Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 89265 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 25, 2020, 04:15 »
Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażeń
24 03 2020 po 21 00

Mamy 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podały wieczorem służby prasowe Ministerstwa Zdrowia.

"Potwierdzone przypadki dotyczą osób z woj. dolnośląskiego" - wyjaśnił resort zdrowia. Jak podaje Radio Zet, zakażeni to pracownicy i pacjenci szpitala przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. W sumie w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc są 22 z COVID-19. To 16 osób z personelu medycznego oraz sześciu pacjentów.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-nowe-przypadki-zakazen-6492485022283905a

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o karach. Podaje przykłady
24 03 2020

(...) - Podobne zasady wprowadzono w innych krajach - powiedział na antenie TVN24 szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do nowych obostrzeń wprowadzanych przez rząd. Minister wyjaśnił, że zakazy mają przeciwdziałać gromadzeniu się ludzi na placach zabaw, w parkach oraz w lasach.

- Policja ma prawo wylegitymować osoby, które na przykład grillują. Za to grozi mandat do 5 tys. zł - wyjaśniał Szumowski. Dodał, że nie będą karane osoby, które zechcą wyjść na chwilę bez towarzystwa innych. Odnosząc się do nowego bilansu zakażeń w Polsce minister zastrzegł, że ta liczba będzie rosła. - Wszystko zależy od nas, jak szybko będzie się to działo - mówił.

 Mamy już poziomą transmisję w Polsce, więc jeśli ktoś miał kontakt z osobą zakażoną i ma objawy infekcji dróg oddechowych to powinien się wykonać test. Mamy zasadę taką: jeśli spotkaliśmy kogoś, kto ma koronawirusa, to jesteśmy w grupie ryzyka - wyjaśniał.

Zaznaczył jednak, że w pierwszych kilku dniach od kontaktu test nie wykaże zakażenia. Szumowski apelował, aby nie dotykać rękoma twarzy. - Jeśli ktoś kicha i kaszle jest chory i powinien nosić maseczkę - mówił.

- Uruchamiamy prywatne, duże laboratoria, które mogą wykonać tysiąc testów dziennie. Te moc znacznie wzrosły - powiedział gość TVN24, zaznaczając, że "nigdzie na świecie nie ma tak, że testuje się wszystkich ludzi z kwarantanny".

Szumowski pytany był również o położną zwolnioną z pracy przez dyrektora szpitala z Podhala po tym, jak kobieta opisała w mediach społecznościowych problemy z maseczkami na jej oddziale. - Ludzie się boją. Położna, jeśli się obawiała, to dyrektor powinien jej zapewnić właściwe środki ochrony - stwierdził minister.

- Nadmierna reakcja dyrektora z jednej strony, a z drugiej - ze strony pielęgniarki - ostre przekazywanie strachu. Z pewnością nie powinna być zwalniana z pracy - ocenił.

Szumowski pytany na zakończenie, czy poinformuje opinię publiczną, jeśli udział w wyborach będzie niebezpieczny, odparł: "Jestem lekarzem. Mówię to, co myślę i tak będzie zawsze".
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-lukasz-szumowski-o-karach-podaje-przyklady-6492463474841217a

Koronawirus w Polsce. Abp Stanisław Gądecki apeluje do wiernych o przestrzeganie ograniczeń
RADOSŁAW OPAS 24 03 2020 po 21

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki wydał specjalny komunikat. W opublikowanym oświadczeniu duchowny zaapelował do wiernych o przestrzeganie ograniczeń dotyczących udziału w mszach świętych. Nowe obostrzenia ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z zapowiedzianymi ograniczeniami w mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób. Liczba ta nie obejmuje duchownych i osób sprawujących akurat posługę.

"Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia" – przekonuje w komunikacie Stanisław Gądecki.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-abp-stanislaw-gadecki-apeluje-do-wiernych-o-przestrzeganie-ograniczen-6492485548693121a

 Wilfredo Leon  Tokio 2020. Wilfredo Leon: Przełożenie igrzysk to dla mnie smutna informacja, ale nasz cel się nie zmienia

Tokio 2020. Wilfredo Leon: Przełożenie igrzysk to dla mnie smutna informacja, ale nasz cel się nie zmienia
Grzegorz Wojnarowski 24 Marca 2020, 18:17

- To smutna informacja, ale można było się jej spodziewać. Sport zszedł na dalszy plan, teraz najważniejsza jest walka z epidemią - mówi o przełożeniu Igrzysk Olimpijskich w Tokio Wilfredo Leon.

Decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego igrzyska w Tokio nie odbędą się w tym roku, a w przyszłym. Powód jest oczywisty - epidemia koronawirusa, z którą w tej chwili zmaga się cały świat. 
https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/875887/tokio-2020-wilfredo-leon-przelozenie-igrzysk-to-dla-mnie-smutna-informacja-ale-n

Agnieszka Holland w "Faktach po faktach": "Dla polityków nasze zdrowie i bezpieczeństwo nie jest priorytetem"
24 03 2020

Polska reżyserka przebywa aktualnie we Francji. W rozmowie z prowadzącym "Fakty po faktach" opowiedziała, jak wygląda tam teraz codzienność.

Agnieszka Holland opowiadała o zakazie wychodzenia na plaże, do parków miejskich, nad Sekwanę, czy dalej niż kilometr od domu. We Francji osobom łamiącym ten zakaz wystawiane są wysokie mandaty.

- Ludzie wiedzą, że nie mają pieniędzy i wkrótce nie będą mieć ich w ogóle - powiedziała bez ogródek.

Artystka ma do zarzucenia władzom Francji zbytnią opieszałość. Wypomina rządowi przeprowadzenie pierwszej tury wyborów tydzień temu, po których okazało się, że wielu członków komisji jest zarażona.

- Francuzi obudzili się bardzo późno. Władze francuskie, podobnie jak polskie, wykazały się brakiem odpowiedzialności - mówiła Agnieszka Holland w programie TVN.

Skomentowała słowa ministra Szumowskiego, zarzucając mu przeinaczanie faktów:

- Twierdząc, że testy są niepotrzebne i nie dają pełnego obrazu, dorabia się ideologię do tego, że nie zadbano o nie na czas.

Rozmowę zakończyła smutną puentą.

- Chciałabym, by politycy wykazywali poczucie odpowiedzialności i wyobraźni, gdy mamy światową pandemię. By kierowali się odpowiedzialnością za ludzi, jak lekarze. Niestety wybieramy takich polityków dla których nasze zdrowie i bezpieczeństwo nie jest priorytetem.
https://film.wp.pl/agnieszka-holland-w-faktach-po-faktach-dla-politykow-nasze-zdrowie-i-bezpieczenstwo-nie-jest-priorytetem-6492476244452993a

Koronawirus. Naukowcy odkryli 40 mutacji śmiertelnego wirusa
24.03.2020 20:32

Naukowcy z Islandii twierdzą, że znaleźli czterdzieści mutacji koronawirusa SARS-CoV-2. Pochodzą głównie z trzech państw: Austrii, Włoch i Wielkiej Brytanii, i są powiązane z imprezami masowymi, które ostatnio miały tam miejsce. (...)
https://www.o2.pl/artykul/koronawirus-naukowcy-odkryli-40-mutacji-smiertelnego-wirusa-6492408824612481a

"Naciągające rzeczywistość opinie". Ambasador Chin w Polsce odpowiada Mosbacher
Opracowanie: Maciej Nycz 24 03 2020

"W ostatnim czasie epidemia wirusa SARS-CoV-2 coraz szybciej rozprzestrzenia się na całym świecie. W tym kluczowym momencie, podczas gdy świat łączy współpraca w walce z epidemią, wysoko postawieni dyplomaci amerykańscy wypowiadają niemające podstaw, naciągające rzeczywistość i nieodpowiedzialne opinie" – stwierdził w komentarzu dla Onetu ambasador Chin w Polsce - Liu Guangyuan. "Pomawiają Chiny o to, że ukrywają prawdę o walce z epidemią i hamują kontrolę wirusa oraz że wywołują "globalną pandemię". Starają się w ten sposób przesunąć na Chiny odpowiedzialność za niezbyt silną reakcję władz amerykańskich. Metoda rozsiewania "politycznego wirusa" jest groźniejsza niż wirus sam w sobie, nie tylko nie pomoże ona w pokonaniu wirusa na terenie tego kraju, ale zaszkodzi również ochronie globalnego bezpieczeństwa zdrowia publicznego" – dodał.

"W ostatnim czasie epidemia wirusa SARS-CoV-2 coraz szybciej rozprzestrzenia się na całym świecie. W tym kluczowym momencie, podczas gdy świat łączy współpraca w walce z epidemią, wysoko postawieni dyplomaci amerykańscy wypowiadają niemające podstaw, naciągające rzeczywistość i nieodpowiedzialne opinie" – stwierdził w komentarzu dla Onetu ambasador Chin w Polsce -  Liu Guangyuan. "Pomawiają Chiny o to, że ukrywają prawdę o walce z epidemią i hamują kontrolę wirusa oraz że wywołują "globalną pandemię". Starają się w ten sposób przesunąć na Chiny odpowiedzialność za niezbyt silną reakcję władz amerykańskich. Metoda rozsiewania "politycznego wirusa" jest groźniejsza niż wirus sam w sobie, nie tylko nie pomoże ona w pokonaniu wirusa na terenie tego kraju, ale zaszkodzi również ochronie globalnego bezpieczeństwa zdrowia publicznego" – dodał.


Liu Guangyuan - ambasador Chin w Polsce/Paweł Supernak /PAP

W poniedziałek Georgette Mosbacher - ambasador USA w Polsce - w tekście dla Onetu stwierdziła, że chińskie władze ukrywały prawdę ws. koronawirusa. "Władze ChRL uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby zataić wszelkie informacje o rozprzestrzenianiu się COVID-19, nawet wówczas, gdy chińscy lekarze w bohaterski sposób starali się ratować życie dziesiątkom, setkom, a następnie tysiącom chorych" - napisała.

Ambasador Chin w Polsce podkreślił, że jego kraj już od 3 stycznia przekazuje Amerykanom informacje dotyczące epidemii koronawirusa. "Po tej dacie przywódcy obu krajów, przedstawiciele centrów kontroli chorób oraz szefowie ministerstw zdrowia kontaktowali się telefonicznie. Dwóch amerykańskich specjalistów wraz z grupą oddelegowaną przez Światową Organizację Zdrowia udało się do Chin, by obserwować sytuację" - przypomniał. "Obie strony stale utrzymywały ścisły kontakt na każdym poziomie zarówno jeśli chodzi o wymianę informacji, jak i współpracę techniczną. Wątpliwości budzi fakt, że przez dwa miesiące władze amerykańskie lekceważyły te informacje" - dodał.

Liu Guangyuan oświadczył, że walka z koronawirusem to wyzwanie, przed którym staje cała ludzkość. "Władze Stanów Zjednoczonych uparcie dążą do realizacji idei unilateralizmu i protekcjonizmu poprzez koncepcję "pierwszeństwa Stanów Zjednoczonych". Nie przysłuży się to globalnej współpracy w zwalczaniu epidemii" - ocenił. "W czasie, gdy Chiny z ogromnym wysiłkiem inicjowały współpracę międzynarodową, władze Stanów Zjednoczonych nie wykazywały najmniejszego zainteresowania sytuacją epidemiologiczną w innych częściach świata" - zauważył w komentarzu dla Onetu.

"Wirus nie zna granic i nie rozróżnia ras, a ludzkość może z nim wygrać tylko i wyłącznie dzięki wspólnym wysiłkom. Od samego początku Chiny w sposób otwarty, przejrzysty i odpowiedzialny informowały o epidemii zarówno Światową Organizację Zdrowia, jak i inne kraje czy regiony, włączając w to Stany Zjednoczone" - podkreślił ambasador Chin w Polsce.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-naciagajace-rzeczywistosc-opinie-ambasador-chin-w-polsce-odp,nId,4400360

Trump: Kwarantanna zabije więcej ludzi niż koronawirus
Opracowanie: Adam Zygiel Dzisiaj, 24 marca (20:17)

Prezydent Donald Trump powiedział telewizji Fox News Channel, że restrykcje związane z pandemią koronawirusa zabiją więcej ludzi, niż choroba, "jeśli pozwolimy, by je kontynuowano".

Ta kuracja jest gorsza niż problem - ocenił Trump, odnosząc się do środków zaradczych podejmowanych przez poszczególne stany i przedsiębiorstwa.

Ludzie, wielu ludzi - w mojej opinii więcej ludzi - umrze, jeśli pozwolimy, by to kontynuowano. Nasi ludzie chcą wrócić do pracy - dodał.

Jak ocenił niedawno dziennik "Hill", Trump i Republikanie uznali epidemię koronawirusa za zagrożenie dla reelekcji prezydenta i zachowania kontroli Partii Republikańskiej nad Senatem.

"Hill" przypomniał, że dobra kondycja ekonomiczna Ameryki i wysokie notowania rynków akcji były jednym z głównych atutów kampanii wyborczej Trumpa i republikanów.

W poniedziałek prezydent powiedział, że jest przekonany, iż kryzys związany z pandemią niebawem się zakończy. Nie pozwolimy koronawirusowi wyrządzić trwałych szkód amerykańskiej gospodarce - podkreślił.

USA mogą stać się centrum pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa w tym kraju, USA mogą szybko stać się centrum pandemii.

Ogólna liczba chorych na Covid-19 w USA przekroczyła we wtorek według agencji Reutera 46,1 tys. Zmarły 582 osoby.

Zdaniem ekspertów bezrobocie w Stanach Zjednoczonych już niedługo może osiągnąć dwucyfrowy poziom. Sytuacja porównywana jest do Wielkiego Kryzysu z lat 1929-1933 lub II wojny światowej.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-trump-kwarantanna-zabije-wiecej-ludzi-niz-koronawirus,nId,4400330

Koronawirus. Polska nie otrzyma od Unii Europejskiej sprzętu ochrony osobistej
24 03 2020

Rośnie liczba zarażonych koronawirusem w Polsce. Z powodu zbyt późnego przystąpienia do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień, Polska nie otrzyma od Unii Europejskiej brakującego w polskich szpitalach i placówkach medycznych sprzętu ochrony osobistej.

Polska nie będzie mogła liczyć na dodatkową transzę sprzętu ochrony osobistej od Unii Europejskiej, ponieważ nie wzięła udziału w niezbędnym do tego przetargu. Informacje potwierdziły władze Komisji Europejskiej.

"W tym konkretnym przetargu Polska nie brała udziału" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

Do Polski ze względu na zbyt późne dołączenie do mechanizmu wspólnych zamówień nie trafią m.in. maski, rękawiczki, gogle oraz osłony twarzy i kombinezony. KE poinformowała, że w przetargu udział wzięło 25 krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

"Producenci złożyli oferty pokrywające, a w niektórych przypadkach nawet przekraczające ilości wymagane przez państwa członkowskie uczestniczące w zamówieniu" – oświadczyła Komisja Europejska.

Koronawirus w Polsce. Podpisano porozumienie ws. unijnego mechanizmu wspólnych zakupów medycznych

Do zawarcia umowy polskich władz z UE doszło na początku marca. – Dzisiaj wiemy, że jeśli pojawi się szczepionka na koronawirus, mechanizm dystrybucji zapewni nam do niej dostęp – oświadczył 6 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przetarg na sprzęt ochrony osobistej dla krajów Unii Europejskiej rozpisany został pod koniec lutego.

W sprawie sprzętu zaapelował także Donald Tusk. Były premier poprosił władze KE, aby umożliwiły zakup wyposażenia również tym krajom, które nie przystąpiły do przetargu.

"Apeluję do Komisji Europejskiej o znalezienie sposobu na umożliwienie zakupu odzieży ochronnej i sprzętu medycznego również krajom UE, które w późniejszym terminie przystąpiły do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień. Obywatele nie są za to odpowiedzialni" – napisał na Twitterze przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-polska-nie-otrzyma-od-unii-europejskiej-sprzetu-ochrony-osobistej-6492432513484929a

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 25, 2020, 04:16 »
France becomes fifth country to record more than 1,000 Covid-19 deaths
Matthew Rocco 7 HOURS AGO
David Keohane in Paris

France has become the fifth country to record more than 1,000 deaths from coronavirus as it enters its second week of lockdown.

The French ministry of health said that another 240 people had died due to the virus over the past 24 hours, bringing the total number of deaths recorded in the country's hospitals to 1,100.

The total number of cases detected in France now stands at 22,300, an increase of 2,444 in 24 hours.

Of the more than 10,000 people hospitalised, 2,516 people are in serious condition.

France now has 8,000 intensive care beds equipped with ventilators, up from around 5,000 at the start of the crisis.

The country’s scientific council has said it is “essential” that the ongoing lockdown is extended -- it had been put in place for an initial period of two weeks by president Emmanuel Macron last Monday evening.

The council said the lockdown should last for "at least six weeks" but the French minister of health, Olivier Veran, stressed that it was just “one estimate amongst others”.

Mr Veran added that the lockdown would last for as long as was necessary.


Emma Boyde MAR 24, 01:00
New York City area sees 28% of all tests coming back positive
Peter Spiegel reports from New York

New York City, which has overtaken Seattle as the biggest coronavirus hotspot in the US, has seen 28 per cent of its tests coming back positive, suggesting the virus has been circulating in America's largest city for weeks.

Deborah Birx, the co-ordinator of the White House's coronavirus task force, said the 28 per cent rate for the New York City area far outstrips the national average of less than 8 per cent.

“So to all of my friends and colleagues in New York, this is the group that needs to absolutely social distance and self-isolate at this time,” said Dr Birx. “Clearly the virus had been circulating there for a number of weeks to have this level of penetrance into the general community.”

