Autor Wątek: Irański program kosmiczny  (Przeczytany 97754 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:29 »
Bez wątpienia może nadawać jakieś "pieśni rewolucyjne", co robił bodaj pierwszy satelita Chin i co oficjalnie robią satelity Korei Północnej. ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:33 »
Według źródła, które podałem: "The Rasad 1 satellite will be used for transmitting images and weather forecasts" - jest to źródło izraelskie powołując się na irańską TV.

http://www.jpost.com/IranianThreat/News/Article.aspx?id=225154


Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:38 »
Według źródła, które podałem: "The Rasad 1 satellite will be used for transmitting images and weather forecasts" - jest to źródło izraelskie powołując się na irańską TV.

http://www.jpost.com/IranianThreat/News/Article.aspx?id=225154

W tymże źródle jest ocena rozdzielczości fotek 150 m/pix. To jest bez jakiegokolwiek znaczenia praktycznego.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:46 »
Według źródła, które podałem: "The Rasad 1 satellite will be used for transmitting images and weather forecasts" - jest to źródło izraelskie powołując się na irańską TV.

http://www.jpost.com/IranianThreat/News/Article.aspx?id=225154

W tymże źródle jest ocena rozdzielczości fotek 150 m/pix. To jest bez jakiegokolwiek znaczenia praktycznego.

Ja się właśnie doczytałem w tymże samym źródle, że: "Rasad 1 is an Iranian observation satellite with resolution of about 150 meters".

Rozdzielczość 150 m jak na satelitę środowiskowego, a zwłaszcza meteorologicznego, to byłaby rewelacyjna rozdzielczość! Dla porównania: satelity meteorologiczne serii NOAA mają rozdzielczość zależną od czujnika, ale rzędu kilometrów. Wygląda mi to raczej na próbę prototypu satelity szpiegowskiego. Oczywiście daleko im do rozdzielczości potrzebnej do takich zastosowań, ale najwyraźniej to jest celem.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:46 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:51 »
Hmmm - demonstrator technologiczny?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:56 »
Hmmm - demonstrator technologiczny?

Niezależnie od tego, co mówią w Iranie, czy w Izraelu - niewątpliwie tak. Co prawda rakieta wygląda na nieco dłuższą (zapewne jest to Safir-1B), ale wielkiego postępu w nośności nie ma. Póki do eksploatacji nie wejdzie Simorgh, to będą to zabawki, od których oczywiście trzeba zaczynać.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 16, 2011, 11:04 »
Co prawda rakieta wygląda na nieco dłuższą (zapewne jest to Safir-1B)

Ten link z obrazkami chyba trochę choruje na przeciążenie serwera w tej chwili, ale ale jak porównuje sobie zdjęcia które mam (załącznik) to nie widzę wyraźnej różnicy przyrównując malowanie do elementów kratownicy. Bazując na http://presstv.com/detail/163879.html:

Cytuj
“The thrust of the Safir (Ambassador) 1-B rocket engine has been increased from 32 to 37, and it can carry a satellite weighing 50 kilogram's into an elliptical orbit of 300 to 450 kilometers,” the Iranian defense minister went on to say.

Na forum NSF pojawiła się taka informacja dotycząca orbity:
Cytuj
Launch 2011-025

37675       2011 Jun 15.49   55.70 deg, 89.86 min, 236 - 299 km, 93 deg

37676       2011 Jun 15.49   55.70 deg, 89.72 min, 229 - 292 km, 74 deg

55.7 deg is the orbital inclination, 93 deg and 74 deg are the arguments of perigee.

A na forum НОВОСТИ КОСМОНАВТИКИ:
Cytuj
37675
2011-025A
Эпоха (UTC) 15.06.2011 11:45
Наклонение 55.676
RAAN 305.012
Аргумент перигея 83.080
Период 89.85 мин
Перигей x Апогей 243 x 292 км

37676
2011-025B
Эпоха (UTC) 15.06.2011 11:44
Наклонение 55.706
RAAN 305.005
Аргумент перигея 72.800
Период 89.70 мин
Перигей x Апогей 229 x 292 км

Masa ma być ~15 kg, Omid miał ~27 kg i parametry orbity (z poprzedniego źródła):
Cytuj
OMID
33506
2009-004A
Эпоха (UTC) 02.02.2009 22:36
Наклонение 55.507
RAAN 314.652
Аргумент перигея 150.339
Период 90.75 мин
Перигей x Апогей 246 x 378 км

