Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Słońce => Wątek zaczęty przez: Matias w Maj 06, 2012, 11:15

Tytuł: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 06, 2012, 11:15
Mamy wątek dla projektowanej sondy amerykańskiej (Solar Probe Plus), no to potrzebujemy także dla nowej europejskiej sondy :)

Astrium UK zbuduje sondę Solar Orbiter

"We wtorek Europejska Agencja Kosmiczna podpisała z odziałem Astrium UK umowę na budowę sondy Solar Orbiter. Wystrzelenie tego próbnik planowane jest na początek 2017 roku. Kontrakt wart jest 400 milionów Euro.

Umowa została podpisana przy okazji odbywającej się w Londynie konferencji z okazji 50-lecia obecności Wielkiej Brytanii w kosmosie, która została zapoczątkowana w kwietniu 1962 roku wystrzeleniem satelity Ariel 1. Wraz z tym wydarzeniem Wielka Brytania stała się trzecim państwem, po Związku Radzieckim i USA, posiadającym na orbicie własnego satelitę. Ariel-1 miał na celu prowadzenie pomiarów ziemskiej jonosfery.

Kontrakt, wart prawie 400 milionów Euro, jest najwyższym kiedykolwiek zawartym pomiędzy ESA a Wielką Brytanią i niewątpliwie dostarczy duży impuls przyśpieszający rozwój przemysłu kosmicznego w tym kraju.

Ważący 1800 kilogramów orbiter zostanie wyniesiony na należącej do NASA, rakiecie Atlas 5 z przylądka Cape Canaveral w 2017 roku na orbitę okołoziemską. Po separacji od ostatniego stopnia rakiety obierze kierunek lotu na Wenus. Następnie, korzystając z manewru asysty grawitacyjnej Wenus i Ziemi w przeciągu 3,5 roku osiągnie swoją orbitę użyteczną, stając się najbliższym ludzkim obiektem na orbicie okołosłonecznej. Czas pracy sondy jest zaplanowany na co najmniej 7 lat.

Solar Orbiter będzie miał za zadanie analizować próbki wiatru słonecznego, krótko po tym jak zostanie on przyśpieszony. Na pokładzie sondy znajdą się również instrumenty służące do zobrazowania atmosfery i korony słonecznej.

Obserwacje i pomiary przeprowadzone przez Solar Orbitera mają umożliwić lepsze poznanie heliosfery oraz formowania się tzw. pogody kosmicznej, która w związku z użyciem dużej ilości satelitów ma coraz większy wpływ na naszą cywilizację. Całościowy koszt misji, wliczając budowę, wystrzelenie i sterowanie satelitą wyniesie prawie miliard euro."

http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/astrium-esa-2012-04-28.html
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 06, 2012, 11:16
I jeszcze jeden artykuł:

Solar Orbiter poleci z polskim udziałem! (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/ESA/solar-probe-esa-cbk.html) (2011)
"Europejska Agencja Kosmiczna dała zielone światło do realizacji misji Solar Orbiter. Misja w stronę Słońca będzie miała również polski udział!

Solar Orbiter (SOLO) to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na orbitę bliską Słońcu. Będzie pierwszą sondą, która zbliży się do biegunów Słońca i ma być pierwszym statkiem, który będzie okrążał Słońce po orbicie synchronicznej, co pozwoli na obserwacje tych samych regionów Gwiazdy Dziennej przez kilkanaście dni."
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 21, 2014, 15:22
Oficjalnie potwierdzono, że Solar Orbiter zostanie wyniesiony za pomocą Atlasa V. Ciekawe dlaczego sonda za ponad miliard USD ma być zbudowana przez Airbus Defence and Space, firmę która takich rzeczy wcześniej nie robiła.

http://spaceflightnow.com/news/n1403/18solarorbiter/#.UyxJYaJxVac

Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 22, 2014, 11:24
Bardzo ciekawe informacje. Czy to będzie "jeden jedyny" kontrakt AD, czy też mają oni zamiar częściej się pojawiać na rynku kosmicznym?
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maj 04, 2015, 12:14
Start sondy został przełożony na października 2018 r.
http://sci.esa.int/solar-orbiter/55772-solar-orbiter-launch-moved-to-2018/
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 14, 2017, 08:41
Angielska firma Aavid Themacore zapewni izolację cieplną sondzie Solar Orbiter
07 LUTEGO 2017 Paweł Ziemnicki 

Europejski próbnik Solar Orbiter wystartuje w 2018 r. Pracując w nieprzyjaznych warunkach będzie badał Słońce. Ochronę przed przegrzaniem zapewnią mu innowacyjne rozwiązania wypracowane na Wyspach Brytyjskich.

