Autor Wątek: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)  (Przeczytany 205590 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 05, 2012, 11:23 »
Juno to taka zabawka - szkoda tego
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=5828
tego typu misja to praktycznie dekada przygotowań

Zwyczajnie misja do badań określonych zagadnień opracowana w ramach dostępnego budżetu. Żadna zabawka, ale konkretnie wyposażony pojazd przygotowany przez określone środowisko naukowe.

Scorus

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 05, 2012, 11:26 »
Skoro nie stać Amerykanów na misje Flagship, to niech NASA pomyśli o przygotowaniu misji do Europy w zakresie i kosztach misji New Frontiers. Jak mówi przysłowie: ,,Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu"  ;)

Niestety się nie da. Nawet bardzo okrojona misja na Europę wychodzi za 2 miliardy na wstępie, czyli realnie jakieś 2 - 3 misje New Frontiers. A i w najbliższych latach może się okazać, że nic klasy New Frontiers nie poleci i będzie można liczyć co najwyżej na Discovery 2 razy na dekadę. Tak wygląda realna sytuacja.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 07, 2012, 21:32 »
Trwa właśnie tradycyjna debata odnośnie budżetu NASA na FY 2013.  Charles Bolden vs Komisja ds Przestrzeni Kosmicznej.

MPCV Orion załogowy - jak na razie zaklepany na 2021 na oficjalnie
komercyjni dostawcy - przynajmniej dwóch, do wyboru
ExoMars - pożegnany, nowa strategia marsjańska
JWST w 2018 roku, poprawione zarządzanie tego projektu
Flexible Path - 2025 z lotem na NEO
NASA nie ma żadnych oficjalnych kontaktów z Chińczykami i nie ma planów ich dołączenia do ISS.

--------
Edit - kończy się debata. Generalnie w zasadzie nic nowego się nie dowiedzieliśmy. Były pytania o miejsca pracy, 2017/2021 rok jako za 'bardzo odległy', JWST i komercyjnych dostawców. Nic nowego.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2012, 22:44 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline MarekTempe

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 08, 2012, 11:37 »
Juno to taka zabawka - szkoda tego
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=5828
tego typu misja to praktycznie dekada przygotowań

Zwyczajnie misja do badań określonych zagadnień opracowana w ramach dostępnego budżetu. Żadna zabawka, ale konkretnie wyposażony pojazd przygotowany przez określone środowisko naukowe.

No właśnie, Flagshipy i new frontjery w zasadzie przesuwają granicę do dalszych badań jakby to nie nazwać - to patetycznie "przesuwają nasze granice" i w związku z tym że przygotowania trwają długo - trudniej je skasować. Dobrym przykładem (negatywnym) są misje na Marsa - w których praktycznie żadna z "przygotowywanych" w "oknie startowym" nie doczekuje następnego okna startowego (jest albo kasowana albo gwałtownie wybebeszana).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 08, 2012, 11:37 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 10, 2012, 14:25 »
No właśnie, Flagshipy i new frontjery w zasadzie przesuwają granicę do dalszych badań jakby to nie nazwać - to patetycznie "przesuwają nasze granice" i w związku z tym że przygotowania trwają długo - trudniej je skasować. Dobrym przykładem (negatywnym) są misje na Marsa - w których praktycznie żadna z "przygotowywanych" w "oknie startowym" nie doczekuje następnego okna startowego (jest albo kasowana albo gwałtownie wybebeszana).

???
MSL jest przykladem lotu w kolejnym oknie startowym.

Scorus

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 19, 2012, 14:47 »
Senat ponownie przesunął osławione ścięte 300 mln z misji naukowych - obecnie z programu komercyjnego do SLS. Tak więc zapewne lobby ślepej ale dochodowej dla przemysłu linii STS-Constellation-SLS jest w Senacie silniejsze od lobby zaledwie kilku lat komercyjnych lotów na ISS.
http://www.spaceflightnow.com/news/n1204/18senate/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 25, 2012, 17:30 »
Czy nadal te 300 mln usd jest przeznaczone na SLS? Czy ktoś może coś wie?

Scorus

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 25, 2012, 17:34 »
Jakoś w maju mogą zajść następne zmiany.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 03, 2012, 11:14 »
(Nie jestem pewien, czy to ten wątek, w razie czego proszę o wskazanie odpowiedniego).

Już we wtorek w USA mamy wybory. Te też będą mieć pewne znaczenie dla NASA. Warto je obserwować, bo chyba nie ma w tej chwili faworyta. W sferze kosmicznej każdy z kandydatów ma astronautów, którzy go wspierają.