Earlier in the day, Andrew Cuomo, the New York governor, said the state had recorded 5,707 new cases in the past 24 hours, with 4,300 of them in either New York City or suburban Westchester County. New York City now has 20,875 cases, more than all but five countries.


Alice Woodhouse MAR 24, 01:26
China reports 1 new coronavirus case in Wuhan

Chinese health authorities reported a new case of coronavirus in Wuhan, the city where the outbreak began, after four days of no new local infections in the mainland.

There were 78 new cases in the mainland to the end of Monday, up from 39 a day earlier. Of those infections, 74 were imported by people returning from overseas. The new cases took the total to 81,171.

There were seven new deaths, to bring the total fatalities to 3,277.

The number of coronavirus patients discharged from hospital rose to 73,159.


Matthew Rocco 5 HOURS AGO
Trump sets Easter target to begin reopening economy
Demetri Sevastopulo in Washington

President Donald Trump has stressed that he wants to open up the economy before Easter by easing the strict social distancing guidelines that his administration urged to help curb the spread of the coronavirus.

“I want to encourage everyone to keep following our guidelines on social distancing,” Mr Trump said at the daily White House coronavirus task force press briefing. “Ultimately, the goal is to ease the guidelines and open things up to very large sections of our country as we near the end of our historic battle with the invisible enemy.

“Easter is our timeline, what a great timeline that would be,” said Mr Trump, who added that he was meeting with many experts “to see if it can be done”.

While Mr Trump wants to rescue the economy from the impact of the lockdowns and other measures that have hurt the economy, many health experts and a growing number of Republicans have warned that the US should not ease the guidelines prematurely.

Mr Trump said his economic team was working closely with Congress as Democrats and Republicans move closer to passing a $2tn stimulus package to help the economy as the number of jobless people is starting to skyrocket.

Mr Trump was speaking as the number of confirmed cases of the virus in America reached 52,000, as the US moves closer towards eclipsing Italy as the country with the second-highest number of cases after China.


Matthew Rocco 5 HOURS AGO
US distributing plasma to help treat seriously ill patients
Hannah Kuchler in New York

The US drug regulator is distributing plasma from the blood of patients who have recovered from the coronavirus, in an attempt to boost the immune systems of the most seriously ill with antibodies to Covid-19.

The Food and Drug Administration said on Tuesday that doctors could apply for the "convalescent plasma" for patients who had severe or life-threatening disease, including respiratory distress, by calling an emergency hotline or submitting a form online.

But the regulator warned that the effectiveness of the treatment is still being investigated in clinical trials. The use of the plasma was studied in the Sars and Mers outbreaks -- but it has not been shown to be effective in every case.

Recovered patients who are eligible to give blood, test negative for Covid-19, and have not had symptoms for 14 days can apply to donate their plasma.


Matthew Rocco 6 HOURS AGO
Nearly 80% of Nike stores in China back in business
Alistair Gray in New York

About four out of five Nike stores are open in greater China, the US sportswear company said today, offering at least some hope that economies brought to a standstill by the pandemic might be able to get back on their feet within months.

The reopenings, disclosed in Nike’s quarterly results report, mark a swift recovery from the height of China’s coronavirus crisis in February. At its peak, Nike shut three-quarters of its outlets in the region.

Nike has since closed owned stores in several other countries, including in the US, Canada and western Europe, as authorities around the world impose restrictions on discretionary shopping to control the outbreak.

Shares rose a further 6.5 per cent in after-hours trading, following a 15 per cent jump in the New York market rally today. They are still down 25 per cent for the year.


Matthew Rocco 6 HOURS AGO
S&P 500 mounts biggest rally since financial crisis

The S&P 500’s big rally today was its largest since the 2008 financial crisis and its third-largest in the last 90 years.

With a rise of 9.4 per cent, the S&P 500 eclipsed the 9.3 per cent gain recorded on March 13, taking 10th place among the benchmark index’s best performances on record.
Wall Street’s hopes that lawmakers were nearing an agreement over a massive fiscal stimulus package underpinned a broad rally on Tuesday. The energy sector, which outperformed all 10 of its peers in the S&P 500, had its largest single-day gain in more than a decade after recently hitting its lowest level since 2003, advancing more than 16 per cent.The Dow Jones Industrial Average’s 11 per cent surge handed the blue-chip gauge its best day since 1933.

Peter Wells 6 HOURS AGO
EU finance ministers show broad support for using bailout fund in virus fight
Jim Brunsden in Brussels

Eurogroup president Mario Centeno has said there is “broad support” among euro area finance ministers to harness the bloc’s bailout fund, the European Stability Mechanism, to fight the economic turmoil unleashed by coronavirus.

Speaking after a two hour videoconference with the bloc’s finance ministers, Mr Centeno said the plan involved creating a “pandemic crisis support safeguard” at the ESM — the currency area’s €500bn sovereign bailout fund. He said it would be based on the institution’s existing ability to grant precautionary credit lines.

But Mr Centeno said that “more work is needed on the details” of the plan, and that he hoped for guidance on how to proceed from EU leaders when they hold a videoconference on Thursday.

Mr Centeno said the plan “will provide an additional line of defence for the euro and work as an insurance to protect us against this unfolding crisis.”

It “would be available for all countries to apply individually; the size of the available instrument could be in range of 2 per cent of members GDP as a benchmark,” Mr Centeno said.

“Features of this instrument would need to be consistent with the external, symmetric nature of the Covid-19 shock, this is also true for any attached conditionality,” he added.

“While there is broad support among members for these features, more work is needed on details,” he said.


Matthew Rocco 9 HOURS AGO
Harvard president and wife test positive for coronavirus

The president of Harvard University and his wife have tested positive for coronavirus.

Larry Bacow and his wife, Adele, first experienced symptoms on Sunday and were tested the next day, Mr Bacow wrote in a memo posted on Harvard’s website.

He said the department of public health will contact anyone who may have had close contact with the couple over the past 14 days. They will remain in isolation for two weeks.

“Neither of us knows how we contracted the virus, but the good news — if there is any to be had — is that far fewer people crossed our paths recently than is usually the case,” Mr Bacow said. “We began working from home and completely limiting our contact with others on March 14 in keeping with recommendations to adopt social distancing measures.”


Matthew Rocco 11 HOURS AGO
German carmakers losing nearly €400m a day after plant closures
Joe Miller in Frankfurt

Germany’s three big carmakers -- Volkswagen, Daimler and BMW -- are faced with fixed costs amounting to almost €400m a day, after they were forced to close plants in Europe and beyond due to coronavirus.

“It’s a rather conservative estimate, even with the German government’s compensation for furloughed employees,” said professor Ferdinand Dudenhöffer, an auto industry analyst at the University of St Gallen, who compiled the data.

"According to our estimate, depreciation, interest and rental costs amount to 15% of the turnover of the car manufacturers, and these continue even when there are no sales," he added.

Earlier on Tuesday, German auto supplier Schaeffler scrapped its outlook, saying that the economic effects of Covid-19 on the auto industry could not be reliably estimated.

The move comes after Volkswagen’s chief executive Herbert Diess warned on Saturday that the company’s shutdowns -- which include its production headquarters in Wolfsburg -- were likely to last for longer than the two weeks initially announced.

However, the company’s Chinese production sites are largely back up and running, and Mr Diess said deliveries in March were “beginning to normalise”.


Myles McCormick 14 HOURS AGO
UK government working 'at pace' on support package for self-employed
Jim Pickard in London reports:

Stephen Barclay, chief secretary to the Treasury, said the British government was working “at pace” on drawing up the package of support for self-employed workers as MPs warned that many were facing financial catastrophe because of the pandemic shutdown.

“Further help is coming but we have to get this right and target it on those who are most in need,” Mr Barclay told the House of Commons. “The chancellor will provide an update … in the coming days ... the devil will be in the detail of the delivery.”

Amid growing pressure for action – from MPs of all parties – Mr Barclay pointed out that there would be political concerns if the government ended up subsidising wealthy people or those who could continue to work. He also reminded MPs that HM Revenue & Customs does not have the bank details of people and its data is 18 months old.

By contrast it was easier to set up a system of payments for employees because the government has access to bank details via the PAYE system, he said.

John McDonnell, shadow chancellor, said Labour would work with the government to make sure the scheme is set up and delivered as soon as possible. At the very least ministers should set a deadline for action so that MPs could reassure their constituents, he said.


Mamta Badkar 14 HOURS AGO
Norway's unemployment rate hits highest since WWII
Richard Milne in Oslo

Norway's unemployment rate has more than quadrupled in the past two weeks to reach its highest level since the second world war as the coronavirus outbreak and plunge in oil prices tests western Europe's largest petroleum producer.

The number of unemployed has jumped from 65,000 on March 10 to 291,000 on Tuesday, resulting in an unemployment rate of 10.4 per cent, according to Norway's labour and welfare administration (Nav).

"This is the highest unemployment rate in Norway since the second world war," said Sigrun Vageng, director of labour and welfare at Nav.

The unemployment rate has effectively doubled in each of the past two weeks with 142,000 joining the ranks of the jobless in Norway in the past seven days.

Norway's currency has plummeted to record lows against the US dollar and euro while the government and central bank have unveiled billion-krone rescue packages for the economy and companies.


   Myles McCormick 14 HOURS AGO
Poland imposes sweeping restrictions on movement
James Shotter in Warsaw reports:

Poland has ratcheted up its restrictions on movement and gatherings in an effort to slow the accelerating spread of coronavirus.

Poland's prime minister Mateusz Morawiecki said that under the new rules, which will apply from today until April 11, people would only be allowed to leave their homes for essential work, visits to the doctor or pharmacy, to buy food, or to walk the dog.

Gatherings of more than two people will be banned, although families who live together will be excluded, and the ban does not prevent people from travelling to help relatives in need.

Mr Morawiecki told an online press conference:

We are taking this decision to buy ourselves time ... We are buying time for all of us, to prepare the health system better ... to prepare the next hospitals for all eventualities.

Mr Morawiecki said that Poland would also introduce "electronic measures" to ensure that people were abiding by quarantines.

Poland was one of the first countries to close its borders, limit gatherings and order non-essential shops to close. But in recent days, other countries, such as the UK and Germany, have gone further in limiting gatherings, and Poland's move brings it in line with such countries.


Sarah Provan 14 HOURS AGO
Olympics should be postponed by a year, Abe says
Leo Lewis and Kana Inagaki in Tokyo

Prime Minister Shinzo Abe has proposed to the International Olympic Committee that the Tokyo 2020 games be postponed by one year, ending weeks of mounting criticism and marking the first time the event has been called off during peacetime.

Mr Abe suggested the delay during a lengthy phone call on Tuesday with IOC president Thomas Bach. The proposal will be discussed at a meeting of the IOC’s executive board later on Tuesday.

“In order to ensure that athletes can play under the best conditions and to make it a safe Games for the audience, I have proposed that (the IOC) consider an approximate delay of one year,” Mr Abe told reporters after the call, adding that Mr Bach “agreed 100 per cent” with his suggestion.

In light of the spread of the coronavirus infections worldwide, Mr Abe said it would be difficult to carry out the event by the end of the year.

“We agreed that the Tokyo Olympics and Paralympics would be carried out by the summer of 2021 at the latest,” he said. “We will firmly carry out our responsibilities as a host nation.”


   Sarah Provan 16 HOURS AGO
More than 500 die in Spain in past 24 hours
Daniel Dombey in Madrid

More than 500 people have died in Spain in the past 24 hours after contracting the coronavirus, figures released on Tuesday show.

Spain, with almost 40,000 cases of the virus, is the worst affected European country after Italy.

The Ministry of Health said that 2,696 people have died, a 23 per cent increase on Monday’s toll of 2,182. The total of 39,673 cases represents a 20 per cent climb over the past 24 hours, while the number of people in intensive care rose by 12 per cent to 2,636. At present, 3,794 people have recovered.

Madrid remains the worst affected region with 12,352 cases, 1,050 people in intensive care and 1,535 deaths.

https://www.ft.com/content/4ac1266a-436d-3128-b068-2d68ddc1485c
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2020, 03:31 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 25, 2020, 15:08 »
Polska  957/13

Koronawirus w Polsce. We Wrocławiu zmarli dwaj mężczyźni zakażeni koronawirusem
25 03 2020 ok 9 00
Koronawirus w Polsce. Dwie osoby zmarły minionej doby w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Obaj mężczyźni byli zakażeni koronawirusem i mieli choroby towarzyszące - informuje resort zdrowia.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym, zmarł we wtorek wieczorem pacjent zakażony koronawirusem - mówi Wirtualnej Polsce Urszula Małecka, rzeczniczka prasowa placówki.

W przypadku tego mężczyzny wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. 41-latek od kilku dni był w ciężkim stanie i przebywał na OIOM-ie.

Drugi mężczyzna trafił do szpitala we wtorek wieczorem. - Ten starszy pacjent zmarł w nocy - mówiła nam w środę rano Urszula Małecka. Dodała, że obaj mężczyźni mieli choroby współistniejące.

Około godz. 9 resort zdrowia potwierdził, że również 71-letni mężczyzna był zakażony koronawirusem. - W szpitalu nadal czekamy na potwierdzenie testu - zastrzegła w kolejnej rozmowie rzeczniczka wrocławskiego szpitala.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-we-wroclawiu-zmarli-dwaj-mezczyzni-zakazeni-koronawirusem-6492646547712129a

Książę Karol ma koronawirusa
PATRYCJA CEGLIŃSKA 25 03 2020

Książę Karol ma koronawirusa, o czym donoszą zagraniczne media. Informacje zostały potwierdzone przez administrację księcia. Księżna Camilla jest zdrowa. (...)
https://gwiazdy.wp.pl/ksiaze-karol-ma-koronawirusa-6492705556760193a

Coronavirus: Prince Charles tests positive but 'remains in good health'
25 03 2020


The Prince of Wales and Duchess of Cornwall are isolating at Birkhall, their residence on the Balmoral estate

The Prince of Wales has tested positive for coronavirus, Clarence House has announced.

Prince Charles, 71, is displaying mild symptoms "but otherwise remains in good health", a spokesman said, adding that the Duchess of Cornwall, 72, has been tested but does not have the virus.

Charles and Camilla are now self-isolating at Balmoral.

Buckingham Palace said the Queen last saw her son, the heir to the throne, on 12 March, but was "in good health".

The palace added that the Duke of Edinburgh was not present at that meeting, and that the Queen was now "following all the appropriate advice with regard to her welfare".

A Clarence House statement read: "In accordance with government and medical advice, the prince and the duchess are now self-isolating at home in Scotland.

"The tests were carried out by the NHS in Aberdeenshire, where they met the criteria required for testing.

"It is not possible to ascertain from whom the prince caught the virus owing to the high number of engagements he carried out in his public role during recent weeks."

The duke and duchess arrived in Scotland on Sunday. Charles had been displaying mild symptoms over the weekend and was tested by the NHS in Aberdeenshire on Monday.

The results came through on Tuesday night, showing he was positive.

Charles is still working, is up and about and in good spirits.

The 71-year-old heir to the throne last saw the Queen briefly on the 12 March. Three days earlier, mother and son had more protracted contact during the Commonwealth Day Service.

It is important to re-emphasise the Queen is in good health. She moved to Windsor last week, with the Duke of Edinburgh who came from his usual residence at Sandringham in Norfolk.

Given their age, 93 and 98 respectively, there will be particular care taken that they are not jeopardised by this virus.

Prince Charles and Camilla will be following governmental advice and isolating separately. It's not a huge house but certainly big enough to isolate yourself within it.

They've got a small staff with them - and it's expected Charles will now be in Scotland for a couple of weeks recovering from the symptoms.

The prince's last public engagement was on 12 March - the same day he last saw the Queen - when he attended a dinner in aid of the Australian bushfire relief and recovery effort.

However, Charles has also been working from home over the last few days, and has held a number of private meetings with Highgrove and Duchy of Cornwall individuals, all of whom have been made aware.

A number of household staff at Birkhall - the prince's residence on the Balmoral estate - are now self-isolating at their own homes.

A palace source said the prince has spoken to both the Queen and his sons - the Dukes of Cambridge and Sussex - and is in good spirits.


The number of coronavirus deaths in the UK stands at 427, with more than 8,000 confirmed cases of the virus.
https://www.bbc.com/news/uk-52033845

Koronawirus w Polsce. Michał Woś przestrzega innych. Minister opowiedział o zakażeniu i chorobie
25 03 2020 rano
- Zaraziłem żonę w stanie błogosławionym i kilkunastomiesięczną córeczkę - mówi minister środowiska Michał Woś, który zmaga się z koronawiruesem. Polityk kilka dni temu trafił do szpitala. Teraz przestrzega innych.Michał Woś zakaził się koronawirusem od pracownika Lasów Państwowych. Oprócz ministra zakażona została również jego żona i córka, a kwarantannie poddano wszystkie osoby, które miały z politykiem kontakt - w tym 15 ministrów. Przeprowadzone u nich testy nie wykazały jednak zakażenia wirusem.

- Zacząłem kaszleć w piątek 13 marca, a w niedzielę leśnik, z którym miałem kontakt, otrzymał wynik pozytywny testu. Spotkania z przedstawicielami Lasów Państwowych odbyło się w ministerstwie. Leśnik nie miał wtedy objawów. Później okazało się, że miał kontakt z osobą zakażoną - powiedział Michał Woś w środę rano na antenie TVN24.

- Zdecydowałem się na tę rozmowę, żeby pokazać skalę zagrożenia - wyjaśnił minister. - Ja sam przecież zaraziłem żonę w stanie błogosławionym i kilkunastomiesięczną córeczkę - dodał.

- Jedną noc po tym spotkaniu spędziłem u rodziców, ale po kwarantannie szczęśliwie okazało się, że nie są zarażeni. To pokazuje, że wszystko zależy od indywidualnego przypadku np. odporności - relacjonował minister w rozmowie z Konradem Piaseckim.

