierpnia-2013-1.html
[...]Prezentowane artykuły pochodzą z serwisu Odkrywcy.pl, należącego do Wirtualnej Polski. Serwis Kosmonauta.net współpracuje z serwisem odkrywcy.pl wymieniając się najciekawszymi artykułami.
Zależy według kogo. Według mnie - w obu przypadkach źle. Nie bardzo rozumiem współpracę kosmonauty z tym portalem, wygląda to śmiesznie. Trochę tak, jakby naukowcy zaczęli publikować swoje odkrycia w "Fakcie", bo ma dużo czytelników. Ale pewnie redaktorzy kosmonauty wychodzą z założenia, że warto umieścić tam trochę solidnej wiedzy, samemu coś niezłego wziąć, może trafi do większej ilości ludzi. Oby tylko nie nastąpił efekt uboczny w postaci "legitymizowania" pozostałych, często kiepskich, tekstów odkrywców przez autorów kosmonauty, no bo skoro sami zamieszczają...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2013, 23:53 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 15, 2013, 10:00 »
I warto śledzić doniesienia, bo kto wie, ale na pewno nie z portalu "odkrywcy.pl"!
Owszem to fakt, że czasami napiszą tam coś głupiego ale chyba nie zawsze.
No nie zawsze oczywiście, ale ja po wielu wpadkach tego portalu, po wielu bzdurach tam wypisywanych mam do niego taki stosunek jak napisałem wyżej. :)

Ok. Rozumiem. Czyli jeśli "kosmonauta.net" umieszcza na swoich stronach artykuły z portalu "odkrywcy.pl" to jest dobrze, a jeśli ja je tu cytuję to już jest źle:
Cytuj
kosmonauta.net
Odkrywcy.pl: najciekawsze artykuły lipca i sierpnia (1)
http://www.kosmonauta.net/pl/ludzie-media/menu-artykuly-ludzie-media/media/5788-odkrywcypl-lipca-i-sierpnia-2013-1.html
[...]Prezentowane artykuły pochodzą z serwisu Odkrywcy.pl, należącego do Wirtualnej Polski. Serwis Kosmonauta.net współpracuje z serwisem odkrywcy.pl wymieniając się najciekawszymi artykułami.
Zależy według kogo. Według mnie - w obu przypadkach źle. Nie bardzo rozumiem współpracę kosmonauty z tym portalem, wygląda to śmiesznie. Trochę tak, jakby naukowcy zaczęli publikować swoje odkrycia w "Fakcie", bo ma dużo czytelników. Ale pewnie redaktorzy kosmonauty wychodzą z założenia, że warto umieścić tam trochę solidnej wiedzy, samemu coś niezłego wziąć, może trafi do większej ilości ludzi. Oby tylko nie nastąpił efekt uboczny w postaci "legitymizowania" pozostałych, często kiepskich, tekstów odkrywców przez autorów kosmonauty, no bo skoro sami zamieszczają...
             ... cooz, ze K. traci elitarnosc? To chyab dobrze, bez dotarcia do normalnych ludzi, poza srodowisko wzajemnej adoracji nie ma co liczyc na jakies powazne, finansowane projekty za kase z duza iloscia zer;-) BTW, w wieksozsic przypadkow chodzi w takim przekjazie o zmiane jezyka na bardziej "potoczny", choc przeinaczanie faktow tez sie zdarza, choc o dziwo zadko. Sam bylem pod wrazeniem, kiedy kilka late temu cykla krocitkich artykulikow na tematy astro, bez jakichkolwiek zmian merytorycznych, na tematy ktore wg naszego srodowiska sa "niesprzedawalne" ale uzywajac jezyka akceptopwanego przez prostych ludzi. Jeszcze lepiej, byli w stanie puscic takie informacje nawet na pierszej stronie. Z powazaniem
                                                         Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2013, 10:04 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2014, 13:53 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2014, 14:04 »
Romku, czym ten link się różni od pierwszego w tym wątku, z którego już nieco śmiechu mieliśmy? :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Życie w meteorycie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2014, 14:04 »