Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.  (Przeczytany 48898 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #150 dnia: Maj 16, 2022, 22:16 »
     Mimo Cirrusów u mnie przelot też zaliczony i jest filmik. Gołym okiem były marnie widoczne, poza nielicznymi flarującymi, ale były! Przez lornetkę widok wyśmienity, no i pierwszy raz widziałem na żywca tak wyraźnie błyski od  przelatującego pręta (Falcon 9 DEB). Biorę się za obróbkę filmu!  :)
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #151 dnia: Maj 16, 2022, 22:29 »
No! :) U mnie także widoczne - mimo ławic chmur niskich, ale jedynie na ekranie aparatu - gołym okiem nie dostrzegłem sznureczka ani razu w jakimkolwiek momencie. Także na nagraniu pierwsza część wyraźnie jaśniejsza od drugiej połowy. Odniosłem wrażenie, że całość była już dość mocno rozciągnięta jak na 46 godzin od uwolnienia. Za obróbkę wezmę się jutro, bo dziś padam na twarz a za 6 godzin pobudka. Jutro mam ostatnią okazję, już tylko przy 17 stopniach górowania. Potem oczekiwanie na czwartkowy start G4-18, z którego jednak raczej wiele nie zyskamy.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2022, 22:31 wysłana przez Sokole Oko »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #152 dnia: Maj 17, 2022, 22:32 »
Niestety dziś źle wycyrklowałem i trasa przeszła delikatnie poniżej granicy widoczności z mojego okna, budynek obok okazał się nieco za bliski i zabrakło jakichś 3-4 stopni elewacji ::) ...albo chęci do wyjścia na otwartą przestrzeń :P

Ale udało się uporać z wczorajszym materiałem. Krótkie bo krótkie z samego górowania i minuty później, ale coś tam jest - https://youtube.com/watch?v=0S3aBKZb-Cg

Kawałek po pierwszej części Starlink-train może wydawać się wystarczająco jasny dla gołego oka, ale wizualnie satelitów nie ujrzałem ani przez moment. Gdybym nie miał nakierowanego aparatu w miejsce, które przetną, nie wiedziałbym czy i kiedy już leciały - mimo, że Księżyca jeszcze nie było. Być może w taki sposób uciekły w niedzielę gdy przelot był szybszy. Na koniec chyba (?) jeden z prętów, bo są dwie flary w odstępach, ale że były chmury to nie wiem na ile to flarowanie a na ile przelot przez obłoczki. Także to by było na tyle przygód z paczką G4-15 :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 18, 2022, 01:32 »
     Link do mojego filmu z pierwszego dnia (dobę po starcie), kiedy satelitów nie widziałem wcale:



     Film kręciłem całkowicie "w ciemno" z ręki (na podstawie wizualizacji ze Stellarium), ale udało się utrwalić oprócz Starlink-train wszystkie cztery pręty (4x Falcon 9 DEB) z czego jestem niezmiernie rad.  ;D Troszkę za wcześnie przerwałem filmowanie ostatniego pręta, ale robiąc to po omacku i tak udało mi się wstrzelić we właściwe miejsce i czas. Zwróćcie uwagę, jak szybko zasuwały Starlinki! Oczywiście jakościowo nie ma porównania z filmem, prezentowanym wyżej przez Tomka (z małoobrazkowca Sony A7S). Mój kompakcik Olympus PEN E-PL9 z matrycą wielkości paznokcia (m4/3) nastręcza wiele problemów, szumiąc niemiłosiernie przy nocnych (ciemnych) kadrach z ISO: kilka tyś., ale jak widać coś tam da się jednak zobaczyć na filmie.
     Z obróbką drugiego filmu muszę jeszcze się pobawić, bo jak się okazuje welony Cirrusów zdewastowały obraz i tak znacznie odleglejszych satelitów (niż to było dzień wcześniej), mimo, że tym razem satelity były widoczne gołym okiem (w mieście z trudem, przez lornetkę bez problemu) - no i szybko zniknęły w cieniu Ziemi, ok. centrum kadru (tak miałem ustawiony aparat  :( ). U mnie ten przelot na drugi dzień po starcie był bliźniaczo podobny do pokazanego przez Tomka (Sokole Oko) na filmie post wyżej.
     Na trzecią dobę po starcie przelotu nie oglądałem. Satelity weszły w cień Ziemi na SSW i z mojej balkonowej miejscówki były już niewidoczne.
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2022, 20:57 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 18, 2022, 01:32 »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 18, 2022, 19:53 »
Jurek, to jest świetne! Pierwszy raz widzę wszystkie 4 pręty na jednym nagraniu :o Szapo ba! A fakt, że paczkę G4-15 udało się złapać z miasta mimo jej niewidoczności gołym okiem na m4/3 to już w ogóle bomba. Moje pierwsze próby ze Starlinkami na m4/3 wyglądały znacznie mniej okazale, choć szkiełka używałem znacznie ciemniejszego (f/3,5-5,6). Może jednak nie takie straszne masz LP? Mi się zawsze wydaje, że gorszego niż moje mieć nie można, może za wyjątkiem stolycy :)

