Autor Wątek: Exploration Mission 1 / Artemis 1  (Przeczytany 199148 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #150 dnia: Maj 09, 2019, 19:22 »
Gdyby nadać SLS trajektorię prowadzącą do orbity 200x200 km, to ja nie wiem, czy w rezultacie Core Stage nie osiągnąłby prędkości orbitalnej...

Ale na tak niskiej orbicie długo nie polata.
"Space is hard"

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 862
  • Kim jest John Gald?
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #151 dnia: Maj 09, 2019, 19:49 »
@ Wuzetek
1) Błąd, który jednak amerykańskiej astronautyce może ostatecznie wyjść na zdrowie - daje on więcej czasu prywaciarzom na doszlifowane swych konstrukcji. Gdzieś wcześniej zadałeś mi pytanie "na jakiej podstawie uważam, że BFR wyprzedzi SLS", czy coś w tym rodzaju - jak nie przytoczyłem dokładnie, albo zmieniłem jego sens, przepraszam. Otóż prawdopodobieństwo, że BFR wyprzedzi SLSa mkI jest w istocie niewielkie. Natomiast wyścig BFR - SLS mkII to już zupełnie inna para kaloszy. Tu BFR lub NEw Glenn lub obie te rakiety mają dość poważne szanse na zwycięstwo.

2) Po coś w latach 60 badano możliwości budowy rakiet typu NOVA czy UR - 700 (ten to był dopiero pomysłem z piekła rodem) http://www.astronautix.com/u/ur-700.html
Zawsze lepiej mieć więcej nośności, choćby po to zapewnić więcej paliwa dla statku kosmicznego/lądownika. Można też zabrać więcej ładunku. Oczywiście jeżeli wzrost nośności odbywa się kosztem drastycznego wzrostu ceny rakiety, to faktycznie jest to bez sensu. Czyli dokładnie jak w SLSie...

3). Oczywiście. NASA zdecydowała, że zbuduje swoją wielką megarakiete z istniejących technologi, żeby było szybko i tanio. Kiedy tę decyzje podejmowane, to tu użyję wyrażenia tak lubianego przez jednego z forumowiczów, rakiety powracające na ogniu były "pomysłem z kreskówki". A NASA baaardzo się sparzyła na swoich odzyskiwanych wahadłowcach. Zatem wybrano wariant szybko i tanio. Biorąc pod uwagę rezultaty, groźby szefa NASA i groźby wielkich opóźnień projektu, to chyba im nie wyszło. Bardzo.

4) I tu się z tobą stanowczo nie zgodzę. Trzeba takie rzeczy piętnować na każdym kroku, każdą możliwą metodą.  Właśnie dlatego, że organizacja rządowa wydaje pieniądze w sposób, który sam nazwałeś "skandaliczny".
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2019, 22:09 wysłana przez Aga Bej »
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 862
  • Kim jest John Gald?
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #152 dnia: Maj 09, 2019, 19:56 »
Przede wszystkim nie możemy porównywać owego SLSa Block II z Saturnem w związku z prozaicznym faktem, że  tej rakiety nie ma i w najbliższej pięciolatce czy dwóch jej nie będzie. O ile w ogóle powstanie, biorąc pod uwagę zamrożenie prac nad nią. Nawet jeśli powstanie to będzie miała 10 lub trochę więcej procent możliwości Saturna. Serio NASA? Naprawdę właśnie to chcecie nam zaprezentować ta te jedyne 35 miliardów dolarów?   


Nie jestem pewien, ale oficjalnie to pierwszy start SLS ma być w 2020 roku, więc to chyba nie jest 5 lat do startu?

https://www.geekweek.pl/news/2019-02-03/potezna-rakieta-sls-coraz-blizej-boeing-konczy-prace-nad-centralnym-stopniem/


No i jakie 10% skoro to są rakiety o porównywalnych rozmiarach, z tym że pierwszy start SLS jest w tej najsłabszej wersji, więc tam będzie te 50 to udźwigu mniej, niż w maksymalnej wersji  ;D

Ale ja pisałem to SLS mkII, który lezy w zamrażarce i niewiadomo kiedy czy w ogóle prace nad nim zostaną podjęte. Z lektury wątku wywnioskowałem, że SLS mk II ma mieć dziesięć procent ładowności więcej od Saturna.

A co startu w 2020, prawie na pewno nie dojdzie do skutku.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2019, 22:07 wysłana przez Aga Bej »
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 09, 2019, 21:58 »
Czy da się postawić hipotezę (badawczą) że program SLS właśnie się załamuje?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 09, 2019, 21:58 »

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 09, 2019, 22:27 »
Gdyby nadać SLS trajektorię prowadzącą do orbity 200x200 km, to ja nie wiem, czy w rezultacie Core Stage nie osiągnąłby prędkości orbitalnej...

Ale na tak niskiej orbicie długo nie polata.

Porównujemy Saturna V z SLS, to chyba w takich samych warunkach. Saturn V umieszczał te 140 ton na orbicie 200/200 km jeśli dobrze pamiętam.

Natomiast wyścig BFR - SLS mkII to już zupełnie inna para kaloszy. Tu BFR lub NEw Glenn lub obie te rakiety mają dość poważne szanse na zwycięstwo.

I niech wygra BFR, tylko się ucieszę

Oczywiście jeżeli wzrost nośności odbywa się kosztem drastycznego wzrostu ceny rakiety, to faktycznie jest to bez sensu. Czyli dokładnie jak w SLSie...

W przypadku SLS koszt wynikał z fatalnego zarządzania projektem, sam pomysł był niezły.

