Autor Wątek: Chandrayaan-2  (Przeczytany 100542 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #315 dnia: Wrzesień 26, 2019, 23:40 »
Tymczasem, mamy zdjęcie z LRO, wykonane 17 września, podczas pierwszego przelotu nad lądowiskiem Vikrama. Można spróbować na własną rękę szukać Vikrama. ;)



http://www.lroc.asu.edu/posts/1128
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2019, 23:43 wysłana przez juram »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #316 dnia: Wrzesień 27, 2019, 01:35 »
Siatka na tym zdjęciu ma oczko 1000 metrów, tak? To chyba 1,25 m na pix (na podstawie co podano na stronie), czyli nie-rozwalony lądownik ma wielkość 1-3 pikseli. No to można się bawić w poszukiwanie Vikrama! :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3804
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #317 dnia: Wrzesień 27, 2019, 09:00 »
Patrzyłem na jakieś smugi itp, ale Vikram raczej przygrzmocił pod dużym kątem, w przeciwieństwie do izraelskiego niedoszło-lądownika.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #318 dnia: Wrzesień 27, 2019, 10:12 »
Patrzyłem na jakieś smugi itp, ale Vikram raczej przygrzmocił pod dużym kątem, w przeciwieństwie do izraelskiego niedoszło-lądownika.

Sądzisz, że jakiejkolwiek smugi są raczej niewielkie i na tym zdjęciu złapały się w cień?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #318 dnia: Wrzesień 27, 2019, 10:12 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3804
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #319 dnia: Wrzesień 27, 2019, 10:30 »
Patrzyłem na jakieś smugi itp, ale Vikram raczej przygrzmocił pod dużym kątem, w przeciwieństwie do izraelskiego niedoszło-lądownika.

Sądzisz, że jakiejkolwiek smugi są raczej niewielkie i na tym zdjęciu złapały się w cień?

Ciężko cokolwiek powiedzieć, rozdziałka zdjęcia nie pozwoli chyba na 100% kandydata na miejsce upadku. Może niezawodny kartograf Phil Stookes znowu coś wypatrzy...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #320 dnia: Wrzesień 27, 2019, 10:35 »
Hmm, a taka opcja: grzmotnięcie pod kątem bliskim 90 stopni w jakiś mały krater, przez co szczątki się nie rozleciały po okolicy? Tak samo materia wybita w grzmotnięciu za bardzo by nie była widoczna w okolicy.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #321 dnia: Wrzesień 27, 2019, 12:18 »
14 października na pewno wypatrzy Vikrama ekipa misji LRO. Chyba że, wcześniej ISRO zrobi niespodziankę i ujawni jego dokładną lokalizację.

Offline kedrok

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 60
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #322 dnia: Wrzesień 27, 2019, 15:13 »
Jest jeszcze opcja, że w ostatniej chwili silniki dały gazu i lata po orbicie księżyca :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #323 dnia: Wrzesień 30, 2019, 11:27 »
Jest jeszcze opcja, że w ostatniej chwili silniki dały gazu i lata po orbicie księżyca :D

Chyba wówczas było już za mało paliwa na to. Ale chyba nadal opcją jest "nietrafienie" w spodziewany obszar lądowania.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #324 dnia: Październik 04, 2019, 18:16 »
Pierwsza opublikowana fotografia (fragment) powierzchni Księżyca, w rejonie leżącym na południe od krateru Boguslavsky E. Widok z orbitera Chandryaan 2, uzyskany miesiąc temu kamerą wysokiej rozdzielczości UHRC.



https://www.isro.gov.in/chandrayaan2-latest-updates#
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2019, 19:21 wysłana przez juram »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #325 dnia: Październik 14, 2019, 17:00 »
Zgodnie z zapowiedzią, tej nocy LRO ma przelatywać nad miejscem spadku Vikrama i wykona zdjęcie/cia. 17-ego obiecali je pokazać.  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #326 dnia: Październik 14, 2019, 17:48 »
Napięcie rośnie! :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3804
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #327 dnia: Październik 14, 2019, 20:48 »
Zgodnie z zapowiedzią, tej nocy LRO ma przelatywać nad miejscem spadku Vikrama i wykona zdjęcie/cia. 17-ego obiecali je pokazać.  ;D

…. no jeśli cokolwiek wyłapie, pozostało nam teraz jedynie fascynować się trupem spoczywającym na powierzchni Łysego.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #328 dnia: Październik 14, 2019, 21:29 »
Zgodnie z zapowiedzią, tej nocy LRO ma przelatywać nad miejscem spadku Vikrama i wykona zdjęcie/cia. 17-ego obiecali je pokazać.  ;D

…. no jeśli cokolwiek wyłapie, pozostało nam teraz jedynie fascynować się trupem spoczywającym na powierzchni Łysego.
               ... BTW, jak bedzie lezal na brzuchu, to nie bedzie puszczal zajaczkow;-) Z powazaniem
                                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #329 dnia: Październik 14, 2019, 22:30 »
O godz. 22:22:30 naszego czasu LRO przeleciał na wysokości 63 km nad miejscem rozbicia Vikrama.



Tym razem linia terminatora przebiegała ponad czterdzieści stopni na wschód od trasy przelotu i warunki oświetlenia powinny być znacznie korzystniejsze niż miesiąc temu.

« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2019, 23:06 wysłana przez juram »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chandrayaan-2
« Odpowiedź #329 dnia: Październik 14, 2019, 22:30 »