Gene Cernan wspiera Romney'a:
http://www.orlandosentinel.com/news/opinion/os-ed-space-program-obama-romney-103112-20121030,0,689546.story

A Mark Kelly wspiera Obamę:
http://www.floridatoday.com/article/20121101/COLUMNISTS0205/311010002/Guest-column-Obama-s-post-shuttle-plans?&nclick_check=1

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 03, 2012, 11:52 »
(Nie jestem pewien, czy to ten wątek, w razie czego proszę o wskazanie odpowiedniego).

Kanarkusie, wg mnie - ekoplanety - założyciela tego wątku Twój post jest jak najbardziej na miejscu  :)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 03, 2012, 12:57 »
W sumie wybory spowoduja, ze zwyciezy jedna z dwoch koncepcji. Przy zwycieztwie  Obamy bedzie to nastawienie na niejednoznaczny cel i wprowadzenie nowych graczy, co za tym idzie pojawi sie jakis taki szczatkowy element konkurencji. Cele beda sie jednak pojawiac w zaleznosci od potrzeby i mozliwosci. Cele tz. Ksiezyc, Mars, Phobos, L1, L2  czy pobliskie NEO. Konkurencja powinna koszty tych misji jakos znaczaco jednak obnizyc. Czy bedzie to pomysl republikanow, jedna sluszna droga i kasa dla LM&Boeinga. Jednolity cel ale koszty beda mogly isc w gore bo tym firmom nie bedzie zalezalo, i tak dostana maksymalna kase jaka uda sie uzyskac z budzetu. Poczatkowo jednak moze sie okazac, ze ta druga koncepcja bedzie lepsza i tansza, na dluzsza mete jednak doprowadzi do tefo co bylo poprzednio stagnacji w oparciu o jedno rozwiazanie. Tak jak shuttle maksymalnie drogie i malo efektywne i prawie nie do ruszenia. Oczywiscie jakis cel zostanei osiagniety, ale bez mozliwosci jakiejkolwiek zmiany. Podejrzewam, ze takim celem bedzie powtorka z wyprawy na Ksiezyc - bo akurat chca tam leciec chinczycy. Po pokazaniu, ze amerykanie caly czas tam "sa", spokojnie cala zabawe bedzie mozna zamknac, jak apollo.
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 03, 2012, 13:07 »
A czy Pam Romney wypowiadał się konkretnie na przyszłe cele dla NASA?
Czy po wygranej republikanie mogą utopić program CCiCAP? Jeśli tak, to byłoby bardzo źle...

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 03, 2012, 13:29 »
sadze ze tak. Podejrzewam, ze bedie to nowy program z jednoznacznym celem i wykonawca. Zamiast wahadlowca bedzie SLS. Oczywoscie dni SpecX jako samodzielnej firmy sa policzone;-)
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 03, 2012, 13:51 »
sadze ze tak. Podejrzewam, ze bedie to nowy program z jednoznacznym celem i wykonawca. Zamiast wahadlowca bedzie SLS. Oczywoscie dni SpecX jako samodzielnej firmy sa policzone;-)

A czemu maja być policzone? Posiadając rakietę Falcon 9 będzie jedną z prężniejszych firm na rynku. Gorzej będzie z Dragonem, bo polatałby wówczas bezzałogowo tylko do ISS a o załogę i kapsułę dla niej musiałby się sam Musk zatroszczyć ze swojej kieszeni. Z drugiej strony będąc tak blisko celu - załogowej kapsuły - może nie zrezygnuje z ,,man rating" dla Dragona? Wówczas będzie mógł wozić załogę dla prywatnych konsumentów np. dla Bigelowa (wiem wiem tamten dogadał się z Boeingiem na ich kapsułę) itp.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 03, 2012, 14:01 »
Oczywiscie. Ale to nie jest komercja. Starczy, ze nie bedzie zamowien od nowej administracji i bedzie mozna  wykupic SpaceX po cenie zlomu;-)
Bigelow to wielka niewiadoma. Stawialbym narazie, ze nie jest tu jakims znczacym graczem. A SpaceX i przewoz ludzi ... hmm, wybacz ale do tego jeszcze
dosc daleko;-) Do czasu az jakis gosc do tej kapsuly wejdzie to pogadamy;-) Oddziel deklaracje od twardej rzezcywistosci;-)
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 03, 2012, 14:01 »