Michał Woś wyjaśnił, że po tym, jak zauważył u siebie niepokojące objawy, to zastosował procedury Głównego Inspektora Sanitarnego i zgłosił się do właściwej placówki.

- Poszedłem do szpitala zakaźnego w Warszawie z ulicy, podjechałem w niedzielę wieczorem i czekałem z innymi w kilkuosobowej kolejce. Później, kiedy widziałem wypowiedzi Borysa Budki czy Donalda Tuska o braku testów, to ręce opadały. Takie słowa nie pomagały w rekonwalescencji - powiedział minister.

- Podczas pierwszego badania stwierdzono u mnie szelesty w płucach. Żona w siódmym miesiącu ciąży musiała przejść dodatkowe badania, ale ja zostałem w domu - wyjaśnił. Dodał, że po kilku dniach jego stan się pogorszył.

- Miałem gigantyczne duszności, nie mogłem złapać tchu i dlatego zostałem przewieziony do szpitala. Po nocy pod tlenem i po kroplówkach nabrałem sił do walki z wirusem - wyjaśniał Michal Woś, zaznaczając, że nadal jest osłabiony.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-michal-wos-przestrzega-innych-minister-opowiedzial-o-zakazeniu-i-chorobie-6492653636408961a

Nadchodzi czarny tydzień. Pracę mogą stracić nawet 3 mln Polaków
JAKUB CEGLARZ 24 03 2020

Przedsiębiorcy wciąż czekają na konkretną pomoc od rządu. Jeśli jej szybko nie dostaną, może nas czekać czarny tydzień. - Do końca marca pracę może stracić 1-3 mln Polaków - szacuje Cezary Kaźmierczak z ZPP. Rząd zapowiada wsparcie od kwietnia. Tyle że wtedy może już być za późno. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/nadchodzi-czarny-tydzien-prace-moga-stracic-nawet-3-mln-polakow-6492327958161025a.html

Koronawirus w Polsce. Szukają uczestników mszy w Koszalinie i Słupsku
24 03 2020

Osoby, które brały udział w mszach trydenckich między 14 a 19 marca w Koszalinie oraz Słupsku proszone są o kontakt z sanepidem. W nabożeństwach miała brać udział osoba zakażona koronawirusem. (...)

"Wszystkich, którzy byli na Mszach Świętych: w Koszalinie - 15 (niedziela) lub 19 (czwartek) marca albo w Słupsku 14 marca (sobota), prosimy o pilny kontakt bezpośrednio z sanepidem" - głosi komunikat Koszalińskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej. Apel umieszczono na stronach grupy na witrynie diecezji.

Przedstawiciele środowisk katolickich z Pomorza Środkowego wyjaśniają, że na tych mszach była obecna osoba zakażona koronawirusem. "Prosimy o pomoc w przekazaniu informacji zainteresowanym wiernym" - apelują. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-szukaja-uczestnikow-mszy-w-koszalinie-i-slupsku-6492458579318401a

Janusz Korwin-Mikke komentuje zakaz przemieszczania się. Nieprzypadkowo pokazał zdjęcie córki z psem
25 03 2020

Janusz Korwin-Mikke skomentował decyzję władz dotyczącą zakazu przemieszczania się z wyjątkiem pracy i "niezbędnych spraw życia codziennego". Rząd wprowadził nowe ograniczenia w związku z rozprzestrzeniającym się w szybkim tempie koronawirusem.

Rozporządzenie przewiduje także zakaz zgromadzeń z wyjątkiem takich, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny oraz osoby pozostające w stałym pożyciu. Za złamanie tego zakazu grozi do 5 tys. zł kary. Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia.

.Według rozporządzenia w wydarzeniach religijnych – mszach, pogrzebach, ślubach – może brać udział jednocześnie nie więcej niż pięć osób, nie licząc sprawujących posługę.
https://www.o2.pl/artykul/koronawirus-kryzys-w-nowym-jorku-chorych-przybywa-bardzo-szybko-6492466006980737a

Koronawirus. Kryzys w Nowym Jorku. Chorych przybywa bardzo szybko
24.03.2020 20:06

Gubernator Nowego Jorku powiedział podczas wtorkowego przemówienia o kryzysowej sytuacji, jaka panuje w całym stanie. Liczba zakażonych koronawirusem podwaja się niemal z dnia na dzień, a w szpitalach powoli zaczyna brakować wolnych łóżek
https://www.o2.pl/artykul/koronawirus-kryzys-w-nowym-jorku-chorych-przybywa-bardzo-szybko-6492466006980737a

Koronawirus. We Włoszech zmarło 60 księży. Papież Franciszek zabiera głos
24.03.2020 16:55

We Włoszech z powodu koronawirusa zmarło już ponad 6 tys. osób, w tym 60 księży. Papież Franciszek zabrał głos w tej sprawie i wezwał duchownych do dalszego spotykania się z wiernymi w tym trudnym dla wszystkich czasie. (...)

Nazwiska zmarłych po zarażeniu koronawirusem zostały opublikowane w niedzielę przez gazetę "Avvenire". Najwięcej ofiar pochodzi z Bergamo i okolic. Niektórzy mieli także inne dolegliwości i choroby. Najmłodszy ze zmarłych to 53-letni Paolo Camminati - proboszcz parafii Matki Bożej z Lourdes w Piacenza.

We Włoszech zmarło już ponad 6 tys. osób, a łącznie wykryto około 63 tys. zarażeń koronawirusem. Większość chorujących to osoby starsze, po 70 roku życia. (...)
https://www.o2.pl/artykul/koronawirus-we-wloszech-zmarlo-60-ksiezy-papiez-franciszek-zabiera-glos-6492388699277441a

Koronawirus. Donald Trump prosi Koreę Południową o pomoc
24.03.2020 17:36

Według południowokoreańskich mediów prezydentowi Stanów Zjednoczonych zależy przede wszystkim na dostawach sprzętu medycznego. Moon Jae-in miał zapewnić Donalda Trumpa o swoim "maksymalnym wsparciu".

Koreańczycy eksportują zestawy testów na koronawirusa do wielu krajów. Korea Południowa jest chwalona za skuteczną i szybką reakcję na wybuch epidemii oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii do wykrywania choroby koronawirusowej - podkreślają dziennikarze koreańskiej Yonhap News Agency. (...)
https://www.o2.pl/artykul/koronawirus-donald-trump-prosi-koree-poludniowa-o-pomoc-6492423686772353a

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 26, 2020, 03:05 »
Koronawirus a utrata pracy. Sebastian mieszka w Hiszpanii. Tak wygląda tam pomoc państwa
25 03 2020

- W Hiszpanii zwolniono z pracy setki tysięcy ludzi, w tym mnie. Płaci nam państwo - 70 procent wypłaty brutto, przez cztery pierwsze miesiące pandemii - mówi Sebastian Radoszewski, który w Hiszpanii mieszka od 20 lat. I pyta: - A Polska co na to?

Aż 780 tys. osób jest zagrożonych utratą pracy lub spadkiem dochodów w wyniku epidemii – uważają ekonomiści Centrum Analiz Ekonomicznych, o czym w ostatnich dniach pisał "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy obawiają się o to, że ich portfele mogą szybko zrobić się puste. Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, ci, którzy pracę już przez koronawirusa stracili, lub też mają jej znacznie mniej, organizują się w sieci. W grupach takich jak Koronaworkersi czy Widzialna Ręka ogłaszają propozycje zarobkowe, inni piszą, co mogliby robić.

Rząd cały czas pracuje nad pakietem projektów ustaw, które mają się złożyć na tak zwaną Tarczę Antykryzysową. Ministerstwo rozwoju zapowiada, że firmy w kłopotach otrzymają wsparcie - państwo m.in. dołoży się do płac ich pracowników. Nie wszystkie konkrety są już znane. W pakiecie ma się również znaleźć zapis o tym, że zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych będą mogli skorzystać ze świadczenia w kwocie około 2 tys. zł brutto.

Koronawirus w Hiszpanii

O tym, jak to zostało rozwiązane w Hiszpanii, mówi nam Sebastian Radoszewski, rezydent mieszkający w tym kraju od 20 lat. - Nigdy nie musiałem korzystać z pomocy państwa. Od 20 lat pracuję też w tej samej firmie, znanej z przyzwoitości i niezłych zarobków na lokalnym rynku pracy - mówi WP.

Opowiada, że kiedy epidemia pustoszyła Chiny, Hiszpanie - podobnie jak i Włosi - nadal pili rano kawę w kawiarni, chodzili do pracy, a później jadali razem obiad, kompletnie lekceważąc sytuację. - Tak też było i w fabrykach, warsztatach, na budowach. Kiedy wirus dotarł do Włoch i zaczął siać spustoszenie, to niektórzy mówili, że jeśli jest już tam, to za chwilę będzie i tu, w Hiszpanii. Nadal jednak nikt, przynajmniej z pracodawców i pracowników, nie wyciągał żadnych wniosków. Kiedy wirus dotarł do Hiszpanii, wszyscy udawali zaskoczonych, przerażonych, ale nadal nie robili niczego, co mogłoby powstrzymać epidemię - opowiada Sebastian.

- Kiedy wirus już dobrze się "zagościł" w Hiszpanii, musiałem nadal wykonywać bieżące prace remontowo-konserwatorskie w miejscowej oczyszczalni wód kanalizacyjnych. Po pierwszych protestach związków zawodowych, firmy, dość nieudolnie, wyposażyły pracowników w środki ochronne typu maseczki, rękawiczki żele. Były krótkie pogadanki o tym, jak się uchronić przed wirusem. Wszystko to robiono, żeby uspokoić pracowników, a przede wszystkim zapewnić ciągłość wykonywanych prac. Osoby przeprowadzające rozmowy, to z reguły firmowi BHP-wcy, którzy kompletnie nie wiedzieli, z jakim wrogiem mają do czynienia. To również pomogło rozprzestrzenić się wirusowi, w takiej skali - ocenia Sebastian.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-a-utrata-pracy-sebastian-mieszka-w-hiszpanii-tak-wyglada-tam-pomoc-panstwa-6492670130108545a

Dostawa sprzętu medycznego z Chin. W czwartek dotrze do Polski
25 03 2020

- W ramach tego transportu dotrze do Polski dużo maseczek, kombinezonów, masek z filtrem. Oprócz tego urządzenia takie jak respiratory, urządzenia wykorzystywane w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta zakażonego koronawirusem - mówił w rozmowie z WP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Mamy zaplanowane dostawy tak naprawdę na każdy następny tydzień. Te środki są na bieżąco wysyłane do tych podmiotów, które ich potrzebują. Można powiedzieć, że zarówno zakupy, jak i dystrybucja to jest proces, który trwa obecnie 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu - dodał
https://moneyv.wp.pl/gospodarka/dostawa-sprzetu-medycznego-z-chin-w-czwartek-dotrze-do-polski-6492762049783937v.html

Test systemu
Daniel Passent 23 03 2020

Nie pierwszy już raz dowiadujemy się, że chory umiera, nie doczekawszy się testu. Tak się stało w Głogowie. Starosta Jarosław Dudkowski zaapelował, żeby „nie okłamywać społeczeństwa”, testów jest za mało, brakuje ich nie tylko w Głogowie, ale i w innych miastach. Nie trzeba być specjalistą, żeby dowiedzieć się, że w Polsce przeprowadza się mniej testów niż w większości państw europejskich. Za mało testów, za mało laboratoriów, za mało personelu, za mało, za mało respiratorów, za mało, za mało…

Jak to możliwe, że w kraju, który należy do najszybciej rozwijających się w Europie, jeszcze zanim pandemia zaatakowała z całą mocą, już występują takie braki? Pierwszą przyczyną jest opłakany stan służby zdrowia, sam system, który jest niewydolny i nielogiczny, podlega ciągłym „reformom”, a w dodatku jest biedny. Skutek – lekarze i pielęgniarki pracują za granicą, polskie uczelnie kształcą specjalistów dla krajów bogatszych. To są choroby chroniczne ochrony zdrowia w Polsce.

Ale jest i choroba specyficzna, tą chorobą jest chora filozofia Prawa i Sprawiedliwości. Jest nią rozdawanie pieniędzy kosztem niedoceniania usług publicznych: ochrony zdrowia, nauki i edukacji, infrastruktury. Gdyby nie gigantyczne wsparcie Unii Europejskiej, bylibyśmy w czarnej dziurze. O ile pierwsza inicjatywa 500 plus miała sens, aczkolwiek nie powinna była obejmować wszystkich, a tylko ubogich i najuboższych, o tyle kolejne posunięcia: trzynaste i czternaste emerytury, zasiłki szkolne i inne, nie pozostawiały złudzeń – były i są kupowaniem głosów. 500 plus było posunięciem mistrzowskim w swojej prostocie: dawało ludziom to, co lubią najbardziej – gotówkę i wolność w jej wydawaniu. Suwerenność w dysponowaniu swoimi zasobami. Nie żadne 1000 szkół na tysiąclecie, tylko dyskretny szmer gotówki. Jednocześnie władza zapewniała sobie lojalność wyborców, przestraszonych, że opozycja może ich pozbawić uzyskanych korzyści.

Mając do wyboru kupowanie wyborców lub decydowanie za nich, co jest ważniejsze – szpitale czy wakacje nad morzem – Prawo i Sprawiedliwość wybrało to pierwsze. Nie jest to jedyna, ale ważna przyczyna obecnego kryzysu ochrony zdrowia w Polsce. Ci, którzy przetrwają epidemię, powinni zmienić system – mniej korumpowania wyborców, więcej  inwestowania i naprawy tego, co najważniejsze – zdrowia.

https://passent.blog.polityka.pl/2020/03/23/test-systemu/?nocheck=1

Francja: Członkowie komisji wyborczych zarażeni koronawirusem. „Masakra”
Opracowanie: Arkadiusz Grochot Wczoraj, 25 marca (20:51)

Francuskie media informują, że coraz więcej członków komisji wyborczych zgłasza się do szpitali z symptomami Covid-19. W rozmowie z agencją AFP deputowany Eric Coquerel stwierdził nawet, że w rejonie podparyskim doszło do „masakry wśród wolontariuszy”.

Jako pierwsza tematem zakażonych koronawirusem członków komisji wyborczych zajęła się opozycyjna stacja CNews. Jednak inne media, w tym zazwyczaj przychylna prezydentowi Macronowi telewizja BFM TV, również zauważają, że część członków komisji wyborczych została hospitalizowana, a stan niektórych jest poważny.

Środki ochronne, żel antybakteryjny, rękawiczki, odstępy między głosującymi nie wystarczyły, aby ochronić przed zakażeniem - uważa część członków komisji wyborczych cytowanych przez BFM TV. Telewizja ujawniła, że do lekarzy zgłaszają się zakażeni koronawirusem członkowie komisji oraz członkowie sztabów wyborczych kandydatów m.in. z Seine-Saint-Denis, Wersalu, Val d'Oise, Franconville czy Paryża.


"Organizacja wyborów to było szaleństwo"

W Marsylii zaś kilku członków sztabu Martine Vassal z partii Republikanie, w tym sama kandydatka, miało pozytywny wynik testu na koronawirusa, podobnie jak kandydat partii prezydenckiej LREM Yvon Berland oraz mer Nicei Christian Estrosi.

Z kolei deputowany Francji Nieujarzmionej Eric Coquerel stwierdził w rozmowie z agencją AFP, że w podparyskim rejonie Seine-Saint - Denis doszło do "masakry wśród wolontariuszy i aktywistów"

Ponieważ nie ma testów, precyzyjne zidentyfikowanie przypadków jest skomplikowane - stwierdził Coquerel. Dodał jednak, że u "wielu osób test (na koronawirusa) wypadł pozytywnie", a niektóre mają objawy Covid-19. Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo - podsumował.

Wbrew ostrzeżeniom ekspertów pierwsza tura wyborów samorządowych we Francji odbyła się w przewidzianym terminie 15 marca, przy rekordowej absencji. Druga została odłożona na czerwiec.

Była minister zdrowia Agnes Budzyn, która ustąpiła z urzędu, by starać się o stanowisko mera Paryża, ujawniła, że już 11 stycznia uprzedziła prezydenta Emmanuela Macrona w kontekście koronawirusa o "nadchodzącym z Chin tsunami", a 30 stycznia ostrzegła premiera Edouarda Philippe'a, że wybory samorządowe należy odwołać.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-francja-czlonkowie-komisji-wyborczych-zarazeni-koronawirusem,nId,4402342

Witek: Nie ma przeszkód, by wybory się odbyły. Nie możemy doprowadzić do anarchii
Opracowanie: Maciej Nycz Wczoraj, 25 marca (21:45)

"Rząd otrzymał instrumenty w postaci specustawy, kontroluje to, co się dzieje w Polsce, działa sprawnie i nie ma na dzień dzisiejszy przeszkód, by wybory się odbyły" – mówiła w TVP Info marszałek Sejmu Elżbieta Witek, pytana o zaplanowana na 10 maja wybory prezydenckiej. "Nie możemy doprowadzić do anarchii, bo od 1989 roku nie zdarzyła się taka sytuacja, by wybory się nie odbyły" - tłumaczyła. Według niej instytucje, które są odpowiedzialne za zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów deklarują, że są w stanie to zrobić w sposób bezpieczny.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek / Leszek Szymański /PAP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek była pytana w TVP Info, czy jej zdaniem 10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Odpowiedziała, że tego nie wie. Podkreśliła, że "jesteśmy w porządku konstytucyjnym, który z jednej strony przewiduje procedurę, która ma doprowadzić do wyborów, a z drugiej strony - stan epidemii".

