Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 560694 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #135 dnia: Październik 07, 2011, 16:10 »
No cóż, Popowkin konsekwentnie idzie w kierunku ograniczenia lotów załogowych do minimum. Typ pragmatycznego generała.

Ale czy w związku z tym nie będzie koncepcji przystowania Angary do lotów załogowych? Bo program PTK-NP przynajmniej na razie nie został anulowany?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #136 dnia: Październik 07, 2011, 16:20 »

A może postanowili poczekać rok, dwa i skopiować od Muska? Bo sobie uświadomili,  że ta ich Ruś już w momencie wejścia do eksploatacji będzie przestarzała.

Nie zrozumiałeś - nie chodzi o opóźnienie, tylko o likwidację programu. A na czym według ciebie polegałaby "przestarzałość" Rusi-M (i co to w ogóle znaczy, w kontekście Sojuza-U czy Protona-M)? A jak sobie wyobrażasz "kopiowanie" od Muska i w jakim celu?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #137 dnia: Październik 07, 2011, 16:22 »
Wydaje mi się, że Popowkin nie wyobraża sobie rosyjskich lotów BEO z powodu braku pieniędzy nie tylko na nie, ale i na LEO. Przecież Moskwa jest od lat na garnuszku NASA, ESA, turystów itp, a te się skończą z chwilą, gdy USA cokolwiek załogowego zmajstruje - a zmajstruje w ciągu kilku lat na pewno.  Co do rakiet nośnych, to oprócz Sojuzów są jeszcze Zenity (do lotów na LEO jak znalazł), Protony i pozbawiona właśnie konkurencji Angara (z pierwszym startem - jak zwykle - za dwa lata).

Masz rację Waldku. Tylko, czy na Protona można włożyć statek załogowy? Bardziej wyobrażałbym sobie misję BEO jako starty 2 rakiet - Proton bezzałogowy dowozi EDS na LEO (ewentualnie + lądownik księżycowy) a załogowy Sojuz wynosi PPT lub Sojuza na czekający już człon paliowy na LEO. Tak sobie pomyślałem, że można też przystosowywać Angarę do tego celu.... Skoro z Atlasem V się ma udać, to z Angarą czemuż nie?
Tym bardziej, że ta rakieta jest jeszcze budowana i można chyba coś w niej jeszcze zmieniać pod loty załogowe.

Szkoda, że Popovkin chce zaniedbać loty załogowe. Czyżby niedługo pozostały tylko nam USA i Chiny  :P   :(
Czyżby Rosja chciała się zrzec tytułu mocarstwa kosmicznego, jakim dziś jest, pomimo różnych swych słabości....  ?

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #138 dnia: Październik 07, 2011, 16:36 »

A może postanowili poczekać rok, dwa i skopiować od Muska? Bo sobie uświadomili,  że ta ich Ruś już w momencie wejścia do eksploatacji będzie przestarzała.

Nie zrozumiałeś - nie chodzi o opóźnienie, tylko o likwidację programu. A na czym według ciebie polegałaby "przestarzałość" Rusi-M (i co to w ogóle znaczy, w kontekście Sojuza-U czy Protona-M)? A jak sobie wyobrażasz "kopiowanie" od Muska i w jakim celu?

No i dobrze, ten zlikwidują i rozpiszą nowy konkurs z nowymi wymogami. Dla przykładu odzyskiwalność 1 i 2 stopnia/stopni. Zapewne poczekają do pierwszych udanych testów SpaceX.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #138 dnia: Październik 07, 2011, 16:36 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #139 dnia: Październik 07, 2011, 16:40 »

No i dobrze, ten zlikwidują i rozpiszą nowy konkurs z nowymi wymogami. Dla przykładu odzyskiwalność 1 i 2 stopnia/stopni. Zapewne poczekają do pierwszych udanych testów SpaceX.

To jest likwidacja, nie dająca nic w zamian. Będą latać Sojuzami. Odzyskiwalność? SpaceX? Co to ma do rzeczy?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #140 dnia: Październik 07, 2011, 16:52 »
To jest likwidacja, nie dająca nic w zamian. Będą latać Sojuzami. Odzyskiwalność? SpaceX? Co to ma do rzeczy?

