Ankieta

Jakie jest wg was naistotniejsze wydarzenie kosmonautyczne na świecie w 2014 r?

Wojna na Ukrainie
2 (5.7%)
Katastrofa Antaresa
0 (0%)
Katastrofa Space Ship Two
3 (8.6%)
I w historii wdrożenie Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i   Kataklizmów w wypadku epidemii (Ebola)
0 (0%)
Debiuty rakiet Angara 5 i GSLV MK 3
2 (5.7%)
Wodowanie I stopnia rakiety Falcon 9v1.1
6 (17.1%)
Misja Rosetta i lądowanie Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko
12 (34.3%)
Przelot komety kometa C/2013 A1 w okolicach Marsa
1 (2.9%)
Start misji Hayabusa 2 do 1999 JU3
0 (0%)
Testowy oblot Księżyca demonstratora Change'5
2 (5.7%)
Testy załogowych kapsuł Orion i CARE
5 (14.3%)
Rozstrzygnięcie konkursu CCtCap
2 (5.7%)
Może coś innego? (napisz w poście co takiego)
0 (0%)

Głosów w sumie: 13

Autor Wątek: Podsumowanie roku 2014 - Świat  (Przeczytany 5623 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Podsumowanie roku 2014 - Świat
« dnia: Grudzień 02, 2014, 02:26 »
W tym roku działo się tyle rzeczy wg. mnie nie ma sensu tworzenie tabelki najbardziej znaczących wydarzeń roku. Ja zrobię inaczej i podzielę wydarzenia podług obszarów i je tam wyszczególnie.

W tym roku wydarzenia na Ziemii miały nie proporcjonalny wpływ na to co się działo w kosmosie, więc zacznę od nich. Największy wpływ na programy kosmiczne prowadzone na świecie miała, ma i przez jeszcze długi czas wojna na Ukrainie, przez niektórych traktowana jako nowa Zimna Wojna. Wojna ta nie tylko wykoleiła współpracę kosmiczną na świecie, ale zaangażowała też sektor kosmicznych jedną z najgłośniej szych katastrof tego roku.

Tą katastrofą była tragedia lotu MH-17 linii Maleysia Airlines nad Donbasem z 17 lipca. Systemy zwiadu satelitarnego zebrały wtedy dowody na to, że samolot został zestrzelony przez separatystów. Linie lotnicze Malesia Airlines 8 marca były także dotknięte tragiczną katastrofą, która zaangażowała systemy satelitarne najważniejszych agencji kosmicznej. Tym wydarzenie, było zaginięcie lotu Maleysia Airlines 370, którego poszukiwania były zaangażowane satelity wielu krajów w tym Rosji, która już była zaangażowana w wydarzenia na Krymie, a później chichotem losu stała się pośrednio winna zestrzelenia lotu MH-17 tych samych linii.

Niestety to nie były jedyne katastrofy w tym roku. Teraz wymienię dwie, które miały już bezpośredni wpływ na branżę kosmiczną, W 29 października doszło do spektaktularnej eksplozji rakiety Antares tuż po stracie. W wyniku eksplozji została uszkodzona infrastruktura MARSa oraz został utracony ładunek, głównie statek zaopatrzeniowy Cygnus, który miał lecieć na ISS. Stan Wirginia, właściciel MARSa, poszukuje pomocy federalnej na naprawę. Katastrofa ta też stała się jedną z przesłanek do podważania używania rosyjskich silników w amerykańskich rakietach. Dwa dni doszło do tragicznego lotu kosmoplanu SpaceShip należącego do Virgin Galactic Richarda Bransona w wyniku, której zginął drugi pilot Michael Alsbury, a dowódca lotu Peter Siebold trafił z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

W tym roku do tragicznego bilansu dołożyły się też klęski żywiołowe, które spowodowały uruchomienie Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów takie jak np. powódź na Bałkanach. Wyjątkową interwencją w tym roku jest zaczynająca się przed połową listopada misja obserwacyjna związana z epidemią eboli, która zabiła w Afryce ok. 6.4 tys. osób.

