Autor Wątek: Mariner 4  (Przeczytany 7449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mariner 4
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 29, 2019, 09:21 »
Nie bylo żadnego zawodu.
Te zdjęcia raczej wzmogły moją ciekawość, którą potem pobudzały kolejne sondy, przesyłające coraz ciekawsze i dokładniejsze fotki Marsa. Nigdy nie pociagaly mnie fantastyczne wizje marsjańskiego świata, choćby dlatego, ze słynne "kanały", tak żarliwie propagowane przez astronoma P. Lowella, okazały się być złudzeniem optycznym. Zdjęcia z Marinera 4 dobitnie potwierdziły, że marsjański świat wygląda odmiennie od oczekiwań autorów literatury science-fiction, której wpływ na masowego odbiorcę, był wówczas spory.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mariner 4
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 30, 2019, 21:54 »
Hmm - chyba wówczas było zbyt wcześnie w erze astronautyki by użyć słowo "zawód". Wiele ze spraw było dość słabo poznanych, choć wydaje mi się, że już wcześniej podejrzewano, że na Marsie jest duża ilość kraterów i znacznie mniejsza ilość wody. :) 

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24673
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mariner 4
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 13, 2019, 21:36 »
5 listopada 1964 to początek misji Marinera 3 - pierwszej amerykańskiej sondy, której celem miał być Mars. Niemożność odrzucenia osłony aerodynamicznej spowodowała klęskę misji.

55 Years Ago: Mariner 4 First to Mars
Nov. 27, 2019

(...) The first of the two spacecraft, Mariner 3, launched from Cape Kennedy, Florida, on Nov. 5, 1964, atop an Atlas-Agena D rocket. The initial phases of the launch proceeded normally, but the fiberglass payload shroud protecting the spacecraft during the ascent through the atmosphere failed to separate. The spacecraft’s solar panels could not deploy and the onboard batteries depleted after 8 hours and 43 minutes. Mariner 3 sailed on into solar orbit as an inert spacecraft. An investigation pinpointed the cause of the failure and engineers quickly redesigned, fabricated, and tested a new all-metal shroud. (...)


Schematic representation of Mariner 4’s flyby of Mars.

https://www.nasa.gov/feature/55-years-ago-mariner-4-first-to-mars

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mariner 4
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 15, 2020, 04:59 »
55 lat temu Mariner 4 przeleciał koło Marsa dostarczając jej zaskakujących zdjęć. Niestety nie były to zdjęcia rzek, kanałów ale pokraterowane obszary. Rozczarowanie musiało być wielkie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mariner 4
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 15, 2020, 04:59 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mariner 4
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 28, 2021, 22:55 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mariner 4
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 28, 2021, 22:55 »