Autor Wątek: Chiński program kosmiczny  (Przeczytany 378123 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24604
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #510 dnia: Luty 13, 2017, 21:28 »
12 lutego 2017 w wieku 102 lat zmarł Ren Xinmin, znany ekspert od technologii kosmicznych i główny projektant pierwszego chińskiego satelity Dong Fang Hong I, który został umieszczony na orbicie wokólziemskiej 24 kwietnia 1970 roku.



After Ren retired, he still paid close attention to the development of China's space industry. In 2003, at the age of 88, Ren witnessed the process of China's first astronaut, Yang Liwei, being sent into space by a Shenzhou 5 spaceship at Jiuquan Satellite Launch Centre. He also wrote a calligraphy work to celebrate the successful launch of China's carrier rocket Long March 5 on November 3, 2016.


The Dongfanghong into space

After more than five years of hard work, in April 24, 1970, China successfully launched the first artificial earth satellite. This enabled China to master the development of multi-stage launch vehicles and launch artificial earth satellite technology, opened the prelude to China's space activities. Long March one launch vehicle was also enshrined in the glorious history of Chinese space.

Time to 1975, in this year, 60 year old Ren Xinmin was appointed Deputy Minister of the Ministry of machinery industry, specifically responsible for the launch of rockets, satellites, the launch of the work of the seventh. This year he organized three consecutive successful launch of the satellite, especially the organization using the long march rocket number two, the first successful launch and recovery of the first recoverable satellite, the space technology in our country has entered advanced ranks in the world, become following the Soviet Union after the world's Third Master return type the national satellite technology.

http://gbtimes.com/china/chinese-space-industry-pioneer-ren-xinmin-dies-102
http://www.fonow.com/view/185400.html
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2017, 21:47 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24604
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #511 dnia: Luty 17, 2017, 08:45 »
"Zapobieganie agresji Chin w kosmosie ważniejsze niż kiedykolwiek"
Paweł Ziemnicki PIĄTEK, 03 LUTEGO 2017, 12:28


gen. John Hyten, dowódca United States Strategic Command. Fot. United States Air Force

Generał John Hyten, który stoi na czele Dowództwa Sił Strategicznych USA przykłada dużą wagę do potencjalnego zagrożenia dla interesów USA w przestrzeni kosmicznej ze strony Chin. Zapowiada przy tym zdecydowane kroki ze strony Pentagonu.

Generał lotnictwa John Hyten wygłosił niedawno dość ostre przemówienie w należącym do kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda Center for International Security and Cooperation. Generał przypomniał, że w 2007 r. Chińska Republika Ludowa przetestowała możliwość zestrzelenia satelity krążącego na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Jego zdaniem, od tego czasu Chińczycy stale doskonalą tę umiejętność i to nie tylko w stosunku do urządzeń na LEO, ale także w odniesieniu do satelitów krążących na innych, bardziej oddalonych od planety orbitach.

W niedalekiej przyszłości oni będą mogli wykorzystać tę zdolność [zestrzeliwania satelitów] przeciwko każdemu pojazdowi, jaki mamy w kosmosie. Musimy się temu przeciwstawić, a najlepszym sposobem, żeby zapobiec wojnie jest być gotowym do wojny. Więc Stany Zjednoczone tak postąpią i upewnimy się, że każdy wie, iż jesteśmy przygotowani na wojnę.
generał John Hyten, dowódca Sił Strategicznych USA

Generał podkreślił, że obecnie zapobieżenie agresji w przestrzeni kosmicznej jest ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ Stany Zjednoczone są mocno zależne od swoich systemów satelitarnych: komunikacyjnych, ostrzegania przed atakiem balistycznym, czy GPS. Przypomniał o istotnej roli czterech satelitów GSSAP (Geosynchronous Space Situational Awareness Program), które strzegą bezpieczeństwa instrumentów umieszczonych na orbitach geosynchronicznych. Ostrzegł, że rozbicie satelity na orbicie geosynchronicznej wygenerowałoby pulę kosmicznych śmieci, która, biorąc pod uwagę wysokość tej trajektorii, pozostałaby tam na zawsze.

Generał zauważył też, że potrzebne jest zacieśnienie współpracy sił zbrojnych z amerykańskim przemysłem. Wojsko powinno chronić obszar, gdzie działają firmy prywatne. Natomiast przedsiębiorstwa te mogą wspierać armię świadcząc usługi w zakresie wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną, czy w dziedzinie teledetekcji.

