Autor Wątek: Envisat  (Przeczytany 9931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Envisat
« dnia: Sierpień 13, 2010, 21:19 »
Envisat

Envisat to europejska sonda prowadząca obserwacje Ziemi. Jest to jeden z największych satelitów, jakie kiedykolwiek wyniesiono na orbitę. Rozmiary Envisata to 26 m × 10 m × 5 m a masa to 8,2 tony.


Envisat na orbicie - wizja artystyczna

Sonda przesyła sporo ciekawych zdjęć - tak jak np niedawno obraz Morza Bałtyckiego:

( http://www.esa.int/esaEO/SEMKO50PFBG_index_0.html )

Envisat został wystrzelony 1 marca 2002 roku na orbitę polarną o wysokości około 790 km. W ciągu kilku lat misja Envisat powinna się zakończyć, po czym ten satelita stanie się jednym z największych śmieci na orbicie.  Ponieważ orbita Envisatu jest bardzo wysoka, to przewiduje się, że satelita zejdzie z orbity za nawet 150 lat. W ciągu tych 150 lat istnieje nawet 30 procent ryzyka zderzenia z innym obiektem.
( http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/2010-07-30-envisat.html )

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Envisat
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2010, 21:26 »
Ostatnie wspólne obserwacje Envisat i ERS-2

"Europejskie satelity obserwacji Ziemi, Envisat i ERS-2, po raz ostatni pracowały w duecie. Zebrane przez nie dane posłużą do trójwymiarowego modelowania lodowców i niskopołożonych terenów przybrzeżnych. Ostatnim razem współpraca statków na orbicie trwała od lutego do kwietnia 2010, a obserwacjom podlegały przybrzeżne lodowce Antarktyki.

Satelity Envisat i ERS-2 obserwowały te same obszary terenu w odstępie 30 minut. Jest to ciąg dalszy tegorocznej kampanii wspólnych obserwacji szybko poruszających się lodowców, ruchu lądolodu i badań modeli elewacyjnych obszarów płaskich. Wykonanie dwóch obserwacji radarowych w ciągu 30 minut pozwala zobrazować ruch najszybciej poruszających się lodowców, potrafiących przesuwać się w tempie 200 metrów na rok. Taka technika pomiarowa nazywana jest interferometrią SAR.   

Zakończona właśnie IV kampania wspólnych obserwacji trwała od lipca do października 2010. Obserwacjom podlegały takie miejsca jak Nowy Orlean, czy ujście włoskiej rzeki Po. Zebrane dane dotyczące modeli wysokościowych terenów niskopołożonych posłużą, między innymi, w ochronie przeciwpowodziowej.

Prowadzenie takich operacji z udziałem ERS-2 jest znacznie utrudnione odkąd uszkodzeniu uległ rejestrator taśmowy satelity, co miało miejsce w 2003 roku. Aby odbierać dane z niego, statek musi znajdować się w zasięgu naziemnych stacji odbiorczych. Pomocy ESA udzieliły amerykańska (NASA) i niemiecka (DLR) agencja kosmiczna, udostępniając anteny odbiorcze na terenie Antarktyki.

Kampania zakończyła się 22 października, kiedy to Envisat został przesunięty na nową, niższą orbitę. Manewr miała na celu zaoszczędzenie paliwa satelity i pozwolenie na wydłużenie jego misji o 3 lata. Niestety, oznacza to, że orbity Envisata i ERS-2 zaczną się różnić, uniemożliwiając tym samym przeprowadzanie wspólnych radarowych pomiarów interferometrycznych."

Źródło - kosmonauta.net

Załącznik1: ERS-2 i Envisat - wizja artystyczna.
Załącznik2: Interferometryczny obraz lodowca szelfowego Larsena utworzony z danych zebranych podczas III kampanii obserwacji tandemowych. Jasność piksela odpowiada odbijalności fal radarowych. Zmiana koloru odpowiada prędkości ruchu morza/lodowca i jego kierunkowi. Gęstsze pasma kolorów (zmiany koloru) oznaczają szybsze przemieszczenie. Jeden cykl zmiany koloru (np. od czerwonego do czerwonego) oznacza przesunięcie około 1,4 cm w ciągu godziny.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Envisat
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2011, 20:38 »
Rekordowa utrata ozonu nad Arktyką

"Satelita Envisat, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, zarejestrował wyjątkowo niski poziom ozonu nad rejonem euro-atlantyckim w marcu tego roku.

Według naukowców, przyczyną utraty ozonu jest polarny cyklon nad Biegunem Północnym. Wyjątkowo silny wiatr izoluje zimne masy powietrza nad tym obszarem i uniemożliwia im mieszanie się z powietrzem ze średnich szerokości geograficznych."

