Autor Wątek: Śmieci na orbicie  (Przeczytany 121961 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Śmieci na orbicie
« dnia: Lipiec 29, 2010, 23:50 »
Warto poruszyć ten temat, bo z każdym dniem wydaje się on być coraz bardziej "gorący". Chodzi o śmieci na orbicie.

Kilka ciekawszych przypadków:
- 11 stycznia 2007 roku: Chińczycy dokonują testu broni antysatelitarnej - rozwalają swojego wycofanego ze służby satelitę FY-1C. Tworzy się spora chmura szczątków i to na dość wysokich orbitach (wysokość około 800 km), co oznacza, że zejście tych odłamków z orbity potrwa dekady, jeśli nie więcej
http://en.wikipedia.org/wiki/2007_Chinese_anti-satellite_missile_test


Oto co pozostało z satelity FY-1C po teście broni antysatelitarnej - symulacja orbit szczątków po miesiącu od wydarzenia

- 10 lutego 2009: Iridium 33 zderza się z Kosmosem 2251. Ten drugi już nieaktywny. Powstają dwie chmury szczątków, które w tej chwili prawdopodobnie są już całkiem nieźle "rozstawione" na niskich orbitach. Wysokość zderzenia - około 790 km, co znów oznacza, że spora część szczątków będzie fruwać nam nad głowami przez pokolenia i stanowić zagrożenie dla innych obiektów.
http://en.wikipedia.org/wiki/2009_satellite_collision

Animacja zderzenia:


Ciekawe, czy powstaną jakieś międzynarodowe umowy, które będą regulować tę kwestię?

axion

  • Gość
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2010, 00:06 »
To z czego mi wiadomo to niejaki szpiegowski satelita Cerise, w 1996 r. został trafiony odłamkiem rakiety Ariane. Było to pierwsze zweryfikowane zderzenie pomiędzy takimi obiektami.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2010, 00:55 »
Wniosek z tego taki, że alarmy na ISS będą coraz częstsze ::)

axion

  • Gość
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2010, 13:19 »
- 11 stycznia 2007 roku: Chińczycy dokonują testu broni antysatelitarnej - rozwalają swojego wycofanego ze służby satelitę FY-1C. Tworzy się spora chmura szczątków i to na dość wysokich orbitach (wysokość około 800 km), co oznacza, że zejście tych odłamków z orbity potrwa dekady, jeśli nie więcej

Mam poważne obawy co do takich działań. Sama broń antysatelitarna działa przeciwko sobie, bo jeśli satelita wroga zostanie zniszczony to odłamki mogą trafić satelity sojusznika. Najgorszą sytuacją byłaby chyba reakcja łańcuchowa, w której to odłamek trafia satelitę - z którego powstają kolejne odłamki i tak dalej.  Mogłoby to nastąpić na wypadek jakiegoś konfliktu zbrojnego - wtedy przestrzeń kosmiczna nie będzie nadawała się do eksploatacji. Wystarczyłoby zestrzelić amerykańskie satelity GPS aby spowodować ogromny paraliż i utrudnienia na ziemii. Zniszczenie satelitów komunikacyjnych, meteorologicznych również byłoby poważnym zagrożeniem. Taki paradoks że to wszystko co ludzie tak długo wypracowywali może zostać zniszczone w krótką chwilę przez samych ludzi.

Opracowania na temat zaistniałych wydarzeń można znaleźć na stronie CelesTrak (np. Iridium 33/Cosmos 2251 Collision).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2010, 13:26 wysłana przez axion »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2010, 13:19 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2010, 21:53 »
Opracowania na temat zaistniałych wydarzeń można znaleźć na stronie CelesTrak (np. Iridium 33/Cosmos 2251 Collision).

Dzięki świetny link! :)

Ciekawe, czy w najbliższych miesiącach dojdzie do kolejnych przypadków zderzeń czy też uszkodzenia satelitów na orbicie. Czy są jakieś strony, które to to pokazują, czy też trzeba się w tym przypadku bawić już bazy danych TLE?

A tak odnośnie militarnych poczynań w kosmosie, które mogą uszkodzić satelity wroga w perspektywie następnych dekad:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Inne/2009-11-15-wyscig-zbrojen.html
(choć może warto zrobić na ten temat oddzielny wątek pt 'Militarne harce w kosmosie'? ;) )
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2010, 21:56 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline sarna

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 97
  • N2O4 i UDMH! ;)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2010, 21:59 »
Warto jeszcze wspomnieć o dość obszernym artykule w polskiej Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmiczne_%C5%9Bmieci
Naprawdę jest co poczytać ;)

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5260
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2010, 23:16 »
Warto jeszcze wspomnieć o dość obszernym artykule w polskiej Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmiczne_%C5%9Bmieci
Naprawdę jest co poczytać ;)

Owszem, jest co poczytać, szkoda tylko, że jest to pisane tak okropnym językiem, niewiele z polskim mającym wspólnego (zapewne tłumaczono przez jakiś translator). Pełno jakichś potworków, w rodzaju "dopalacze" (stopnie rakiet), bardzo mnie rozbawił fragment: "Listek farby przebił się przez okno i wybił otwór o średnicy 1 mm. Endeavour doznał podobnego uszkodzenia podczas STS-59 w 1994, ale ten się skutecznie nie przebił."
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2010, 23:32 »
Z historii zmian wynika, że przynajmniej od kilku miesięcy walczą z tym tekstem...

