Autor Wątek: Rosetta  (Przeczytany 153332 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #270 dnia: Październik 25, 2014, 19:18 »
ROSINA/DFMS wykrył już takie gazy jak para wodna, tlenek węgla, dwutlenek węgla, amoniak, metan, metanol, formaldehyd, siarczek wodoru, cyjanek wodoru, dwutlenek siarki i dwusiarczek węgla:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/23/the-perfume-of-67pc-g/

Aktywność komety stopniowo wzrasta. Na początku obserwacji dzety występowały tylko w regionie przewężenia, obecnie większa część oświetlonej powierzchni jest aktywna w stopniu większym lub mniejszym. Obszar aktywny powstaje też w odległości około 1 km od miejsca lądowania, co stworzy dogodne warunki do badań aktywności kometarnej. Aktywność prawdopodobnie znacznie wzrośnie w odległości 300 mln km od Słońca, w marcu przyszłego roku.

Są obrazy dżetów z OSIRIS/WAC z 10 września i 20 października.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/23/comet-activity-is-on-the-increase/

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #271 dnia: Październik 31, 2014, 18:49 »
Sonda przeszła na orbitę w odległości 30 km, na której pozostanie do dnia lądowania Philae. Tym samym opuściła najbliższą orbitę jaka zostanie osiągnięta w czasie misji. Od tej pory badania bardzo blisko jądra będą wykonywane tylko podczas przelotów. Co ciekawe, w czasie lądowania Philae orbiter przeleci w odległości zaledwie 5 km od jądra.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/31/rosetta-lined-up-for-lander-delivery/

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #272 dnia: Listopad 02, 2014, 20:21 »
Podsumowanie wydarzeń i plany na najbliższy czas

17 września, po wyjściu znad nocnej strony jądra, w płaszczyźnie terminatora na wysokości 20 km wykonany został mały manewr GPM-2 pozywający na uniknięcie bezpośredniej ekspozycji ścian sondy i przednich końców paneli słonecznych na gazy emitowane przez jądro. Został on podzielony na dwa segmnenty - GPM-2A trwający 1 minutę i 23 sekundy (zmiana szybkości 0.085 m/s) oraz GPM-2B trwający 1 minutę i 25 sekund (zmiana szybkości 0.087 m/s). 21 września wykonano manewr GMP slot 2 trwający 25 sekund. Zmiana szybkości wyniosła 0.018 m/s. 24 września wykonano niewielki manewr przekształcający orbitę na eliptyczną przed jej dalszym obniżeniem. 29 września sonda wykonała manewr GPM-3 pozwalający na wejście na orbitę kołową na wysokości 18.6 km. 8 października wykonany został manewr GPM Slot 3 ponownie przekształcający orbitę na eliptyczną, z apocentrum na wysokości 18.6 km i perycentrum 9.8 km. 10 października pojazd wykonał manewr GPM-4 ukoławiający orbitę na wysokości 9.8 km. Na dalszym etapie misji orbiter prowadził systematyczne badania na takiej niskiej orbicie. Była to faza obserwacji bliskich (Close Observation Phase - COP).

Faza COP zakończyła się 28 października gdy rozpoczęły się manewry modyfikacji orbity przed uwolnieniem lądownika Philae. Tego dnia wykonano manewr pozwalający na przejście na orbitę w odległości 30 km. Manewr ten rozpoczął się o godzinie 12:59 UTC i zakończył o 13:01 UTC. Trwał 82 sekundy i spowodował zmianę szybkości na poziomie 0.081 m/s. Orbiter znalazł się na silnie eliptycznej trajektorii i szybko oddalał się od jądra. 31 października wykonano manewr przejścia na orbitę na wysokości 30 km. Manewr ten rozpoczął się o godzinie 02:09:55 UTC. Trwał 90 sekund i spowodował zmianę szybkości na poziomie 9.3 cm/s. Była ona nieznacznie eliptyczna. W dalszej kolejności wykonano niewielkiej manewry korekcyjne pozwalające na zachowanie takiej orbity. Jej parametry nie ulegały większym zmianą w ich trakcie.