Misja Solar Orbiter (SolO) będzie misją średnią (M-class) realizowaną w ramach progamu Cosmic Vision 2015-2025 (http://www.space24.pl/481701,kosmiczna-wizja-europy-czyli-zrozumiec-wszechswiat) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sonda ma zostać wyniesiona w październiku 2018 r. rakietą Atlas V z Przylądka Canaveral. Podróż na orbitę wokół Słońca zajmie jej 3,5 roku. Statek przeprowadzi manewry asysty grawitacyjnej przy Ziemi oraz przy Wenus. Co najmniej przez dalsze 3,5 roku SolO będzie krążyć po eliptycznej orbicie wokół naszej dziennej gwiazdy, zbliżając się do niej w peryhelium na ok. 42 mln km.

Temperatura powierzchni Słońca wynosi w przybliżeniu 5 500ºC, a europejski próbnik będzie się do niego zbliżać na odległość mniejszą niż Merkury. Będzie więc narażony na nadmierne nagrzewanie. Na szczęście, wywodząca się z północno-wschodniej Anglii firma Aavid Thermacore Europe Ltd. znalazła sposób, by zapewnić wrażliwej elektronice statku optymalne warunki do pracy.

Opracowana przez inżnierów Aavid Thermacore technologia nosi nazwę k-Core Annealed Pyrolytic Graphite (hartowany pyrolityczny grafit) – APG. Materiał, wykorzystany przez tę firmę do izolacji cieplnej SolO oferuje nie tylko doskonałe właściwości termiczne. Jego waga i wytrzymałość jest porównywalna z aluminium. Rozwiązanie k-Core jest także niewrażliwe na przeciążenie czy duże przyspieszenie podczas startu rakiety nośnej, która wyniesie sondę w przestrzeń kosmiczną.

Angielski producent bierze również udział w projektowaniu i konstruowaniu dwóch chłodnic dla sondy. Pracuje też nad przewodnikami, które będą odbierać nadmiar ciepła z wrażliwych części SolO i przekazywać je do chłodnic.

Aavid Thermacore jest jedną z dziesieciu brytyjskich firm zaangażownaych w budowę satelity Solar Orbiter dla ESA, w ramach kontraktu opiewającego na 300 mln euro. Przedsiębiorstwo specjalizuje się projektach związanych z dystrybucją ciepła w wielu gałęziach przemysłu – np. w medycynie, aeronautyce, telekomunikacji, transporcie czy zastosowaniach wojskowych.

Sonda SolO będzie badać słoneczną atmosferę oraz wiatr gwiazdowy. Dostarczy najwyższej jakości zdjęcia Słońca, jakie kiedykolwiek wykonano. Pozyskane przez nią dane naukowe pomogą badaczom lepiej zrozumieć 11-letni cykl aktywności gwiazdy centralnej naszego układu planetarnego.

http://www.space24.pl/542643,angielska-firma-aavid-themacore-zapewni-izolacje-cieplna-sondzie-solar-orbiter
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 29, 2018, 08:14
Udział CBK w budowie instrumentu dla sondy ESA Solar Orbiter
25 lipca 2018

W pierwszym tygodniu lipca w szwajcarskim Instytucie im. Paula Scherrera zakończyła się integracja i testy egzemplarza zapasowego instrumentu STIX. Urządzenie powstało na potrzeby misji Solar Orbiter, przygotowywanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Znaczący udział w pracach konstrukcyjnych miało Centrum Badań Kosmicznych PAN.

STIX (Spectrometer/Telescope for Imaging X-rays) to jeden z dziesięciu przyrządów naukowych sondy Solar Orbiter. Zadaniem instrumentu będą obserwacje Słońca głównie w zakresie tzw. twardego promieniowania rentgenowskiego. Powstaje ono w czasie rozbłysków słonecznych, jako efekt wciąż zagadkowych procesów heliofizycznych. Detektory STIX będą rejestrować fotony o energii od 4 keV do 150 keV, co odpowiada falom elektromagnetycznego o długości od 0,31 nm do 0,00827 nm (10 milionów razy krótsze niż średnica ludzkiego włosa).

Zespół inżynierów z pięciu krajów, w tym Polski, przygotował dwa identyczne instrumenty: egzemplarz lotny oraz egzemplarz zapasowy. Pierwszy dostarczono do ESA w maju 2017 roku, po czym został on zainstalowany na pokładzie sondy Solar Orbiter. Egzemplarz zapasowy, zintegrowany właśnie teraz, przeznaczony jest do ewentualnego zastąpienia modelu lotnego, gdyby ten uległ uszkodzeniu jeszcze przed wystrzeleniem sondy w kosmos.

Jeśli zamiana urządzeń nie będzie konieczna, egzemplarz zapasowy zostanie wykorzystywany jako tzw. jednostka naziemna. Posłuży wtedy do testowania oprogramowania, zanim to zostanie przesłane do egzemplarza lotnego, znajdującego się już wtedy w przestrzeni kosmicznej. Zapasowa kopia instrumentu STIX może być również wykorzystana do sprawdzenia co dzieje się z instrumentem lotnym w przypadku jego anomalnego działania.