Nie wygląda to więc na 1B, jest nawet gorzej niż poprzednim razem jeśli chodzi o ładunek+wysokość. Jednak na bazie Nodong'a nie da się pójść wiele dalej, stosunek ciągu do masy musi być powyżej jedynki, co uniemożliwia w pewnym momencie wydłużanie zbiorników oraz dokładanie stopni, a na bazie tego silnika nie można też dokonać cudów jeśli chodzi o Isp (bodaj 220-240s dla Nodong'a jeśli pamięć mnie nie myli).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2011, 11:06 wysłana przez jmvh »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 16, 2011, 16:10 »
Na temat satelity Fajr z globalsecurity.org
Cytuj
he The Fajr satellite is reportedly designed so it can manoeuver from an elliptical orbit of 300-450 kilometers to a circular orbit of 450 kilometers giving the satellite a life expectancy 1.5 years. This will be launched by what amounts to a three stage Safir-1B booster with the last stage being the satellite payload together with its post boost propulsion package presumably built together.

1B ma być właśnie zdolny na wyniesienia ładunku na orbitę 300x450 km. To źródło sugeruje użycie "Cold gas kick motor" w roli ostatniego stopnia:
     

Pasowało by to do systemów kontroli orientacji jakie się stosuje w małych konstrukcjach. Podane w tabelce dane dotyczące pierwszych dwóch stopni to jedna opcja. Posiłkując się tym pdf-em, który jakoś bardziej przypadł mi do gustu drugi stopień działa na N2O4 UDMH zasilające dwa verniery od R-27, o wydajności większej o ok. 20% niż technologii bazującej na Scudach. Pierwszy stopień zasilany jest TM-185 (20% gazoliny, 80 kerozyny) i AK27 (27% N2O4, 73% kwasu azotowego), i jest w zasadzie przerobionym Shahab-3, który bazuje na koreańskim Nodongu. Przy ich separacji wysokość wynosi ok. 68 km a prędkość 2,1 km/s, więc gros deltaV spada na drugi stopień, posiadający na dokładkę silnik o stosunkowo małym ciągu co ogranicza masę do jakiś 3100 kg. Przy tym jego struktura musi być jak najlżejsza, co ogranicza jego wytrzymałość i np. uniemożliwia przenoszenie głowic, podobnie pewnie by było z jakimś bardziej rozbudowanym trzecim stopniem. Była by to niezbyt wdzięczna konstrukcja do rozbudowy.

Na stronie b14643.de mamy również informację:
Cytuj
TEHRAN, 2011, Jan. 31 -- Iran will showcase a range of rockets and satellites during the Ten-Day Dawn celebrations, that start on February 01.
Defence Minister Ahmad Vahidi said new Safir-1B rockets and Rasad and Fajr satellites would be unveiled during the 10-day celebrations. The Safir-1B rocket can carry a satellite weighing 50 kilogrammes into an elliptical orbit of 300 to 450 kilometres. The thrust of the Safir-1B rocket engine has been increased from 32 to 37 tons*).
The Rasad satellite is the country's first satellite for photography. The Fajr satellite is the first satellite with the ability to change from the elliptical orbit of 300-450 kilometers to a circular orbit of 450 kilometers which increases the life expectancy of the satellite by one year and a half.
*) Presumably new oxidizer N2O4

Zmiana utleniacza mogło by rzeczywiście podnieść osiągi bez zmiany rozmiarów rakiety, paliwem miało by być UDMH. To oczywiście wszystko tylko domysły, miejscami ze sobą sprzeczne, jednak bardziej by sie skłaniał do opcji  Safir-1B+Fajr, który planowany był na wrzesień według wspomnianego przez astropl źródła:
Cytuj
Ebrahimi noted that the national Fajr satellite has been developed and produced by Iranian aerospace experts in less than a year. It weighs 50 kilograms and is technically characterized by an orbit which could promote from 250 to 400 kilometers through a thruster or an engine.

Pytanie czy zmiana paliwa zwiększyła by osiągi w wystarczający sposób? A może Safir-1B będzie miał tak jak niektórzy sugerowani strap-ony? Albo dokonano znacznych modyfikacji silnika/ków? Czy może we wczorajszym locie mieliśmy już do czynienia z tą wersją, która w takim wypadku była by w pełni dwustopniowa? Co w takim wypadku zostało zmienione? I czemu taka a nie inna orbita?