Generał lotnictwa John Hyten 3 listopada ub. r. przejął komendę nad Dowództwem Sił Strategicznych USA. Ogółem, jego kariera w wojsku sięga już 36 lat. W latach 2014-2016 kierował Air Force Space Command.

Czytaj też: Międzykontynentalne pazury chińskiego smoka [ANALIZA]

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #512 dnia: Marzec 03, 2017, 16:50 »
Chinczycy przygotowuje sie w perspektywie 6 lat do misji podobnej do japonskiej sondy hayabusa:
http://news.xinhuanet.com/english/2017-03/02/c_136096668.htm
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24604
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #513 dnia: Marzec 05, 2017, 19:52 »
Chińska misja do asteroid
BY MICHAŁ MOROZ ON 5 MARCA 2017


Asteroida Toutatis widziany z misji Chang'e 2 / CNSA

Chińska Republika Ludowa pracuje nad misją, która zbada kilka asteroid regularnie przelatujących w pobliżu Ziemi.

Agencja Xinhua donosi, że Chiny po zrealizowaniu misji marsjańskiej w 2020 roku składającej się z orbitera, lądownika i łazika, będzie eksplorować również asteroidy oraz Jowisza. Wstępny plan został nakreślony w białej księdze rozwoju chińskiego sektora kosmicznego, opublikowanej pod koniec 2016 roku.

Chińska sonda kosmiczna odwiedzi kilka celów. Jednym z nich  jest asteroida Apophis, głaz mający rozmiary około 325 metrów, który w 2029 i 2036 roku wykona bardzo bliski przelot koło Ziemi. Drugim celem będzie asteroida węglowa o numerze 1996 FG3. Jest to podwójny obiekt z grupy Apollo o szacowanej szerokości około 1,7 km. Co ciekawe, do tego obiektu miały udać się planowane przez ESA sondy Marco Polo i Don Kiszot. Misje te jednak nigdy nie wyszły poza etap planowania.

Zarówno Apophis jak i 1996 FG3 regularnie zbliżają się do Ziemi i w długiej skali czasowej mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety. Lepsze poznanie tych obiektów znacznie poprawi działania z zakresu tzw. obrony planetarnej.

Chińska sonda ma wejść na orbitę styczną z 1996 FG3 i towarzyszyć podwójnemu obiektowi przez dłuższy czas wykonując szereg badań. Następnie sonda udałaby się do kolejnych asteroid, które nie zostały jeszcze nazwane.

Najwięcej doświadczenia w badaniach asteroid z bliska posiadają głównie Stany Zjednoczone oraz Japonia. Oba państwa umieściły swoje sondy na orbitach małych ciał niebieskich: Dawn (Ceres i Vesta), NEAR Shoemaker (433 Eros) oraz Hayabusa (25143 Itokawa). Pozostałe asteroidy były badane podczas przelotów innych sond kosmicznych. W przypadku Chin odbyło się to podczas rozszerzonej misji orbitera Chang’e 2, który po wykonaniu obserwacji Księżyca został skierowany ku asteroidzie 4179 Toutatis. Pojazd zbliżył się planetki na odległość 3,2 kilometra.

(Xinhua)
http://kosmonauta.net/2017/03/chinska-misja-do-asteroid/#prettyPhoto

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #513 dnia: Marzec 05, 2017, 19:52 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #514 dnia: Marzec 05, 2017, 20:00 »
Ciekawa sprawa pod tym względem - ewidentnie żyjemy w czasach eksploracji planetoid. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #515 dnia: Marzec 05, 2017, 21:03 »
A ja jestem niezmiernie ciekaw co Chińczycy będą szukać w okolicach Jowisza? Może zechcą bezzałogowo wylądować na Europie, wzorem załogowego Tsiena z Odysei Kosmicznej 2010?  :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #516 dnia: Marzec 10, 2017, 21:46 »
Chyba się już wyjaśniło co z Shenzhou 12: http://gbtimes.com/china/chinas-space-station-tianhe-1-module-be-followed-tianzhou-2-shenzhou-12

1) W 2018 r. Chińczycy umieszczają na LEO pierwszy moduł stacji Tiangong: Tianhe 1.
2) Następnie połączy się z nim Tianzhou 2 - statek cargo, który dostarczy także zapasy paliwa.
3) Potem zaś Shenzhou 12 z załogą.

W jakich odstępach czasu to się odbędzie - nie wiadomo.