Inżynierowie CBK PAN odpowiadali za projekt i wykonanie podsystemów elektronicznych komputera obsługującego instrument STIX oraz jednostki elektronicznej obsługującej system precyzyjnego ustalenia pozycji tarczy Słońca. W zakres zrealizowanych prac wchodziło również skonstruowanie obudowy komputera oraz przygotowanie oprogramowania niskiego poziomu. Polscy inżynierowie odpowiadali także za odbiór i integrację zasilacza i oprogramowania lotnego instrumentu (te elementy opracowali partnerzy z Czech).

Centrum Badań Kosmicznych PAN odegrało ważną rolę również w testowaniu teleskopu STIX. Inżynierowie Centrum wykonali urządzenie wspomagające testy naziemne instrumentu, opracowali jego model termiczny oraz uczestniczyli w testach termicznych. Te ostatnie są szczególnie ważne w kontekście misji Solar Orbiter, gdyż próbnik będzie zbliżał się do Słońca na odległość zaledwie 0.284 jednostki astronomicznej (bliżej niż Merkury w peryhelium).

Poza Polakami, w budowie i testach STIX udział biorą Szwajcarzy (liderzy projektu), Niemcy, Czesi i Francuzi. Partnerami w projekcie są także Irlandczycy, Austriacy i Włosi, którzy będą odpowiadać za analizę i archiwizację danych zebranych przez teleskop. Według obecnego harmonogramu, wystrzelenie Solar Orbiter zaplanowane jest na rok 2020.

Źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN
https://www.space24.pl/udzial-cbk-w-budowie-instrumentu-dla-sondy-esa-solar-orbiter
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 05, 2019, 09:15
Testy Solar Orbiter
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 3 MAJA 2019

(...) Aktualnie trwają testy sondy Solar Orbiter. Są to testy m.in. weryfikujące wytrzymałość sondy na warunki panujące podczas startu. Wykonywane są także testy, które zweryfikują parametry sondy podczas uwalniania poszczególnych mechanizmów po starcie. Poniższe nagranie prezentuje obecny etap przygotowań do startu Solar Orbiter.

https://www.youtube.com/watch?v=ljYeEsGolSY

esty Solar Orbiter / Credits – European Space Agency, ESA

(...)
https://kosmonauta.net/2019/05/testy-solar-orbiter/
http://sci.esa.int/solar-orbiter/61259-3-good-vibes-for-solar-orbiter/
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 02, 2019, 23:55
Solar Orbiter arrives at Kennedy Space Center for launch preps
November 2, 2019 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/11/EIWvq5aWkAM8Xmk.jpeg)
The Solar Orbiter spacecraft arrived at the Kennedy Space Center’s Shuttle Landing Facility shortly after 9 p.m. EDT Friday (0100 GMT Saturday) after a trans-Atlantic journey from Germany aboard an Antonov An-124 transport plane. Credit: ESA/J. Fiebrich

The European-built Solar Orbiter spacecraft arrived in Florida late Friday after a trans-Atlantic journey from a test center in Germany, ready to begin preparations for a liftoff from Cape Canaveral in February aboard a United Launch Alliance Atlas 5 rocket.

Packed inside a climate-controlled shipping container, the Solar Orbiter spacecraft rode an Antonov An-124 transport plane from Munich to the Shuttle Landing Facility at NASA’s Kennedy Space Center in Florida, where the aircraft touched down shortly after 9 p.m. EDT Friday (0100 GMT Saturday).

The spacecraft, built by Airbus Defense and Space, was expected to be transported by road to the Astrotech satellite processing facility in nearby Titusville, where ground teams will spend the next two-and-a-half months testing, fueling and readying Solar Orbiter for liftoff. (...)

https://spaceflightnow.com/2019/11/02/solar-orbiter-arrives-at-kennedy-space-center-for-launch-preps/

Artykuły astronautyczne (https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3812.msg137467#msg137467)
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 03, 2019, 11:39
Tak sobie myślę, ale opóźnienie startu Solar Orbiter jest korzystne. Start w 2020 oznacza, że sonda będzie obserwować początek nowego cyklu, a nie "nudne" minimum.
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 08, 2019, 10:15
Koniec testów Solar Orbiter, dostawa do KSC
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 LISTOPADA 2019

(...) Następnie sonda została “zapakowania” i przygotowana do wysłania na Florydę, skąd nastąpi start misji. Dostarczenie do Kennedy Space Center (KSC) nastąpiło 2 listopada 2019.

http://www.youtube.com/watch?v=Y8h6btTJDMQ
https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=Y8h6btTJDMQ

Solar Orbiter gotowy do startu / Credits – European Space Agency, ESA

Misja Solar Orbiter odbywa się z polskim udziałem. Centrum Badań Kosmicznych PAN będzie odpowiadało za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, oraz za jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.

Start misji był już kilkukrotnie opóźniany – z 2017 do 2020 roku. Sonda zostanie wyniesiona dzięki rakiecie Atlas 5.

(PFA, ESA)
https://kosmonauta.net/2019/11/koniec-testow-solar-orbiter/
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 27, 2020, 14:16
Niebawem start misji!

