Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.  (Przeczytany 47111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 02, 2022, 21:18 »
Eh, dokładnie. Rzuciłem pobieżnie okiem to wychodzi, że w piątek 04.03 przelot wysoki około 05:05 (13,5 godz. od startu), w sobotę około 05:15 i niedziele 05:25 (nie licząc przelotów krótkotrwałych nad wschodem półtorej godziny wcześniej od podanych godzin). Pogoda raczej licha się u mnie szykuje, także tego... :-\

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2022, 23:28 »
Ja też odpuściłem obserwacje G4-9, bo pogoda ma być fatalna, a na dodatek jestem trochę zajęty ATMem - kto ciekaw może zajrzeć: TUTAJ
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 04, 2022, 14:36 »
Widziałem i nagrałem dzisiejszy przelot świeżutkich Starlinków G4-9 o 4:54 :)

Jasne, przelot w zenicie ! Filmik wstawię dziś na YouTube i tu pokaże ;)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 04, 2022, 14:47 »
No to super! Jak Ci się to udało, bo brzydkie zachmurzenie praktycznie w całej Polsce?  :o
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 04, 2022, 14:47 »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 04, 2022, 15:55 »
No to super! Jak Ci się to udało, bo brzydkie zachmurzenie praktycznie w całej Polsce?  :o

Jak się udało? hmmm nie mam pojęcia, jakaś dziura w chmurach ;) po przelocie się zachmurzyło i pruszył śnieg...

Oto dzisiejszy przelot serii G4-9

Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 04, 2022, 17:36 »
Rzeczywiście znowu bardzo jasne! U mnie w tym czasie lało i sypało mokrym śniegiem, zgodnie z prognozą. Teraz jest bezchmurnie, nad ranem mam mieć połowicznie pogodne niebo, więc z okazji soboty pewnie będę polować. Heavens Above wylicza różnicę między górowaniem pierwszego a ostatniego Starlinka na 15 sekund, więc wciąż powinny być upakowane bardzo wąsko, nawet jeszcze bardziej jak G4-11 dwa dni po starcie. Zobaczymy.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 04, 2022, 18:51 »
     Jutro tj. 05-03-2022, niecałe dwie doby po starcie paczki G4-9 niebo ma być zachmurzone u mnie w Lublinie, więc symulacji nie robiłem, ale na wszelki wypadek podaję czas przelotu dla dwóch charakterystycznych punktów. Przelot wysoki, przez nieboskłon północny:

1/ 05:05:42 - początek przelotu bardzo blisko gwiazdy Alioth (przez dyszel Wielkiego Wozu),
2/ 05-06:43 - początek przelotu między gwiazdami 21 Cyg a Albireo (przez tułów Łabędzia)

Będą leciało jeszcze w gęstej zbitce.

Aaa, co tam wrzuciłem symulacje ze Stellarium, poniżej w załączniku wg. czasu 1 i 2 (jw.):
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2022, 19:32 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 05, 2022, 17:04 »
Czas na parę słów po dzisiejszej obserwacji, bo jest dużo zaskoczeń!

Okoliczności obserwacji identyczne jak ostatnio, z okna, przy zgodnym z prognozą umiarkowanym niskim zachmurzeniu (na szczęście niekoniecznie wzdłuż trajektorii przelotu).

Dla przypomnienia, w ostatnią niedzielę przy okazji paczki G4-11 obserwacja była w 36,5 godz. od startu. Dziś miało to być około 37 godz. 40 minut od startu G4-9, a więc bardzo porównywalnie. Wspominam o tym z powodu zaskoczenia w jak dużym stopniu poszczególne paczki mogą się różnić mimo niemal identycznego czasu między startem a obserwacją. Pomimo niespełna dwóch dni od wystrzelenia dzisiejsza obserwacja praktycznie w ogóle nie przypominała ostatniej, za to przywoływała wspomnienia z obserwacji niektórych paczek pierwszej generacji, gdy zaczynały się skuteczniejsze próby z wygaszaniem jasności. Było bowiem flarowanie, było przygasanie, i przez większość przelotu było trudno z dostrzegalnością gołym okiem. Satelity widziałem tylko momentami i tylko poszczególne z nich, zwłaszcza na przodzie gdy parę sztuk zbiło się jakby w trójkąt, gdy lepiej puszczały zajączka nad południowym wschodem. Heavens Above prognozowało jasność tego przelotu na poziomie 2,7 mag. Moim zdaniem jedynie flary zbliżały się do 2 mag., podczas gdy przez większość czasu większość łańcuszka miała co najwyżej 4, a może nawet bliżej 5 mag. Naniosłem parę gwiazd do porównania na filmie z przelotu.



