Autor Wątek: Ariane 6  (Przeczytany 37805 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 14, 2017, 16:45 »
Do lotow na Ksiezyc sie nadaje, ale nie do zalogowych (patrz Smart-1;-) Z powazaniem
                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 05, 2017, 10:30 »
Ciekawa informacja - przygotowanie Ariane 6 do lotu będzie zajmować 9 dni. Obecna Ariane 5 - 31 dni. Pewnie tutaj będzie niezłe obniżenie kosztów no i oczywiście większa częstotliwość lotów.

Cytuj
@arianespaceceo S. Israel to France Infos: W/ Ariane 6 in 2020, we'll reduce each launch campaign from 31 days for Ariane 5 now, to 9 days.

Przy okazji usunąłem znak zapytania z tytułu wątku.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 12, 2017, 19:35 »
Thales Alenia Space wygrywa kolejny kontrakt na Ariane 6
BY REDAKCJA ON 12 LISTOPADA 2017

(...) Dzięki umowie z SABCA Thales Alenia Space opracuje elektronikę dla następujących elementów:

Solid Thrust Vector Actuation Subsystem (S-TVAS) dla głównych silników rakietowych P120C.
Lower-Liquid Thrust Vector Actuation Subsystem (LL-TVAS) dla etapu kriogenicznego.
Upper-Liquid Thrust Vector Actuation Subsystem (UL-TVAS) napęd wielorazowego użytku dla etapu wysoko kriogenicznego. (...)

Dziękujemy Panu Mikołajowi Grzelakowi za nadesłanie informacji
http://kosmonauta.net/2017/11/thales-alenia-space-wygrywa-kolejny-kontrakt-na-ariane-6/
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=23734
http://www.space24.pl/695099,elektronike-dla-rakiety-ariane-6-dostarczy-thales-alenia-space
http://www.spacenewsfeed.com/index.php/news/309-thales-alenia-space-wins-another-contract-for-ariane-6

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 06, 2017, 10:16 »
Ciekawy komentarz Woernera:
Cytuj
Jan Woerner, @esa chief: Euro industry is investing approx as much in Ariane 6 (~$450M) as Elon Musk invested of his own money in @SpaceX Falcon 9. But the public image is completely different. #PerspectivesSpatiales

To prawda, że Ariane 6 jest inaczej widziana ("old space") niż Falcon 9 ("new space").

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 06, 2017, 10:16 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 24, 2018, 12:39 »
Filmik z udanego pierwszego testu silnika Vulcain 2.1 dla Ariane 6

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 29, 2018, 19:39 »
Pierwsze odpalenie silnika Vulcain 2.1 0
BY MICHAŁ MOROZ ON 29 STYCZNIA 2018

(...) 23 stycznia w hamowni H5 w Lampoldshausen wykonany został pierwszy test odpalenia silnika Vulcain 2.1. Test został przeprowadzony przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR na zlecenie od spółki Arianespace.

Silnik Vulcain 2.1 będzie napędzał pierwszy stopień rakiety Ariane 6. Do testu zastosowano silnik Vulcain 2 używany w rakietach Ariane 5, który został zmodyfikowany na potrzeby nowego programu. Przy pomocy nowych technik produkcyjnych, między innymi druku 3D, zbudowano nowy generator gazu, dyszę rakietową, oraz grzejniki do systemu napędowego. (...)

http://kosmonauta.net/2018/01/pierwsze-odpalenie-silnika-vulcain-2-1/

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 10, 2018, 21:57 »
Pierwsze odpalenie silnika Vulcain 2.1 0
BY MICHAŁ MOROZ ON 29 STYCZNIA 2018

(...) 23 stycznia w hamowni H5 w Lampoldshausen wykonany został pierwszy test odpalenia silnika Vulcain 2.1. Test został przeprowadzony przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR na zlecenie od spółki Arianespace.

Silnik Vulcain 2.1 będzie napędzał pierwszy stopień rakiety Ariane 6. Do testu zastosowano silnik Vulcain 2 używany w rakietach Ariane 5, który został zmodyfikowany na potrzeby nowego programu. Przy pomocy nowych technik produkcyjnych, między innymi druku 3D, zbudowano nowy generator gazu, dyszę rakietową, oraz grzejniki do systemu napędowego. (...)

http://kosmonauta.net/2018/01/pierwsze-odpalenie-silnika-vulcain-2-1/

Ten silnik Vulcain 2, ma lepsze osiągi, i większą wydajność, niż cała reszta?
Czy silniki:
Merlin
Raptor
RD-191
RD-170
RD-171
RD-180
RD-012
RD-2530
RD-253
RD-254
RD-256
RD-275
RD-108
RD-107
RD-0110
RD-0107
RD-0108
RD-171M
RS-25
Silnik Rutherford
F-1
YF-100
YF-77
RD-120
YF-100GBI


Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 10, 2018, 22:47 »
Co rozumiesz przez lepsze osiągi? Lista zawiera silniki bardzo różniące się choćby składem paliwo-ulteniacz, ciśnieniem pracy itd.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 11, 2018, 07:46 »
Co rozumiesz przez lepsze osiągi? Lista zawiera silniki bardzo różniące się choćby składem paliwo-ulteniacz, ciśnieniem pracy itd.