A oto fajny media kit przedstartowy:
https://esamultimedia.esa.int/docs/science/solar_orbiter_media_kit.pdf
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 07, 2020, 21:58
Solar Orbiter – wyprawa po tajemnice Słońca z udziałem Polski
BY REDAKCJA ON 7 LUTEGO 2020

Rankiem 10 lutego br. z Przylądka Canaveral na Florydzie w przestrzeń kosmiczną wystrzelona zostanie europejska sonda Solar Orbiter. Na jej pokładzie znajduje się m.in. teleskop rentgenowski STIX, opracowany z dużym udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. (...)

https://kosmonauta.net/2020/02/solar-orbiter-wyprawa-po-tajemnice-slonca-z-udzialem-polski/
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Luty 10, 2020, 06:08
Sonda Solar Orbiter wystartowała. Start zakończył się sukcesem  :)
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 10, 2020, 06:30
Dobrej podróży Solar Orbiter  8)
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 10, 2020, 20:19
Polecam - trajektoria sondy Solar Orbiter. Dużo tutaj Wenus będzie miała do powiedzenia! :)

https://www.youtube.com/watch?v=BF7_BM3as4s

http://www.youtube.com/watch?v=BF7_BM3as4s
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 10, 2020, 22:06
Czy badania Wenus podczas przelotów są planowane?
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Luty 11, 2020, 08:19
Czy badania Wenus podczas przelotów są planowane?

Dobre pytanie, sam się zastanawiam.
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 11, 2020, 14:00
Czy badania Wenus podczas przelotów są planowane?

Dobre pytanie, sam się zastanawiam.

Raczej nie wydaje mi się - kwestia orientacji sondy względem Słońca oraz odpowiedniego wprowadzenia na nową orbitę wydaje się być ważniejsza.
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 13, 2020, 18:51
Europejska sonda zbada Słońce
  10.02. o 04:03:00,155 z Cape Canaveral wystrzelona została RN Atlas-5/411, która wyniosła w T+49' 50,8" na orbitę heliocentryczną
sondę kosmiczną ESA SolO (http://lk.astronautilus.pl/sondy/so.htm) (Solar Orbiter).
http://lk.astronautilus.pl/n200201.htm#05

Rakietowa niedziela i poniedziałek (09-10.02.2020)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 10 LUTEGO 2020

Atlas V wynosi Solar Orbiter

Dziesiątego lutego o godzinie 05:03 CET nastąpił start europejsko-amerykańskiej misji Solar Orbiter. Start nastąpił za pomocą rakiety Altas V z wyrzutni LC-41 na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i sonda została skierowana na odpowiednią orbitę heliocentryczną. Zgodnie z harmonogramem lotu nastąpiło także rozłożenie paneli słonecznych oraz przesłanie potwierdzenia statusu sondy do centrum kontroli misji.

https://www.youtube.com/watch?v=Qcpk5XV6SGA&feature=emb_title
Start misji Solar Orbiter / Credits – European Space Agency, ESA

Misja Solar Orbiter odbywa się z polskim udziałem. Centrum Badań Kosmicznych PAN odpowiadało za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, oraz za jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.

https://www.youtube.com/watch?v=BF7_BM3as4s&feature=emb_title
Cytuj
Film niedostępny
Orbita misji Solar Orbiter / Credits – ESA

Polecamy artykuł na temat misji Solar Orbiter (https://kosmonauta.net/2020/02/solar-orbiter-wyprawa-po-tajemnice-slonca-z-udzialem-polski/).
https://kosmonauta.net/2020/02/rakietowa-niedziela-i-poniedzialek-09-10-02-2020/#prettyPhoto

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/rakieta-atlas-v-wyniosla-europejska-sonde-badan-slonca-solar-orbiter
http://www.kosmonautyka.pl/solar-orbiter

Atlas 5 for Solar Orbiter launch returns to assembly building for inspections
January 22, 2020 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/01/EO0xN3hWAAQlwrV.jpeg)
The United Launch Alliance Atlas 5 rocket for the Solar Orbiter mission rolled out to Cape Canaveral’s Complex 41 launch pad Tuesday, Jan. 21, for a planned wet dress rehearsal Wednesday. Credit: United Launch Alliance
https://spaceflightnow.com/2020/01/22/atlas-5-rocket-for-solar-orbiter-mission-returns-to-assembly-building-for-inspections/

Photos: Solar Orbiter encapsulated inside launch shroud
January 24, 2020 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/01/KSC-20200120-PH-JBS01_0069large.jpg)
Credit: NASA/Ben Smegelsky
https://spaceflightnow.com/2020/01/24/photos-solar-orbiter-encapsulated-inside-launch-shroud/

ULA team completes countdown practice run before Solar Orbiter launch
January 24, 2020 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/01/EPEXz-BX4AAGFUc.jpg)
A United Launch Alliance Atlas 5 rocket is pictured during a countdown dress rehearsal Friday at Cape Canaveral’s Complex 41 launch pad. Credit: United Launch Alliance

United Launch Alliance teams loaded super-cold liquid hydrogen and liquid oxygen into an Atlas 5 rocket Friday at Cape Canaveral during a countdown dress rehearsal for a planned launch next month with the Solar Orbiter mission, a robotic spacecraft to study the origins of the solar wind and image the sun’s poles for the first time.