Decyzja o wykonaniu lądowania zostanie podjęta 11 listopada (13 godzin przed oddzieleniem lądownika) na podstawie parametrów orbity Rosetty podczas ich ostatnich pomiarów. Lądowanie Philae odbędzie się 12 listopada. Tego dnia, na 8 godzin przed oddzieleniem zostanie podjęta kolejna decyzja o kontynuowaniu procedury, na bazie danych telemetrycznych z sondy. Na 7 godzin przed lądowaniem zostanie podjęta kolejna decyzja, na bazie gotowości systemów lądownika. Na 2 godziny przed odłączeniem lądownika orbiter wykona manewr poprzedzający oddzielenie. Po nim znajdzie się na trajektorii hiperbolicznej względem jądra, z minimalną odległość 5 km. Na 1 godzinę przed odłączeniem Philae podjęta zostanie ostateczna decyzja o pzrepowadzeniu lądowania, na bazie parametrów ostatniego manewru korekty trajektorii. Uwolnienie lądownika nastąpi w odległości 22.5 km od jądra, o godzinie 08:35 UTC. Sygnał z orbitera dotrze na Ziemię po 28 minutach i 20 sekundach, tak więc oddzielenie zostanie potwierdzone o godzinie 09:03 UTC. Po oddzieleniu orbiter będzie pozycjonowany na lądownik i będzie odbierał wysyłane przez niego dane. Wysokość na której lądownik zostanie oddzielony została ostrożnie wybrana na podstawie takich zmiennych jak warunki w momencie lądowania, zdolność kontroli orientacji i trajektorii orbitera oraz marginesy bezpieczeństwa. Dokładność lądowania nie zależała od wysokości, ale od kombinacji błędów w korygowaniu pozycji i szybkości orbitera w trakcie manewru przed oddzieleniem. Wybrana strategia oddzielenia pozwalała na uwolnienie lądownika przy szybkości 0.187 m/s. W przypadku oddzielenia lądownika w mniejszej odległości od jądra oddzielenie musiałoby nastąpić przy niższej szybkości. Jej osiągnięcie wywołałoby jednak dwa negatywne efekty: orbiter nie znalazłby się na trajektorii hiperbolicznej względem jądra i wleciałby nad jego nocną stronę, oraz czas pomiędzy ostatnim manewrem a oddzieleniem wydłużałby się, co spowodowałoby powiększanie się błędów i zmniejszenie dokładności lądowania. 40 minut po oddzieleniu Philae, w odległości około 20 km od jądra sonda wykona manewr pozwalający na uniknięcie zderzenia z jądrem i gwarantujący widzialność lądownika w momencie lądowania.

Po rozłożeniu swoich trzech wsporników Philae będzie powoli opadał na powierzchnię jądra. Lądowanie potrwa około 7 godzin. W tym czasie pojazd wykona serię pomiarów naukowych. CIVA wykona zdjęcia orbitera po oddzieleniu. Dane z eksperymentu CONSERT pozwolą na zrekonstruowanie trajektorii lądowania. Dostarczą też informacji o polu grawitacyjnym jądra oraz o właściwościach powierzchni i warstwy podpowierzchniowej. ROLIS uzyska serię zdjęć powierzchni. ROMAP wykona pomiary pola magnetycznego. SESAME przeprowadzi pomiary środowiska plazmowego i pyłu. Pierwsze zdjęcia uzyskane w trakcie lądowania zostaną odebrane na Ziemi po kilku godzinach od lądowania. Pojazd dotrze na powierzchnię o godzinie 15:30 UTC, co zostanie potwierdzone o 16:00 UTC. Lądownik wyląduje z szybkością ok. 1 m/s, pod kątem 90 stopni, a wsporniki i odpalony na 5 sekund silnik zapobiegną odskakiwaniu. Wsporniki będą mogły rozkładać się albo podkurczać, aby ustawić korpus w pozycji pionowej. Natychmiast po wylądowaniu w glebę zostaną wwiercone wkręty na końcach wsporników. Ponadto zostanie wbity harpun, który zapobieże oderwaniu się od powierzchni w słabym polu grawitacyjnym.