Nie ma dzisiaj sytuacji, która mówiłaby, że trzeba przełożyć termin wyborów - stwierdziła Witek. Podkreśliła, że nie ma innego trybu w konstytucji, by wybory zostały przełożone, jak wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych. Takiego stanu wyjątkowego rząd nie ogłosił. Jesteśmy w stanie epidemii, a to nie przeszkadza w prowadzeniu i przeprowadzeniu 10 maja wyborów prezydenckich - wskazała.

Co się będzie działo po drodze, nie wiemy, ale mamy ogromną nadzieję - i to wnika z analiz, które mamy - że po 10 kwietnia, po świętach być może uda się tak opanować sytuację, która teraz narasta, to jest prawda (...) ale bardzo byśmy chcieli, jeśli zachowamy ten reżim, to bezpieczeństwo, będziemy odpowiedzialni, to może się okazać, że po 10 kwietnia będziemy mogli wracać powoli do pracy i do normalnego życia i mam nadzieję, że tak właśnie się stanie. I dlatego powtarzam raz jeszcze: dziś nie ma żadnych powodów do tego, by powiedzieć, że wybory 10 maja się nie odbędą - powiedziała marszałek Sejmu. Przekonywała, że taka postawa jest związana także "z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji, jakiej oczekują obywatele od polskich władz".
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-witek-nie-ma-przeszkod-by-wybory-sie-odbyly-nie-mozemy-dopro,nId,4402367

Media: Wykryto koronawirusa u bliskiego współpracownika papieża Franciszka
Opracowanie: Arkadiusz Grochot Wczoraj, 25 marca (20:12)

Przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek - podał w środę włoski dziennik "Il Messaggero".

Według gazety wirusa potwierdzono u współpracownika papieża z Sekretariatu Stanu.

Pracownik Stolicy Apostolskiej, który mieszka w tej rezydencji w Watykanie, został hospitalizowany. Jak zaznaczył dziennik na swojej stronie internetowej, stan chorego nie budzi obaw. Problemem jest natomiast obecność koronawirusa w miejscu zamieszkania papieża - dodał.

Watykan nie odniósł się do tych doniesień.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-media-wykryto-koronawirusa-u-bliskiego-wspolpracownika-papie,nId,4402330

Szef WHO ostrzega: Same te środki nie ugaszą epidemii
Opracowanie: Maciej Nycz Wczoraj, 25 marca (21:15)

"Proszenie ludzi, aby zostali w domu i powstrzymywanie przemieszczania się ludności to kupowanie czasu i zmniejszanie presji na systemy opieki zdrowotnej. Same te środki nie ugaszą jednak epidemii" - powiedział w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Apelujemy do wszystkich krajów, aby wykorzystały ten czas do ataku na wirusa" – dodał.


Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO /SALVATORE DI NOLFI /PAP/EPA

Szef WHO stwierdził, że kraje muszą przeszkolić i rozmieścić pracowników służby zdrowia, a także wdrożyć systemy wykrywania każdego podejrzanego przypadku oraz przyspieszyć testy. Poinformował też, że na plan solidarnego reagowania na pandemię zebrano dotąd ok. 95 mln dolarów. Złożyły się na to wpłaty 200 tysięcy osób. Fundusze te mają pomóc poszczególnym osobom i organizacjom w finansowaniu zakupu masek ochronnych, rękawiczek, fartuchów, gogli i zestawów diagnostycznych dla służby zdrowia, a także posuwać naprzód badania nad szczepionką przeciw koronawirusowi.

Dyrektor generalny WHO w pełni poparł decyzję o odłożeniu tegorocznych letnich igrzysk olimpijskich w Tokio ze względu na koronawirusa. Podkreślił, że "była to trudna, ale mądra decyzja".
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-szef-who-ostrzega-same-te-srodki-nie-ugasza-epidemii,nId,4402344

Dramatyczna walka Francji z koronawirusem. "Jesteśmy na początku wojny"
Opracowanie: Maciej Nycz Wczoraj, 25 marca (22:28)

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Miluzę w regionie Grand Est, gdzie spotkał się z personelem szpitala, z którego wojsko ewakuuje pacjentów w ciężkim stanie do innych regionów. "Jesteśmy na wojnie, i to na jej początku” - stwierdził Macron. "Naszą obsesją powinna być teraz jedność" – powiedział.


Prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie wizyty w Miluzie /CUGNOT MATHIEU / POOL /PAP/EPA

Macron rozmawiał w Miluzie z lekarzami i ratownikami medycznymi. Prezydent pragnie złożyć hołd personelowi pielęgniarskiemu i okazać solidarność z regionem Grand Est - poinformował w komunikacie Pałac Elizejski.

Macron wezwał rząd do zreformowania systemu edukacji i karier pracowników służby zdrowia. Obiecał wypłatę dodatkowych wynagrodzeń wszystkim tym, którzy ratują życie chorych.

Grand Est stoi w obliczu krytycznej sytuacji zdrowotnej, o czym świadczy bezprecedensowa decyzja o ewakuacji 20 pacjentów na pokładzie pociągu wysokich prędkości TGV do innych, mniej obciążonych regionów kraju oraz ich transport wojskowymi samolotami.

30 pacjentów z regionu przyjęły już szpitale w Niemczech i Szwajcarii. To jest prawdziwa Europa, prawdziwa solidarność - zaznaczył Macron, dziękując krajom sąsiedzkim za pomoc medyczną.

W Grand Est zmarło dotąd trzech lekarzy zarażonych koronawirusem. Prezydent Macron złożył im hołd, dziękując rodzinom za poświecenie.

Francuski resort zdrowia poinformował, że w ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła we Francji o 231. W sumie z powodu Covid-19 zmarło już w kraju 1331 osób. Liczba pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii wzrosła do 2827.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-dramatyczna-walka-francji-z-koronawirusem-jestesmy-na-poczat,nId,4402376

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 26, 2020, 03:05 »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 26, 2020, 03:06 »
How Donald Trump practices physical distancing versus other world leaders
Poppy Noor Wed 25 Mar 2020 17.25 GMT Last modified on Wed 25 Mar 2020 20.00 GMT

These photos of world leaders reacting to the coronavirus pandemic show the stark difference between how they and Trump view the situation


Donald Trump and Mike Pence at the White House in Washington DC on Tuesday. Photograph: Mandel Ngan/AFP via Getty Images

As the world continues to battle a growing pandemic, the situation in the US is escalating rapidly. There have been more than 55,000 confirmed cases of Covid-19 across the US so far, and in the absence of widespread public testing, the true number of cases is likely to be higher. The projections aren’t looking good, either – even if the US cut its transmission rate in half, about 650,000 people could end up infected in the coming months, according to the New York Times.

In the midst of this crisis, Donald Trump spent considerable time comparing the virus to the flu, telling people he wants them back at work as soon as possible and talking about packed churches at Easter.

That Trump is not taking the situation seriously enough seems clear. When leading a country through a crisis, optics matter. These photos of other world leaders reacting to the Covid-19 pandemic show the stark difference between how they and the US president view the situation.

Italy


A press conference in Rome, Italy where the prime minister, Giuseppe Conte, announced extending coronavirus quarantine measures. Photograph: Filippo Attili/Chigi Palace Press Office/EPA

Italy has been one of countries worst hit by Covid-19, with the highest death rate in the world. But Italians are at least now under state-mandated quarantine, with certification required to leave the house. When people do leave, mayors can be seen shouting at them, calling them idiots and threatening them with flamethrowers. And look, here the Italian prime minister, Giuseppe Conte, can be seen holding a press conference enacting appropriate physical distancing measures.

Germany


Angela Merkel makes a press statement on the spread of coronavirus on 22 March. Photograph: Michael Kappeler/AFP via Getty Images

This week, Angela Merkel restricted German people from meeting in groups of more than two. Here she is, enacting adequate physical distancing policy while making a press statement on Covid-19. She went into quarantine this week, too, after her doctor tested positive for coronavirus.

Trump, on the other hand, continued to go untested for days after three infected members of the Brazilian delegation attended a dinner together at Mar-a-Lago. Other politicians who met with the same members of the Brazilian delegation – such as Senators Rick Scott and Lindsey Graham – quarantined themselves.

Netherlands


The Dutch prime minister, Mark Rutte, on 23 March. Photograph: Bart Maat/EPA

Here is a photo of the Dutch prime minister, Mark Rutte, and his cabinet also enacting the appropriate physical distancing policy. Notice how focused they all look, and how their behavior speaks to the gravity of the situation.

Hong Kong


Hong Kong’s chief executive, Carrie Lam, holds a news conference on 21 March. Photograph: China News Service via Getty Images

Here, the Hong Kong government attend a Covid-19 conference wearing face masks. Again, health safety is paramount and demonstrated as such.

UK


Robert Jernick, Boris Johnson and Jenny Harries give a press briefing at Downing Street on 22 March. Photograph: WPA Pool/Getty Images

The English are probably closest to Trump in terms of their response to the Covid-19 pandemic. They don’t exactly look 6ft apart. The short, capitalized slogans at each pulpit are even reminiscent of the prompts Trump has relied on in the past for his big speeches.

And finally, the US

Here are pictures of Trump’s many press conferences, during which the mandatory physical distancing protocol is not followed.


Official stand near each other at a press conference on 13 March. Photograph: Rex/Shutterstock


A press conference on 23 March. Photograph: Brendan Smialowski/AFP via Getty Images

If Trump can’t demonstrate that he takes social distancing seriously at a press conference about Covid-19, does he really expect anyone else in the US population to follow the Centers for Disease Control and Prevention guidance?
https://www.theguardian.com/world/2020/mar/25/trump-press-conferences-social-distancing-world-leaders

Offline Szaniu

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1695
 • Szepty Ziemi.
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 26, 2020, 08:44 »
If Trump can’t demonstrate that he takes social distancing seriously at a press conference about Covid-19, does he really expect anyone else in the US population to follow the Centers for Disease Control and Prevention guidance?
Bynajmniej! I wielokrotnie to powtarzał i powtarza. Trump liczy obecnie pieniądze jak żaden inny przywódca ;).

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 26, 2020, 12:59 »
Wycofano ze statystyk zgon, ale bez wpływu na liczbę osób zakażonych.

Czyli co ?
że zmarły został pomówiony o posiadanie koronowirusa ? ( czyli test nie był wykonany?)


W związku z otrzymaną informacją ze szpitala we Wrocławiu, o zmarłym wczoraj rano pacjencie w wieku 71 lat, jesteśmy zobowiązani do sprostowania informacji o liczbie zmarłych z powodu zakażenia. Przyczyną śmierci wskazanego pacjenta, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa niemająca nic wspólnego z koronawirusem.
Pacjent okazał się być ostatecznie niezakażony koronawirusem. Stąd też liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirlsem to 14
https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1243128109110616065

Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, aktualne na : 26.03.2020 11:50
Cała Polska   1085   14 
dolnośląskie   150   4
https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 27, 2020, 07:08 »
The U.S. has more confirmed cases of the coronavirus than any country in the world, surpassing China, where the pandemic began. There are now more than 85,000 cases in America and nearly 1,300 deaths, according to Johns Hopkins University.

Almost 3.3 million people filed for unemployment last week as the virus shuttered businesses and halted normal life across large swaths of the country. The record-shattering number claims was nearly five times larger than the previous weekly record set in 1982.

Early Thursday, the Senate passed a sweeping, historic $2 trillion relief package to help workers, businesses and the severely strained health care system survive the pandemic.

2-month-old in Nashville tests positive for coronavirus

A 2-month-old is among the 293 confirmed coronavirus cases recorded in Nashville, according to a report from the Metro Public Health Department. The department said the infant is the youngest person to test positive for the virus in the city.

Just three people who tested positive fell under the 0-10 age range, while those aged 21-30 made up the majority of cases.

The identity of the 2-month-old has not been released, though officials noted that the infant was experiencing mild symptoms.

Trump says he doesn't believe New York needs 30,000 ventilators

Calling ventilators "very expensive" and likening buying them to purchasing a car, President Trump questioned New York's need for thousands of the devices to combat the coronavirus in an interview with Sean Hannity on Thursday night.

"I don't believe you need 40,000 or 30,000 ventilators," Mr. Trump said. "You know, you go into major hospitals, sometimes they'll have two ventilators. And now all of a sudden they're saying, 'can we order 30,000 ventilators?'"

"Think of this, you know you go to hospitals that have one in a hospital and now all of a sudden everyone's asking for these vast numbers," Mr. Trump continued.

Mr. Trump also slammed the governors of Michigan and Washington, claiming they should be doing more for their states. He mocked Washington Governor Jay Inslee's failed presidential bid and criticized Michigan Governor Gretchen Whitmer for "[sitting] there and [blaming] the federal government."

Dr. Fauci calls Trump's plan to reopen the country by Easter an "aspirational projection"

The country's top infectious disease doctor on Thursday night called President Trump's timeline for reopening the country by Easter an "aspirational projection to give people some hope."

"I think what the president was trying to do, he was making an aspirational projection to give people some hope. But he's listening to us when we say we've got to reevaluate in real time and any decision we have to make has to be based on the data," Dr. Fauci said during a Thursday night appearance on CNN.

Dr. Fauci also noted that, with cases increasing in areas like New York City and New Orleans, lifting restrictions is not necessarily the best plan to combat COVID-19.

This isn't the first time Dr. Fauci has pushed back on the Easter timeline. He issued a similar sentiment earlier this week in an interview with Laura Ingraham on Fox News. Dr. Fauci maintained that Mr. Trump was "flexible," however, and listening to the coronavirus task force.

Mr. Trump echoed that sentiment when discussing the Easter timeline in a briefing this week. "We'll only do it if it's good," he said, adding that the administration is "very in touch" with medical experts and would follow "whatever they would do."   

U.S. attorney general tells federal prisons to send vulnerable inmates home
7:32 PM / MARCH 26, 2020

U.S. Attorney General William Barr on Thursday directed the Bureau of Prisons to increase the use of home confinement among older inmates with underlying conditions as a means to mitigate the spread of coronavirus within the country's prison system. As of Thursday, 10 inmates and eight staff members have tested positive for COVID-19 in federal facilities.

"There are particular concerns in this institutional setting. We want to make sure that our institutions don't become Petri dishes and it spreads rapidly through a particular institution. We have the protocols that are designed to stop that and we are using all the tools we have to protect the inmates," Barr said in a virtual press conference on Thursday.

According to the attorney general, the bureau holds 146,000 inmates spread across 122 facilities nationwide, not including the 21,000 inmates that are incarcerated in facilities run by private contractors. About 10,000 inmates are over the age of 60 years old, a third of which have pre-existing conditions.
https://www.cbsnews.com/live-updates/coronavirus-news-latest-2020-03-26/

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: najpierw ochrona zdrowia - potem legalizm
OPRAC. PIOTR BIAŁCZYK

- Osobiście uważam, że powinniśmy korzystać ze zdalnych rozwiązań. Tak jak mamy na przykład Radę Ministrów. To kwestia ochrony pracownika - mówił minister zdrowia. Łukasz Szumowski był dziś na sali plenarnej i brał udział w posiedzeniu Sejmu.- Są takie miejsca - laboratoria, szpitale, karetki - w których trzeba być osobiście. I dla mnie zawsze lepszym rozwiązaniem jest ochrona zdrowia. A dopiero potem legalizm - odpowiedział minister zdrowia na pytanie, czy konieczne było zwoływanie posiedzenia Sejmu. - Natomiast przyszliśmy, zagłosowaliśmy, przeszło - dodał Szumowski

W budynku przy Wiejskiej minister zdrowia musiał zmierzyć się z serią ciężkich pytań ze strony opozycji. Podczas jednej z nich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oskarżyła rząd o "wprowadzanie chaosu" oraz o "tchórzostwo". - Nie czułem się tchórzem, natomiast poczucie strachu jest dobre, bo wtedy można reagować - wyznał polityk PiS.

- A co do niektórych wypowiedzi, to trzeba je przemilczeć. Ja staram się mówić tak jak jest. A jeśli ktoś ma do nas uwagi to proszę pokazać dane, wyliczenia - dodał minister zdrowia. - Ja nie znam innych danych, niż te które gromadzimy. Najgorszej to zwodzić ludzi. Ja tego nie robię i nie będę robić - przyznał w rozmowie z Polsat News Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia zapewniał, że statystyka dotycząca przeprowadzanych testów na tysiąc mieszkańców napawają go optymizmem. - To są dane OECD. Polacy są testowani w takiej liczbie, jak w krajach europejskich - zawsze można to zwiększać i to robimy. Ruszamy teraz z dużymi laboratoriami, które w ciągu doby mogą sprawdzać 1000 takich testów. Chcę zapewnić, że nadal mamy mało ukrytych przypadków zakażenia - stwierdził Łukasz Szumowski.

Mimo tego polityk przyznał, że jedynym problemem jest stan wyposażenia szpitali. - Na pewno brakuje w Polsce środków ochrony osobistej w szpitalach niezakaźnych. Na szczęście udało się z Chin sprowadzić 2 mln maseczek, 80 tys. kombinezonów - wyliczył Szumowski.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-lukasz-szumowski-najpierw-ochrona-zdrowia-potem-legalizm-6493175311971969a

Skandal w Hiszpanii: Rząd kupił bezużyteczne testy na koronawirusa. Nie wykrywają zakażeniaOpracowanie: Malwina Zaborowska 26 03 2020

Szybkie testy na wykrycie koronawirusa, które hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach, są bezużyteczne, gdyż dają wyniki fałszywie negatywne - stwierdziło w raporcie hiszpańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC). O sprawie pisze dziennik El Mundo.

Zakupione testy są wadliwe z powodu ich niskiej czułości, poniżej 30 proc., podczas gdy wskaźnik ten powinien wynosić ponad 80 proc. To oznacza, że testy w znacznym stopniu nie rozpoznają zakażenia.