Trafiony ma chyba na myśli, że Roskos pójdzie śladami NASA i ogłosi rosyjski odpowiednik COTS lub CCDEV na budowę komercyjnych rakiet i statków załogowych. Hmm, jakoś mi to trudno wyobrazić, zwłaszcza za rządów Putina i Miedwiediewa...  ::) Czyżby nie był to ukłon w stronę tzw. oligarchii?

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #141 dnia: Październik 07, 2011, 17:06 »

No i dobrze, ten zlikwidują i rozpiszą nowy konkurs z nowymi wymogami. Dla przykładu odzyskiwalność 1 i 2 stopnia/stopni. Zapewne poczekają do pierwszych udanych testów SpaceX.

To jest likwidacja, nie dająca nic w zamian. Będą latać Sojuzami. Odzyskiwalność? SpaceX? Co to ma do rzeczy?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami jak niżej, w szczególności nastąpi radykalna obniżka kosztów wynoszenia ładunków na orbitę, to wszyscy będę się musieli jak najszybciej do tego dostosować pod groźbą zostania kosmicznym muzeum. I zostania daleko w tyle za resztą stawki.


Ten materiał ze SpaceX jest z przed około 10 dni. Z pewnością w Moskwie też uważnie go obejrzeli i przeanalizowali. Prawdę mówiąc akurat wczoraj mi chodziło po głowie, że jeżeli SpaceX dowiedzie, że jej pomysły są realne, to wszystkich czeka rewizja programów rakiet wynoszących.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #142 dnia: Październik 07, 2011, 17:40 »

No i dobrze, ten zlikwidują i rozpiszą nowy konkurs z nowymi wymogami. Dla przykładu odzyskiwalność 1 i 2 stopnia/stopni. Zapewne poczekają do pierwszych udanych testów SpaceX.

To jest likwidacja, nie dająca nic w zamian. Będą latać Sojuzami. Odzyskiwalność? SpaceX? Co to ma do rzeczy?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami jak niżej, w szczególności nastąpi radykalna obniżka kosztów wynoszenia ładunków na orbitę, to wszyscy będę się musieli jak najszybciej do tego dostosować pod groźbą zostania kosmicznym muzeum. I zostania daleko w tyle za resztą stawki.


Ten materiał ze SpaceX jest z przed około 10 dni. Z pewnością w Moskwie też uważnie go obejrzeli i przeanalizowali. Prawdę mówiąc akurat wczoraj mi chodziło po głowie, że jeżeli SpaceX dowiedzie, że jej pomysły są realne, to wszystkich czeka rewizja programów rakiet wynoszących.
Ja bym się zbytnio nie ekscytował planami Muska odnośnie pełnej odzyskiwalnosci rakiet-na razie to piękne słowa,rendery,filmiki i nic poza tym.SpaceX na razie dużo gada a mało widzimy realnych efektow tej gadki.Zresztą to cecha wszystkich prywaciarzy jak chocby Bransona ktory mowiąc wprost oszukał setki ludzi biorąc zaliczki na loty SST podczas gdy  nie widać końca prac nad tym samolotem.Osobiście jestem całym sercem za takimi projektami ale wiem też że wiele z nich pozostanie tylko na papierze.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #143 dnia: Październik 07, 2011, 17:56 »
Trafiony masz trochę racji z tymi kosmicznymi muzeami. Ale zauważ, że Rosja i inne państwa nawet jak nimi zostaną to i tak będą utrzymywać przynajmniej część swych rakiet, ustalając prawo uniemożliwiające konkurencję na rynku wewnętrznym. W przypadku Chin i Rosji organizacje z tych państw np. uniwersytety lub firmy mogą zostać prawnie zmuszone, by wspierać swój program kosmiczny, nawet jeśli będzie on nieopłacalny. Kraje ,,muzeaelne" będą utrzymywać swoje flotylle kosmiczne, bu zachować swoja zdolność bojową związaną z przenoszeniem ładunków balistycznych i orbitalnych. Przecież Rosja nie wyrzeknie się tego rodzaju broni, z tego powodu, ze będzie ona nieopłacalna i droga. Wojskowe programy nie znają czegoś takiego jak brak kasy, albo tak dzieję się dość rzadko  :P

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #144 dnia: Październik 07, 2011, 22:49 »

Ja bym się zbytnio nie ekscytował planami Muska odnośnie pełnej odzyskiwalnosci rakiet-na razie to piękne słowa,rendery,filmiki i nic poza tym.SpaceX na razie dużo gada a mało widzimy realnych efektow tej gadki.Zresztą to cecha wszystkich prywaciarzy jak chocby Bransona ktory mowiąc wprost oszukał setki ludzi biorąc zaliczki na loty SST podczas gdy  nie widać końca prac nad tym samolotem.Osobiście jestem całym sercem za takimi projektami ale wiem też że wiele z nich pozostanie tylko na papierze.