Równocześnie pojawiła się jednak informacja, że pierwszy start rakiety CZ-5B odbędzie się w 2019 r. - jest to wersja przeznaczona do umieszczania na LEO ciężkich ładunków, i ma ona być wykorzystana do wysyłania kolejnych trzech modułów stacji Tiangong. To sugeruje, że początek budowy stacji przesunie się z 2018 na 2019 r.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24604
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #517 dnia: Marzec 11, 2017, 11:04 »
Chiny/ Trwają prace nad statkiem kosmicznym do lotu na Księżyc
10.03.2017

Chiny pracują nad nowoczesnym statkiem kosmicznym, zdolnym zarówno do okrążania Ziemi na niskiej orbicie, jak i do lądowania na Księżycu - poinformowała w czwartek gazeta "Keji Ribao", oficjalny organ prasowy ministerstwa nauki i techniki.

Ma to być statek wielokrotnego użytku, z miejscem dla "większej liczby astronautów" - powiedział uczestniczący w chińskim programie kosmicznym inżynier Zhang Bainian. Nie ujawniono żadnych szczegółów.
 
Załogowy statek kosmiczny Shenzhou, wykorzystany we wszystkich sześciu chińskich misjach załogowych ma w module powrotnym miejsce dla trzech astronautów.
 
Pierwszy chiński załogowy lot kosmiczny odbył się w 2003 roku. Podczas najnowszej misji kosmicznej w ubiegłym roku dwójka astronautów spędziła miesiąc na chińskim module orbitalnym Tiangong 2 (Niebiański Pałac).
 
Rozwijanie programu kosmicznego, który zgodnie z zapewnieniami Pekinu ma cel wyłącznie pokojowy, jest priorytetem władz chińskich; prezydent Xi Jinping dąży do utwierdzenia pozycji ChRL jako kosmicznej potęgi. W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413414,chiny-trwaja-prace-nad-statkiem-kosmicznym-do-lotu-na-ksiezyc.html

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #518 dnia: Marzec 11, 2017, 12:40 »
Super wiadomość  :)  Byleby tylko została oficjalnie potwierdzona

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #519 dnia: Marzec 11, 2017, 13:09 »
Już kiedyś była mowa o chińskiej wersji Oriona  :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5269
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #520 dnia: Marzec 11, 2017, 13:30 »
Już kiedyś była mowa o chińskiej wersji Oriona  :)

Już zapomnieliście o pierwszym locie kabiny (w skali) podczas debiutu CZ-7 w czerwcu ub. r.?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24604
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #521 dnia: Marzec 13, 2017, 08:50 »
Chińskie plany załogowe na 2018 rok
BY MICHAŁ MOROZ ON 12 MARCA 2017


Wizualizacja stacji Tianhe-1 i cumującego pojazdu Shenzhou / CNSA

W przyszłym roku rozpocznie się budowa chińskiej stacji kosmicznej oraz dojdzie do misji Shenzhou-12.

Chiński załogowy program kosmiczny powoli, ale konsekwentnie realizuje swoje plany. Pierwsza misja załogowa – Shenzhou 5 – odbyła się w październiku 2003 roku. Do 2016 roku Chiny przeprowadziły łącznie sześć misji załogowych. Ostatnią z nich (Shenzhou-11) była miesięczna wyprawa dwóch chińskich astronautów („tajkonautów”) do modułu orbitalnego Tiangong-2.

Nowa stacja orbitalna

Na początku marca tego roku pojawiły się oficjalne zapowiedzi kolejnych kroków Chin w programie załogowym. Pierwszy moduł nowej stacji orbitalnej, o nazwie Tianhe-1, zostanie umieszczony na orbicie w 2018 roku. Będzie to pierwszy z trzech dużych modułów chińskiej stacji orbitalnej. Po starcie Tianhe-1 wystartuje bezzałogowa misja zaopatrzeniowa Tianzhou-2. Następnie ku stacji poleci misja załogowa Shenzhou-12.

Budowa Tianhe-1 została zakończona w 2016 roku. Masa modułu wynosi 20 ton. W tym roku przeprowadzone zostaną różne testy, które zweryfikują poprawność jego konstrukcji. Tianhe-1 zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety CZ-5B.

W 2017 roku dojdzie również do misji Tianzhou-1. Celem lotu tego bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego będzie moduł Tiangong-2, ten sam, który odwiedzili tajkonauci w trakcie misji Shenzhou-11. Celem Tianzhou-1 będzie test przetaczania paliwa w warunkach mikrograwitacji. Jest to ważny element funkcjonowania przyszłej stacji orbitalnej, która potrzebuje paliwa dla korekt swojej orbity. Testy przetaczania paliwa oraz cumowania do Tiangong-2 będą przeprowadzane co najmniej trzy razy.