Następnie lądownik rozłoży instrumenty i rozpocznie wykonywanie pierwszej sekwencji pomiarów naukowych. W jej ramach CIVA uzyska pełną panoramę otoczenia. Zdjęcia dotrą na Ziemię po kilku godzinach od ich uzyskania. COSAC i MODULUS Ptolemy wykonają pomiary składu gazów. Pakiet MUPUS uzyska pomiary spowolnienia harpuna w czasie wbijania go w powierzchnię, co dostarczy danych na temat właściwości powierzchni i warstwy podpowierzchniowej. ROLIS dostarczy obrazów powierzchni w bezpośredniej bliskości lądownika. ROMAP wykona pomiary pola magnetycznego a SESAME - pomiary właściwości plazmy i pyłu na powierzchni.

Po uwolnieniu lądownika Rosetta rozpocznie fazę odbioru i przekazu danych z lądownika. Dane z powierzchni będą przekazywane do orbitera, a stamtąd na Ziemię. Na tym etapie orbiter wykona 3 manewry, gwarantujące, że lądownik będzie widoczny z jej pokładu. Pierwszy manewr odbędzie się już 12 listopada, 2 godziny po oddzieleniu lądownika. Drugi będzie miał miejsce 14 listopada, a trzeci - 16 listopada. 19 listopada. 30 listopada sonda wykona manewr przejścia na orbitę na wysokości 30 km. 3 grudnia wykona manewr rozpoczynający przejście na orbitę na wysokości 20 km. 6 grudnia orbita ta zostanie ukołowiona. Na niej prowadzone będą dalsze systematyczne badania komety. Sonda wykona również serię bliskich przelotów nad powierzchnią jądra.
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2014, 20:29 wysłana przez Scorus »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #273 dnia: Listopad 05, 2014, 13:38 »
BAE Systems ujawnia przełomową technologię, służącą do kierowania lotem sondy kosmicznej Rosetta.
Inżynierowie BAE Systems z Centrum nowoczesnych technologii w Great Baddow opracowali urządzenie, podobne do smartfona, które umożliwia Europejskiej Agencji Kosmicznej łączność i kierowanie lotem sondy Rosetta. Porusza się ona w Kosmosie z prędkością ok. 55 tys. km/h i obecnie znajduje się w odległości 500 mln km od Ziemi, od kilku miesięcy towarzysząc komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko (Rosetty spotkanie z kometą, 2014-08-11).

Urządzenie, zwane modemem częstotliwości pośredniej (Intermediate Frequency Modem System, IFMS) jest zdolne do pomiaru prędkości sondy z dokładnością ułamków mm/s, a jej odległości – do metra, w dowolnym miejscu Układu Słonecznego. Z kolei do określenia namiaru z dokładnością do milionowej części stopnia kątowego używane są dwie stacje naziemne i metoda triangulacji.

IFMS ma także bardzo czuły odbiornik, który może wychwycić niezwykle słabe sygnały wysyłane z sondy na Ziemię i przetworzyć je na dane, które mogą być użyte do przekazywania wyników poszukiwań. Oprócz tego IFMS umożliwia przesłanie na Ziemię wszystkich zdjęć komety i danych naukowych zebranych przez sondę Rosetta.

IFMS, znajdujące się w stacjach naziemnych Europejskiej Agencji Kosmicznej, działają w ramach najbardziej europejskich programów kosmicznych, takich jak Herschel (europejski teleskop kosmiczny), Mars Express, czy Venus Express. Zespół BAE Systems pracuje obecnie nad następcą IFMS. Procesor kierowania i zdalnego zarządzania telemetrią (Telemetry Telecommand and Control Procesor, TTCP) umożliwi działanie następnych sond przez dekady.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=14787

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosetta
« Odpowiedź #273 dnia: Listopad 05, 2014, 13:38 »

Offline aolchawa

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Andrzej Olchawa
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #274 dnia: Listopad 06, 2014, 00:22 »
Zachęcam do oglądania nas podczas operacji 12 listopada. Jeśli nie możecie byc w ESOC w tym czasie, ESA na pewno udostepni webcast! :-) Piszę "nas", bo od 1.5 roku pracuję w MCT (Mission Control Team) misji Rosetta w ESOC. W dzień operacji Lander delivery będę przy konsoli od 05:00 do 17:00 czasu lokalnego. Koniecznie oglądajcie nasze operacje w ESA! :-)

Pozdrawiam,
Andrzej
I make software to plan and control ESA's interplanetary, deep space and astronomy missions.