The Atlas 5’s wet dress rehearsal Friday at Cape Canaveral’s Complex 41 launch pad served as a practice run of the launch day procedures ULA crews will perform during the real countdown.

The wet dress rehearsal is not part of standard Atlas 5 launch campaigns, but NASA requires the extra test for missions that have limited planetary launch windows. Solar Orbiter is such a mission, and has 19 daily launch opportunities next month beginning Feb. 5 to reach a flyby with Venus in December to use the planet’s gravity to slingshot closer to the sun. (...)
https://spaceflightnow.com/2020/01/24/ula-team-completes-countdown-practice-run-before-solar-orbiter-launch/

Solar Orbiter launch delayed to Feb. 7
January 26, 2020 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/01/EPNxIanW4AEf8vZ.jpeg)
A United Launch Alliance Atlas 5 rocket — seen without the Solar Orbiter spacecraft on top — completed a practice countdown at Cape Canaveral’s Complex 41 launch pad Friday, Jan. 24. Credit: United Launch Alliance

Officials have delayed the launch of a United Launch Alliance Atlas 5 rocket with the European-built Solar Orbiter spacecraft from Cape Canaveral by two days to Feb. 7, a ripple effect from time spent fixing a minor issue last week during a launch vehicle countdown dress rehearsal.

The European Space Agency, which leads the Solar Orbiter mission in partnership with NASA, announced the two-day delay to Feb. 7 on Sunday. The new Solar Orbiter launch window opens at 11:15 p.m. EST on Feb. 7 and extends to 1:15 a.m. on Feb. 8 (0415-0615 GMT on Feb. 8 ). (...)
https://spaceflightnow.com/2020/01/26/solar-orbiter-launch-delayed-to-feb-7/

NASA, Europe space agency launch Solar Orbiter mission
by Paul Brinkmann Washington DC (UPI) Feb 09, 2020

(...) "It's called a hyperbolic escape trajectory," said Scott Messer, program manager for NASA programs at United Launch Alliance. "It actually leaves the gravitational field of the Earth and heads out. It has a couple of gravity assists, a slingshot around Venus, and then it comes back around Earth, and back to Venus."

The reason for the multiple gravity slingshots is that the Solar Orbiter ultimately has to escape the orbital plane of the planets, which circle the sun's equator.

"It's a highly optimized effort that goes on between the spacecraft team and the rocket team. It's a fairly big optimization problem," Messer said. (...)
https://www.spacedaily.com/reports/NASA_Europe_space_agency_launch_Solar_Orbiter_mission_999.html

Weather 90% GO for Solar Orbiter Launch to the Sun Tonight from Florida, Watch Live
By Ben Evans, on February 8th, 2020

(https://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2020/02/49511551662_b59cb3315a_k-1536x1024.jpg)
A United Launch Alliance Atlas V rocket stands poised to launch the European Space Agency’s Solar Orbiter from Cape Canaveral, on a mission in collaboration with NASA to explore the sun and its poles up-close. Photo: ULA

https://www.youtube.com/watch?v=e4hvC-cQrRk&feature=emb_title
Watch as ULA rolls out their Atlas V rocket with ESA’s Solar Orbiter for launch on Feb 9

(https://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2020/02/IMG_20200208_125718-1536x1024.jpg)
Credit: ULA

(https://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2020/02/IMG_20200208_072543-1536x1086.jpg)
credit: ESA
https://www.americaspace.com/2020/02/08/solar-orbiter-to-launch-on-exciting-new-mission-to-the-sun-sunday-night/

Solar Orbiter Launches to the Sun, Kicking Off Ambitious 2020 Manifest for ULA
By Ben Evans, on February 10th, 2020

(https://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2020/02/49514692027_b641b12884_k-1536x1024.jpg)
A United Launch Alliance (ULA) Atlas V rocket carrying Solar Orbiter lifts off from Space Launch Complex-41 at 11:03 p.m. EST on Feb. 9, 2020. Solar Orbiter is an international cooperative mission between ESA and NASA. Photo: ULA

https://www.youtube.com/watch?v=AAPDaQ__G0c&feature=emb_title

https://www.youtube.com/watch?v=Kz4-uexz_4M&feature=emb_title

(https://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2020/02/IMG_0894-1-1536x1024.jpg)
Solar Orbiter in final flight processing in Florida. Photo: Mike Killian / AmericaSpace.com
https://www.americaspace.com/2020/02/10/solar-orbiter-launches-to-the-sun-kicking-off-ambitious-2020-manifest-for-ula/

LIFTOFF FOR SOLAR ORBITER, ESA'S MISSION TO FACE THE SUN UP CLOSE
10 February 2020

(https://sci.esa.int/documents/34903/35595/ESA_Solar_Orbiter_Liftoff_600.jpg)
Solar Orbiter liftoff. Credit: ESA–S. Corvaja

(...) "As humans, we have always been familiar with the importance of the Sun to life on Earth, observing it and investigating how it works in detail, but we have also long known it has the potential to disrupt everyday life should we be in the firing line of a powerful solar storm,

"By the end of our Solar Orbiter mission, we will know more about the hidden force responsible for the Sun's changing behaviour and its influence on our home planet than ever before."