Jak ujawnia El Mundo pacjenci ze stwierdzonym pozytywnym wynikiem wiarygodnej, laboratoryjnej próby PCR mieli fałszywie negatywny wynik szybkich testów.

Ambasada Chin w Madrycie wyjaśniła na Twitterze, że testy zostały zakupione w firmie Shenzhen Bioeasy Biotechnology, która nie posiada oficjalnego zezwolenia na produkcję i sprzedaż tego typu testów.

Ministerstwo ds. Handlu Chin przekazało Hiszpanii listę firm posiadających licencje handlowe, na której nie widniała firma, u której dokonano zakupu - stwierdziła ambasada.

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach 640 tys. szybkich testów od firmy bez licencji i rozpoczęło już ich dystrybucję do szpitali w całym kraju. Miały zostać wykorzystane do przebadania personelu medycznego. Jednak lokalne władze regionu stolicy zgłosiły bezużyteczność testów.

Minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że dodatkowo zakupiono 1 mln testów. Nie wyjaśniono od jakich firm. Oprócz testów, Ministerstwo Zdrowia w Madrycie ogłosiło zakup "na rynku światowym" 52 mln maseczek ochronnych.

W ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 zwiększyła się w Hiszpanii o 655 do poziomu 4089 - taką informację przekazało w czwartek przed południem ministerstwo zdrowia w Madrycie. W tym samym czasie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o ponad 8,5 tysiąca.
Źródło: RMF FM/PAP
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-skandal-w-hiszpanii-rzad-kupil-bezuzyteczne-testy-na-koronaw,nId,4404533


Najstarszy pacjent, jaki wyzdrowiał we Włoszech, ma 101 lat. Został już wypisany ze szpitala.
Mężczyzna trafił w zeszłym tygodniu do szpitala w Rimini - informuje PAP.
Wcześniej w Modenie wyzdrowiała 95-letnia kobieta.

Kościół jako miejsce do przechowywania trumien w szpitalu we Włoszech.


Drastyczny rozwój koronawirusa w Belgii. Jak infomruje PAP, w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 1298 infekcji oraz 42 zgony.
W sumie zakażonych jest 6235 osób. Zmarło już 220.

Alarm w jednej z placówek Poczty Polskiej w Oleśnicy pod Wrocławiem.  Jedna z listonoszek trafiła do szpitala przy ul. Koszarowej z  podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Sanepid postanowił zamknąć budynek  poczty.

U 10-latki z Wielkiej Brytanii potwierdzono obecność koronawirusa.  Dziewczynka nie miała jednak typowych objawów. Zamiast kaszlu dostała  wysypki i wrzodów.

Drugi przypadek zakażenia koronawirusem w Diecezji  Zamojsko-Lubaczowskiej. Chodzi o 42-letniego wikariusza z parafii  Łabunie pod Zamościem.

Duży wzrost zakażeń koronawirusem notują także Ukraina i Rosja.  Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 156 przypadków.

W Rosji tylko w ciągu ostatniej doby koronawirusa zdiagnozowano u 182 osób . W sumie zakażonych jest już 840 osób

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazała się 71–letnia mieszkanka  Lubina, która pomimo licznych zakazów oraz wielu ograniczeń związanych z ogłoszonym stanem epidemii, na jednym z lubińskich osiedli otworzyła swój bar i obsługiwała w nim klientów.
Interweniowała policja. Może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Japonia przez długi czas zapewniała o niskim poziomie zachorowań na  koronawirusa w państwie. Zaraz po oficjalnym ogłoszeniu przesunięcia  Igrzysk Olimpijskich, które miały odbyć się w Tokio tego lata, władze  zaalarmowały o gwałtownym ataku wirusa.
Wzbudziło to podejrzenia, że władze państwa mogły celowo ukrywać  prawdziwą liczbę zachorowań, by impreza mogła odbyć się w terminie.

Koronawirus w Polsce. Samolot z Chin wylądował.

Jak informuje Polsat News, w Wielkiej Brytanii dochodzi do napadów na lekarzy. Napastnicy kradną medykom identyfikatory, na które potem wyłudzają posiłki. Wiele firm bowiem oferuje darmowe jedzenie pracownikom służby zdrowia.
Skala jest tak duża, że lekarze proszeni są o ukrywanie smyczy z plakietkami w drodze do pracy.

Mapa zakażeń koronawirusem pokazuje, że w Polsce rozpoznano już ponad  1000 przypadków COVID-19. Liczba śmiertelnych zachorowań przekroczyła  te, które udało się wyleczyć.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro pojawił  się przy ul. Nowogrodzkiej. Do siedziby PiS polityk przyjechał w  maseczce ochronnej. Niedawno władze resortu poinformowały, że dwóch  członków jego gabinetu politycznego zarażonych jest koronawirusem. U  Zbigniewa Ziobro wynik badania okazał się być jednak negatywny.

08:52 - System ochrony zdrowia jest na krawędzi. Jest przeciążony. Przy aktualnej  liczbie zgłoszeń i ich narastaniu, za jakieś 3 tygodnie nie będzie  systemu ratownictwa medycznego – mówi gość Radia ZET, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych Piotr Dymon.

08:35 - Nowy Jork jest dziś centrum zarazy, porównują go tu z Wuhan.  Powinien być zamknięty. Niebezpiecznie tam jeździć - mówi WP  SportoweFakty Marcin Cholewiński, mieszkający w USA dziennikarz  sportowy.

08:16 Koronawirus w Polsce. Jak informuje "Głos Wielkopolski", szpital w Kaliszu został całkowicie zamknięty. Zmarł tam pacjent zakażony koronawirusem.  Przebywał na oddziale chirurgii.

07:59 W Nadarzynie pod Warszawą może powstać jeden z największych szpitali  polowych w naszej części Europy. Jako szpital mogą służyć Hale PTAK  Expo. Z taką propozycją wystąpił właściciel obiektu. Teraz czeka na  odpowiedź rządu.

07:56 Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnia, że dziennie w Polsce wykonuje się kilka tysięcy testów i ta liczba rośnie z dnia na dzień.
-  Mamy zawsze więcej mocy niż bieżące potrzeby, bo do przeprowadzania testów skierowano dodatkowe osoby. Znacznie rozszerzony został zakres testów przeprowadzanych u personelu medycznego - mówił w TVN24.

07:28 Koronawirus na świecie. Tadeusz Chudecki poinformował w mediach społecznościowych, że zmarł członek jego rodziny, która mieszka we Włoszech.
Zamieścił wpis, w którym czytamy: "Italia, moja druga ojczyzna, cierpi i  umiera. Przedwczoraj na koronawirusa zmarł mój szwagier Albino, dzisiaj  rano dowiedziałem się, że drugi brat Giovanni został w nocy zabrany z  wysoką temperaturą do szpitala".

07:26 Koronawirus na świecie.   Timo Huebers był pierwszym profesjonalnym piłkarzem, u którego  zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Zawodnik Hannoveru 96 pomyślnie  zakończył okres kwarantanny.

07:25 Ministerstwo Spraw Zagranicznych reaguje na fałszywe doniesienia o  zatrzymaniu na polskiej granicy maseczek ochronnych dla Włoch. Jako  pierwsi fake newsa mieli rozpowszechniać politycy z Rosji.

07:08 Alergolodzy zaobserwowali, że ok. 10 proc. pacjentów chorych na astmę odkłada lekarstwa. Obawiają się bowiem spadku odpornośći.
Lekarze ostrzegają: skutek może być odwrotny - informuje PAP.
Prof. Ewa Czarnobilska, alergolog, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii tłumaczy, że odstawienie leków może prowadzić do zaistrzenia alergii i tym bardziej osłabienia organizmu.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-fatalna-sytuacja-w-europie-relacja-na-zywo-6492978863626369a

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 27, 2020, 14:31 »
Matematyczny model rozwoju epidemii. Prof. Lipniacki: "Podążamy włoską ścieżką"
Irena Cieślińska 27 marca 2020 | 08:23

- Nie możemy oczekiwać, że przebieg pandemii będzie u nas taki jak w Chinach, nie podejmując równie drastycznych środków, jakie podjęły Chiny. To jest myślenie magiczne. Ale sam mam trochę nadziei, że nie mam racji - mówi nam prof. Tomasz Lipniacki, szef pracowni modelowania w biologii i medycynie IPPT PAN.
https://wyborcza.pl/7,75400,25824141,matematyczny-model-rozwoju-epidemii-prof-lipniacki-ograniczenia.html

Szpital kliniczny w Poznaniu wstrzymuje zabiegi i zamyka izby przyjęć. Zakażonych dwóch lekarzy
Sylwia Sałwacka, Marta Kaźmierska 27 marca 2020 | 13:53

Zakażeni lekarze ze szpitala klinicznego im. Heliodora Święcickiego pracowali na izbach przyjęć przy Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego, gdzie zgłasza się ponad setka chorych dziennie - potwierdza dyrekcja. (...)
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25825146,szpital-kliniczny-w-poznaniu-wstrzymuje-zabiegi-i-zamyka-izby.html?_ga=2.11395060.1910133756.1585239623-22876484.1584289906

Tragedia aktora z "M jak miłość". Koronawirus odebrał życie dwóm jego bliskim, trzeci walczy o życie
27 marca 2020, 08:55
https://www.rmf.fm/magazyn/news,29573,tragedia-aktora-z-m-jak-milosc-koronawirus-odebral-zycie-dwom-jego-bliskim-trzeci-walczy-o-zycie.html

Mark Blum nie żyje. Amerykański aktor zmarł wieku 69 lat. Miał koronawirusa
27 marca 2020, 13:49

Niestety znany amerykański aktor stał się kolejną ofiarą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, która wywołuje chorobę COVID-19. U Marka Bluma stwierdzono obecność koronawirusa. Miał bardzo poważne komplikacje. Zmarł 25 marca w Nowym Jorku. (...)
https://www.rmf.fm/magazyn/news,29590,mark-blum-nie-zyje-amerykanski-aktor-zmarl-wieku-69-lat-mial-koronawirusa.html

Till Lindemann ma koronawirusa. Wokalista Rammstein trafił na OIOM
27 marca 2020, 13:27

Till Lindemann, wokalista zespołu Rammstein, został zakażony koronawirusem - poinformował niemiecki "Bild". Muzyk znajduje się na oddziale intensywnej terapii. (...)
https://www.rmf.fm/magazyn/news,29588,till-lindemann-ma-koronawirusa-wokalista-rammstein-trafil-na-oiom.html

7 kandydatów na prezydenta bez 100 tysięcy podpisów. Część zasłania się epidemią i nie zamierza składać broni
Opracowanie: Edyta Bieńczak 27 03 2020

Spośród 19 kandydatów na prezydenta, którzy złożyli w Państwowej Komisji Wyborczej swoje zgłoszenia, siedmiu nie zebrało wymaganych 100 tysięcy podpisów poparcia. Niektórzy z nich zapowiadają już jednak, że jeśli PKW odmówi rejestracji ich kandydatur, odwołają się do Sądu Najwyższego. A ten już raz uznał zbieranie podpisów w warunkach epidemii za nierealne. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/najnowsze-fakty/news-7-kandydatow-na-prezydenta-bez-100-tysiecy-podpisow-czesc-za,nId,4406504

Kidawa-Błońska wciąż kandydatką Koalicji w razie przesunięcia wyborów? Schetyna: "To wszystko się otworzy na nowo"
Edyta Bieńczak Dzisiaj, 27 marca (10:58)

"Ja uważam, że jeżeli te wybory będą przesunięte, to to wszystko się otworzy na nowo" - tak Grzegorz Schetyna, poseł Platformy Obywatelskiej, a do niedawna jej szef, odpowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy w razie przesunięcia wyborów prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska powinna pozostać kandydatką Koalicji Obywatelskiej na najwyższy urząd w państwie.

Schetyna pytany był przez Roberta Mazurka, czy w razie przesunięcia w związku z pandemią koronawirusa planowanych obecnie na 10 maja wyborów prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska powinna pozostać kandydatką Koalicji Obywatelskiej, czy tez należałoby, jego zdaniem, przeprowadzić nowe prawybory.

"To decyzja Koalicji Obywatelskiej jako takiej i oczywiście Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Ja uważam, że jeżeli te wybory będą przesunięte, to to wszystko się otworzy na nowo" - stwierdził w odpowiedzi Grzegorz Schetyna.

Zaznaczył, że był "gorącym zwolennikiem prawyborów, ale takich pełnych, w których głosowaliby wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej, a później Koalicji Obywatelskiej".

"Trudno powiedzieć, ile będzie czasu. Nie wiem, jaki byłby scenariusz" - zauważył również były szef Platformy, podkreślając równocześnie, że według niego "wybory na pewno należy przełożyć".

Przy okazji zaznaczył, że nie ma "wrażenia, że jest rozmowa między rządzącymi a opozycją, poważna rozmowa, która jest poza kontekstem kampanii wyborczej". (...)

W odniesieniu do szerzącej się epidemii koronawirusa polityk Koalicji Obywatelskiej przekonywał również, że "potrzebny jest stan klęski żywiołowej", zaś Prawo i Sprawiedliwość nie wprowadza go, bowiem - jak ocenił - "na siłę, po trupach, chce prowadzić wybory".

"To tak wygląda. Widzę, jak się zachowują posłowie PiS, jaka jest determinacja z ich strony - i ja wiem, że chodzi im o to, żeby te wybory odbyły się 10 maja. Wszystko zrobią, żeby tak się stało. To jest kompletny hazard polityczny i na to nie można pozwolić" - skwitował Grzegorz Schetyna.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/najnowsze-fakty/news-kidawa-blonska-wciaz-kandydatka-koalicji-w-razie-przesunieci,nId,4406144

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson zakażony COVID-19
27 03 2020
Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson zakażony COVID-19. Szef brytyjskiego rządu opublikował film.Jak przyznał Johnson na Twitterze, w ciągu ostatniej doby pojawiły się u niego "łagodne objawy". Test na COVID-19 wykazał obecność wirusa.

"Będę wciąż kierował rządem za pośrednictwem wideokonferencji, by walczyć z wirusem" - oświadczył premier Wielkiej Brytanii.

Warto przypomnieć, że również u księcia Karol stwierdzono obecność koronawirusa. Rzecznik Clarence House przekazał, że brytyjski książę "wykazuje łagodne objawy, ale poza tym pozostaje w dobrym zdrowiu i jak zwykle pracował w domu przez ostatnie kilka dni".
twitter

"Die Welt": chłopski rozum u władzy, czyli populiści kontra pandemia
Daniel-Dylan Böhmer, Stefanie Bolzen, Tobias Käufer, Virginia Kirst, Daniel Friedrich Sturm, Die Welt
27 marca 2020 | 13:19


Boris Johnson (Peter Nicholls / AP)

Sposób populistów z lewa i prawa na koronawirusa: zaprzeczać jego istnieniu, formułować oskarżenia, proponować absurdalne środki zaradcze. Czy piątkowy wpis Borisa Johnsona na Twitterze: "Zostałem zakażony", zmieni coś w jego myśleniu o zagrożeniu?
https://wyborcza.pl/7,75399,25825168,die-welt-chlopski-rozum-u-wladzy-czyli-populisci-kontra-pandemia.html

Ksiądz chce wynająć autobus, żeby obejść przepisy. "W kościele na mszy może być 5 osób, w autobusie 25"
Blanka Rogowska, Agnieszka Urazińska 27 marca 2020 | 13:29

Proboszcz parafii pw. Świętego Idziego Brzeźniu pod Sieradzem postanowił wynająć autobus, aby w nim odprawiać msze święte. W ten sposób chce ominiąć restrykcji związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. (...)
https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,25824936,ksiadz-chce-wynajac-autobus-zeby-obejsc-przepisy-w-kosciele.html?_ga=2.191143530.1910133756.1585239623-22876484.1584289906

Koronawirus. Zmarło trzech zakażonych, ale nie ma ich w statystykach. Dlaczego?
Tomasz Dybalski, mar 27 marca 2020 | 13:04

Koronawirus. W ostatnich dniach zmarło trzech pacjentów szpitali z powiatu grójeckiego. Wszyscy byli zakażeni koronawirusem, żadnego nie ujęto w statystykach zgonu z powodu COVID-19. (...)
https://radom.wyborcza.pl/radom/7,48201,25824895,koronawirus-zmarlo-trzech-zakazonych-ale-nie-ma-ich-w-statystykach.html?_ga=2.245340997.1910133756.1585239623-22876484.1584289906

Koronawirus w Grójcu: 40 przypadków, głównie w szpitalach
Data publikacji: 23.03.2020, 17:44 Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020, 17:44 Renata Kim

Mamy 40 potwierdzonych przypadków koronawirusa w powiecie grójeckim – podał tamtejszy Sanepid. Większość to personel dwóch powiatowych szpitali: w Grójcu i Nowym Mieście nad Pilicą.
https://www.newsweek.pl/polska/koronawirus-w-grojcu-liczba-zakazen-doszla-do-40-glownie-w-szpitalach/1nttq7l

Koronawirus zabija opozycję
Piotr Głuchowski 27 marca 2020 | 12:47


Wybory prezydenckie 2020 -w dobie pandemii koronawirusa (rys. Ireneusz Szuniewicz)

Na naszych oczach konflikt PiS - PO przestaje wielu ludzi obchodzić. Zastępuje go starcie pomiędzy koronawirusem a rządem, jego agendami i służbami ze służbą zdrowia na czele.

Plan rządu wydaje się jasny: okiełznać zarazę do maja, otworzyć galerie handlowe i szkoły, przeprowadzić wybory prezydenckie w atmosferze triumfu nad pandemią (zwycięstwem będzie już spłaszczenie krzywej zachorowań i zgonów). Plan wirusa jest jeszcze jaśniejszy: mnożyć się i przetrwać.