Mission Data Systems Manager at European Space Agency (ESA/ESOC).

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #275 dnia: Listopad 06, 2014, 09:28 »
Zachęcam do oglądania nas podczas operacji 12 listopada. Jeśli nie możecie byc w ESOC w tym czasie, ESA na pewno udostepni webcast! :-) Piszę "nas", bo od 1.5 roku pracuję w MCT (Mission Control Team) misji Rosetta w ESOC. W dzień operacji Lander delivery będę przy konsoli od 05:00 do 17:00 czasu lokalnego. Koniecznie oglądajcie nasze operacje w ESA! :-)

Pozdrawiam,
Andrzej

Pięknie dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy fajnej pracy!!!!!
Andrzej z radością witamy Ciebie na naszym Forum!!!!!!!!!!!  8)
Wśród nas mamy pracownika NASA (Olasek), teraz z nami jest osoba z ESA. Super!  :D
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2014, 11:46 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #276 dnia: Listopad 06, 2014, 10:55 »
Witamy Andrzeju na forum! Miło wiedzieć, że Rosetta ma takie operacyjne polskie akcenty!

Gdy znajdziesz chwilę, to czy będziesz mógł napisać coś o Twoich działaniach w MCT? Czy były jakieś "próbne" lądowania Philae? Czy są jakieś plany awaryjne na wypadek różnych okoliczności? Jak wygląda typowa praca z Rosettą i Philae? :)

Offline aolchawa

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Andrzej Olchawa
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #277 dnia: Listopad 06, 2014, 13:28 »
Dzięki panowie! :-)

Co do symulacji, to od Rosetta Hibernation Exit było kilka. W ESOC mamy bliźniaka Rosetty (Rosetta EQM) (wrzucę niedługo na bloga kilka fotek z wewnątrz pomieszczenia, gdzie go trzymamy i podeślę tutaj linka), do którego podpinany jest symulator przez kolegów z DLR (jako, że Philae należy do Niemieckiej Agencji Kosmicznej) i w takim środowisku przeprowadzane były symulacje (+ oczywiście software symulujący spacecraft). Są one na tyle dokładne i rzetelne na ile jest to możliwe do przeprowadzenia na ziemi, z prawdziwym hardwarem (satelitą i prawdziwym lądownikiem). Warto zauważyć, że Rosetta to jedyna misja ESA dla której został stworzony niemalże identyczny bliźniak (1 do 1), który przez ostatnie lata był używany do testów i symulacji.
I make software to plan and control ESA's interplanetary, deep space and astronomy missions.

Mission Data Systems Manager at European Space Agency (ESA/ESOC).

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #278 dnia: Listopad 06, 2014, 17:32 »
Dzięki panowie! :-)

Co do symulacji, to od Rosetta Hibernation Exit było kilka. W ESOC mamy bliźniaka Rosetty (Rosetta EQM) (wrzucę niedługo na bloga kilka fotek z wewnątrz pomieszczenia, gdzie go trzymamy i podeślę tutaj linka), do którego podpinany jest symulator przez kolegów z DLR (jako, że Philae należy do Niemieckiej Agencji Kosmicznej) i w takim środowisku przeprowadzane były symulacje (+ oczywiście software symulujący spacecraft). Są one na tyle dokładne i rzetelne na ile jest to możliwe do przeprowadzenia na ziemi, z prawdziwym hardwarem (satelitą i prawdziwym lądownikiem). Warto zauważyć, że Rosetta to jedyna misja ESA dla której został stworzony niemalże identyczny bliźniak (1 do 1), który przez ostatnie lata był używany do testów i symulacji.
Prawdziwa przyjemność mieć takiego użytkownika na Forum ; witamy i trzymamy kciuki za misję!