Tak czy inaczej, lepiej chyba odesłać do anglojęzycznej wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Orbital_debris

axion

  • Gość
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 01, 2010, 23:50 »
A tak odnośnie militarnych poczynań w kosmosie, które mogą uszkodzić satelity wroga w perspektywie następnych dekad:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Inne/2009-11-15-wyscig-zbrojen.html

Artykuł na poziomie! Jak ktoś zdobywa takie dokumenty? Na prawdę podziwiam!

Co ciekawe istnieją również pomysły na sprzątanie tych śmieci z orbity. Na przykład naziemna miotła laserowa lub pochłaniacze z aerożelu na orbicie.

W temacie kolejnych zderzeń to sam jestem ciekaw. Z czego mi wiadomo to takie informacje są zamknięte przed bezpośrednim dostępem publicznym. Myślę że opublikwanie niektórych informacji mogłoby wiązać się z ujawnieniem danych strategicznych. Chociaż jeśli dobrze poszukać to można znaleźć sporo informacji - np. publikacje Orbital Debris Quarterly News ze strony NASA Orbital Debris Programs. Znaleźć również można tam odpowiednie oprogramowanie do modelowania. Dane zbierane są przez sieć instrumentów i wydaje mi się że są przeznaczone raczej do własnych zakresów. Tak jak we wspomnianym artykule, swój udział ma również DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych), a to już mówi samo za siebie.

Jest też trochę książek na ten temat. Jeśli ktoś jest zainteresowany taką tematyką to mogę polecić legendarną już listę mailingową SeeSat-L, na której nie brak speców od "wywiadu orbitalnego". Co do baz TLE, to oprócz CelesTraka istnieje jescze Space-Track. Osobiście nigdy z niego nie korzystałem z powodu restrykcji rzekomo nakładanych przez U.S. Goverment.

Offline sarna

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 97
  • N2O4 i UDMH! ;)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2010, 00:28 »
Warto jeszcze wspomnieć o dość obszernym artykule w polskiej Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmiczne_%C5%9Bmieci
Naprawdę jest co poczytać ;)

Owszem, jest co poczytać, szkoda tylko, że jest to pisane tak okropnym językiem, niewiele z polskim mającym wspólnego (zapewne tłumaczono przez jakiś translator). Pełno jakichś potworków, w rodzaju "dopalacze" (stopnie rakiet), bardzo mnie rozbawił fragment: "Listek farby przebił się przez okno i wybił otwór o średnicy 1 mm. Endeavour doznał podobnego uszkodzenia podczas STS-59 w 1994, ale ten się skutecznie nie przebił."

To prawda, ale na szczęście można go w miarę zrozumieć. Wymaga jeszcze sporo pracy i mam nadzieję że ktoś kto naprawdę zna się na rzeczy zajmie się nim.

axion

  • Gość
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2010, 01:11 »
Czy są jakieś strony, które to to pokazują, czy też trzeba się w tym przypadku bawić już bazy danych TLE?

Cóż, przeoczyliśmy serwis SOCRATES w ramach CelesTrak. Serwis domyślnie pozwala na wyświetlenie np. listy 10 maksymalnych koniunkcji dwóch obiektów. Możemy przeprowadzić również dowolne wyszukiwanie (nazwa, numer NORAD).

Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2010, 01:16 »
twn artykul jest smieszny z jeszcze jednego powodu:
20 lutego 2008, Amerykanie byli zmuszeni wystrzelić SM-3 z krążownika typu Ticonderoga USS "Lake Erie" (CG 70) w celu zniszczenia wadliwego satelity szpiegowskiego, przenoszącego w zbiorniku 500 kg toksycznej hydrazyny. Wydarzenie miało swój finał na 250 kilometrze[57]. Celowano tak, aby ograniczyć liczbę powstałego śmiecia, i większość z niego spadła z początkiem 2008[58].

z tego artykulu jasno wynika, ze hamerykanie byli zmuszeni, natomiast ruscy i chinczycy zasmiecali orbity z niechlujstwa i dla korzysci militarnych i politycznych.

axion

  • Gość
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 04, 2010, 22:16 »
Ciekawostka na temat broni antysatelitarnej. Testowy Laser Lotniczy, zainstalowany na pokładzie specjalnej wersji samolotu Boeing 747-400F - "Poza niszczeniem pocisków balistycznych krótkiego i międzykontynentalnego zasięgu ABL może przepalać czujniki satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej [...]".



Artykuł w Wikipedii.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2010, 22:50 »
Pojawił się nowy pomysł - ściąganie za pomocą balonów z orbity:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/balony-kosmos.html

...choć osobiście nie jestem do tego przekonany, bo co wyniesie ten balon na odpowiednią orbitę i przeprowadzi manewr "dokowania" z satelitą? Poza tym jeden start rakiety by sprowadzić jeden obiekt z orbity może być bardzo nieekonomiczny, szczególnie, że często górny stopień rakiety zostaje kolejnym takim śmieciem...

Offline spenser

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 32
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2010, 23:24 »
Czytałem na Astronomia24, że australijczycy opracowują naziemną baterię laserów, która miałaby przedwcześnie informować o zagrożeniu. " Powstał rządowy projekt, który zlecono firmie Electric Optic Systems. Naziemna bateria laserów ma przedwcześnie analizować tor lotu i sprawdzać czy na przeszkodzie nie znajdują się jakiekolwiek śmieci." http://www.astronomia24.com/news.php?readmore=56

Ciekawe czy wypali, bo tych śmieci przybywa i za kilka lat może być niezbyt ciekawie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2010, 23:24 »