Autor Wątek: URC 2017  (Przeczytany 5610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
URC 2017
« dnia: Luty 06, 2017, 10:30 »
Nowy łazik marsjański powstaje na Politechnice Białostockiej
06.02.2017

Studenci Politechniki Białostockiej konstruują kolejnego łazika marsjańskiego, który zgłosili na zawody w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to już siódmy łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Reprezentanci Politechniki Białostockiej (PB) w poprzednich latach już trzy razy wygrali te zawody: w 2014 i 2013 z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2. W ubiegłym roku zawody wygrała drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, a białostocki robot zajął siódme miejsce.
 
Na tegoroczne zawody, które odbędą się 1-3 czerwca - jak podają organizatorzy na swojej stronie - zgłosiły się 82 drużyny z 13 krajów. Z Polski zgłosiło się 10 drużyn, oprócz Białegostoku także m.in. politechnik: z Rzeszowa, Łodzi i Wrocławia oraz uniwersytetów: Warszawskiego i Wrocławskiego.
 
Kwalifikacje do konkursu są kilkustopniowe. Jak powiedziała PAP dr Justyna Tołstoj-Sienkiewicz z Politechniki Białostockiej, opiekunka grupy, obecnie drużyna uczelni #next została zarejestrowana w systemie, teraz trzeba przesłać dokumenty dotyczące projektu łazika, w trzecim - krótki film jak działa łazik. Dopiero po tym etapie, będzie wiadomo, które drużyny zostaną zakwalifikowane do czerwcowych zawodów.
 
Białostocki łazik powstaje na wydziale mechanicznym, tworzy go siedem osób. Część z nich to osoby, które współtworzyły poprzedniego robota.
 
Na tę chwilę gotowe są rysunki projektowe i zespół przystąpi do wykonywania poszczególnych części oraz składania. Tołstoj-Sienkiewicz mówiła, że trzeba zmodyfikować całego robota ze względu na nowe wymogi w konkurencjach, w których łazik będzie musiał sprawdzić się w nowych zadaniach. Powiedziała, że w nowym łaziku zostaną zastosowane dobre rozwiązania z poprzednich robotów, jak np. modułowość elementów, dzięki której łatwo można go serwisować. Zauważyła jednak, że trzeba udoskonalić m.in. komunikację z łazikiem, bo w tym roku na zawodach będzie wymagany autonomiczny przejazd robota. Dodała, że robot będzie miał zupełnie nową elektronikę.
 
Zdaniem Tołstoj Sienkiewicz, pierwsze próby i testy łazika powinny rozpocząć się w marcu, żeby mieć czas na ewentualne poprawki.
 
Dziekan wydziału mechanicznego PB prof. Andrzej Seweryn powiedział PAP, że w tym roku łazik powstaje bez wsparcia finansowego z ministerstwa nauki (w latach ubiegłych uczelnie mogły aplikować o granty do resortu nauki; PB takie wsparcie otrzymało - PAP). Mówił, że robot finansowany jest ze środków uczelni, ale poszukiwani są też sponsorzy, którzy będą chcieli wesprzeć budowę łazika i pomóc w organizacji wyjazdu do Stanów.
 
Podczas zawodów University Rover Challenge (URC) w ekstremalnych warunkach zespoły studenckie z całego świata i skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Sterowany zdalnie łazik musi np. pokonać wzniesienia terenu, przynieść pomoc rannemu astronaucie, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu. Uczestnicy muszą też zaprezentować, jak powstała przygotowana przez nich konstrukcja.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412999,nowy-lazik-marsjanski-powstaje-na-politechnice-bialostockiej.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2017, 14:41 »
Czy coś o innych polskich zespołach wiadomo ?

Offline Neutron

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 140
  • We have ignition!
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2017, 19:51 »


Drużyny zakwalifikowane do URC 2017 Finals. Dziwi brak obecności zwycięskiej drużyny sprzed roku  :o

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2017, 19:35 »
Pięć polskich zespołów w prestiżowych zawodach University Rover Challenge
28.03.2017


Fot. arch. Łazik Hyperion. Źródło: Politechnika Białostocka

Pięć zespołów z Polski zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się od 1 do 3 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z siedmiu krajów.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Łaziki będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.
 
W tym roku do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba chętnych: 82 zespoły z 13 krajów. Z powodu ogromnego zainteresowania liczbę uczestników zwiększono z 30 do 36 drużyn.
 
Z Polski zakwalifikowało się pięć zespołów: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej; University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego; Raptors z Politechniki Łódzkiej; Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

Więcej swoich drużyn w zawodach będą miały tylko Stany Zjednoczone - aż 14 drużyn oraz Bangladesz - sześć drużyn. Pięć zespołów wysyła Kanada, cztery zespoły - Indie, a po jednym Turcja i Egipt.
 
Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
 
W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413624,piec-polskich-zespolow-w-prestizowych-zawodach-university-rover-challenge.html

Pięć polskich zespołów w URC 2017
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 KWIETNIA 2017
http://kosmonauta.net/2017/04/piec-polskich-zespolow-w-urc-2017/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2017, 20:06 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2017, 19:35 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2017, 11:11 »
Czy są jakieś strony poszczególnych zespołów co biorą udział w tegorocznym URC?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2017, 10:36 »
Więcej można się o tych drużynach dowiedzieć z tych stron:

University of Warsaw Rover Team http://rover.fuw.edu.pl/

PCz Rover Team z Politechniki  http://www.imipkm.pcz.pl/pl/pcz-rover-team/

Raptors z Politechniki Łódzkiej    http://raptors.p.lodz.pl/

Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej http://www.scorpio.pwr.edu.pl/

Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego  http://continuum.uni.wroc.pl/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 22, 2017, 11:13 »
Fajnie, dzięki za zebranie tych linków!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2017, 08:23 »
Anteros - nowy łazik studentów Uniwersytetu Warszawskiego
20.05.2017


Przedstawiciele 13-osobowego zespołu: Aleksander Jasiak (L), Kacper Oreszczuk (2L), Bartek Wróblewski (2P) oraz Karol Pieniący (P) podczas prezentacji robota. Briefing połączony z pokazem możliwości łazika marsjańskiego "Anteros", zorganizowany przez University of Warsaw Rover Team odbył się, 19 bm. przed wejściem do Innovation Park w Warszawie. Fot. PAP/ Rafał Guz 19.05.2017

Anteros to nowy łazik przygotowany przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Może jeździć z prędkością 20 km/h, podnosić ciężkie przedmioty i pobierać próbki gleby. Na początku czerwca wystartuje w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów z całego świata. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS - Mars Desert Research Station. W tym roku zawody odbędą się między 1 a 3 czerwca.
 
Wśród pięciu zespołów reprezentujących Polskę znalazła się drużyna University of Warsaw Rover Team. Zespól tworzą studenci różnych kierunków Uniwersytetu Warszawskiego. W piątek w Warszawie zaprezentowali swój łazik o nazwie Anteros.
 
"Anteros to imię jednego z synów boga Marsa. Tak jak nazwa planety, nazwa naszego łazika jest więc zapożyczona z mitologii" - powiedział PAP Karol Pieniący z University of Warsaw Rover Team.
 
Łazik - jak podkreślił - rozwija dosyć dużą prędkość jak na tego typu pojazdy - prawie 20 km/h. Jest też wyposażony w uniwersalne ramię, które jest w stanie wykonywać prawie dowolne zadania wykonywane zwykle przez człowieka w grubej rękawicy skafandra kosmicznego. Ramię może podnosić różne przedmioty czy asystować astronaucie w pracach na zewnątrz.
 
Anteros to już trzeci łazik skonstruowany przez studentów UW. Wcześniej brali oni udział w zawodach łazików, ale tylko w Europie. "Zawody, na które jedziemy w czerwcu, to najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody łazików marsjańskich na świecie. Kwalifikuje się na nie tylko 36 drużyn z całego świata, więc sam fakt zakwalifikowania się tam już jest osiągnięciem" - zaznaczył Pieniący.
 
Uczestnicy zawodów będą się musieli wykonać serię różnych zadań, m.in. jeździć łazikiem po skomplikowanym terenie i zmierzyć się z różnymi przeszkodami napotykanymi na kamienistej pustyni. "Drugim zadaniem jest jazda autonomiczna łazika. Nasi programiści zaprogramowali go tak, żeby na podstawie widzenia maszynowego oraz danych z GPS umiał określić, co przed nim stoi" - wyjaśnił PAP Aleksander Jasiak z University of Warsaw Rover Team.
 
Kolejnym zadaniem będzie pomoc astronaucie, czyli operowanie urządzeniami technicznymi. Kluczowym zadaniem - zdaniem Jasiaka - jest jednak misja naukowa. "W naszej misji zawiera się pobór próbki gleby i przeanalizowanie jej pod względem występowania węglanów, siarczanów, które pomagają określić, czy w przeszłości występowało tam środowisko wodne. Druga część zadania to pomiar zawartości metanu w atmosferze" - tłumaczył Jasiak.
 
Oprócz zespołu z Uniwersytetu Warszawskiego do konkursu University Rover Challenge w 2017 roku zakwalifikowały się jeszcze cztery inne zespoły z Polski: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej; Raptors z Politechniki Łódzkiej; Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.
 
Więcej swoich drużyn w zawodach będą miały tylko Stany Zjednoczone - aż 14 drużyn oraz Bangladesz - sześć drużyn. Pięć zespołów wysyła Kanada, cztery zespoły - Indie, a po jednym Turcja i Egipt.
 
Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
 
W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414262,anteros---nowy-lazik-studentow-uniwersytetu-warszawskiego.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2017, 08:14 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2017, 15:26 »
URC odbędą się chyba w przyszłym tygodniu tak?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2017, 07:37 »

Offline Neutron

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 140
  • We have ignition!
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 04, 2017, 15:40 »
Drugie miejsce w zawodach URC 2017 zajął zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej :D Moje gratulacje!

Pozostałe polskie zespoły:

Czwarte miejsce: zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego
Piąte miejsce: drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej
Szesnaste miejsce: University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego
Dwudzieste czwarte miejsce: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej

PS Mam nadzieję, że nie pomyliłem się w liczeniu :D

Źródło: http://urc.marssociety.org/home/about-urc/urc2017-scores
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2017, 15:45 wysłana przez Neutron »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 05, 2017, 08:25 »
URC 2017: drugie miejsce dla PCz Rover Team! (zaktualizowane!)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 4 CZERWCA 2017

http://kosmonauta.net/2017/06/urc-2017-drugie-miejsce-dla-pcz-rover-team/

Studenci z Częstochowy drudzy w zawodach łazików marsjańskich
04.06.2017

(...) Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
 
W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414464,studenci-z-czestochowy-drudzy-w-zawodach-lazikow-marsjanskich.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2017, 08:57 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 17, 2017, 23:06 »
Czy pojawiło się więcej informacji albo nagrań o polskich zespołach na URC 2017?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 21, 2017, 13:31 »
Po zmianach w punktacji-dwa polskie zespoły na podium University Rover Challenge
20.06.2017


Źródło: strona http://continuum.uni.wroc.pl/

W 20 dni od zawodów organizatorzy prestiżowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge zweryfikowali przyznane uczestnikom punkty. W efekcie na podium - zamiast jednego - stanęły dwa polskie zespoły: z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Częstochowskiej.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Zawody rozgrywano między 1 a 3 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Wzięło w nich udział 35 zespołów z siedmiu krajów. Wyniki zawodów ogłoszono zaraz po ich zakończeniu - na początku czerwca.
 
Na pierwszym miejscu uplasował się wówczas zespół ze Stanów Zjednoczonych - Mars Rover Design Team, reprezentujący Missouri University of Science and Technology, który zdobył ponad 403 punkty. Drugie miejsce zajęła drużyna studentów z Politechniki Częstochowskiej, startująca jako PCz Rover Team. W zawodach studenci uzyskali nieco ponad 330 punktów. Na trzecim miejscu zawodów uplasował się zespół z amerykańskiego Brigham Young University. Drużyna BYU Mars Rover zdobyła ponad 324 punkty. Czwarte miejsce należało do zespołu Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, który zdobył ponad 321 punktów.
 
We wtorek (20 czerwca) organizatorzy zawodów poinformowali jednak, że jury zweryfikowało punktację, przyznając 15 punktów jednemu z polskich zespołów: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. W jednej z konkurencji zawodów drużyna otrzymała 70 punktów - choć zespół zgłaszał, że powinien otrzymać za nie 15 punktów więcej. Analiza wideo, dokonana po zakończeniu zawodów, skłoniła jury do przyznania drużynie brakujących punktów.
 
W ten sposób zmianie uległo podium konkursu. Na pierwszym miejscu utrzymał się zespół ze Stanów Zjednoczonych: Mars Rover Design Team. Jednak na dwóch kolejnych miejscach podium, według nowej klasyfikacji, znalazły się aż polskie drużyny. Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego - dzięki przyznanym 15 punktom - ostatecznie ukończył zawody na drugim miejscu, zdobywając ponad 336 punktów. Wrocławianie wyprzedzili w ten sposób PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, który spadł na trzecie miejsce.
 
Drugi dotychczas zespół - z amerykańskiego Brigham Young University - ostatecznie uplasował się na czwartym miejscu zawodów. Piąte miejsce utrzymała drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej, która wywalczyła ponad 315 punktów.
 
W zawodach wzięły udział jeszcze dwa inne polskie zespoły: University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego (ponad 219 punktów) i Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej (ponad 171 punktów).
 
"Chciałbym przeprosić wszystkie zespoły. Nasze jury proces oceny drużyn traktuje bardzo poważnie, jednak mieliśmy do czynienia z niezamierzonym błędem obliczeniowym, który wpłynął na ostateczny rezultat zawodów” - wyjaśnia dyrektor zawodów URC Kevin Sloan. Zapowiedział, że twórcy zawodów już rozpoczęli dyskusję nad zmianami, które uniemożliwią powstawanie tego typu pomyłek w przyszłości.
 
Polskie zespoły studenckie uczestniczą w konkursie University Rover Challenge od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
 
W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414675,po-zmianach-w-punktacji-dwa-polskie-zespoly-na-podium-university-rover-challenge.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 26, 2017, 17:50 »
Fajnie, że taka weryfikacja została wykonana i że nagradza się w ten sposób zaangażowane zespoły. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2017
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 26, 2017, 17:50 »