Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 176905 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #585 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:37 »
Osobiście dosyć się zdziwiłem że jest to realna opcja w tak krótkim czasie, ale wygląda na to, że tak! W każdym razie bardzo dużo czasu poświęcili na omawianie działania stacji bez załogi. Sama NASA nie bagatelizowała też sprawy a szczerze mówiąc czekałem na komunikat typu "budowaliśmy ją 13 lat jeden nieudany start nie może być krytyczny dla działania kompleksu"... nie doczekałem się :)

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #586 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:46 »
Wg wypowiedzi z konferencji prasowej Mike'a Suffredini'ego lądowanie Sojuza TMA-21 planowane jest na 16. września, a Sojuza TMA-02M na 16. listopada ! Do tego czasu testy bezzałogowe rakiety Sojuz wyjaśnią wszystko bez opuszczania stacji przez załogę !

Przy okazji: lądowanie wg pierwotnych planów miało się odbyć właśnie 16. września ! :o
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2011, 17:48 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #587 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:55 »
mss: Przy okazji: lądowanie wg pierwotnych planów miało się odbyć właśnie 16. września ! :o

8 września podany był na kosmonaucie dlatego czekałem na coś z tą właśnie datą:
Godzina 16:15 CEST (25.08.2011)
Rzecznik Roskosmosu, Aleksiej Kuzniecow, przekazał, że trzy osoby, połowa bieżącej załogi ISS, wróci na Ziemię zgodnie z planem, 8 września.
(http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/na-ywo-progress-m-12m-nie-wszed-na-orbit.html )

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #588 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:02 »
mss: Przy okazji: lądowanie wg pierwotnych planów miało się odbyć właśnie 16. września ! :o

Tu chyba chodzi o plany z "dawna dawna", czyli sprzed przynajmniej kilku miesięcy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #588 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:02 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #589 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:20 »
Przy okazji: lądowanie wg pierwotnych planów miało się odbyć właśnie 16. września ! :o

Nie wiem jakie źródła są pierwotne, ale dla mnie wiarygodne pod tym względem są Loty Kosmiczne. A tam podano informację, że dopiero dzisiaj zmieniono datę planowanego lądowania z 8 na prawdopodobnie 16 września: http://lk.astronautilus.pl/loty/stma21.htm.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #590 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:34 »
Planów PIERWOTNYCH (z 8. czerwca br.) zanim jeszcze lądowanie przyspieszono z 16. na 8. września, a start ostatniego Sojuza TMA-22 z 30. września na 22. września ze względu na planowany pierwotnie start rosyjskiego satelity, którego start obecnie jest planowany na początek nowego 2012 roku!


"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #591 dnia: Sierpień 29, 2011, 18:46 »
Hmm... Nie spodziewałem się, że dożyję czasów, w których to w kosmosie nie będzie ani jednego człowieka  :o
GG 8698011

Offline esastro

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 179
  • LOXem i ropą!, JesTem niesŁyszĄcy ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #592 dnia: Sierpień 29, 2011, 19:05 »
Już wiadomość " Rosjanie dłużej w kosmosie. ISS będzie ewakuowana "

http://www.tvn24.pl/12691,1715597,0,1,rosjanie-dluzej-w-kosmosie-iss-bedzie-ewakuowana,wiadomosc.html

bardzo dziękuje
Pozdrr : )
http://twitter.com/esastro - blog twitter ?!
http://www.astronautyka.org - Polish Forums Astronautical (PFAstronaut) ?!

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #593 dnia: Sierpień 29, 2011, 19:18 »
Czy w przypadu braku załogi na ISS misja Dragona C2/C3 również musiałaby być odwołana?

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #594 dnia: Sierpień 29, 2011, 19:23 »
Hmm... Nie spodziewałem się, że dożyję czasów, w których to w kosmosie nie będzie ani jednego człowieka  :o

Spokojnie, póki co jest wielce prawdopodobne, że załoga będzie zmniejszona do 3 osób. Ale podejrzewam, że nim druga grupa będzie musiała wracać to będą znane przyczyny oraz środki zaradcze i będzie zielone światło dla startu kolejnej załogi.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #595 dnia: Sierpień 29, 2011, 20:32 »
Spokojnie, póki co jest wielce prawdopodobne, że załoga będzie zmniejszona do 3 osób. Ale podejrzewam, że nim druga grupa będzie musiała wracać to będą znane przyczyny oraz środki zaradcze i będzie zielone światło dla startu kolejnej załogi.