Rosja skupiała uwagę kosmosu nie tylko przez zaangażowanie w wojnę na Ukrainie. Tego roczna wojowniczość przejawiała się także w powołaniu wojsk powietrzno-kosmicznych oraz zaczęciem ekspansji militarnej w rejonie Arktyki co powinno wywołać pewne zmiany w stosunku satelit zdolnych szpiegować ten obszar. Rosja przypomniała o sobie jako mocarstwie nuklearnym kilkakrotnie przeprowadzając rakietę balistyczną Buława, startującą z okrętów podwodnych i zdolnych do przenoszenia 6 głowic nuklearnych MIRW na odległość 8000 km.

I tak wyczerpawszy smutne tematy możemy przejść do tych o wydźwięku pozytywnym.
Zacznijmy od tematów rakietowych. Rosja wprowadziła do służby rakietę modułową Angara, która ma być docelowo w swoim najcięższym wariancie ma być obok SLS jedną z najsilniejszych rakietą w historii znacznie przekraczając swoją nośnością dotychszsowego lidera, czyli Saturna V. Firma Space X wpisała się do historii z kolei przeprowadzając pierwsze udane wodowane pierwszego stopnia rakiety, a konkretnej Falcon 9 v1.1.

Dużo pozytywnych w tym roku wzbudziły też wydarzenia kometarne. Najpierw w okolicach Marsa przeleciała kometa C/2013 A1 (Siding Spring) co było obserwowane przez wiele sond badających Marsa, a następnie rozpoczęto roczną obserwację wpływu na ekologię planety tego przelotu. Z kolei 12 listopada świat kosmonautyki ekscytował się lodowaniem w iście kaskaderskim stylu lądownika Philae na planetoidzie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, a następnie dwudniową dramatyczną walkę o przeprowadzenie podstawowego programu badawczego i przesłanie danych przez Rosettę, orbitera, który dostarczył Philae na planetoidę, na Ziemię. Wnioski płynące z tej operacji powinne być przeanalizowane przez JAXA, która ma wysłać do 1999 JU3 misję Hayabusa 2, która ma dostarczyć na powierzchnię planetoidy aż 4 pojazdy kosmiczne (3 x Minerva i Mascot) i impaktor za pomocą, ma pobrać próbki, z którymi statek główny ma wrócić na Ziemię.

Będąc przy ciałach niebieskich trzeba zwrócić uwagę na wejście na orbitę wokół Marsa orbiterów MAVEN oraz MOM. Ponadto MOM przeszedł do jako pierwszy indyjski pojazd kosmiczny, który dotarł na orbitę Marsa. A jako, że to był pierwsza indyjska wyprawa w tym kierunku, Indie stały się pierwszym krajem udało się umieścić sondę na orbicie wokół tego ciała niebieskiego. Nie można też nie wspomnieć o demonstratorze chińskim Chang’e 5, który w październiku obleciał Księżyc i następnie dostarczył kapsułę powrotną na Ziemię.

Przechodząc do końca podsumowania należy wspomnieć o lądowaniu X-37B po nie całych 2 latach orbitowaniu oraz satelitach, które wykonywały podejrzane manewry na orbicie. Były to technologiczny satelita chiński oraz rosyjski Kosmos-2499. Manewry obu pojazdów nie są charakterystyczne dla normalnych satelit, które posiadają niewielkie zapasy paliwa. Te satelity mogą pełnić zadania inspekcyjno-inżynieryjne chociaż spekuluje się o ich zastosowaniach deorbitacyjnych czy szpiegowsko-dywersyjnych.