Lekko się skołowałem tym elaboratem przerywanym wylogowaniami z konta, napiję się więc kawy i spróbuję jeszcze pomyśleć nad bzdurami które tu naprodukowałem.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 16, 2011, 18:28 »
Sama informacja datowana jest na 6 luty 2011 r. i występuje w wielu kopiach w internecie, tutaj tekst po polsku z Kosmonauty:
Cytuj
Zapowiedziano też, na poniedziałek 7 lutego, ujawnienie konstrukcji 4 kolejnych irańskich satelitów. Pokazana ma też zostać nowa rakieta (Kavoshgar-4) i silniki dwuczłonowej rakiety Safir-Fajr. Ta ostatnia może być zmodyfikowaną wersją rakiety Safir, desygnowaną wcześniej jako Safir-1B. W poniedziałek sprecyzowane zostaną również daty starty wspomnianych wcześniej dwóch satelitów obserwacyjnych.

Oprócz samej nazwy "Safir-Fajr" ciekawe jest też to co 7 lutego zaprezentowano - pierwszy załącznik, dla porównania zdjęcie znajdujące się też na pierwszej stronie tego wątku, z 2008 r. Jak widać dysze drugiego stopnia zyskały srebrzyste przedłużki.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 16, 2011, 20:50 »
Położone na Wielkiej Pustyni Słonej miejsce startu:

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 18, 2011, 16:12 »
Według "The Telegraph": ""The Kavoshgar-5 rocket will be launched during the month of Mordad (July 23 to August 23) with a 285-kilogram capsule carrying a monkey to an altitude of 120 kilometres (74 miles)," said Hamid Fazeli, head of Iran's Space Organisation.". Ponadto: "Mr Fazeli also announced plans for the launch in October of the Fajr reconnaissance satellite with "a lifespan of a year and a half, and to be placed at an altitude of 400 kilometres,"".

Czyli wg dyrektora Irańskiej Agencji Kosmicznej, w lipcu lub sierpniu zostanie wystrzelona rakieta suborbitalna Kavoshgar-5 z żywą małpką na pokładzie (na 120 km), zaś w październiku zostanie wyniesiony na orbitę satelita rozpoznawczy Fajr.

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/iran/8579387/Iran-to-send-monkey-into-space.html

Przy okazji jeszcze jedno zdjęcie stanowiska startowego rakiet Safir:


Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 18, 2011, 16:46 »
Podobna informacja z innego źródła (http://www.globalsecurity.org/space/library/news/2011/space-110617-irna02.htm):
Cytuj
'Kavoshgar-V carrying animals, Fajr and Navid satellites will be launched into space after Rasad research satellite was launched into space on Wednesday,' he added.

Na temat tego Navida znalazłem to (http://www.payvand.com/news/11/feb/1116.html):
Cytuj
"it weighs 50kg and its height ranges from 250 to 375 km .It is capable of receiving and sending images with the resolution of 400 meters."

Lepsze zdjęcia satelity Rasad, który pożyje jakieś dwa miesiące:







Oraz jeszcze jedno (dziwnie duża rozdzielczość!). Notabene, wygląda to na stabilizację przy użyciu gradientu grawitacyjnego: http://www.youtube.com/watch?v=pCgbB09KN70&feature=youtu.be&t=46s

Edit: W załączniku model 3D Navida stąd.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2011, 17:17 wysłana przez jmvh »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 26, 2011, 21:36 »
Ujęcia ostatniego startu z kamer pokładowych:



Bazując na tym pierwszy stopień działa przez około dwie i pół minuty, drugi przez około pięć, przy czym sumarycznie od startu do oddzielenia ładunku mija około ośmiu minut.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2011, 22:14 wysłana przez jmvh »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 27, 2011, 00:00 »
Czy coś wiadomo o kolejnych planach kosmicznych tego państwa? Jakiś inny satelita jest może konstruowany?

velo

  • Gość
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 27, 2011, 00:07 »
Tak

Pisaliśmy o tym na kosmo :P

"Do końca 2012 roku zaplanowano jeszcze dwa starty perskich satelitów: Fadżr (Świt) oraz Tulou (Zachód Słońca). Dalsze w kolejce do wystrzelenia są satelity Zafar (Zwycięstwo) oraz Amir Kabir (XIX wieczny kanclerz Persji). "

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 27, 2011, 00:07 »