Nie wiem czy oszukają, czy nie. Natomiast od ponad 20 lat sam główkuję nad tanim systemem wynoszenia ładunków na orbitę, tak hobbystycznie. Sam wymyśliłem trochę systemów, które w końcu uznałem za kiepskie, może poza jednym potencjalnie ciekawym. Poznałem i przeanalizowałem przynajmniej setkę innych systemów (głównie koncepcji, a nie działających systemów) które tym bardziej uznałem za kiepskie  :). A tutaj mam problem, nie ma do czego się doczepić. Raczej czym bardziej się przyglądam, tym więcej widzę jakiegoś błysku geniuszu. Nie wiem czy akurat tej firmie się uda, ale kierunek wyznaczyli dobrze. Chyba trafili w 10. Trzeba by długiego referatu, ale to raczej w wątku o SpaceX.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2011, 22:51 wysłana przez Trafiony »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #145 dnia: Październik 08, 2011, 00:30 »

No i dobrze, ten zlikwidują i rozpiszą nowy konkurs z nowymi wymogami. Dla przykładu odzyskiwalność 1 i 2 stopnia/stopni. Zapewne poczekają do pierwszych udanych testów SpaceX.

To jest likwidacja, nie dająca nic w zamian. Będą latać Sojuzami. Odzyskiwalność? SpaceX? Co to ma do rzeczy?

Właśnie, i co to takiego "rozpisanie konkursu" przez Rosjan? Tam to chyba inaczej trochę działa ;)

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #146 dnia: Październik 08, 2011, 06:35 »

Właśnie, i co to takiego "rozpisanie konkursu" przez Rosjan? Tam to chyba inaczej trochę działa ;)

Oni też robią konkursy. Zresztą istota tego co napisałem dotyczyła daleko idącej zmiany koncepcji, co można zrobić też bez konkursu.

Cytuj
W związku z projektem nowego załogowo-transportowego statku kosmicznego PPTS i potrzebą budowy rakiety nośnej umożliwiającej wyniesienie go na niską orbitę wokółziemską, Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna ogłosiła na początku 2009 r. przetarg na realizację tego projektu. Wybrano konsorcjum pod przewodnictwem CSKB-Progress (ЦСКБ-Прогресс), którego zadaniem jest przygotowanie projektu, a następnie budowa nowej rakiety nośnej czy całej rodziny rakiet.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rus-M

Zresztą jak pamiętam, gdy dogorywała nasza Iryda oni ogłosili konkurs na podobny samolot, czyli szkolno-bojowy. Najpierw otrzymali 4 propozycje z których wybrali dwie do dalszych prac. Później z tych dwóch wybrali jedną jako wiodącą, ale z drugiej też całkiem nie zrezygnowali (chyba trzymali to sobie w zapasie, jakby z tej pierwszej coś nie wyszło).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #147 dnia: Październik 15, 2011, 17:44 »
Więcej o zatrzymaniu programu Ruś-M w artykule na Kosmo - link.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #148 dnia: Październik 20, 2011, 11:21 »
Czekamy na start Fobos Grunt a tymczasem ptaszki już ćwierkają o kolejnej rosyjskiej sondzie Łuna Glob, której start planowany jest na 2014 rok:
http://www.space-travel.com/reports/Lunar_Probe_to_search_for_water_on_Moon_999.html
Sonda ma wylądować w biegunowych obszarach Księżyca, gdzie warunki są nieco inne niż w dotychczas badanych przez sondy i ludzi miejscach.
Ciekawe co będzie z tymi planami Jak Fobos Grunt zamilknie przed czasem? Mam nadzieję, że Łuna jednak wystartuje bo to ciekawy projekt i przydałoby się Rosjanom trochę sukcesów, żeby Popovkin i jego następcy nie mieli pretekstu zamykać kolejnych ciekawych projektów  ::)

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #149 dnia: Październik 24, 2011, 23:51 »
O Łuna-Glob można było już od dawna przeczytać u Waldka :-)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #149 dnia: Październik 24, 2011, 23:51 »