"Solar Orbiter is going to do amazing things. Combined with the other recently launched NASA missions to study the Sun, we are gaining unprecedented new knowledge about our star,"
said Thomas Zurbuchen, NASA’s associate administrator for Science at the agency’s headquarters in Washington.

"Together with our European partners, we’re entering a new era of heliophysics that will transform the study of the Sun and help make astronauts safer as they travel on Artemis program missions to the Moon."

At its closest, Solar Orbiter will face the Sun from within the orbit of Mercury, approximately 42 million kilometres from the solar surface. Cutting-edge heatshield technology will ensure the spacecraft's scientific instruments are protected as the heatshield will endure temperatures of up to 500°C – up to 13 times the heat experienced by satellites in Earth orbit.

"After some twenty years since inception, six years of construction, and more than a year of testing, together with our industrial partners we have established new high-temperature technologies and completed the challenge of building a spacecraft that is ready to face the Sun and study it up close," adds César García Marirrodriga, ESA's Solar Orbiter project manager. (...)
https://sci.esa.int/web/solar-orbiter/-/liftoff-for-solar-orbiter-esa-s-mission-to-face-the-sun-up-close

https://spaceflightnow.com/2020/02/09/atlas-5-solar-orbiter-launch-timeline/

https://www.nasaspaceflight.com/2020/02/esa-solar-orbiter-atlas-v-study-sun/

Artykuły astronautyczne (https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3812.msg141376#msg141376)

https://space.skyrocket.de/doc_sdat/solar-orbiter.htm

EDIT 10.02.23
https://twitter.com/ESA_History/status/1623988977064714240
https://twitter.com/ulalaunch/status/1623702717955821575
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 15, 2020, 19:11
Photos: Atlas 5 lifts off with Solar Orbiter
February 14, 2020 Stephen Clark

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/02/49517837841_a7a9c9de6c_k.jpg)
Credit: United Launch Alliance

(https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/02/solo_remotes-7.jpg)
Credit: Alex Polimeni / Spaceflight Now

https://spaceflightnow.com/2020/02/14/photos-atlas-5-lifts-off-with-solar-orbiter/
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 07, 2020, 13:04
Pierwsze spodziewane w historii przejście sondy przez ogon komety za nami.
Trwa oczekiwanie na dane naukowe z tego przelotu


STEREO Watches Comet ATLAS as Solar Orbiter Crosses Its Tail
June 4, 2020

While STEREO recorded this footage, Solar Orbiter crossed one of comet ATLAS’s tails. Launched in February 2020, the spacecraft wasn’t scheduled to enter full science operations until June 15, but engineers adjusted Solar Orbiter’s testing schedule and turned on its four most relevant instruments for the encounter. It’s the first time a comet tail crossing by a spacecraft not designed to chase them was predicted in advance.

As material sheds from a comet’s nucleus, it leaves behind two tails: a thin ion tail, made of charged particles, and a more diffuse dust tail that reflects visible light. The ion tail always points away from the Sun regardless of the comet’s trajectory; the dust tail more closely follows the comet’s path. Solar Orbiter crossed the ion tail on May 31, some 27 million miles downstream and outside STEREO’s field of view. The team is still awaiting those results. It will fly through the remnants of the dust tail on June 6. (...)
https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2020/stereo-watches-comet-atlas-as-solar-orbiter-crosses-its-tail

Solar Orbiter to pass through the tails of Comet ATLAS
29/05/2020

(...) Serendipitously flying through a comet’s tail is a rare event for a space mission, something scientists know to have happened only six times before for missions that were not specifically chasing comets. All such encounters have been discovered in the spacecraft data after the event. Solar Orbiter’s upcoming crossing is the first to be predicted in advance. (...)
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Solar_Orbiter/Solar_Orbiter_to_pass_through_the_tails_of_Comet_ATLAS

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=115.msg145260#msg145260
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 16, 2020, 10:05
Pierwsze peryhelium sondy Solar Orbiter
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 CZERWCA 2020

(...) Po starcie sonda została skierowana “ku Słońcu”. Pierwsze zbliżenie do Słońca (peryhelium orbity) nastąpiło 15 czerwca 2020. Wówczas Solar Orbiter znalazł się z odległości 77 milionów kilometrów od naszej Dziennej Gwiazdy. Po przejściu przez peryhelium rozpoczął się okres testowania instrumentów pokładowych sondy. Pierwsze dane z Solar Orbiter zostaną opublikowane przez NASA w połowie lipca. (...)
https://kosmonauta.net/2020/06/pierwsze-peryhelium-sondy-solar-orbiter/