Offline aolchawa

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Andrzej Olchawa
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #279 dnia: Listopad 06, 2014, 23:45 »
Miło z Waszej strony, ale bez przesady z tą pracą (nie żebym nie doceniał!) :-) W samym ESOC jest już kilku polaków, w NASA pewnie więcej a niektórzy dość wysoko postawieni, n.p. menadżer projektu Rosetta po stronie JPL (mają instrument na orbiterze MIRO: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/MIRO) jest polakiem, Artur Chmielewski.

W każdym razie, tutaj link do kilku zdjęć modelu Rosetta, który mamy w ESOC: http://blog.andrzejolchawa.com/2014/11/06/rosetta-eqm-at-european-space-operation-centre/

Pozdrawiam!
I make software to plan and control ESA's interplanetary, deep space and astronomy missions.

Mission Data Systems Manager at European Space Agency (ESA/ESOC).

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #280 dnia: Listopad 07, 2014, 06:39 »
A czy po wstawieniu nowszych instrumentów i oprogramowania do tej Rosetty 2, udałoby się ją wysłać w kosmos?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #281 dnia: Listopad 07, 2014, 09:49 »
Takie cuś stanęło wczoraj przy drzwiach. Długość modelu to ok. 2.5 m.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #282 dnia: Listopad 07, 2014, 11:30 »
A czy po wstawieniu nowszych instrumentów i oprogramowania do tej Rosetty 2, udałoby się ją wysłać w kosmos?

Nie, bo modele kwalifikacyjne nie są robione według wymagać stawianych lotom kosmicznym przez co są niepomiernie tańsze.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #283 dnia: Listopad 07, 2014, 11:31 »
Mam pytanie do aolchawa: co ludzie w kontroli misji mówią prywatnie o szansach na udane lądowanie?

Offline aolchawa

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Andrzej Olchawa
Odp: Rosetta
« Odpowiedź #284 dnia: Listopad 07, 2014, 12:09 »
A czy po wstawieniu nowszych instrumentów i oprogramowania do tej Rosetty 2, udałoby się ją wysłać w kosmos?
EQM nie jest nawet blisko do otrzymania status "complete" ;-) Jest używany jedynie do testów, badania anomalii, etc. Ma tylko kilka instrumentów o ograniczonych funkcjonalnościach i uzupełnienie wszystkiego i doprowadzenie go do stanu, w którym mógłby polecieć byłoby ekstremalnie drogie. Aczkolwiek, to w co jest aktualnie wyposażony mogłoby latać.

Mam pytanie do aolchawa: co ludzie w kontroli misji mówią prywatnie o szansach na udane lądowanie?

Nie jestem z PR i nie reprezentuję ESA oficjalnie, więc nie będę wypowiadać się publicznie w imieniu kolegów, to co prywatne powinno zostać prywatne. Ja natomiast jestem dobrej myśli :-)

Gdy znajdziesz chwilę, to czy będziesz mógł napisać coś o Twoich działaniach w MCT?

To chyba dobry moment, żeby napisać o moim wkładzie w misję. Jako Data System Manager, jestem odpowiedzialny za całe oprogramowanie, które jest używane podczas planowania i operacji danej misji. Jestem też aktywnym członkiem MCT (Mission Control Team), i podczas krytycznych operacji moje oficjalne stanowisko to SoftCord (koordynator oprogramowania). Proszę nie mylić z FCT (Flight Control Team), zespołem odpowiedzialnym za sterowanie satelitą (który też jest częścią MCT). Misje, dla których pracuję to przede wszystkim interplanetarne i astronomiczne misje takie jak: Rosetta, Mars Express, Venus Express, Integral czy XMM. Może powinienem przenieść tą wypowiedź do wątku "przedstaw się" :-)
I make software to plan and control ESA's interplanetary, deep space and astronomy missions.

Mission Data Systems Manager at European Space Agency (ESA/ESOC).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosetta
« Odpowiedź #284 dnia: Listopad 07, 2014, 12:09 »