W tym starciu wielu ludzi oczywiście kibicuje rządowi. Nawet ci, którzy nienawidzą PiS-u i Andrzeja Dudy, chcą, aby z tego starcia zwycięsko wyszła władza, a wraz z nią my wszyscy. (...)
https://wyborcza.pl/7,75398,25825008,koronawirus-zabija-opozycje.html

Wybory prezydenckie w cieniu koronawirusa. Członek PKW: Wybory da się przeprowadzić w maju. Tylko jakim kosztem?
27 02 2020

Wybory prezydenckie 2020. - Gdybyśmy podchodzili zdroworozsądkowo do sytuacji, to nie prowadziłbym dzisiaj z Panią tej rozmowy. Organizowanie wyborów w trakcie epidemii jest niebezpieczne - mówi członek Państwowej Komisji Wyborczej, Liwiusz Laska.

Mamy ponad tysiąc dwieście przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło już 16 osób. Na całym świecie zakażonych jest ponad 500 tys. ludzi. Czy w takich okolicznościach da się sprawnie przeprowadzić wybory 10 maja?

Liwiusz Laska, członek Państwowej Komisji Wyborczej: Zapytajmy o to, czy wybory da się przeprowadzić w takich okolicznościach, jakie będą w maju. Tego, co będzie nie wiemy. Możemy się natomiast zastanowić, czy ryzyko nie jest zbyt duże.

Liczba zakażeń cały czas rośnie.

Tak. Powinniśmy znać chociaż warianty tego, co może się wydarzyć. Mieć komunikat od Ministerstwa Zdrowia albo Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jaki może być stopień zakażenia koronawirusem w Polsce za dwa miesiące.
Jeżeli 10 maja w kraju miałoby nie być żadnych przypadków zakażenia koronawirusem, to wybory mogłyby się odbyć.

Przygotowania trwają już teraz.

Tak. Jako Państwowa Komisja Wyborcza musimy działać w granicach prawa, dlatego w poniedziałek powołaliśmy okręgowe komisje wyborcze. To nie tak, że nie widzimy, iż wybory mogą pogorszyć stan epidemii.

Mamy 27 tys. komisji obwodowych w Polsce. Pracuje w nich około 250 tys. osób. Jak przeprowadzić bezpiecznie wybory przy takiej liczbie osób? Czy są już wytyczne?

Nie ma. Problem jest taki, że za lokale wyborcze, ich przygotowanie i bezpieczeństwo odpowiadają samorządy. Ale wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego będą konieczne. Tylko, że jak GIS ma wydać wytyczne, skoro nie wie, co będzie w maju?

Nie potrafię sobie technicznie wyobrazić, jak takie zabezpieczenia miałyby wyglądać. Pomyślmy o wyborach samorządowych we Francji.

W lokalach wyborczych były tam żele antybakteryjne, maski ochronne i rękawiczki. Głosujący zachowywali od siebie odpowiednie odstępy. Ale to nie wystarczyło. Po tygodniu do szpitali zaczęli zgłaszać się członkowie francuskich komisji wyborczych z objawami zakażenia koronawirusem.

To nie dziwi. Mamy teraz w Polsce wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Na ulicy nie mogą znajdować się więcej niż dwie osoby jednocześnie. Możemy wychodzić tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Gdyby w Polsce w maju był taki stan prawny, jaki jest teraz, to musielibyśmy uznać, że pójście na wybory jest niezbędną czynnością życiową. Zgodnie z rozporządzeniem, gdybym wyszedł z domu i zatrzymałaby mnie policja, a ja stwierdziłbym, że idę na wybory, to moje wyjście byłoby uzasadnione?

Teraz możemy wychodzić z domu tylko wtedy, gdy jest to konieczne do życia.

A czy pójście na wybory to czynność niezbędna do życia? Nie. Przeżylibyśmy, gdybyśmy nie poszli do urn.

Zaostrzenia kwarantanny wprowadzone przez rząd i przygotowywanie wyborów wykluczają się.

Organizowanie wyborów w trakcie epidemii jest niebezpieczne. Ludzie, na przykład z mniejszych miejscowości będą musieli dojechać do lokali wyborczych. Potem stać w odpowiedniej odległości od siebie. Głosowanie zajęłoby dużo czasu.

Dodatkowe środki ochronne przed zakażeniem oznaczają wzrost kosztów wyborów.

Na pewno. Nie czuję się jednak kompetentny, aby wypowiadać się w sprawie warunków sanitarnych.

Pytam Pana o to, jako członka komisji.

Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie wystąpili do GIS o wytyczne. Maski ochronne dla każdego członka komisji, wydłużony czas pracy, rękawiczki jednorazowe, środki do dezynfekcji, jednorazowe długopis to niewątpliwie dodatkowe koszty.

O ile wybory w trakcie epidemii byłby droższe?

Nie mamy takich szacunków. Nie wiemy, jaka jest dostępność środków i jaki byłby koszt zapewnienia ich członkom komisji wyborczych. Członkowie będą przebywali w budynkach i będą mieli do czynienia z tysiącami ludzi. To duże ryzyko.

Teraz pracownicy PKW działają na granicach swoich możliwości. Cały czas liczą głosy. Mamy rekordową liczbę kandydatów w wyborach. Wszyscy działamy pod presją, a pogłębiona refleksja intelektualna jest ograniczona. Jesteśmy związani kalendarzem wyborczym, który wynika z konstytucji i zarządzeń marszałka sejmu.

Kandydaci mają utrudnione prowadzenie kampanii wyborczej.

Nie ma chyba żadnych wątpliwości, że ktoś ma utrudnienia w prowadzeniu kampanii, kiedy to nie może się swobodnie przemieszczać. Powiem wprost. Każdy widzi, jak jest.

Czy przełożenie wyborów na jesień to dobre rozwiązanie?

To nie do nas należy decyzja o ich odwołaniu. Aby wybory się nie odbyły, musiałby zostać ogłoszony stan wyjątkowy. A termin kolejnych wyborów musiałby być ustalony na co najmniej 90 dni od daty zakończenia stanu wyjątkowego. To jedyna możliwość, którą określa konstytucja.

Kiedy będzie ostatni dzwonek, żeby to zrobić?

Im bardziej zaawansowana kampania, tym większe koszty. Musimy zrobić szkolenia dla członków komisji, przygotowywać lokale wyborcze, urny, zlecić drukowanie kart do głosowania, podkładek dla osób niewidomych, kupić środki dezynfekujące. Gdybyśmy podchodzili zdroworozsądkowo do całej sytuacji, to nie prowadziłbym dzisiaj z Panią tej rozmowy. Ludzie się boją.

Zastanówmy się chociażby nad tym, czy w normalny sposób funkcjonuje Sejm. Pomyślmy, ile osób mieszka za granicą. Czy jesteśmy gotowi powołać teraz komisje wyborcze, na przykład w Mediolanie? 300 tys. osób w wyborach do Sejmu głosowało za granicą. Jeżeli wybory się odbywałyby się w ten weekend, to Polacy we Włoszech nie mieliby możliwości głosowania na prezydenta Polski.

Czy ze względu na zdrowie i życie ludzi wybory powinny zatem odbyć się w maju?

Osobiście uważam, że nie. Nie wiem jednak, czy sytuacja się nie zmieni. Być może, od strony technicznej wybory uda się przeprowadzić w maju. Tylko jakim kosztem?

Liwiusz Laska - doktor nauk prawnych, adwokat i tłumacz przysięgły. Sejm IX kadencji wybrał Liwiusza Laskę na stanowisko członka PKW 20 grudnia 2019. Prezydent Andrzej Duda powołał Liwiusza Laskę w jej skład w 2020 roku.
https://wiadomosci.wp.pl/wybory-prezydenckie-w-cieniu-koronawirusa-czlonek-pkw-wybory-da-sie-przeprowadzic-w-maju-tylko-jakim-kosztem-6493122988779649a

Wielka kłótnia w opozycji w cieniu koronawirusa. Wpadki kandydatki mają być wyciszone, PO chce wygasić wojnę z PSL
MICHAŁ WRÓBLEWSKI 20 03 2020

Koronawirus w Polsce zajmuje wszystkich Polaków. Partie opozycyjne zajmują się same sobą. Oskarżają się nawzajem o łamanie konstytucji, obrzucają epitetami, grożą pozwami do sądu. Ale dziś Platforma chce wygasić tę polityczną wojnę.

Z niej cieszy się jedynie PiS. – Rezygnujemy z pozwu przeciwko PSL – zapowiadają politycy PO w rozmowie z WP.

Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce w czwartek, ofiarą tych kłótni po stronie opozycji jest kandydatka PO na prezydenta. Małgorzata Kidawa-Błońska jest dziś pod ostrzałem nie tylko PiS, ale wszystkich formacji opozycyjnych. Te wyliczają jej wpadki i lapsusy, a dziennikarze kampanię pani wicemarszałek określają krótko: "horror".

Najdalej poszło Polskie Stronnictwo Ludowe, które w mediach społecznościowych zamieściło grafikę ze słowami Kidawy (oraz dopiskiem: "milczenie jest złotem"), jakie miały paść podczas obrad Prezydium Sejmu.

"Konstytucja jest ważniejsza niż ludzkie życie" – miała powiedzieć kandydatka PO na prezydenta. Autentyczność tych słów potwierdzali politycy PSL, Lewicy, PiS.

Twitter

W programie Tłit Wirtualnej Polski z kolei pozwanie PSL rozważał szef PO Borys Budka. Za co? Za powielanie jego zdaniem zmanipulowanych słów Kidawy-Błońskiej o tym, że "konstytucja jest ważniejsza niż ludzkie życie". (...)
https://wiadomosci.wp.pl/wielka-klotnia-w-opozycji-w-cieniu-koronawirusa-wpadki-kandydatki-maja-byc-wyciszone-po-chce-wygasic-wojne-z-psl-6493415548712577a

Koronawirus jak zderzenie z pociągiem. Atakuje też młodych i silnych
27 03 2020  Jacek Stańczyk 27 Marca 2020, 08:32

- Czułem się, jakby przejechał po mnie pociąg - mówi bramkarz Pepe Reina. - Nigdy nie czułem takiego bólu. Prawie zemdlałem pod prysznicem - przyznaje inny piłkarz Jonatas de Jesus. Koronawirus i COVID-19 maltretują też młodych, silnych ludzi. (...)


Getty Images / Alex Broadway / Na zdjęciu: Pepe Reina
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/876200/koronawirus-jak-zderzenie-z-pociagiem-atakuje-tez-mlodych-i-silnych

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 27, 2020, 14:31 »
Rozłam w rządzie? Gowin proponuje wybory prezydenckie w przyszłym roku
MIKOŁAJ PIETRASZEWSKI 27.03.2020 10:07

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że na dziś decyzji o przesunięciu wyborów nie ma. - Nie ma decyzji na "tak", ale przedwcześnie jest, żeby podejmować decyzję na "nie" - podkreślił. Zaznaczył, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego przesuwa wybory.

Gowin ocenił, że jesienny termin wyborów może być niefortunny. Jak wskazał, część epidemiologów prognozuje, że przypadnie wówczas druga fala zarazeń koronawirusem. - Dzisiaj mamy podejmować decyzję, że będziemy zmuszać Polaków do głosowania jesienią, kiedy być może sytuacja będzie znacznie trudniejsza, niż obecnie? - pytał prowadzącego rozmowę, dodając, że "z całą pewnością wtedy - jesienią - powinniśmy koncentrować się na walce z katastrofalnymi skutkami gospodarczymi pandemii wirusa".

Uczciwe postawienie sprawy powinno brzmieć - dobrze, przesuwamy wybory, ale na wiosnę przyszłego roku - czyli o rok

- ocenił Gowin.I zadeklarował: - Jeśli opozycja poparłaby takie rozwiązanie, to ja będę przekonywał moich kolegów ze Zjednoczonej Prawicy, że warto ten scenariusz rozważyć" - powiedział w piątek w Radiu Plus.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Polityka/Wybory-prezydenckie-2020/Gowin-proponuje-by-wybory-prezydenckie-odbyly-sie-w-2021

Koronawirus. Kolejne zgony w Czechach i Irlandii. RPA "liderem" w Afryce
FABIAN SZUKAJ 27.03.2020 10:45

USA wyprzedziły Chiny, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, kolejne zgony w Czechach i Irlandii, RPA "liderem" pod tym względem w Afryce - przedstawiamy najnowszy raport na temat międzynarodowej walki z koronawirusem. 

Czechy: wzrasta bilans ofiar śmiertelnych 

Czeskie ministerstwo zdrowia podało w piątek, że w kraju wykryto dotąd 2062 zakażeń nowym koronawirusem, w tym 259 w ciągu ostatniej doby. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w kraju do dziewięciu, po śmierci w czwartek kolejnych trzech osób.

Jedna z ostatnich trzech ofiar śmiertelnych to 80-letni pacjent ze szpitala w Hradcu Kralove, u którego przed kilkoma dniami testy potwierdziły obecność koronawirusa. Kolejne dwie to kobiety z jednego domu dla seniorów w praskiej dzielnicy Michle.

Ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu doby koronawirusa stwierdzono u kolejnych 259 osób. W czwartek wykonano najwięcej testów od wybuchu epidemii w ciągu jednego dnia – 4429. Lekarze informują o 10 wyleczonych osobach.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Koronawirus-na-swiecie.-USA-Czechy-Irlandia-RPA-Tajlandia-Meksyk

Koniec epidemii wraz z nadejściem lata? Eksperci: nic bardziej mylnego
IGOR MAJ 26.03.2020 19:14

Jak długo potrwa w Polsce walka z epidemią koronawirusa? Eksperci są zgodni, że zahamowanie rozprzestrzeniania się SARS CoV-2 może zająć nawet dwa miesiące. Niewykluczone jednak, że potrwa to dłużej. Przebieg epidemii w każdym kraju jest bowiem drastycznie różny.

Często można spotkać się z twierdzeniem, że radykalne zahamowanie epidemii nastąpi wraz z nadejściem wysokich temperatur. Eksperci przestrzegają jednak przed takim myśleniem.
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Nauka/Koronawirus.-Koniec-pandemii-w-lato-Wysoka-temperatura-nie-zabija-SARS-CoV-2

Czy oznacza to, że zmiana pory roku nie będzie miała jakiegokolwiek wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa? Temperatura może jedynie ograniczyć jego działanie, ale nie ma mowy o definitywnym zakończeniu epidemii wraz z nadejściem lata.

- Wiemy, że wirus ma potencjał przeżywania na powierzchniach różnego typu nawet przez kilka dni. W temperaturze pokojowej jest w stanie przeżyć na plastikowych czy metalowych przedmiotach dwa, trzy dni. W tym kontekście rzeczywiście im wyższa temperatura tym wirus będzie miał trudniejsze warunki do przeżycia – wyjaśnia w rozmowie z portalem "O2.pl" dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.

Ograniczenie działania koronawirusa SARS CoV-2 nie oznacza, że wirus zginie.

- Musimy pamiętać, że koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, więc niestety, jeśli chodzi o samo zarażanie, to temperatura nie ma tu żadnego znaczenia. Proszę zwrócić uwagę na to, że nawet teraz zakażenia są odnotowywane w krajach na całym świecie, również tam, gdzie temperatury są zdecydowanie wyższe niż w Polsce – dodaje dr Grzesiowski. (...)
https://wiadomosci.radiozet.pl/Nauka/Koronawirus.-Koniec-pandemii-w-lato-Wysoka-temperatura-nie-zabija-SARS-CoV-2

Medyk sądowy dla „Wyborczej”: Więcej ofiar koronawirusa niż podaje rząd
ROBERT KĘDZIERSKI 26.03.2020 09:59

Medyk sądowy z jednego z dużych miast nie ma wątpliwości – ofiar koronawirusa SARS-Cov-2 w Polsce jest znacznie więcej niż wynika z rządowych statystyk. W rozmowie z „Wyborczą” ujawnił, jak państwo nie dolicza ofiar wirusa i jaka jest w tej materii (nie)aktywność sanepidu.

Niestety, niepokojące informacje napływają z „pierwszego frontu walki”, czyli szpitali. Jak w soczewce dostrzegamy niedoinwestowaną służbę zdrowia, a braki sprzętowe narażają personel na zakażenia Sars-CoV-2. W rozmowie z „Wyborczą” wątpliwości dotyczące statystyk z koronawirusem rozwiewa medyk sądowy.

Nie mam wątpliwości, że ofiar koronawirusa jest więcej, niż podają rządowe statystyki

- powiedział anonimowo medyk sądowy z dużego miasta.

I podkreślił, że resort zdrowia nie wlicza do statystyk zakażonych i zmarłych z powodu koronawirusa, jeśli ci przechodzili domowe kwarantanny. Z ustaleń dziennika wynika, że państwo nie jest gotowe by łączyć zgon na Covid-19 z leczeniem w domu. I wspomina choćby śmierć 50-latki z Konina.

Drzwi do mieszkania były zamknięte, zmarła nie miała obrażeń, a wezwany do stwierdzenia zgonu lekarz rodzinny wykluczył udział osób trzecich (…) W takich sytuacjach wpisujemy w karcie zgonu, że był to zgon nagły, a jako przyczynę wskazujemy zatrzymanie krążenia. Bez dodatkowych badań nie mamy możliwości, by ustalić coś więcej

- tłumaczy jeden z lekarzy rodzinnych.

Samo podejrzenie o chorobie zakaźnej nie wystarczy. Dopiero mając pewność zakażenia, lekarze muszą powiadomić o sprawie sanepid. W przypadku z Konina policja powiadomiła o sprawie sanepid. I… na tym się skończyło.