Ostatnimi wydarzeniami, o którym tu wspomnę jest włamaniu do serwerów kontroli misji satelitarnych amerykańskiego systemu obserwacji pogody NOAA, misja ISEE-3 Reboot podczas, którego prywatny zespół przejął za zgodą NASA kontrolę nad zahibernowaną sondą ISEE-3 i podjął nieudaną próbę korekty trajektorii lotu, a także o początek budowy przez firmę SpaceX prywatnego kosmodromu w okolicach Brownsville nad Zatoką Meksykańską w Texasie i wydzierżawienie przez firmę Google lotniska NASA Moffet.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2014, 00:46 wysłana przez jsc »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podsumowanie roku 2014 na kosmonautę
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2014, 19:43 »
Mijający rok się okazuje, że moja pisanina na prawie 2 strony A4 nie ogarnęła jeszcze 3 obszarów za co czytelników przepraszam, co dopiero zauważyłem dopiero na spokojnie, gdy odpocząłem od gorączkowym pisaniu. Ale teraz pora to nadrobić:

W wrześniu odbyła się misja rosyjskiego biologicznego powrotnika Foton-M 4 z gekonami, które podróży nie przeżyły i owocówki.

W tym roku miały miejsce 2 eksperymenty związane łącznością laserową. W pierwszym ISS dzięki amerykańskiemu OPALowi wymieniała dane z Ziemią,  a następnie nie dawno temu satelita  Sentinel-1A przesłał laserem dane obserwacyjne do Alphasatu.

A na ostatku wspomnę o pierwszych nierosyjskich pojazdach załogowych, od roku 2011, kiedy to NASA wycofała ze służby wahadłowce kosmiczne, czyli amerykańskim Orionie i indyjskim, które które z powodzeniem odbyły testowe loty suborbitalne.

Należy wspomnieć, że przy okazji testu kapsuły CARE przeprowadzono częściowy test rakiety GSLV MK 3.

Teraz kiedy napisałem wszystko co pamiętam muszę przyznać, że jak ktoś przypomni mi coś ważnego to będę bardzo wdzięczny:) Ufff...

PS.W związku z małą kontrowersją związaną najcięższą rakietą z pod znaku Angara muszę sprostować, że nie chodziło mi o obecną serię, w której rakieta najcięższa rakieta ma mieć nośność 35 ton, a o zatwierdzoną przez Putina we wrześniu serię Angar o nośności 120-150 ton.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2014, 20:07 wysłana przez jsc »

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2014, 20:52 »
A na ostatku wspomnę o pierwszych nierosyjskich pojazdach załogowych, od roku 2011, kiedy to NASA wycofała ze służby wahadłowce kosmiczne, czyli amerkańskim Orionie i indyjskim, które niebawem mają odbyć swoje pierwsze loty testowe.
No i prezentacja Dragona V2.
A i jak już mówimy o wypadkach, to można wspomnieć o F9R
Go Elon, Go!!!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2014, 12:53 »
Dzięki serdecznie za ten wątek. Może warto by zrobić ankietę z najważniejszymi wydarzeniami kosmicznymi w tym roku dla świata? :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2014, 12:53 »

LooZ^

  • Gość
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 14, 2014, 13:20 »
Ja bym poczekał na start Falcona9R, bo lądowanie z sukcesem od razu uczyni go faworytem ;)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 14, 2014, 14:01 »
Ja bym poczekał na start Falcona9R, bo lądowanie z sukcesem od razu uczyni go faworytem ;)
A ja bym jeszcze poczekał na pierwszy lot suborbitalny indyjskiej kapsuły CARE i pierwszego członu rakiety GSLV Mk3 ;)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2014, 14:18 »
A ja bym jeszcze poczekał na pierwszy lot suborbitalny indyjskiej kapsuły CARE i pierwszego członu rakiety GSLV Mk3 ;)

Lot członu przepadł do roku 2015, tak samo IXV. A co do ankiety to poczekamy do lądowania i CARE i Sokoła, a ja w tym czasie będę miał czas wyodrębnienia z tego natłoku wydarzeń ważnych tych naprawdę kluczowych.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2014, 18:44 »
Ładnie, no więc tradycyjne doroczne typowania. Moje typy są następujące (w przypadkowej kolejności):

- Start Oriona - długo wyczekiwana załogówka NASA wreszcie w akcji; wydarzenie w sferze medialnej - ale nie tylko - bardzo znaczące jako kolejny krok milowy programu.

