Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 558598 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #285 dnia: Wrzesień 27, 2012, 01:41 »
A tymczasem pojawił się większy update na temat następcy Sojuza. Raport o tym co zrobiono w 2012 roku opublikował Anatolij Zak.

http://russianspaceweb.com/ptk_2012.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #286 dnia: Październik 15, 2012, 18:12 »
Rosja to ostatnio wielkie mocarstwo kosmiczne w planowaniu nowych projektów podboju kosmosu: planują bazę na Księżycu, następce Sojuza (rakiety i statku kosmicznego), coś tam jeszcze  ;)
Ostatnio pojawiła się propozycja rosyjska boosterów wielokrotnego użytku:
http://www.space.com/18046-russia-reusable-rockets-2020.html
Nawet na tej stronie jest ładny obrazeczek :-)
Podobny pomysł był kiedyś związany z zwiększeniem udźwigu dla Space Shuttle za po0mocą oskrzydlonych boosterów na paliwo ciekłe. Jak wiemy nic z tego nie wyszło. Ciekawe czy tym razem uda się Rosjanom?  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #287 dnia: Październik 21, 2012, 23:36 »
A tymczasem pojawił się większy update na temat następcy Sojuza. Raport o tym co zrobiono w 2012 roku opublikował Anatolij Zak.

http://russianspaceweb.com/ptk_2012.html

Aż szkoda, że tego goręcej nie komentowaliśmy. Wynika z tego, że:
1. PTK NP coraz więcej waży - tak jak Orion. :)
2. Z tego powodu kilka rakiet okazało się niezdatnych do wyniesienia tego pojazdu.
3. Wersja księżycowa teraz ma ważyć 23 tony - a w 2008 roku przewidywano 16,4. Ciekawe, że z Orionem to zawsze oscylowało w okolicach 20 ton i całość "przytyła" jedynie do 22-23 ton.
4. Aby wykopsać PTK NP na TLI, potrzeba by 60-65 ton. Do tego potrzeba ciężkiej rakiety nośnej, której Rosjanie nie mają, albo scenariusza z dwoma startami. Czyli - cumowanie na LEO a potem patataj na TLI.
5. Wejście na orbitę Łysego powinno nastąpić również dzięki stopniowi ucieczkowemu.
6. Dwie lub trzy dodatkowe rakiety, by dostarczyć lądownik księżycowy! Łącznie, by posadzić Rosjanina na Księżycu potrzeba więc 4-5 rakiet. To już naprawdę duża wartość, która pokazuje, że przeprowadzenie takiej misji będzie bardzo trudne.
7. Pierwszy bezzałogowy lot w tej chwili oscyluje w okolicach 2017-2018 roku. Czyli pewnie 2020, zakładając ewentualne problemy przy budowie kolejnej rakiety nośnej...

Nie wygląda to zbyt ciekawie moim zdaniem!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #288 dnia: Październik 22, 2012, 18:19 »
Mimo kryzysu, w Rosji buziek nie zamykaj ą tylko snują wciąż swoje wizje. Otóż szef Energii wypowiada się o możliwości budowy przez Rosję rakiety, która będzie służyć do zniszczenia zagrażających Ziemi planetoid:
http://www.spacedaily.com/reports/Russia_may_build_rocket_to_destroy_Earth_threatening_asteroids_999.html
Baju baju, a na dobry początek to Rosjanie mogliby przynajmniej wysłać jakąś sondę poza LEO!  :(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #288 dnia: Październik 22, 2012, 18:19 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #289 dnia: Październik 22, 2012, 19:05 »
Baju baju, a na dobry początek to Rosjanie mogliby przynajmniej wysłać jakąś sondę poza LEO!  :(

Choćby na orbitę księżycową albo do punktu L... ;)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #290 dnia: Październik 29, 2012, 12:54 »
Trochę bardziej realistyczne, ale i ciekawsze plany Rosjan: Breakthrough in quest for nuclear-powered spacecraft
W skrócie - w przyszłym roku Rosjanie będą gotowi do testów siłowni jądrowej do zastosowań kosmicznych (głównie do zasilania napędów elektrycznych). Ma to być duży reaktor, o mocy rządu megawatów.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2012, 15:46 wysłana przez Borys »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #291 dnia: Październik 29, 2012, 13:21 »
Ile mniej więcej taka wyprawa marsjańska załogowa potrzebowałaby kW lub nawet MW elektryczności? Skoro Rosjanie mówią o skali MW- to pewnie nawet i o takie wartości może to "zahaczać".