A dziś się nastawiam na efektowny lot ISS muskającej Arktura, o 22:34-40 bo zaczęliśmy wieczorną cząstkę majowego okresu przelotów. W Lublinie nieopodal Wegi, z górowaniem na elewacji ponad 80 stopni. Pogoda sprzyja, trzeba poszaleć! :)

Edit: szykuje się dziś chyba ładna widoczność. Kilka chwil temu ISS widoczna była pięknie gołym okiem przy Słońcu będącym 1,5 st. pod horyzontem :o w ramach przelotu sklasyfikowanego przez Heavens Above jako niewidoczny, bo dzienny!
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2022, 21:29 wysłana przez Sokole Oko »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #155 dnia: Maj 19, 2022, 00:07 »
     Dzięki.  :) mam już prawie gotowy film z przelotu Starlink-train G4-15 drugiego dnia po starcie. Pociąg wygląda prawie identycznie jak na Twoim filmie - na początku lecą bardzo jasne z którymi najprawdopodobniej prowadzona była komunikacja (dlatego skierowane są do nas antenami i panelami), pozostałe w czołówce i w dalszej części "pociągu" są ustawione "na sztorc" i pewnie z tego powodu ledwo je widać! Niestety, gromadzące się coraz bardziej chmury dewastowały obraz, no i przelot był krótki, bo satelity już w centrum kadru wchodziły w cień Ziemi. Tym razem też upolowałem wszystkie cztery pałąki spinające, które już bardziej oddaliły się od "pociągu", zarówno dwa lecące przed, jak i maruderzy, lecący z tyłu za Starlink-train. Przelot wszystkich czterech sztuk Falcon 9 DEB wyraźnie widoczny na filmie, choć zarówno śmieci po Falconie 9 (puszczały jak zawsze krótkie,  słoneczne "zajączki" co ok. 5 sekund), jak i same satelity, które to obiekty przelatywały znacznie dalej od kamery, o ponad 100 km, niż to miało miejsce na dobę po starcie (przy wysokim przelocie - patrz wcześniejszy film). Znacznie pomogło tym razem sztywne zamocowanie kamery do balustrady balkonu, gdyż bardziej odległe satelity i śmieci orbitalne (DEB) byłyby trudniej dostrzegalne na ruszającym się obrazie. Niestety film jest mocno zaszumiony jak to z matryczki m4/3 (Olympus PEN E-PL9), przy filmowaniu ciemnych kadrów z ISO: 5000 (max. w moim kompakciku to ISO: 6500 dla filmów) - mimo to opisywane na filmie obiekty da się zobaczyć bezproblemowo.

Poniżej link do filmu z drugiego dnia przelotu Starlink-train G4-15 widzianego z Lublinem:

« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2022, 23:46 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #156 dnia: Maj 29, 2022, 17:38 »
TUTAJ umieściłem wątek o obserwacjach tension rods (pałąków spinających: Falcon 9 DEB). Zainteresowanych zapraszam, bo temat ciekawy!
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #157 dnia: Lipiec 22, 2022, 20:41 »
Po blisko 2 miesiącach odkopuję wątek, choć nie wiem czy ktoś dziś skorzysta, bo od startu paczki G3-2 z Vandenberg nie minęła godzina, za chwilkę uwolnienie satelitów, a za następne 100 minut... pierwszy przelot widoczny z Polski (!) To chyba rekordowo krótki czas między uwolnieniem paczki a szansą na pierwszy przelot widoczny z naszej perspektywy. Serię mapek dla różnych miejscowości wrzuciłem na szybko w dzisiejszą aktualizację na blogu, tutaj dodaję "pod kolegów" - dla Białegostoku, Krakowa, Lublina i Gdańska. Mapki na moment górowania. Najwyżej będzie ono przebiegać w regionach północno-zachodnich (do 23-25 stopni), najniżej na północnym wschodzie - około 10 stopni. Przelot niestety będzie niski = odległy = możliwe, że bez szału z jasnością satelitów, ale fakt, że polecą w około 100 minut od uwolnienia to rzadki rarytas i ciekawy cel nawet gdyby efekt wow miał być słaby. Początek około 22:18 nad horyzontem południowym, górowanie nad zachodem i koniec na północy o 22:23 - z wszystkich regionów Starlink-train będzie widoczny w kierunku "z lewej na prawo".
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2022, 20:43 wysłana przez Sokole Oko »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #158 dnia: Lipiec 24, 2022, 15:03 »
Paczka G3-2 widoczna z Polski jest teraz teoretycznie każdego wieczoru (teoretycznie, bo lokalizacja sprzyja, ale praktycznie satelity mogą być zbyt przyciemnione do ujrzenia). Rozpiska na ten tydzień: niedziela (24.07) - 21:16-21:22 (w północnej Polsce może być za jasno), poniedziałek 21:30-21:37, wtorek 21:42-21:48, w środę 21:55-22:01, w czwartek 22:08-22:14 i piątek 22:21-22:25. Każdy kolejny wieczór to coraz ciemniejsze niebo, ale też "rozjeżdżanie" się łańcuszka satelitów, więc w drugiej połowie tygodnia mimo ułatwienia w postaci ciemniejszego tła Starlink-train może być mniej atrakcyjny, niż dziś czy jutro na jaśniejszym niebie. Przygotowałem mapki na najbliższe 4 wieczory dla różnych miast z położeniem pierwszego satelity (Starlink-4368) w tej paczce w momencie górowania, zielonkawa linia to trajektoria paczki w danej lokalizacji widocznej na pasku u dołu każdej z mapek - można z nich skorzystać wchodząc do tego albumu.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #159 dnia: Sierpień 08, 2022, 19:07 »
Pierwsza z kilku paczek planowanych na sierpień (G4-26) powinna wystartować jutro w nocy, tj. z 9 na 10.08 o 00:57 CEST, uwolnienie satelitów niespełna kwadrans później, a jeszcze tego samego dnia kilkanaście godzin później pierwsze przeloty nad Polską, w około 21 godzin od uwolnienia. Czy coś będzie widać trudno powiedzieć, zważywszy na fakt, że SpaceX coraz skuteczniej przygasza swoje satelity, ale gdyby tym razem im to nie wyszło, to przeloty nad nami szykują się całkiem przyzwoite. Gdyby ktoś chciał próbować swoich sił z najnowszą paczką Starlink, mapki na okres od 10 do 13 sierpnia dla 9 miast (od NW do SE w kolejności Koszalin, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Kraków, Białystok, Lublin, Rzeszów) dostępne w albumie. Pogoda szykuje się wyżowa, godziny po 22:00 też przyzwoite, pytanie tylko jak będzie z jasnością satelitów.

Online TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3060
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #160 dnia: Sierpień 08, 2022, 19:35 »
Z TLE wynika, że będzie przelot drugiego stopnia o 01:21 CEST, ale niestety w cieniu :(.

Online TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3060
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #161 dnia: Sierpień 10, 2022, 02:10 »
Start przesunął się na 04:14 CEST. Nowe TLE wskazują na przelot oświetlonego Falcona 9 nad Polską ok. 04:38. Pytanie czy nie będzie wtedy za jasno? Niestety nowa godzina startu oznacza, że zepsują się przeloty "sznurków" Starlinków. Zamiast wieczornych przelotów będzie jeden sensowny przelot ok. 03:08 jutro.

EDIT: obserwacja przelotu Falcona udana. Był widoczny jako podwójny jasny punkt. Uwolnienie satelitów miało miejsce 7-8 minut wcześniej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2022, 05:06 wysłana przez TomIR »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #162 dnia: Sierpień 10, 2022, 10:45 »
Choroba, niby mała obsuwa a tak skiepściła widoczność, że szkoda gadać :( Fajnie, że chociaż tego Falcona złapałeś, brawo za czujność. Zobaczymy, może inna paczka sierpniowa pozwoli na więcej.

Online TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3060
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #163 dnia: Sierpień 10, 2022, 14:17 »
Cytat: Sokole Oko
Fajnie, że chociaż tego Falcona złapałeś, brawo za czujność.
Zawsze sprawdzam przeloty drugiego stopnia, bo spod mojego zaświetlonego nieba bardzo często wyglądają lepiej, niż "sznurki" Starlinków :). Poza tym to chyba druga najlepsza rzecz po osobistym byciu w miejscu startu - obejrzeć start na streamie NSF, a zaledwie 20-25 minut później zobaczyć kawałek tej rakiety lecący na niebie :).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2022, 14:18 wysłana przez TomIR »

Online TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3060
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #164 dnia: Sierpień 18, 2022, 15:25 »
Jeżeli jutrzejszy start o 21:24 się nie obsunie, to między 21:46 a 21:49 powinien być widoczny u nas przelot drugiego stopnia.
Będzie on jednak dość krótki, bo rakieta wejdzie szybko w cień Ziemi. Lepsze to niż nic :).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #164 dnia: Sierpień 18, 2022, 15:25 »