Autor Wątek: Sondy księżycowe - misje planowane  (Przeczytany 55994 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 06, 2011, 01:05 »
Ciekawi mnie, czy robią to dopiero teraz pierwszy raz?
Pewnie pierwszy raz z taka dokladnoscia lub ta metoda. Juz Lunar Orbiter jakies 45 lat temu dostarczyl dobre dane co do grawitacji Ksiezyca, chyba wlasnie Lunar Orbiter wlasnie odkryl anomalie w polu grawitacyjnym Ksiezyca. Bez tej informacji NASA nie moglaby precyzyjnie ladowac na Ksiezycu w ramach programu Apollo.  No i jakies 12-13 lat temu Lunar Prospector dokonal naprawde kompleksowych pomiarow grawitacji Ksiezyca nawet w poblizu biegunow. Jakies 6 lat przed nim inny probnik - Clementine tez zajmowal sie grawitacja Ksiezyca.
 
Cytuj
A poza tym czy nie lepiej by było wysłać na powierzchnię Księżyca wahadło? Apollo nie miały wahadeł?
Po co wahadlo i po co wysylac na powierzchnie? Wahadlo to moze dobre narzedzie pedagogiczne na lekcji fizyki. Sa duzo dokladniejsze i praktyczniejsze metody pomiarow. Tutaj nie chodzi o pomiar grawitacji w jednym miejscu, raczej zrobienie dokladnej mapy pola grawitacyjnego wokol calego Ksiezyca. Tak naprawde to nie potrzebujesz zadnych wahadelek tylko radar Dopplera lub laserowy miernik odleglosci.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2011, 05:30 wysłana przez olasek »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 06, 2011, 13:11 »
Ciekawi mnie, czy robią to dopiero teraz pierwszy raz?
Pewnie pierwszy raz z taka dokladnoscia lub ta metoda.

Właśnie chodziło mi o to, że tą metodą.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 06, 2011, 20:28 »
Właśnie chodziło mi o to, że tą metodą.
Tak, ta metoda pierwszy raz zastosowana do pomiaru pola grawitacyjnego Ksiezyca jakkolwiek zostala zastosowana poprzednio do pomiarow grawitacji Ziemi (misja GRACE). Mowi sie nawet ze GRAIL jest ksiezycowym odpowiednikiem GRACE.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 18, 2011, 19:55 »
Chyba wszyscy zapomnieli o GRAIL'u a tu wiele się dzieje:
http://florydziak.blogspot.com/search/label/GRAIL

http://www.spaceflightnow.com/delta/d356/status.html

GRAIL już zamontowany na szczycie Delta II Heavy - za 3 tygodnie start!
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 18, 2011, 19:55 »

velo

  • Gość
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 12, 2011, 12:51 »
Po fiasko misji Phobos-Grunt pojawiły się głosy zrealizwania w 2017 roku ukraińskiej misji księżcywej

Za "Russianspaceweb" Anatolija Zaka:

"2017: A Dnepr rocket with a Krechet upper stage to launch Ukrainian Selena mini-orbiter toward the Moon. Developed by KB Yuzhnoe, Selena would be the first spacecraft in post-Soviet Ukraine designed to go beyond the Earth orbit. (Plans as of November 2011.) Ukrainian plans for developing a lunar station had been publicized during the crisis with the Russian Phobos-Grunt spacecraft and, possibly, were timed to facilitate contacts with Russia on a potential cooperative project in deep space. Ukraine's previous plans to launch a 300-kilogram lunar orbiter on the Zenit rocket stalled due to lack of funds. However, by scaling down the project to fit into a converted ballistic missile and, possibly, joining forces with Russia, could make the proposal affordable. It could be speculated, that after the Phobos-Grunt fiasco, Russian space strategists could be under pressure to fly an inexpensive test mission into deep-space before returning to ambitious and expensive planetary missions."