Zatem wybrano wariant szybko i tanio. Biorąc pod uwagę rezultaty, groźby szefa NASA i groźby wielkich opóźnień projektu, to chyba im nie wyszło. Bardzo.

To jasne – teraz raczej powinniśmy się zastanawiać nad najlepszym wyjściem z tej sytuacji, co w gruncie rzeczy powinno się sprowadzać do odpowiedzi na pytanie, czy kasować SLS i kiedy. I chyba tu najbardziej się różnimy, bo ja skasowałbym ten program dopiero, kiedy BFR osiągnie pełną gotowość do załogowego latania.

I tu się z tobą stanowczo nie zgodzę. Trzeba takie rzeczy piętnować na każdym kroku, każdą możliwą metodą.  Właśnie dlatego, że organizacja rządowa wydaje pieniądze w sposób, który sam nazwałeś "skandaliczny".

Chyba nie do końca się tu zrozumieliśmy – imo piętnować jasne, jak najbardziej – ale tam, gdzie ma to jakiś sens. Nie ma znaczenia, ile cyfrowego atramentu wylejemy na ten temat na tym forum – sytuacji to nie zmieni. Myślę, że wszyscy się tutaj zgadzają, że to w jaki sposób USA zarządzają programem kosmicznym trzeba zmienić i ja osobiście, zamiast kolejnych postów w rodzaju „na co oni wydają 35 mld” wolałbym poczytać wątek, w którym użytkownicy mogliby rzucić ciekawe pomysły na zmianę tej sytuacji.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #155 dnia: Maj 10, 2019, 00:46 »
To jasne – teraz raczej powinniśmy się zastanawiać nad najlepszym wyjściem z tej sytuacji, co w gruncie rzeczy powinno się sprowadzać do odpowiedzi na pytanie, czy kasować SLS i kiedy. I chyba tu najbardziej się różnimy, bo ja skasowałbym ten program dopiero, kiedy BFR osiągnie pełną gotowość do załogowego latania.


Czyli likwidacja SLS dopiero po 2025.


. Myślę, że wszyscy się tutaj zgadzają, że to w jaki sposób USA zarządzają programem kosmicznym trzeba zmienić i ja osobiście, zamiast kolejnych postów w rodzaju „na co oni wydają 35 mld” wolałbym poczytać wątek, w którym użytkownicy mogliby rzucić ciekawe pomysły na zmianę tej sytuacji.


Tutaj da sie cokolwiek zrobić? na potrzeby NASA? może kogoś innego? jesteś w stanie wyczarować z powietrza odpowiedniej wielkości rakietę? bo jakoś nie specjalnie to widzę.
No i czym aż tak sie nakręcać? w końcu jeśli Elon Musk chce lecieć na Marsa, to samemu musi sobie zbudować rakietę, nikt za niego tego nie zrobi, a jeśli NASA chce budować SLS, to też nie ma co, aż tak się spieszyć, w końcu jakby był pierwszy start SLS w 2018, to już LOP-G, by musiało być praktycznie gotowe do wysłania na Księżycową orbitę, a zbudowanie LOP-G to kolejne kilkadziesiąt miliardów, no i nie można zapominać o kosztach utrzymania ISS, więc tutaj mogłoby a nawet by brakło pieniędzy, no chyba że budżet NASA sięgnąłby, 30 miliardów rocznie, albo i jeszcze więcej  ;D

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #156 dnia: Maj 14, 2019, 12:56 »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #157 dnia: Maj 21, 2019, 09:36 »
EM-1 ma się teraz nazywać Artemis 1  ;) Na wikipedii już jest zmiana https://en.wikipedia.org/wiki/Artemis_1
opierająca się na wypowiedzi Bridensteina z 17 maja:
Cytuj
We have SLS, which is going to launch EM-1. We’re now going to call it Artemis 1. But Artemis 1 is going to be an uncrewed launch around the Moon. Artemis 2 is going to be a crewed launch around the Moon. Artemis 3 is going to carry the next humans that land on the Moon. Each one of those launches is an SLS rocket with an Orion crew capsule and a European Service Module.
https://www.theverge.com/2019/5/17/18627839/nasa-administrator-jim-bridenstine-artemis-moon-program-budget-amendment

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #158 dnia: Maj 21, 2019, 09:39 »
Widać, ze NASA wzoruje się na Musku wymyślaniem nowych nazw dla wciąż tych samych misji  ;D

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3762
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 21, 2019, 22:40 »
Może czas na zmianę tytułu wątku? :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #160 dnia: Maj 21, 2019, 22:50 »
Dobra - zmieniłem, ale zostawiłem w tytule "Exploration Mission 1" ;)

Offline marekfk

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #161 dnia: Maj 22, 2019, 01:05 »
Ok. to teraz takie małe pytanie :)
program apollo zakończył się na numerku 17
na jakim numerku zakończy się program artemis ?
Jak sądzicie :)  ??

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3762
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #162 dnia: Maj 22, 2019, 01:10 »
na jakim numerku zakończy się program artemis ?
Jak sądzicie :)  ??

Ja obstawiam, że na trzecim :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #163 dnia: Maj 22, 2019, 06:08 »
Bądźmy optymistami. :) Mam nadzieję, że misji będzie więcej. Wcale nie muszą być robione tym samym sprzętem. ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #164 dnia: Maj 22, 2019, 08:13 »
Najważniejsze żeby takie misje się zaczęły. Jak już się zaczną najlepiej z międzynarodową współpracą to ciężko będzie je uwalić  :) Kłania się tu przykład ISS  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Exploration Mission 1 / Artemis 1
« Odpowiedź #164 dnia: Maj 22, 2019, 08:13 »