Maksymalne opóźnienie lądowania załogi Sojuza TMA-02M to około 23. listopada, a więc na start następnej załogi będzie około 3 tygodni czasu.
Przy okazji w Gwiezdnym miasteczku zaplanowane na 1. i 2. września tradycyjne egzaminy załóg i zatwierdzenie ich w dniu 5. września zostały opóźnione na nieokreślony czas...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2011, 19:39 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #596 dnia: Sierpień 29, 2011, 21:00 »
Podsumowując nieco:
- Sojuz TMA-21 wraca w terminie 16-18 września
- Sojuz TMA-02M wraca wg pierwotnego planu 16 listopada

Zgodnie z tym Sojuz TMA-22 powinien wystartować najpóźniej w okolicach 14 listopada, żeby na styk wymienić załogi. Jest jeszcze jedna możliwość: modyfikacja procedur i przedłużenie certyfikacji Sojuza do 210 dni, co umożliwi wytrwanie 6 osobowej załogi do 26 października (opóźnienie lądowania Sojuza TMA-21). Wcześniej będą złe warunki do lądowania. Wydłużanie pobytu załogi Sojuza TMA-02M jest nieco bardziej skomplikowane, gdyż maksymalny pobyt powoduje konieczność lądowania głęboką zimą.

Zatem jest cały wrzesień na opracowania i ewentualne zmiany i w październiku testy (w tym przyśpieszony o kilka tygodni start Progressa M-13M), żeby na początku listopada Sojuz TMA-22 poleciał.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #597 dnia: Sierpień 29, 2011, 21:03 »

Jest jeszcze jedna możliwość: modyfikacja procedur i przedłużenie certyfikacji Sojuza do 210 dni, co umożliwi wytrwanie 6 osobowej załogi do 26 października (opóźnienie lądowania Sojuza TMA-21).

Sojuz TMA jest certyfikowany na 210 dni, nie wiem, czemu Suffredini upiera się przy 200. Ale to oczywiście niewiele zmienia, zwłaszcza w kontekście oświetlenia i pogody.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #598 dnia: Sierpień 29, 2011, 21:42 »
Pierwsze ustalenia: Члены комиссии установили причину нештатной работы двигательной установки (ДУ) III-й ступени, которая заключается в  нарушении условий функционирования газогенератора ДУ. A dla nieznających rosyjskiego: Członkowie komisji ustalili przyczynę nieprawidłowej pracy silnika trzeciego stopnia, jest nią naruszenie warunków pracy generatora gazu.

Źródło.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #599 dnia: Sierpień 29, 2011, 22:30 »
Pierwsze ustalenia: Члены комиссии установили причину нештатной работы двигательной установки (ДУ) III-й ступени, которая заключается в  нарушении условий функционирования газогенератора ДУ. A dla nieznających rosyjskiego: Członkowie komisji ustalili przyczynę nieprawidłowej pracy silnika trzeciego stopnia, jest nią naruszenie warunków pracy generatora gazu.

Źródło.

Tutaj, gaz z generatora standardowo napędza turbopompę, lecz jest także wykorzystywany w vernierach odpowiedzialnych za kontrolę orientacji oraz za zachowanie odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku paliwa. Natomiast za utrzymanie ciśnienia w zbiorniku LOX odpowiada sam ogrzany w wymiennikach ciekły tlen. Hmm, wcześniejsze informacje mówiły chyba o problemami z ciśnieniem w liniach ciekłego tlenu, są jeszcze jakieś inne domysły? Bo "naruszenie warunków" oznaczać może np. kłopoty z dostarczaniem utleniacza do generatora, a przecież jego dostarczanie wydaje się od pracy tego generatora zależne. Takie zamknięte koło.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #599 dnia: Sierpień 29, 2011, 22:30 »