Autor Wątek: Rosetta  (Przeczytany 153137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #135 dnia: Sierpień 03, 2014, 17:09 »
I nowy obraz komety 67P "Czurimow - Gierajsimentko" :)  Tym razem z sierpnia 2014 - z odległości 500 km.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #136 dnia: Sierpień 04, 2014, 15:29 »
Zdjęcie z NavCam z 3 sierpnia. Przypominam, że zdjęcia z NAC mają rozdzielczość 10 razy większą. Widać już bardzo dobrze, że jądro przypomina Wild 2 z wygryzionym środkiem. Ciekawy musi być widok z jednej bryły na drugą. Takie zdjęcie w rozdzielczości 50 cm na piksel z orbity roboczej przejdzie do historii.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/04/cometwatch-3-august/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #137 dnia: Sierpień 04, 2014, 15:45 »
A co to za koliste twory na powierzchni komety. Jeśli nie kratery to co?

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #138 dnia: Sierpień 04, 2014, 16:44 »
Na Wild 2 takie depresje powstały prawdopodobnie jako kratery po uderzeniach w porowaty, warstwowany materiał. Następnie uległy modyfikacji na skutek erozji - osuwania i cofania się brzegów.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0019103512004101

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosetta
« Odpowiedź #138 dnia: Sierpień 04, 2014, 16:44 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #139 dnia: Sierpień 04, 2014, 21:46 »
Ta środkowa część 67P jest jakaś "gładka" - znaczy się może doznała wyższych temperatur a potem drobnego rozciągania?

Jak uważacie?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #140 dnia: Sierpień 05, 2014, 10:05 »
Trajektoria Rosetty bezpośrednio przed orbitacją wokół komety: http://www.space.com/26727-rosetta-probe-will-spiral-in-to-comet.html

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #141 dnia: Sierpień 05, 2014, 10:19 »
Ta środkowa część 67P jest jakaś "gładka" - znaczy się może doznała wyższych temperatur a potem drobnego rozciągania?

Jak uważacie?

To raczej drobny gruz spajający dwa masywne gruzowiska. Komety to nie zwarte bryły tylko zlepy rumoszu o strukturze porowatej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2014, 10:28 wysłana przez Scorus »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #142 dnia: Sierpień 05, 2014, 12:10 »
Ta środkowa część 67P jest jakaś "gładka" - znaczy się może doznała wyższych temperatur a potem drobnego rozciągania?

Jak uważacie?

To raczej drobny gruz spajający dwa masywne gruzowiska. Komety to nie zwarte bryły tylko zlepy rumoszu o strukturze porowatej.

Na kometach niestety się nie znam i choć mi wydaje się, że ten kilkukilometrowy obiekt jest raczej bardziej stały niż "zlepy rumoszu", to oczywiście mogę nie mieć racji. Mam tylko pytanie, skąd ta informacja jak dokładnie są zbudowane komety, dotychczas chyba żadna nie była tak dokładnie badana (i tu też się mogę mylić... ;) )

Przy okazji - we wrześniu 2006 roku stwierdzono wyciek z systemu RCS, i to w miejscu, którego nie dało się wyizolować. Czy z tą awarią poradzono sobie całkowicie, czy jednak możliwości systemu RCS są trochę ograniczone?
The Dark Side of the Moon

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #143 dnia: Sierpień 05, 2014, 12:32 »
Ta środkowa część 67P jest jakaś "gładka" - znaczy się może doznała wyższych temperatur a potem drobnego rozciągania?

Jak uważacie?

To raczej drobny gruz spajający dwa masywne gruzowiska. Komety to nie zwarte bryły tylko zlepy rumoszu o strukturze porowatej.

Na kometach niestety się nie znam i choć mi wydaje się, że ten kilkukilometrowy obiekt jest raczej bardziej stały niż "zlepy rumoszu", to oczywiście mogę nie mieć racji. Mam tylko pytanie, skąd ta informacja jak dokładnie są zbudowane komety, dotychczas chyba żadna nie była tak dokładnie badana (i tu też się mogę mylić... ;) )

Przy okazji - we wrześniu 2006 roku stwierdzono wyciek z systemu RCS, i to w miejscu, którego nie dało się wyizolować. Czy z tą awarią poradzono sobie całkowicie, czy jednak możliwości systemu RCS są trochę ograniczone?

Jak Philae rozwali te zlepy rumoszu to będziesz wiedział:)

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #144 dnia: Sierpień 05, 2014, 12:41 »
Na kometach niestety się nie znam i choć mi wydaje się, że ten kilkukilometrowy obiekt jest raczej bardziej stały niż "zlepy rumoszu", to oczywiście mogę nie mieć racji. Mam tylko pytanie, skąd ta informacja jak dokładnie są zbudowane komety, dotychczas chyba żadna nie była tak dokładnie badana (i tu też się mogę mylić... ;) )
To model przyjmowany dla wszystkich małych ciał. Po prostu na skutek licznych uderzeń taki obiekt nie jest w stanie zachować monolityczności i staje się całkowicie zgruchotany. Świadczą o tym chociażby okresy rotacji planetoid - tylko najmniejsze rotują szybciej od granicy powodującej rozpad takiego konglomeratu.

Przy okazji - we wrześniu 2006 roku stwierdzono wyciek z systemu RCS, i to w miejscu, którego nie dało się wyizolować. Czy z tą awarią poradzono sobie całkowicie, czy jednak możliwości systemu RCS są trochę ograniczone?

RCS jest używany przy mniejszym ciśnieniu roboczym.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #145 dnia: Sierpień 05, 2014, 15:21 »
Zdjęcie z NavCam z 4 sierpnia. Widać spory kawał płaskiego terenu. Pewnie będzie rozpatrywany jako potencjalne miejsce lądowania. W czasie misji Habausa wybierano właśnie takie obszary.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/05/cometwatch-4-august/

Rozdzielczość OSIRIS jest teraz zapewne porównywalna z globalnymi zdjęciami z impaktora Deep Impact.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #146 dnia: Sierpień 06, 2014, 10:03 »
Ogląda ktoś transmisje z wejścia Rosetty na orbitę komety?
http://rosetta.esa.int/
Jakoś cicho na Forum i wątku, a to przecież historyczne chwile.
Ja niestety będę tylko od czasu do czasu zerkał na stream bo mam robotę ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2014, 10:13 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2266
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #147 dnia: Sierpień 06, 2014, 10:05 »
W miarę możliwości staram się śledzić (szefostwo na urlopie) :)

To już mniej niż godzina do manewru, który wprowadzi Rosettę na... pseudo-orbitę.
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #148 dnia: Sierpień 06, 2014, 10:26 »
Jesteśmy! Były problemy z forum - stąd brak postów. Teraz już wszystko dobrze!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #149 dnia: Sierpień 06, 2014, 10:29 »
Ło matko, gadają i gadają... Niestety ich nie słyszę bo mam wyłączony głos. A włączyć nie mogę  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosetta
« Odpowiedź #149 dnia: Sierpień 06, 2014, 10:29 »