- Lądowanie Philae na komecie - wydarzenie oczywiście bez precedensu i do tego mocno oddziałujące na wyobraźnię szerokiej publiki.

- Rozstrzygnięcie konkursu CCtCap (czwarta i ostatnia runda programu CCP) - mimo oprotestowanego rozstrzygnięcia, wpłynie ono decydująco na przyszłość amerykańskiej astronautyki załogowej (czy optymalnie - zobaczymy).

- Katastrofa Space Ship Two - obawiam się, że bardzo negatywnie wpłynie na wszelkie amerykańskie komercyjne programy stricte turystyczne (suborbitalne załogowe).

Natomiast o ile dojdą do skutku w tym roku i powiodą się:

- Lądowanie 1. stopnia Falcona 9 - byłoby to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie.

- Start Angary A5 - ta rakieta powinna stać się lokomotywą rosyjskiego programu kosmicznego, nie tylko załogowego.


Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2014, 21:13 »
A ja bym jeszcze poczekał na pierwszy lot suborbitalny indyjskiej kapsuły CARE i pierwszego członu rakiety GSLV Mk3 ;)

Lot członu przepadł do roku 2015, tak samo IXV. [...]
A ktoś tu wcześniej troszkę siał defetyzm  ;)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2014, 00:54 »
Zaktualizowałem podsumowanie i dodałem ankietę.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2014, 12:55 »
Zaktualizowałem podsumowanie i dodałem ankietę.

JSc, czy możesz napisać co znaczy "wejście systemu nawigacji satelitarnej w fazę operacyjną"? :) O którą nawigację chodzi i jaką fazę masz na myśli?

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2014, 18:37 »
Po oddaniu 10 głosów widać tylko jednego faworyta: lądowanie na komecie:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 20, 2014, 19:58 »
Po oddaniu 10 głosów widać tylko jednego faworyta: lądowanie na komecie:)

Widzę, że poprawiłeś temat "wejście systemu nawigacji satelitarnej w fazę operacyjną" o słowo "Galileo". Jednakże Galileo nie weszło w tym roku we wstępną fazę operacyjną, gdyż:
- na początku 2014 roku deklarowano umieszczenie 4 satelitów FOC na orbicie (2x starty Sojuza)
- Lot FOC1 i FOC2 się nie udał do końca
- FOC3, FOC4 itd. polecą w 2015 roku

Można się spodziewać tego "wejścia" dopiero pod koniec 2015 roku (jak nic się nie zepsuje)...

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 20, 2014, 20:06 »
OK. Teraz widzę, że się zagalopowałem. Ankieta i podsumowanie naprawione.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24490
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 25, 2019, 23:41 »
W 2014 roku zmarło siedmiu  astronautów, którzy odbyli loty kosmiczne .
Spośród ogólnej ilości 538 astronautów, którzy odbyli co najmniej lot na LEO , nie żyje 77.

19.02. Walerij Nikołajewicz Kubasow (79) (3)                    19.02. Dale Allan Gardner (65) (2)

   
 
03.03. William Reid Pogue (84) (1)                            18.05.  Wubbo Johannes Ockels (68) (1)

   
 
17.07. Henry Warren Hartsfield (80) (3)           21.08.  Steven Ray Nagel (67) (4)

   
 
20.09.Anatolij Nikołajewicz Bieriezowoj (72) (1)


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Podsumowanie roku 2014 - Świat
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 25, 2019, 23:41 »