Taki silnik umieszczony w rakiecie, przykładowo musi wynieść 10 ton na orbitę LEO, więc najlepsze osiągi ma ten który mało waży, jak również zużyje bardzo małą ilość paliwa żeby wynieś te 10 ton na orbitę.
Bo w wielu artykółach odnośnie nowego śilnika "Vulcain 2" mówiono że w tym i tamtym będzie lepszy niż poprzednia wersja, i to mnie też ciekawi jak ten Vulcain 2 wypada na tle innych silników z innych rakiet.


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 20, 2018, 21:29 »
Wywiad z Alain Charmeau, szefem Ariane Group głównie o Ariane 6 i SpaceX. W skrócie: " SpaceX chce zniszczyć przemysł rakietowy Europy przez zaniżone ceny dla europejskich klientów";) Polecam przeczytać całość, ja wiem, że On nie może powiedzieć nic innego ze swojej pozycji ale trochę to smutne mimo wszystko.

https://www.reddit.com/r/spacex/comments/8kbgvj/alain_charmeau_chief_of_ariane_group_the/

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 20, 2018, 21:58 »
Wywiad z Alain Charmeau, szefem Ariane Group głównie o Ariane 6 i SpaceX. W skrócie: " SpaceX chce zniszczyć przemysł rakietowy Europy przez zaniżone ceny dla europejskich klientów";) Polecam przeczytać całość, ja wiem, że On nie może powiedzieć nic innego ze swojej pozycji ale trochę to smutne mimo wszystko.

https://www.reddit.com/r/spacex/comments/8kbgvj/alain_charmeau_chief_of_ariane_group_the/

A ile to ESA ma tych klientów? i czy oni są aż tak ważni?
Bo ESA swoje własne autroskie projekty, to będzie w kosmos za pomocą Ariane 6 wysyłać.
A reszte można pominąć, bo to tak duża strata dla ESA będzie? aż tylke kasy sie nia tym zarabia?


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 20, 2018, 22:21 »
Do Ariane 5 to ESA zdaje się dopłaca. Nie wiem jak będzie z Ariane 6.

ESA ma klientów na kilka startów rocznie. Niedużo, a biorąc pod uwagę dumpingowe ceny, straty finansowej z ich odejścia raczej nie będzie. Problem w tym, że upadek Ariane 5 i 6, to koniec europejskiego przemysłu rakietowego, a w dużym stopniu w ogóle przemysłu kosmicznego.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 21, 2018, 00:26 »
Do Ariane 5 to ESA zdaje się dopłaca. Nie wiem jak będzie z Ariane 6.

ESA ma klientów na kilka startów rocznie. Niedużo, a biorąc pod uwagę dumpingowe ceny, straty finansowej z ich odejścia raczej nie będzie. Problem w tym, że upadek Ariane 5 i 6, to koniec europejskiego przemysłu rakietowego, a w dużym stopniu w ogóle przemysłu kosmicznego.


Dlaczego od razu upadek?
Przecież ESA pratycznie co roku wybuduje jakiegoś satelite czy innego orbitera, którego będzie trzeba wynieść w przestrzeń kosmiczną, więc te rakiety Ariane 6 będą miały jakieś zajęcie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 21, 2018, 04:55 »
Do Ariane 5 to ESA zdaje się dopłaca. Nie wiem jak będzie z Ariane 6.

ESA ma klientów na kilka startów rocznie. Niedużo, a biorąc pod uwagę dumpingowe ceny, straty finansowej z ich odejścia raczej nie będzie. Problem w tym, że upadek Ariane 5 i 6, to koniec europejskiego przemysłu rakietowego, a w dużym stopniu w ogóle przemysłu kosmicznego.

ESA czy Arianespace ?

Dlaczego od razu upadek?
Przecież ESA pratycznie co roku wybuduje jakiegoś satelite czy innego orbitera, którego będzie trzeba wynieść w przestrzeń kosmiczną, więc te rakiety Ariane 6 będą miały jakieś zajęcie.

Nawet ESA korzysta z operatora rosyjskiego przy wynoszeniu satelitów lub sond międzyplanetarnych, bo tak taniej wychodzi.
Ariane 6 może być używana , tylko kto będzie dopłacał do interesu w przypadku zbyt małej ilości klientów ?

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 21, 2018, 10:59 »
Nawet ESA korzysta z operatora rosyjskiego przy wynoszeniu satelitów lub sond międzyplanetarnych, bo tak taniej wychodzi.
Ariane 6 może być używana , tylko kto będzie dopłacał do interesu w przypadku zbyt małej ilości klientów ?

Skoro ta rakieta jest budowana, to chyba będzie ktoś z niej korzystał?
Jaki sens miałoby projektowanie i budowa(za grube miliony) nowej rakiety, skoro nie będzie dla niej rynku zbytu?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ariane 6
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 21, 2018, 10:59 »