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #292 dnia: Październik 29, 2012, 13:50 »
Ile mniej więcej taka wyprawa marsjańska załogowa potrzebowałaby kW lub nawet MW elektryczności? Skoro Rosjanie mówią o skali MW- to pewnie nawet i o takie wartości może to "zahaczać".

Minimum to ok. 1MW(e), bardziej realistycznie 10MW(e), i w górę (np. taki VASIMR potrzebowałby nawet 200MW(e)).

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #293 dnia: Październik 29, 2012, 15:30 »
A na ile pewna ta wiadomość z rosyjskim kosmicznym rektorem jądrowym? Bo ta stronka mi nieznana....  ::)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #294 dnia: Październik 29, 2012, 15:54 »
A na ile pewna ta wiadomość z rosyjskim kosmicznym rektorem jądrowym? Bo ta stronka mi nieznana....  ::)

Przecież masz podane źródło pod artykułem ::)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #295 dnia: Październik 29, 2012, 17:03 »
Przecież masz podane źródło pod artykułem ::)

Mi chodzi o to na ile to podane źródło jest wiarygodne.  :)
Jeśli to prawda co tam piszą to jest świetna wiadomość. Wówczas NASA zostaje w tej branży w tyle za Rosjanami i Amerykanom zapewne duma narodowa nie pozwoli tego faktu spokojnie zostawić. Dlatego jeszcze się tym nie cieszę tylko pytam czy można temu źródełku wierzyć. Borys nie dziw się mi. Bo jak wiesz zapewnienia Rosjan czasem należy traktować z przymrużeniem oka.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2012, 17:05 wysłana przez ekoplaneta »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #296 dnia: Październik 29, 2012, 17:37 »
Na ten temat pisał wczoraj bardzo obszernie Daniel Marin w swoim blogu Eureka - wg mojego rozeznania jeden z bardziej uznanych autorów w dziedzinie astronautyki: http://danielmarin.blogspot.com/2012/10/rusia-y-su-remolcador-espacial-nuclear.html.

Niestety, tekst jest po hiszpańsku (a od czego Google? :) ) Ale ważniejsze, że są tam linki do innych stron, np. http://www.rg.ru/2012/10/03/raketa.html.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #297 dnia: Październik 29, 2012, 18:00 »
Ale ważniejsze, że są tam linki do innych stron, np. http://www.rg.ru/2012/10/03/raketa.html.

Wywiad z Korotiewem w RG jest też źródłem informacji dla mojego linka.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #298 dnia: Październik 29, 2012, 18:12 »
Ale ważniejsze, że są tam linki do innych stron, np. http://www.rg.ru/2012/10/03/raketa.html.

Wywiad z Korotiewem w RG jest też źródłem informacji dla mojego linka.

A Pan Korotiew to osoba, której można wierzyć? Bo kiedyś powoływałem się na jakiegoś staruszka z biura Ławoczkina, wówczas astropl radził mi nie przejmować się jego tezami. Chyba chodziło wówczas o przyszłe rosyjskie sondy kosmiczne Stąd wynika obecne moje niedowierzanie  ;)
P.S. A gdzie się teraz podziewa astropl?  Dawno już go nie widziałem na Forum....

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #299 dnia: Październik 29, 2012, 19:00 »
Wywiad z Korotiewem w RG jest też źródłem informacji dla mojego linka.

A Pan Korotiew to osoba, której można wierzyć?

Eko, nikt tutaj raczej z akademikiem Korotiewem na "ty" nie jest, więc zamiast zadawać takie pytania na forum, sam poszperaj po sieci i wyrób sobie zdanie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #299 dnia: Październik 29, 2012, 19:00 »