Autor Wątek: Artemis-II  (Przeczytany 18555 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Artemis-II
« dnia: Sierpień 27, 2018, 20:55 »
Zaczynam sobie wątek, niech leży. A może i nie? ;)

Sekcja ciśnieniowa do misji EM-2 dotarła do KSC. Inne komponenty do tej misji pewnie jeszcze nawet nie są w produkcji.
https://www.nasa.gov/feature/orion-pressure-vessel-for-exploration-mission-2-arrives-at-kennedy-space-center

Pierwszy start pewnie około 2022 roku, jeśli nie później. Więc proces przygotowania do tej misji będzie bardzo długi i szczegółowy. Warto to jednak obserwować, w szczególności udział Europy w tej misji!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2022, 20:58 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2018, 11:44 »
Mała aktualizacja - trwa praca nad modułem serwisowym do EM-2.
Cytuj

Last week we moved ESM-2 to the integration stand in Airbus cleanroom in Bremen. Continue AIT (Assembly, Integration &Test) in the coming weeks and months. @esaspaceflight

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 15, 2018, 21:49 »
Najnowszy, ostatnio zmodyfikowany plan misji EM-2 (klik by powiększyć):



Jak była już mowa o tym w jakimś innym wątku, rakietą będzie SLS w wersji 1 (a nie 1B, jak wcześniej planowano). Tak więc drugim stopniem będzie ICPS. Start EM-2: pomiędzy czerwcem 2022 a kwietniem 2023.

Misja nie będzie związana z zapoczątkowaniem budowy Gateway - to zadanie obecnie przypisano dla komercyjnej rakiety, prawdopodobnie Falcona Heavy.

Szczegóły np. na NSF: https://www.nasaspaceflight.com/2018/12/plan-d-nasa-updates-em-2-baseline/.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2018, 22:17 »
Bardzo ciekawe podsumowanie planów tej misji!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2018, 22:17 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2018, 14:02 »
NASA zmienia kształt misji EM-2
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 GRUDNIA 2018

(...) W połowie grudnia 2018 NASA ogłosiła pewne zmiany w misji EM-2. Przede wszystkim zostanie wykorzystana rakieta SLS Block 1 (wcześniej planowano Block 1B), a w locie zostanie wykorzystany górny stopień Interim Cryogenic Propulsion Stage (ICPS). Po starcie MPCV Orion oraz ICPS zostaną umieszczone na eliptycznej orbicie okołoziemskiej. Kapsuła spędzi tam blisko dwa dni, zanim rozpocznie się lot ku Srebrnemu Globowi. Łącznie zatem misja EM-2 będzie trwać 10 dni.

EM-2 nie będzie związana z początkiem budowy stacji LOP-G. Tę rolę aktualnie powierzono komercyjnemu startowi jednej z prywatnych rakiet – prawdopodobnie będzie to Falcon Heavy.

Aktualnie nie jest znana dokładna data misji EM-2. Nie nastąpi ona wcześniej niż w czerwcu 2022 roku, choć prawdopodobnie będzie to dopiero 2023 rok.
https://kosmonauta.net/2018/12/nasa-zmienia-ksztalt-misji-em-2/

2 21.04.23) 2021 SIE 18 06:56 KOSMONAUTA.NET
Pierwsze komponenty do misji Artemis-2 docierają do KSC
Misja Artemis-2 - pierwszy lot z astronautami na pokładzie dla rakiety SLS oraz pojazdu MPCV Orion - odbędzie się po misji Artemis-1. Aktualnie przewiduje się, że misja Artemis-2 nastąpi w 2022 lub (prawdopodobniej) w 2023 roku. W trakcie tej misji pojazd MPCV Orion opuści otoczenie Ziemi i poleci w kierunku Księżyca. Będzie to pierwsza misja załogowa poza bezpośrednie otoczenie Ziemi od 1972 roku, czyli od czasów ostatniej misji programu Apollo.
28 lipca do Kennedy Space Center (KSC) dotarł pierwszy element misji Artemis-2. Jest nim górny stopień o nazwie Interim Cryogenic Propulsion Stage.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2023, 06:17 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2019, 22:25 »
Do Kennedy Space Center przybyła osłona ablacyjna w celu montażu i integracji z modułem załogi Oriona dla misji Artemis 2.

The large piece of flight hardware arrived from Lockheed Martin’s manufacturing facility near Denver aboard the NASA Super Guppy aircraft on July 9 and was transported to the Neil Armstrong Operations and Checkout facility high bay where work will take place on July 10.  Currently, the heat shield is a base titanium truss structure or skeleton. Over the next several months, technicians will apply Avcoat, an ablative material that will provide the thermal protection.



https://www.nasa.gov/image-feature/heat-shield-for-first-artemis-mission-with-astronauts-arrives-at-kennedy

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2019, 18:30 »
Może przydałoby się zmienić nazwę wątku na Artemis 2? :)

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2019, 18:59 »
Może Apollo 8 2.0?  :-[

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 31, 2019, 10:15 »
Może Apollo 8 2.0?  :-[

Jak tak dalej pójdzie to najwłaściwszą nazwą będzie "Koziorożec 1"

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 31, 2019, 17:27 »
Może Apollo 8 2.0?  :-[



Jak tak dalej pójdzie to najwłaściwszą nazwą będzie "Koziorożec 1"

Właściwa aluzja do tempa całego programu, który zanim się zacznie może się szybko zakończyć, tak dajmy na to po Artemis-1  ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2019, 21:46 »
Kolejny obszerny artykuł o SLS. Tym razem na temat postępów budowy egzemplarza dla misji Artemis-2:
https://www.nasaspaceflight.com/2019/08/boeing-assembling-second-sls-core-stage/
Taki fragmencik:
Cytuj
“The number of non-conformances, the number of issues is like a tenth of what it was on the first build, which you kind of expect. The team is all trained up and has got good instructions and good parts and so the flow down at MAF for Core Stage-2 is just night and day difference from Core Stage-1.


Zbiornik ciekłego tlenu dla Core Stage 2:

I część zbiornika ciekłego wodoru:

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 01, 2021, 15:36 »
Kanada ogłosiła, iż jej astronauta wyruszy na orbitę Księżyca w ramach misji Artemis II w 2023 roku. ESA buduje kluczowy element dla misji Artemis - człon napędowy Oriona. Mam nadzieję, że członkowie ESA regularnie będą latać Orionami. Przynajmniej jeden astronauta na misję.

Canada announced on Thursday that it will send an astronaut to orbit the moon in 2023 as part of NASA's Artemis II mission.

"It's official!" Canadian Minister of Innovation, Science and Industry Francois-Philippe Champagne tweeted. "Canada will join the US on the first crewed mission to the moon in over 50 years."

The Gateway Treaty was signed between the Canadian Space Agency (CSA) and NASA last December.


https://www.moondaily.com/reports/Canada_to_join_US_mission_to_moon_999.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2021, 05:43 »
Ukończono budowę górnej części głównego członu SLS dla misji Artemis 2.

https://www.spacedaily.com/m/reports/NASA_Completes_Upper_Part_of_Artemis_II_Core_Stage_999.html

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Exploration Mission - 2
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2022, 20:51 »
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Artemis-II
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2022, 20:58 »
Ano! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Artemis-II
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2022, 20:58 »