Zobaczymy jak dalej się to potoczy

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 12, 2011, 13:47 »
Ciekawe czy Ukraińcy mają podobny system mocnego nagłaśniania projektu misji aby zdobyć fundusze, przez kilka lat generując różne rendery, by w końcu możliwie po dłuższym czasie wysłać jakiegoś składaka na orbitę (jak Rosjanie). Zapewne będzie to działać podobnie?

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 12, 2011, 14:07 »
Zapewne będzie to działać podobnie?

Hmm, "Krechet upper stage"  - to to już istnieje czy ma dopiero istnieć? Planowano do Dniepra dorobić jakiś wyższy stopień, ale z tego co pamiętam skończyło się to na niczym.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 12, 2011, 15:40 »
Właściwie jedyne co znalazłem: http://www.cnsa.gov.cn/n615708/n984628/n984631/72053.html:
Cytuj
YUZHNOYE SDO TECHNOLOGIES, PROPOSED FOR USING IN INTERNATIONAL PROGRAMS ON MOON EXPLORATION
2006年07月24日

(...)
 
Abstract.

Yuzhnoye SDO possesses a lot of technologies and has obtained great experience of development of the space transportation systems, which can be used in international programs on Moon exploration.

(...)

3.Autonomous space tug Krechet is being developed in Yuzhnoye SDO for increasing Dnepr LV possibilities on spacecraft injection to the high-energy orbits.  AST Krechet in two-stage configuration can deliver payload to the Moon flight trajectory, circumlunar orbit and lunar libration points. First stage of the tug is solid-propellant, the second one is equipped with multiple ignition liquid-propellant propulsion system and all necessary systems for long operation in space. For increasing the reliability and reduction of costs during AST development previously developed and tested systems, aggregates and technologies are used.

I to wszystko. Może pomoże ktoś z rosyjskojęzycznych?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 12, 2011, 18:36 »
He he. Mam nadzieję, ze nie porywają się z motyką na Słońce jak Rosjanie na Fobosa  ::)
Czy Ukraina budowała i kierowała swymi satelitami? Bo to od tego trzeba zaczynać zabawę w eksplorację kosmosu poza LEO....

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 12, 2011, 23:00 »
Bus dwóch pierwszych Coronasów był ukraiński. Działał lepiej niż bus przestarzałego Meteora użytego przez Rosjan w trzecim (Coronas-Photon) aby uniezależnić się od Ukrainy.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 08, 2012, 08:17 »
Ponieważ nie widzę osobnego wątku poświęconego misji LADEE, to informuję tutaj, że jego start został po raz kolejny przesunięty. Tym razem niewiele, z 2 na 27 maja listopad 2013 roku.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2012, 12:12 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 18, 2012, 12:18 »
Z tego artykułu wynika, że w misjach Chang'e-5 i 6  wykorzystana zostanie technika spotkania na orbicie okołoksiężycowej, a nie bezpośredniego startu z Księżyca, jak w radzieckim programie Łuna.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 18, 2012, 17:08 »
Z tego artykułu wynika, że w misjach Chang'e-5 i 6  wykorzystana zostanie technika spotkania na orbicie okołoksiężycowej, a nie bezpośredniego startu z Księżyca, jak w radzieckim programie Łuna.

To świetnie. Gdyż doświadczenie Chińczyków akurat się przyda do opracowania i przeprowadzenia misji Mars Sample Return  :) Będziemy doskonale wiedzieć, z jakimi sprawami wiąże się automatyczne dokowanie sond na orbicie. Ambitni ci Chińczycy. Szkoda, że bezzałogowo Rosjanie już do pięt im nie dorastają  :'(

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 18, 2012, 23:53 »
To już planowane są misje piątki i szóstki? Chyba coś mnie ominęło :P O czwórce nic nie słyszałem (wiem, że trójkę zaczęli budować i ma posadzić łazika na powierzchni). Szok :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy księżycowe - misje planowane
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 18, 2012, 23:53 »