Solar Orbiter makes first close approach to the Sun
15/06/2020

(...) In the week following this first perihelion, the point in the orbit closest to the Sun, the mission scientists will test the spacecraft’s ten science instruments, including the six telescopes on-board, which will acquire close-up images of the Sun in unison for the first time. According to ESA’s Solar Orbiter Project Scientist Daniel Müller, the images, to be released in mid-July, will be the closest images of the Sun ever captured. (...)
http://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Solar_Orbiter/Solar_Orbiter_makes_first_close_approach_to_the_Sun
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 17, 2020, 23:47
NASA/ESA's Solar Orbiter Spots 'Campfires' on Sun in New and Closest Images Ever Taken
By Paul Scott Anderson, on July 16th, 2020

(https://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2020/07/campfires-1536x1536.jpg)
“Campfires” seen on the Sun by Solar Orbiter. They may help explain why the Sun’s atmosphere is 300 times hotter than its surface. Image Credit: Solar Orbiter/EUI Team (ESA & NASA); CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL
https://www.americaspace.com/2020/07/16/nasa-esas-solar-orbiter-spots-campfires-on-sun-in-new-and-closest-images-ever-taken/

Zaprezentowano pierwsze zdjęcia Słońca z misji Solar Orbiter
17.07.2020

Pierwsze zdjęcia Słońca uzyskane przez sondę kosmiczną Solar Orbiter zaprezentowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwsze fotografie tej gwiazdy uzyskane z tak bliskiej odległości. Widać na nich miniaturowe rozbłyski słoneczne, których dotąd nie obserwowano szczegółowo.

Solar Orbiter jest projektem prowadzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z NASA. Budowa sondy trwała około 10 lat. Z Ziemi została wystrzelona 10 lutego 2020 r. W projekcie biorą udział Polacy. (...)
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C83127%2Czaprezentowano-pierwsze-zdjecia-slonca-z-misji-solar-orbiter.html

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3812.msg147963#msg147963
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 10, 2020, 00:44
O różnych technicznych wyzwaniach, z którymi musiał zmierzyć się zespół misji.

Technical challenges of flying close to the Sun

Caveman’s solution

Enbio’s technique, called ‘Co-Blast’, originally developed for medical implants, involves grit-blasting away a metal’s surface oxide layer to chemically bond a new coating onto it. The coating effectively becomes part of the metal, so it never comes off.

The company tested different coatings, notes Enbio’s Managing Director John O’Donoghue: “I recalled cavemen used burnt bone for cave painting, along with charcoal – and its durability is proved by the fact the paintings survive to this day. We found a US company called Ebonex who produce a char bone pigment – they burn the bone in low oxygen, then crush it, so all the fat and tissue is gone. It turned out the pigment already had space heritage, having been employed by NASA.”

“For us, this effectively saved the project,” adds Claudio. “It meant the surface would retain constant ‘thermo-optical properties’ – maintain the same black colour despite years of exposure to extreme ultraviolet radiation – so we keep thermal stability throughout the mission, setting maximum surface temperature at 520 °C and no more.”

Known as ‘Solar Black’, this black coating ended up applied to other Sun-exposed parts of Solar Orbiter, so the spacecraft evolved from a largely white object with a few black surfaces to a largely black object with a few white surfaces.
(...)
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Solar_Orbiter/Technical_challenges_of_flying_close_to_the_Sun
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 27, 2020, 18:09
SolO przeleciał koło Wenus
  27.12. o 12:39 sonda SolO (http://lk.astronautilus.pl/sondy/so.htm) wykonała pierwszą asystę grawitacyjną, przelatując w odległości około 7500 km od Wenus.
http://lk.astronautilus.pl/n201216.htm#06

ESA France@ESA_fr Dans le cadre de sa trajectoire visant à obtenir les plus belles vues des pôles de notre Soleil, @ESASolarOrbiter effectue aujourd'hui sa 1ère manœuvre d'assistance gravitationnelle autour de Vénus - passage au plus près à 13h39 CET.
12:11 PM · 27 gru 2020 https://twitter.com/ESA_fr/status/1343152490943029249

SOLAR ORBITER FLYBY OF VENUS
Date: 17 December 2020 Last Update: 21 December 2020  Copyright: ESA/ATG medialab

Visualisation of ESA's Solar Orbiter spacecraft flying by Venus. The spacecraft will make multiple gravity assist flybys at Venus to bring it closer to the Sun and to tilt its orbit in order to observe our star from different perspectives. The first flyby takes place 27 December 2020.

Solar Orbiter's path around the Sun has been chosen to be 'in resonance' with Venus, which means that it will return to the planet's vicinity every few orbits and can repeatedly use the planet's gravity to alter or tilt its orbit.

Initially Solar Orbiter will be confined to the same plane as the planets, but each encounter of Venus will increase its orbital inclination. By 2025 it will make its first solar pass at 17° inclination, increasing to 33° by the end of the decade, bringing even more of the polar regions into direct view.

This will result in the spacecraft being able to take the first ever images of the Sun's polar regions, crucial for understanding how the Sun 'works', for investigating the Sun-Earth connection and how we can better predict periods of stormy space weather.