Usłyszeliśmy, że nikt nie przyjedzie i nie pobierze żadnych próbek do badań

– powiedział „Wyborczej” jeden z policjantów.

Zdaniem medyka sądowego, rozmówcy dziennika, sanepid musiałby „mieć chęć”, by weryfikować zmarłego pod kątem zakażenia.

Jeszcze po śmierci można pobrać od takiej osoby wymaz do badań, bo wirus utrzymuje się na błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Nie potrzeba do tego medyka sądowego

- dodał.

Sanepid, który jest częścią administracji rządowej, nie jest zainteresowany ustaleniem, że człowiek zmarł z powodu koronawirusa, bo to pogarszałoby statystyki

- dodał w rozmowie z "Wyborczą" medyk sądowy.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Koronawirus-W-Polsce-jest-wiecej-ofiar-niz-podaje-Ministerstwo-Zdrowia.-Fatalna-ocena-sanepidu

Kobieta z koronawirusem na zakupach w Biedronce i Rossmannie
DOMINIK GOŁDYN 26.03.2020 13:45

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Kobieta, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, robiła wcześniej zakupy w kilku marketach w Oławie. Pięćdziesięciu pracowników zostało wysłanych na kwarantannę — podaje ''Gazeta Wrocławska''.  (...)
https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Koronawirus.-Dolny-Slask.-Kobieta-z-koronawirusem-na-zakupach-w-Biedronce

Nie żyje zakażona koronawirusem 16-latka. Młodych ofiar jest więcej
MAGDALENA KULEJ 26.03.2020 23:03

We Francji na Covid-19 zmarła 16-letnia dziewczyna. To jedna z najmłodszych ofiar koronawirusa na świecie. Wcześniej światowe media informowały też m.in. o śmierci 21-latki w Wielkiej Brytanii i 13-latki w Panamie.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Francja.-Nie-zyje-16-latka-zakazona-koronawirusem.-W-Panamie-zmarla-chora-na-Covid-19-13-latka

Prof. Gwiazdowski o zwolnieniach: Bez szczepionki już na jesieni nie będzie czego zbierać
27 03 2020, 09:18Bezrobocie wzrośnie. Na jesieni nie będzie czego zbierać jeśli nie będzie szczepionki. Tarcza antykryzysowa? Najbardziej skorzystają banki - uważa prof. Robert Gwiazdowski.

Bezrobocie wzrośnie. Jeżeli nie będzie szczepionki, a my nie nabędziemy odporności i na jesieni koronawirus wróci, to wtedy nie będzie czego zbierać. Prognozy ekonomiczne zależą od prognoz specjalistów od wirusologii - powiedział w Radiu ZET prof. Robert Gwiazdowski.

Ekonomista podkreślił, że prawie 70 proc. polskiego PKB to małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 70 proc. pracujących Polaków. - Większość z nich jedzie od pierwszego do pierwszego tak, jak pracownicy. I one będą zwalniać ludzi - uważa ekspert. - Jeżeli nie zrobiliśmy poduszki finansowej, bo od 30 lat utrudnialiśmy legalną akumulację kapitału, to nie dziwmy się, że teraz tego kapitału nie ma - dodał prof. Gwiazdowski. Jego zdaniem "państwo działało wtedy, kiedy działać nie musiało, ale koniecznie chciało rozdawać pieniądze" i dziś okazuje się, że już nie ma z czego rozdawać.

Dopytywany o tarczę antykryzysową, którą zaproponowali rządzący, ekonomista odpowiedział: - Póki co wygląda na to, że najbardziej jak zwykle skorzystają banki.

- Mamy szereg firm usługowych. Na początku marca wystawiały faktury za luty. W marcu nie będą jeszcze widziały spadku obrotów. On będzie w marcu, ale widoczne to będzie w kwietniu. Ale uznania za kwiecień są na początku maja. Na początku maja firma będzie mogła udowodnić, że spadły jej obroty i pójść po pomoc. To będzie czerwiec - tłumaczy prof. Robert Gwiazdowski. I podkreśla, że "do czerwca już nie będzie czego zamiatać". - Bez małych i średnich przedsiębiorstw będzie tragedia - uważa ekspert.

Czego zabrakło w pakiecie antykryzysowym? Gość Radia ZET tłumaczy, że "pojawił się plan kredytu w rachunku bieżącym, udostępnianego np. przez NBP via BGK, po który może sięgnąć przedsiębiorca albo osoba fizyczna pod zabezpieczenie wekslowe". - NBP podjął kilka lat temu uchwałę, że może skupować weksle osób fizycznych. To jest dziś instrument, by po niego sięgnąć – ocenił prof. Gwiazdowski.

Ekonomista uważa, że rząd zareagował za późno na zagrożenie związane z koronawirusem. - Ale jeżeli nie mamy testów, respiratorów, maseczek, fartuchów, to przynajmniej mamy ustawę, która może zakazać ludziom wychodzenia z domu, żeby wirus się nie rozprzestrzeniał - skomentował ekonomista.

Źródło: Radio ZET
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/6469098,koronawirus-szczepionka-gospodarka-bezrobocie-zwolnienia-tarcza-antykryzysowa-praca-covid-19-epidemia.html

Prof. Gwiazdowski: Bezrobocie wzrośnie. Bez szczepionki nie będzie czego zbierać
MAGDA ADAMCZYK 27.03.2020 06:30

(...) Ale reakcja… reakcja Stanów na to, co się będzie działo w tej chwili w Stanach Zjednoczonych, będzie taką… takim papierkiem lakmusowym. Chiny sobie poradziły. Zobaczymy, jak poradzą sobie Stany. Europa sobie w zasadzie nie radzi, no z wyjątkiem może Niemiec.

A czy nasza reakcja, reakcja rządu polskiego była spóźniona pana zdaniem?

Moim zdaniem była, pisałem o tym na Twitterze. Jak pan premier zrobił konferencję w poniedziałek, mówiąc o tym, że będą kontrole na granicach, w sytuacji gdy z Livigno wracali polscy turyści masowo w sobotę i w niedzielę, a już wcześniej było wiadomo, że w Lombardii jest siedlisko. Nie zareagowano wtedy, a co więcej, część z tych ludzi, którzy przyjechali, chciała zrobić sobie badania i wtedy minister powiedział, że nie będzie żadnych komercyjnych badań, bo to byłoby niesprawiedliwe. No i pytanie, jakby tak prześledzić, ile tego wirusa roznieśli ci, którzy wrócili z tego Livigno. (...)

No ale rząd zaproponował plan ratunkowy dla gospodarki, nazwał go szumnie „tarczą antykryzysową” i dzisiaj ten projekt będzie przyjmowany przez posłów, którzy będą głosować zdalnie, przez Internet, no i rząd chwali się, że wpompuje do systemu ponad 200 mld zł. Czy to wystarczy?

Po pierwsze – co to znaczy „wpompuje”? Po drugie – do kogo je przepompuje? No bo póki co to wygląda na to, że najbardziej skorzystają jak zwykle banki. Co jest problemem? Problemem i… są właśnie te firmy, te małe i średnie, tzw. misie, które będą zwalniać ludzi. Dlaczego będą zwalniać ludzi? No bo rząd proponuje im taką osłonę w postaci dopłaty pensji na postojowym, jak obroty spadną 25%. Więc pierwsze pytanie do rządu jest takie: jaka jest różnica między firmą, która ograniczyła obroty o 24,5% i taką, która ograniczyła obroty o 25,5%? To po pierwsze. Po drugie – mamy szereg firm usługowych. One na początku marca wystawiały faktury za luty, więc w marcu jeszcze nie będą widziały spadku obrotów. On będzie w marcu, ale to będzie widoczne w kwietniu.

A pakiet ma wejść od kwietnia.

Ale sprawozdania za kwiecień są na początku maja. Więc na początku maja będzie firma mogła udowodnić, że jej spadły obroty i pójść po pomoc. To będzie czerwiec. To do czerwca nie będzie czego zamiatać. (...)

A czy pana zdaniem rząd zdecyduje się na przywrócenie działalności gospodarczej po świętach?

To zależy, ile będzie zachorowań i ile będzie wypadków śmiertelnych, a my tego nie wiemy. Rząd moim zdaniem zareagował tydzień za późno, ale i tak szybciej niż inne rządy. Bo nie ma innego środka. No bo jeżeli nie mamy testów, respiratorów, maseczek, fartuchów, no to przynajmniej mamy ustawę, która może zakazać ludziom wychodzenia z domu, tak? Żeby ten wirus się nie rozprzestrzeniał. No i z tego narzędzia rząd skorzystał w miarę szybko. Nie tak szybko, jak powinien, ale w miarę szybko. Jeżeli dzięki temu uda się powstrzymać rozprzestrzenianie się tego wirusa, no to będzie po świętach inna sytuacja niż w przypadku, gdy się nie uda. A czy się uda, czy się nie uda, to nie jest pytanie do ekonomistów. (...)

- W ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat tylko raz byłem na wyborach. Było to w maju ubiegłego roku, bo miałem na kogo zagłosować. Głosowałem na siebie – mówi prof. Robert Gwiazdowski, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o wybory prezydenckie. Ekonomista dodaje: - Teraz się nie wybieram, więc na pewno się nie zarażę [koronawirusem – red.]. Zdaniem gościa Beaty Lubeckiej, jeżeli sytuacja będzie taka jak dziś, to wyborów nie powinno być. - Nie może być tak, że organizujemy wybory w momencie, kiedy nie możemy wychodzić z domu, poza pójściem na wybory – komentuje prof. Gwiazdowski (...)

- Od 13 lat powtarzam, że ZUS świetnie funkcjonuje, coraz lepiej. To cud, że przy obowiązkach, które ma, jeszcze cokolwiek robi. Są gigantyczne nakłady finansowe na to, co robi ZUS. Gigantyczne nakłady czasu, pracy, inteligencji ludzkiej tylko ZUS to robi niepotrzebnie – komentuje ekonomista.

W co inwestować? – W siebie – odpowiada gość Radia ZET. - Po kryzysie się zobaczy. Wydaje mi się, że ten kryzys zmieni dużo. Będziemy mieli nowe spółki technologiczne – prognozuje prof. Gwiazdowski.

Jak będą zachowywały się ceny mieszkań? – Spadki będą na pewno. Czy duże – nie wiem. Bum na rynku mieszkaniowym był całkowicie nienaturalny. Był nabuzowany dostępnością pieniędzy – mówi gość Radia ZET.

- Ja bym dziś nie kupował żadnej waluty. Nie wiemy, jak spekulanci zareagują jutro czy pojutrze. Drobni ciułacze są na tym do tyłu – mówi ekonomista.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Gosc-Radia-ZET/Prof.-Robert-Gwiazdowski-gosciem-Radia-ZET

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 27, 2020, 16:15 »
Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. lubelskim
17:58 26-03-2020


https://www.lublin112.pl/rosnie-liczba-osob-zakazonych-koronawirusem-w-woj-lubelskim/

==========
Marzec 27, 2020, 19:54

Jarek Pióro@jarekpioro W odpowiedzi do  @MZ_GOV_PL 1:07 PM · 27 mar 2020
https://bnonews.com/index.php/2020/03/the-latest-coronavirus-cases/

Polska jest jednym z nielicznych krajów, która w swoich statystykach nie podaje liczby ozdrowieńców.
https://twitter.com/jarekpioro/status/1243510021364895745

« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2020, 03:05 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 27, 2020, 21:12 »
Nie wiem, na podstawie jakiej metodologii wzięły się te wyniki.

Ja podaję procent pozytywnych wyników testów w stosunku do wszystkich przeprowadzonych do tej pory ( na dzień 26 marca wyniósł  3,65%)
Inną miarą może być podawanie wskaźnika procentowego testów pozytywnych do liczby testów przeprowadzonych danego dnia na podstawie grafik prezentowanych przez MZ, i ta metoda pomiaru zapewne lepiej oddaje dynamikę sytuacji.

Na podstawie grafik

25 marca 
26244 ilość wszystkich testów wykonanych
957 wszystkich pozytywnych

26 marca
29564 ilość wszystkich testów wykonanych
1085 wszystkich pozytywnych

na dzień 26 marca wzrost testów wszystkich w tym czasie wyniósł 3320
wzrost nowych wykryć zarażeń o 128 (3,855 % udział w stosunku do wszystkich testów przeprowadzonych między dwoma pomiarami : 3320.


Michał Kaczmarek@Mihauki W odpowiedzi do  @MZ_GOV_PL 11:09 AM · 27 mar 2020
Dziękuję. Bardzo proszę jeszcze dalej zwiększać liczbę testów. Cały czas udział pozytywnych wyników testów na #SARSCoV19 rośnie, co sugeruje, że albo wiemy lepiej kogo testować, albo wzrost zarażeń rośnie szybciej niż wzrost liczby testów. Obawiam się, że to drugie.


https://twitter.com/Mihauki/status/1243480228481183744

Offline Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6288
 • Realista do bólu;-)
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 27, 2020, 21:42 »
bardzo rzetelna  ocena sytuacji w polsce:
https://twitter.com/WroclawskiLewak

Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Robek

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 585
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 28, 2020, 00:26 »
"z całą pewnością wtedy - jesienią - powinniśmy koncentrować się na walce z katastrofalnymi skutkami gospodarczymi pandemii wirusa".Wirus kryzysu nie wywołał, zdecydowana większość kryzysu jest spowodowana działaniem rządu, który w sporym stopniu zatrzymał gospodarkę.
Nie mam wątpliwości, że ofiar koronawirusa jest więcej, niż podają rządowe statystyki
A to za granicą jest inaczej? wymuszona sytuacja jest taka że wiele krajów robi tak samo, w Japonii obniżano liczbę zakażonych, dopiero kiedy było pewne że olimpiady nie będzie, dopiero wtedy dzień później, zaczęło zdecydowanie przybywać zakażonych, już nie było sensu ich ukrywać, a Chiny? przecież tam jest jak w Rosji, partia w celach propagandowych(dla zysku) okłamuje własnych obywateli, tak samo mówienie całemu światu, o tym że opanowano koronowirusa, również przyniesie bardzo duży zysk gospodarczy, po co mówić że już mają z 500 tysięcy zachorowań? skoro takie mówienie prawdy, przyniesie same straty gospodarcze, a nawet jak ktoś udowodni im kłamstwo to co z tego? co oni przez to stracą?
 Z Indiami też jest problem, tam jest taka bieda, że setki milionów ludzi nie ma prądu w domach, a wy myślicie że mają dostęp do lekarza? to tylko w większych miastach, tylko klasa średnia ma do tego w miare dobry dostęp, przecież tam nikt tego nie kontroluje, w Indiach może być gorzej niż w Chinach, a i tak nikt się o tym nie dowie, tak samo w wielu biednych Afrykańskich krajach, gdzie jest wieczny problem z plagami głodu, i nikt nie będzie się przejmował jakimś tam koronowirusem, na który umiera zaledwie kilka procent zakażonych.
Faktyczna ilość zakażonych, zapewne jest już liczona w milionach, a że oficjalnie wychodzi mniej, to już jest zupełnie inna sprawa.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 22294
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 28, 2020, 14:22 »
Koronawirus w Polsce i na świecie. Włochy. Co 10. zakażony to pracownik służby zdrowia (relacja na żywo)
27 03 2020

21:46 Koronawirus w USA. Prezydent Donald Trump podpisał  historyczną ustawę ratującą gospodarkę. Stany Zjednoczone zamierzają  przekazać rekordowe 2 bln na jej stymulację. Po godzinie 22 czasu polskiego planowana jest konferencja prezydenta w Białym Domu.

21:23 Koronawirus USA. Prezydent Donald Trump po raz pierwszy skorzystał z ustawy dotyczący produkcji obronnej. "Dzisiaj podpisałem prezydenckie memorandum w którym poleciłem sekretarzowi zdrowia, aby skorzystał ze wszelkich uprawnień z tej ustawy. Będzie mógł on wymagać od General Motors, aby zaakcepotwał, wykonywał i dawał najwyższy priorytet wynikający z umów z rządem federalnym do produkcji respiratorów" - czytamy w oświadczeniu Białego Domu. 

21:12 Apel GIS oraz krajowego konsultanta w dziedzinie. - W dobie koronawirusa używajmy okularów, nie soczewek kontaktowych – proszą eksperci. I podkreślają, że ochrona oczu – tak jak ust i dłoni – może spowolnić szerzenie się wirusów.

20:31 Koronawirus na świecie. Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek koncerny samochodowe General Motors oraz Ford do jak najszybszej produkcji i dostarczenia respiratorów. Lokalne władze ostrzegają, iż z powodu epidemii koronawirusa wielu  stanom grożą braki tych urządzeń medycznych.
Republikanin w ciągu najbliższych godzin podpisze historyczną ustawę ratującą gospodarkę - Stany Zjednoczone zamierzają przekazać rekordowe 2 bln na jej stymulację. Ta kwota- zgodnie z danymi Banku Światowego - przewyższa PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

19:51 Kancelaria Premiera @PremierRP
W #KPRM trwa kolejny gospodarczy sztab kryzysowy pod przewodnictwem premiera @MorawieckiM.


19:49 Koronawirus na świecie. W ciągu ostatnich 24h we Francji zmarło 299 osób z COVID-19. Rośnie także blians zakażoych koronawirusem - obecnie to 32964 potwierdzone przypadki (wzrost o blisko 4 tys. w ciągu doby).

19:12 Koronawirus w USA. Kolejny wzrost zakażeń w Stanach Zjednoczonych. Od rana zmarło już 140 osób z COVID-19.


18:47 Koronawirus w USA. Stany Zjednoczone przyznały największą pomoc dla gospodarki w historii.  Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet stymulacyjny warty ponad 2 bln USD, który ma na celu złagodzenie skutków koronawirusa.