Aktualnie nie są znane dalsze szczegóły kolejnego lotu załogowego. Można się spodziewać, że misja Shenzhou-12 będzie trwać przynajmniej tyle samo, co Shenzhou-11, czyli miesiąc. Nie wiadomo natomiast na kiedy zaplanowano kolejne chińskie misje załogowe.

Współpraca międzynarodowa?


Od kilku lat pojawiają się informacje o możliwej współpracy międzynarodowej Chin z innymi państwami w programie załogowym. Wśród partnerów wymienia się między innymi Europejską Agencję Kosmiczną (w szczególności Włochy i Francję) oraz Nigerię. Jest możliwe, że w przyszłej dekadzie chińską stację orbitalną będą odwiedzać astronauci z innych państw.

Jednocześnie w przyszłym najbliższych latach w Chinach będą trwały zaawansowanego prace rozwojowe nad nowym załogowym statkiem kosmicznym, który docelowo zdolny będzie do lotów poza niską orbitę okołoziemską. Chińskie loty księżycowe rozpoczną się jednak nie wcześniej, niż pod koniec przyszłej dekady.

(PFA, CNSA)
http://kosmonauta.net/2017/03/chinskie-plany-zalogowe-na-2018-rok/#prettyPhoto

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24604
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #522 dnia: Kwiecień 03, 2017, 07:36 »
Chińska ekspansja wojskowa obserwowana z orbity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 2 KWIETNIA 2017

(...) Komercyjne satelity obserwacji Ziemi zaobserwowały nowe chińskie instalacje wojskowe na Morzu Południowochińskim. Te instalacje zaobserwowano na Wyspach Paracelskich i Wyspach Spratly. Na obrazach, udostępnionych przez firmę DigitalGlobe oraz organizację Asia Maritime Transparency Initiative (AMTI) widać nowe pasy startowe oraz wzmocnione konstrukcje na małych wysepkach i atolach. W opinii niezależnych analityków część instalacji jest związana z nowymi chińskimi rakietami HQ-9 (klasy ziemia-powietrze o zasięgu do 150 km, odpowiednik amerykańskich rakiet Patriot) i pociskami przeciwokrętowymi YJ-62 (o zasięgu do 400 km).

Z kolei na jednej z wysepek infrastruktura lotniskowa pozwala na przeprowadzenie obsługi około 20 odrzutowców oraz kilku większych samolotów (np. transportowych, tankowców lub bombowców). Zainstalowano także radary oraz obronę przeciwlotniczą bliskiego zasięgu.(...)


http://kosmonauta.net/2017/04/chinska-ekspansja-wojskowa-obserwowana-z-orbity/


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #523 dnia: Kwiecień 30, 2017, 11:05 »
Na stronie ChinaSpaceflight.com, zazwyczaj dobrze poinformowanej, pojawił się wykaz wszystkich planowanych startów. Jesli idzie o loty w ramach programu załogowego, wygląda to tak:

2017
   - TZ-1
2018
   -
2019
   - TH (Tianhe, główny moduł stacji orbitalnej)
   - TZ-2
   - SZ-12
2020
   - WT (Wentian, moduł badawczy stacji)
   - TZ-3
   - SZ-13
   - pierwszy start nowego załogowego statku
2021
   - MT (Mengtian, drugi moduł badawczy stacji)
   - TZ-4
   - SZ-14
2022
   - TZ-5
   - SZ-15
   - XT (Xuntian, teleskop)

Czyli w okresie budowy stacji po jednym locie załogowym rocznie + jednym zaopatrzeniowym. Po ukończeniu budowy pewno już po dwie misje roczne, skoro zmiany na Tiangongu maja trwać, podobnie jak obecnie na ISS, po pół roku.

W zakresie głębszej eksploracji:

2017
   - CE-5
2018
   - CE-4
2020
   - CE-6

Ponadto w dalszej przyszłości:

2028 - pierwszy start heavy rakiety CZ-9
2028 - powrotnik z Marsa z próbkami
2030 - załogowa misja na Księżyc

https://www.chinaspaceflight.com/China-Launch-Schedule.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #524 dnia: Kwiecień 30, 2017, 14:45 »
Co oznacza skrót CE - 4?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #524 dnia: Kwiecień 30, 2017, 14:45 »