Oprócz dużej różnicy na minus w jasności wobec paczki G4-11 była też wyraźna różnica w rozpiętości. HA wyliczało 15 sekund na przelot całego Starlink-train przez południk, realnie wyszło prawie dwa razy dłużej, więc satelity rozchodzą się sprawniej, niż by wynikało z wyliczanych koordynatów. Jutro mają to być co najmniej dwie minuty, więc już tym bardziej bez szału.

Trudno wyrokować, że kolejne paczki też takie będą, bo wychodziłoby, że czas między startem a obserwacją nie musi niczego przesądzać, ale trochę szkoda gdyby teraz szanse na efektowny widok miały się ograniczyć do maksymalnie jednej doby po starcie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2022, 17:15 wysłana przez Sokole Oko »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 05, 2022, 19:07 »
Bardzo ciekawa obserwacja i nagranie! Ten flarujacy flarowały kilka razy jakby się obracał ? Dziwne .....
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 05, 2022, 19:35 »
Bardzo ciekawa obserwacja i nagranie! Ten flarujacy flarowały kilka razy jakby się obracał ? Dziwne .....

Może to jakiś śmieć? Np ten pałąk służący do utrzymywania satelitów w trakcie startu?

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 05, 2022, 20:30 »
Wszystko być może. Nie wiem tylko czy ewentualny śmieć związany z tą paczką nie byłby bardziej oddalony, na przykład na podobieństwo górnego stopnia Falcona jak to bywał widoczny przy innych startach jakiś czas przed / po Starlinkach.

W ogóle jakieś pół minuty, może krócej, przed Starlinkami leciał po prawie identycznej trasie flarujący obiekt, który prawie na pewno się obracał, bo błyskał w równych odstępach, i tu myślałem, że może to być górny Falcon/coś innego z tą paczką związanego.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 08, 2022, 07:46 »
Mamy już przedstartowe TLE, z których wynika, że znów się załapiemy na wysoką widoczność poranną. Start 09.03 o 14:45, uwolnienie satelitów 15:50 CET. 10 marca przelot około 05:14 CET, 11 marca około 05:26 i 12 marca około 05:38. Nie wspominam o przelotach półtorej godziny szybciej zaczynających się 4-6 stopni nad wschodem, tuż przed zniknięciem pod horyzontem. Warto próbować zwłaszcza 10.03 (start+14,5 godziny), na wypadek gdyby powtórzyła się sytuacja jak z ostatnią paczką G4-9, z obniżeniem jasności satelitów do około 4,5-5 mag. w już drugą dobę od startu.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 08, 2022, 15:06 »
     Dzisiaj (8 marca) wstałem o 5:30. Niestety o tej porze, u mnie na wschodzie Polski (Lublin) niebo jest mocno rozjaśnione (praktycznie nie widać już gwiazd gołym okiem), a cały wschodni widnokrąg rozświetla jasna zorza. Więc z obserwacjami Starlink-train mogą być już problemy, chyba żeby satelity w pociągu były faktycznie bardzo jasne na te ok. 15 godz. po starcie.  Trochę lepiej jest w południowo-zachodniej Polsce, ale też bez rewelacji. Dzień jest coraz dłuższy! Przelot Starlink-train będzie niezbyt wysoki przez południowo-zachodni nieboskłon (dla wszystkich miejsc z Polski). Zrobiłem symulacje wg. danych TLEs przedstartowych z CelesTrak dla tego jubileuszowego startu 40-tej paczki (G4-10) starlinków (uwzględniając w statystyce niewielkie paczki starlinków przy okazji misji: Transporter). Wizualizacja orbitalna z CelesTrak w czasie UTC. Czasy w symulacjach ze Stellarium wg. czasu CET, podane dla górowania Starlink-train dla poszczególnych miast. Wizualizacje zrobiłem dla: Lublina, Białegostoku, Tczewa...
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2022, 15:30 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 08, 2022, 15:07 »
... Krakowa, Jeleniej Góry, Poznania, Szczecina.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2022, 15:09 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 08, 2022, 16:54 »
Dzięki za symulacje! Kurczę, więc wygląda na to, że Celestrak wywaliło błąd rzędu ~30 minut szybciej od tego co wynika po wgraniu TLE do Stellarium? Czy coś poknociłem w ustawieniach... Chociaż nic nie zmieniałem. Na spisie widocznych przelotów w Celestrak wyglądało to bardziej obiecująco :-\ Nadal zresztą taką listę mi wylicza jak w załączniku (w innych regionach Polski bardzo podobnie), w Stellarium pół godziny później, znacznie niżej i przy mocno rozjaśnionym już niebie. Ten, o którym pisałem jako 14,5h od startu zakreśliłem ??? Trzeba dodać 1 godzinę do wyliczonego czasu UT.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2022, 17:08 wysłana przez Sokole Oko »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 08, 2022, 16:54 »