Solar Orbiter is an international collaboration between ESA and NASA.
https://sci.esa.int/web/solar-orbiter/-/solar-orbiter-flyby-of-venus
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 28, 2020, 15:00
Solar Orbiter – przelot obok Wenus
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 28 GRUDNIA 2020

(...) Misja Solar Orbiter odbywa się z polskim udziałem. Centrum Badań Kosmicznych PAN odpowiadało za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, oraz za jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.
https://kosmonauta.net/2020/12/solar-orbiter-przelot-obok-wenus/

Link (https://www.engadget.com/esa-nasa-solar-orbiter-first-venus-flyby-192311790.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAIdLAx6zqgIrvIxsQ-eOUueC4sEgInjBWJLqroZ9jMoVDu7IjksoyimJBOt2maUdIU5opBe17GDKUrdvBLxotIdrVo8oHRlt-t3Mvf82MM3CHRD0v8ck2uclKYZtSZxzKGnc2VjgnU5xYYhYrMzGH9O6JvXC4mAdhWGltLMgOL-o)
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpień 09, 2021, 07:19
Cytuj
ESA's Solar Orbiter entered Venus' graviational sphere of influence at 0446 UTC Aug 8 and will fly past the planet at an altitude of 7994 km at 0442 UTC Aug 9. It will reenter solar orbit at 0441 UTC Aug 10 . The flyby will increase the orbit from 0.49 x 0.95 AU to 0.59 x 1.21 AU

https://twitter.com/planet4589/status/1424530778164187140

Cytuj
Meanwhile the ESA-JAXA Bepi-Colombo probe enters the Venus grav sphere at 0338 UTC Aug 9 and departs 0010 UTC Aug 12. The 552 km flyby at 1351 UTC Aug 10 sets it on course for Mercury
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 27, 2021, 07:06
Manewr grawitacyjny słonecznej sondy
  27.11. o 04:30 sonda SolO (http://lk.astronautilus.pl/sondy/so.htm) przeleciała w odległości 455 km od Ziemi.
http://lk.astronautilus.pl/n211116.htm#11

https://twitter.com/esaoperations/status/1464288269903044613

https://twitter.com/esaoperations/status/1464451416672534535

https://twitter.com/esaoperations/status/1464466263057436676
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Solar_Orbiter/Solar_Orbiter_returns_to_Earth_before_starting_its_main_science_mission

2) 2021 wrz 15 14:59 Kosmonauta.net
Solar Orbiter - podróż dookoła Słońca
Europejsko-amerykańska sonda Solar Orbiter ma na celu zbadanie Słońca z bliska. W tym celu sonda przemierza wewnętrzny Układ Słoneczny, czasem zbliżając się do Wenus i Ziemi. Oto nagranie z trajektorią lotu tej sondy.
https://www.youtube.com/watch?v=eLpEYMkf21c
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 27, 2021, 10:30
Udało się!

https://twitter.com/esaoperations/status/1464503299953119232
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 26, 2022, 22:31
Pierwsze peryhelium Solar Orbiter!

https://twitter.com/TheSunToday/status/1507810243224477698
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Wrzesień 04, 2022, 10:22
Sonda Solar Orbiter wykonała trzeci przelot nad Wenus w odległości około 6420 km, aby dostosować swoją orbitę wokół Słońca.

https://twitter.com/ESASolarOrbiter/status/1566236100326264832
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Wrzesień 06, 2022, 19:03
Koronalny wyrzut masy ze Słońca uderzył w Solar Orbiter przed przelotem obok Wenus. Oczywiście sonda przetrwała, bo została zaprojektowane tak, aby wytrzymać i faktycznie mierzyć gwałtowne wybuchy ze Słońca.

https://twitter.com/esaoperations/status/1566772783635472385
Tytuł: Odp: Solar Orbiter
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 20, 2023, 22:40
EUI (Extreme Ultraviolet Imager) zarejestrował tranzyt Merkurego.
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Solar_Orbiter/Mercury_s_black_disc_helps_sharpen_Solar_Orbiter_s_view
https://twitter.com/exploreplanets/status/1627766364101398537

2 22.04.23)
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Solar_Orbiter/Where_is_Solar_Orbiter_Track_ESA_s_Sun_explorer
3 22.04.23)
https://twitter.com/ESASolarOrbiter/status/1647898683889930240
4 22.04.23)
https://twitter.com/ESASolarOrbiter/status/1647969570651615232

5 22.04.23) ESA and the Metropole Orkest: 'Children of the Sun'
24/03/2023
Cytuj
ESA and the Dutch Metropole Orkest are joining forces to pay tribute to an extraordinary celestial body, a beautiful but terrifying giant that lives in space, 150 million kilometres from Earth.
https://www.esa.int/About_Us/Art_Culture_in_Space/ESA_and_the_Metropole_Orkest_Children_of_the_Sun
https://twitter.com/esa/status/1641817743581237255
https://twitter.com/ESA_History/status/1649811566815064065