18:10 Członek personelu administracyjnego prezydenta Rosji jest zakażony koronawirusem – donosi BBC.  Rzecznik
 prasowy Władimira Putina przekazał w rozmowie z mediami, że pomimo tej informacji rosyjski przywódca będzie pracował normalnie i nie objęto go kwarantanną.
Przypomnijmy, do tej pory w Rosji - jak wynika z oficjalnych danych - wykryto 1036 zakażeń, z czego trzy zakończyły się śmiercią pacjentów.


17:43 Koronawirus na świecie. Włochy odnotowują najwyższą dzienną liczbę zgonów. W piątek w Italii ze względu na zakażenie koronawirusem zmarło 919 osób - tym samym łączna liczba zgonów w tym kraju wynosi obecnie 9134.

17:33 Koronawirus na świecie. Główny doradca brytyjskiego rządu w zakresie służby zdrowia - prof.  Chris Whitty ma symptomy COVID-19. "Zastosowałem się do wszystkich procedur - przez najbliższe 7 dni będę w samoizolacji. Jednocześnie chcę zapewnić, że kontynuuję swoją misję przy rządzie" - napisał na Twitterze.

17:08 Koronawirus na świecie. Gubernator Nowego Jorku informuje, że co najmniej 519 osób zmarło z powodu COVID-19. - Te wyniki będą rosnąć i to najgorsza informacja jaką mogę teraz przekazać mieszkańcom całego stanu - mówił Andrew Cuomo na konferencji prasowej.

16:41 Koronawirus w Europie. Włochy zbliżają się do szczytu zakażeń koronawirusem - taką prognozę  przedstawił szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Wg niego  od 20 marca jest wyraźne zmniejszenie krzywej zakażeń, ale nie jest to  jeszcze faza spadkowa.

16:08 Koronawirus w USA. 512 pracowników nowojorskiej policji jest zakażonych koronawirusem - przekazuje rzecznik formacji. To przyrost o kolejne 161 przypadków w ciągu doby. Co 10. pracownik NYPAD przebywa na zwolnieniu lekarski - wylicza CNN.

15:51 Koronawirus. Stan pacjenta z COVID-19 w Pradze, który od trzech dni dostaje eksperymentalny lek remdesivir, poprawia się -  poinformowali w piątek lekarze z praskiej Kliniki Szpitala  Uniwersyteckiego (VFN). Chorego odłączono od aparatury pozaustrojowego  utlenowania krwi (ECMO).

15:29 "Królowa Elżbieta II po raz ostatni raz widziała premiera Borisa Johnsona 11 marca i pozostaje w dobrym zdrowiu" - przekazuje Pałac Buckingham. "Królowa stosuje się do wszystkich stosownych zaleceń dotyczących jej zdrowia" - dodano w komunikacie. Głowa brytyjskiego państwa obecnie przebywa w rezyndencji w Windsorze.
 

Koronawirus. Kolejny wzrost w Niederlandach - w ciągu doby przybyło 112 nowych przypadków śmiertelnych (w sumie 546) oraz 1172 przypadków zakażenia (łącznie 8603). Stanowi to łączny wzrost o 16 procent - mimo to niederlandzki Narodowy Instytut Zdrowia przekazuje dobre informacje. Szybkość rozprzestrzeniania koronawriusa wydaje się w tym kraju zwalniać.

Koronawirus w Niemczech. W najbliższy poniedziałek Angela Merkel przejdzie 3. test na obecność koronawirusa (2 dały "negatywny" wynik). Jeśli i on będzie ujemny, to w środę kanclerz RNF zakończy kwarantannę. A ta została wymuszona po tym, jak lekarz polityczki CDU okazał się zakażony.

"Używanie aplikacji kwarantannowej ma być obowiązkowe dla wszystkich osób w  izolacji i kwarantannie" - przekazuje reporter RMF. Taki zapis znalazł się w kolejnej zdrowotnej spec-ustawie.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. SARS-CoV-2 u szczytu władzy - już nie tylko premier Zjednocznego Królewstwa jest zakażony koronawirusem, ale także minister zdrowia w jego rządzie. Matt Hancock potwierdził, że przez nabliższe dni będzie musiał spędzić w izolacji.

Koronawirus w Niemczech. Zmarło 11 podopiecznch domu spokojnej starości w Würzburgu. Wszyscy byli zakażeni koronawirusem. Władze nie podjęły jednak decyzji o ewakuacji pozostałych ponad 160 pensjonariuszy, z których wielu cierpi na Alzheimera.  Brakuje personelu, który mógłby się nimi zająć, gdyby ewakuowano ich do innych ośrodków i odizolowano.

Koronawirus w Szwajcarii. Liczba zakażonych SARS-CoV-2 wzrosła w Szwajcarii o ponad 1,4 tys. osób.  Zakażonych koronawirusem w Szwajcarii jest już ponad 12 tys. osób. Zmarło łącznie 197 osób. 

Badacze z Imperial College w Londynie nie pozostawiają złudzeń:  pandemia koronawirusa mogłaby w tym roku zabić nawet 40 milionów ludzi na całym świecie., gdy nie podjęto żadnych środków zaradczych. Badacze, posługując się modelami matematycznymi, przeanalizowali kilka scenariuszy - łącznie z tym najczarniejszym, że do końca roku siedem miliardów ludzi, prawie cała ludzkość, może zostać zarażonych patogenem Sars-CoV-2 w ciągu tego roku.  "Potrzebne są szybkie, zdecydowane i zbiorowe działania ze wszystkich krajów, aby ograniczyć konsekwencje tej pandemii” - powiedziała profesor Azra Ghani, jedna z autorek badania. Testy, izolacja zarażonych osób i zachowanie dystansu pomiędzy członkami społeczności są - jej zdaniem - najważniejsze.

12:43 Koronawirus w USA. Przerażająca przepowiednia naukowców z University of Washington School of Medicine. Po przeanalizowaniu danych doszli oni do wniosku, że pandemia koronawirusa może zabić ponad 81 tys. osób w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych czterech miesięcy i może nie ustąpić aż do czerwca.

12:16 Ukraina, w związku z koronawirusem, zamyka w piątek swoje granice przed własnymi obywatelami. Tysiące pracujących w Polsce Ukraińców chcą wrócić do rodzin, zanim będzie to niemożłiwe. Od kilku dni szturmują przejście graniczne w Dorohusku.

12:03 Dr Sabina Olex-Condor ze szpitala w Madrycie zauważyła, że koronawirus u osób, które mają kota lub psa czyni mniejsze spustoszenie w organizmie, niż u tych, którzy nie mają w domu zwierząt. Jej obserwacje dotyczą grupy ok. 100 pacjentów i wymagają dalszych badań. Według dr Olex-Condor możemy mieć tu do czynienia z wyższą odpornością na SARS-CoV-2 ze względu na kontakt z koronawirusami specyficznymi dla zwierząt domowych.

11:38 Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu stworzyli pierwszy w Polsce test na koronawirusa. Badacze szukają obecnie firmy, która zajmie się jego produkcją. 

11:24 Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że jeden z kierowców miejskich autobusów jest zakażony koronawirusem.

11:16 Koronawirus we Włoszech. Bilans zakażonych pracowników służby zdrowia rośnie. Testy pozytywnie wypadły już u 6205 z nich. Co dziesiąty zakażony, to medyk. Życie straciło 44 z nich.

10:48 Koronawirus w Chinach. W ciągu ostatniej doby odnotowano 55 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 54 wśród osób powracających lub przybywających z zagranicy. Niestety, pojawił się także jeden przypadek zakażenia lokalnego.

10:45 Most powietrzny z Chinami będzie funkcjonował tak długo, aż wypełnimy braki sprzętu medycznego, z którymi w tej chwili musimy się mierzyć - zadeklarował w piątek w rozmowie z TVP Info szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

09:55 Koronawirus w Szwecji. Liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Szwecji przekroczyła 2,8 tys. osób. 66 osób zmarło. Mieszkańcy tego kraju jednak niezbyt poważnie traktują zagrożenie. To zdjęcie zrobiono wczoraj, w Sztokholmie.


09:41 Koronawirus w Polsce.   - Zakaz gromadzenia się na mszy świętej więcej niż 5 osób jest po prostu nieroztropny - stwierdził marszałek senior i zaapelował do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o dokonanie zmiany w rozporządzeniu. :

Koronawirus w Polsce. Antoni Macierewicz krytykuje ograniczenia ws. mszy świętych. „Apeluję do pana ministra zdrowia”
RADOSŁAW OPASByły szef MON Antoni Macierewicz skrytykował wprowadzone przez rząd ograniczenia dotyczące organizacji obrzędów liturgicznych. – Zakaz gromadzenia się na mszy świętej więcej niż 5 osób jest po prostu nieroztropny – stwierdził marszałek senior i zaapelował do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o dokonanie zmiany w rozporządzeniu.

Antoni Macierewicz wypowiedział się na temat zakazu gromadzenia się na uroczystościach religijnych. Według nowo wprowadzonych przepisów, podczas nabożeństwa w kościele przebywać może nie więcej niż 5 osób. Nie wlicza się do nich jednak kapłanów i pracowników służby kościelnej.

– Uderza nie tylko w naszą tradycję, ale także w naszą odporność w tych najtrudniejszych czasach. To nie jest tylko kwestia psychologii, to jest kwestia naszej wiary, to jest kwestia naszej tożsamości, to jest kwestia naszej zdolności sprostania tym trudnym czasom, które już teraz są, a zdajemy sobie sprawę, że mogą nadchodzić jeszcze trudniejsze (…) – powiedział były minister obrony narodowej w programie „Głos Polski” na antenie TV Trwam.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że wprowadzone w życie obostrzenia uderzają we wszystkich katolików i działają na szkodę polskiej tradycji.

– Gdy patrzę na to, co się dzieje w sklepach (…), gdzie czasami są obecne setki osób w jednym momencie, gdy widzę różne inne zbiorowe zachowania, to zastanawiam się: w bazylice krakowskiej na mszy ma być 5 osób? To w kościele Świętego Krzyża w Warszawie czy w katedrze warszawskiej na mszy ma być 5 osób? To jest naprawdę nierozsądna decyzja – przekonywał Antoni Macierewicz.

Koronawirus w Polsce. Antoni Macierewicz apeluje do ministra zdrowia

Marszałek senior zwrócił się także do ministra zdrowia. Polityk uważa, że Łukasz Szumowski powinien zainterweniować w sprawie wiernych i zmienić zapis rozporządzenia. – Raz jeszcze apeluję do pana ministra zdrowia, żeby zmienił w swoim rozporządzeniu ten zapis. Jest to apel także do Państwa, bo musimy mówić głośno o tym, że wiara i jej praktykowanie w tych trudnych czasach jest konieczne – stwierdził Macierewicz.

Poseł zaznaczył jednak, że zmiany w obowiązujących od niedawna przepisach powinny zostać naniesione z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. – To jest decyzja, która przemknęła się do tego rozporządzenia, ktoś nie zwrócił uwagi na to, jakie są tego konsekwencje – dodał były szef MON.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-antoni-macierewicz-krytykuje-ograniczenia-ws-mszy-swietych-apeluje-do-pana-ministra-zdrowia-6493377684473473a

09:24 Koronawirus w USA. Przed szpitalem Bellevue w Nowym Jorku zbudowano polowe kostnice. Powstały w związku ze spodziewanym wzrostem zgonów spowodowanych przez zakażenie koronawirusem.  W stanie Nowy Jork zakażonych jest już ok. 39 tysięcy osób. Ponad 1,2 tys. jest w stanie ciężkim.  469 osób zmarło.

08:55 Siódemka nastolatków, lekceważąc zakazy związane z epidemią, spotkała się w czwartek w parku w Malborku. Pięciu 18-latków może zostać ukaranych wysoką grzywną. Sprawą dwóch 16-latek zajmie się sąd rodzinny - informuje reporter rmf24.pl

08:50 POMÓŻMY! Koronawirus i COVID-19 to zagrożenie dla wszystkich: nie tylko pacjentów, ale także lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Jeśli ich zabraknie, nie będzie komu pomagać chorym. I to nie tylko tym zakażonym koronawirusem. Nie będzie komu odbierać porodów, leczyć chorych onkologicznie, ratować ofiar wypadków, składać połamanych nóg i rąk czy zszywać rozciętych głów.  Trzeba ich chronić przed zakażeniem. Tymczasem kolejne szpitale proszą o pomoc: brakuje im maseczek, gogli, kombinezonów, rękawiczek, środków do dezynfekcji. Brakuje ich m.in. w szpitalu na Banacha, a także w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

08:17 W RPA, gdzie liczba zakażonych wzrosła do 927 przypadków, odnotowano dwa pierwsze zgony.

08:08 Koronawirus na Mazowszu. W tym regionie Polski jest 291 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.  Wśród osób, które zachorowały na COVID-19 na Mazowszu, jest dwoje dzieci w wieku poniżej trzech lat, ośmioro dzieci i młodzieży w wieku 4-17 lat, 49 osób w wieku 18-30 lat, 90 osób w wieku 31-50 lat i 142 w wieku 51-95.

07:58 Politycy PO do tego momentu nie zdają sobie sprawy z zagrożenia - mówił Stanisław Karczewski w "Sygnałach dnia” w radiowej Jedynce oceniając decyzję o stacjonarnym posiedzeniu Senatu. - To się nazywa  "przywleczenie”. Każdy z nas senatorów, może przywlec chorobę do Senatu i Senat, a wczoraj być może Sejm, może się stać takim polskim Wuhan - dodał. 

07:47 Koronawirus w USA. Dwa dni temu Pentagon poinformował, że u trzech marynarzy na pokładzie lotniskowca USS Theodore Roosevelt potwierdzono zakażenie koronawirusem. W piątek okazało się, że zakażonych jest już 25.

07:42 - Testy powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami GIS po siedmiu dniach od kontaktu. Test będę miał w niedzielę, czekam spokojnie - poinformował  w "Sygnałach dnia” radiowej Jedynki Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu i lekarz. 21 marca razem z resztą personelu medycznego i pacjentami został ewakuowany ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą i poddany kwarantannie.

07:36 Koronawirus w USA. Prezydent Donald Trump rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na temat epidemii zakażeń koronawirusem. "Ściśle współpracujemy. Wielku szacunek!" - zapewnił na swoim profilu na Twitterze.

06:19 Dzień dobry. Rozpoczynamy naszą relację minuta po minucie. Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji związanych z koronawirusem SARS-CoV-2.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-wlochy-co-10-zakazony-to-pracownik-sluzby-zdrowia-relacja-na-zywo-6493333780306049a

Żegnaj Polsko, może kiedyś wrócimy
27 marca 2020


Korczowa, 24 marca 2020 roku. Ukraińcy oczekują na polsko-ukraińskiej granicy Autor: Darek Delmanowicz ŹRÓDŁO: PAP

Byli siłą napędzająca polską gospodarkę. Chwytali się roboty, której Polacy nie chcieli. Teraz z dnia na dzień wielu Ukraińców trafiło na bruk. Wyjeżdżają do domów, bo boją się kosztów życia i ewentualnego leczenia. Państwo żyjące z ich pracy nie powiedziało: zostańcie.

Nie tak powinniśmy żegnać obcokrajowców. Tym bardziej naszych sąsiadów, którzy w dużej części wiązali z Polską swoją przyszłość. Tymczasem około 2 tysięcy obywateli Ukrainy (powyższe zdjęcie fotoreporter PAP Darek Dejnarowicz wykonał w piątek 27 marca 2020 roku) zostało zgromadzonych kilometr przed drogowym polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Korczowej.

W odstępach czasowych, są po kilkanaście osób przepuszczani w stronę przejścia i przekraczają je pojazdami podstawianymi tam przez swoich rodaków.

Gdzie zasadny bezpieczeństwa związane z koronawirusem? Gdzie humanitaryzm? To ten obraz, a nie zwolnienia z pracy, zapadnie w pamięć nie tylko na Ukrainie.

Ludzie na "elastycznych" etatach

W Polsce żyje i pracuje prawdopodobnie ok. 1,2 mln Ukraińców. To liczba oczywiście orientacyjna, która ustawicznie się zmienia. Jedni przyjeżdżają, inni wyjeżdżają. Polscy pracodawcy ich cenią: są sumienni, pracują uczciwie, nie są wybredni, jeśli chodzi o pensje. Ukrainiec jest po prostu bardziej opłacalny od Polaka.

Teraz – w obliczu pandemii koronawirusa – to Ukraińcy są również najbardziej poszkodowani.

Większość obcokrajowców ze Wschodu pracuje na "elastycznych" formach zatrudnienia. Pracę dają im często agencje pracy, sporo firm zatrudnia ich bezpośrednio. W ciągu ostatnich kilkunastu dni wszystko się załamało, a budowane latami relacje legły w gruzach. Mimo wszystko Ukraińcy w Polsce – paradoksalnie – nie narzekają.

- Nie widzę jakiegoś podwójnego standardu w traktowaniu pracowników. Pracodawcy nie patrzą czy to Ukrainiec, czy nie, wylatują wszyscy na umowach zlecenie. Takie umowy to codzienność w branży gastronomicznej, hotelach, turystyce - to w sumie logiczne, nikt się nie boczy - mówi w rozmowie z WP Oleksandr Bondar. To administrator jednej z większych grup na Facebooku zrzeszającej wrocławskich Ukraińców.

- No ale tak się składa, że większość tak zatrudnionych to obcokrajowcy. Więc fakt Ukraińcy masowo tracą pracę. Większość uczestników naszej grupy nie odczuło jeszcze kryzysu, część pracuje trochę mniej albo pracuje z domu (home work) – zaznacza Bondar. (...)
https://magazyn.wp.pl/finanse/artykul/zegnaj-polsko-moze-kiedys-wrocimy

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 28, 2020, 14:22 »