Artykuł na kosmonaucie.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Envisat
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2011, 22:01 »
Zdjęcia naszej pięknej planetki od Envisat :).

"Space for ESA: Our Colourful Planet "

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Envisat
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2011, 22:01 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Envisat
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2012, 12:04 »
Jak podaje ESA:

On Sunday afternoon, 8 April, there was a sudden interruption of the communication links with the Envisat satellite, preventing reception of telemetry data. First recovery actions have been started.

An anomaly review board is in place to understand the origin of the anomaly and for implementing further recovery actions.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Envisat
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 12, 2012, 00:04 »
Jeśli zaczął działać dedykowany zespół (tak to zrozumiałem), to może to być dość poważny problem!

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Envisat
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2012, 00:39 »
Jeśli zaczął działać dedykowany zespół (tak to zrozumiałem), to może to być dość poważny problem!

Może niekoniecznie. Tylko tak oficjalnie, z nazwy, poważnie to może brzmieć. Czekamy na obszerniejszą wiadomość.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Envisat
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 13, 2012, 01:26 »
Brak łączności z Envisatem

"ESA poinformowała, że 4 dni temu utraciła kontakt z satelitą Envisat, największym w historii satelitą środowiskowym, który niedawno obchodził jubileusz 10 lat pracy.

Wieczorem 12 kwietnia Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała na stronie WWW i poprzez newsletter o utracie łączności z satelitą Envisat.

Envisat to największy do tej pory satelita poświęcony wyłącznie badaniom środowiska naturalnego Ziemi. Statek jest wyjątkowo zasłużony dla Agencji i badań środowiska. Jednak już od dwóch lat zastanawiano się co się z nim stanie po zakończeniu misji. Satelita bowiem należy do klasy bardzo dużych. Ma masę ponad 8 ton i maksymalne wymiary 26 x 10 x 5 metrów."

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Envisat
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 20, 2012, 16:59 »
Nadal nie udało się nawiązać kontaktu z Envisatem. Dokonano obserwacji tego satelity - jest na poprawnej orbicie i w jednym kawałku, ale źle zorientowany. To pewnie oznacza, że coś nie tak z układem orientacji albo zasilania.

Pojawiły się także uzyskane zdjęcia satelity (pacz załączniki). Oraz link:
http://www.esa.int/esaCP/SEM2HNKWZ0H_index_0.html

Osobiście muszę przyznać, że martwy kolos taki jak Envisat na takiej orbicie mnie nie cieszy. Wcześniej czy później ten satelita może dostać czymś większym i się zaczną problemy...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Envisat
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2012, 18:37 »
Jeszcze kilka zdjęć Envisata jest tutaj.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Envisat
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2012, 09:52 »
Najnowsze wieści o Envisacie:
- nie wiadomo jeszcze czy w ogóle nie działa czy wszedł jedynie w 'safe mode'
- wciąż nie wiadomo, co mogło się stać z Envisatem.

W zasadzie nic nowego.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Envisat
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2012, 10:01 »
Najnowsze wieści o Envisacie:
- nie wiadomo jeszcze czy w ogóle nie działa czy wszedł jedynie w 'safe mode'

A cóż to za safe mode, w którym po dwóch tygodniach nie ma ani bipa telemetrii? Zdechł pewnie biedaczek i tyle...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Envisat
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2012, 12:13 »
Najnowsze wieści o Envisacie:
- nie wiadomo jeszcze czy w ogóle nie działa czy wszedł jedynie w 'safe mode'

A cóż to za safe mode, w którym po dwóch tygodniach nie ma ani bipa telemetrii? Zdechł pewnie biedaczek i tyle...

Zgaduję - głębokie rozładowanie baterii, zła orientacja itp itp? Wtedy przy złej orientacji baterie mogą się ładować baardzo długo i wcale tak  szybko bipa z Envisata moglibyśmy nie usłyszeć. Jednakże, i moim zdaniem zdechnięcie Envisata jest bardziej prawdopodobne. :(

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Envisat
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2012, 12:37 »
To kiedy czeka nas deorbitacja  :P ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Envisat
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2012, 14:02 »
To kiedy czeka nas deorbitacja  :P ?

Za 150 lat. Envisat jest na orbicie o wysokości prawie 800 km, skąd zejście będzie długo trwać. I to jest też problem w przypadku rymcnięcia czegoś większego w tego satelitę. A to ryzyko oceniane jest na 15-30 procent w okresie 150 lat...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Envisat
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2012, 14:02 »