Autor Wątek: Solar Dynamics Observatory (SDO)  (Przeczytany 10675 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 13, 2014, 09:44 »
Szkoda, nie działają ważne instrumenty SDO..

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 06, 2014, 18:35 »
Jeśli się zastanawialiście, dlaczego ostatnio nie pojawiają się nowe obrazy z SDO, to tutaj macie odpowiedź.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 06, 2014, 18:50 »
Ewidentnie spisek!

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 07, 2014, 13:41 »
Sytuacja jest już opanowana - dziś od ok. 6:00 UT nowe obrazy Słońca są już dostępne.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 07, 2014, 13:41 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 03, 2016, 23:20 »
Oho! Sonda w tarapatach?
Cytuj
SDO didn't return to science mode after yesterday's lunar transit. We're working on bringing instruments back online

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2018, 10:13 »
Bardzo fajna pod-strona SDO:
https://sdo.gsfc.nasa.gov/mission/moc.php

Pokazuje, gdzie jest sonda. Ale ta wciąż jest blisko Ziemi, więc raczej ciekawe jest pole widzenia!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 30, 2019, 13:17 »
Taka myśl mnie naszła - SDO działa już 9 lat. Grubo ponad misję podstawową. Jak długo jeszcze będzie działać ten satelita?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 12, 2020, 19:59 »
SDO jest już na orbicie 10 lat. Materiał NASA - polecam!




Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 13, 2020, 19:33 »
Wystartowało obserwatorium słoneczne
  11.02. 2010 o 15:23:00 z Canaveral wystartowała RN Atlas-5/401 z satelitą astronomicznym SDO
(Solar Dynamics Observatory). Został on wyniesiony w T+1h 45' 47" na orbitę o parametrach:
hp=2500 km, ha=35355 km, i=28,5°, a następnie własnym napędem zostanie przesunięty na
kwazigeostacjonarną (pozycja nad 58° W) o parametrach: hp=37678 km, ha=37678 km, i=28,5°.
http://lk.astronautilus.pl/n100201.htm#05




Dziesięć lat Solar Dynamics Observatory
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 LUTEGO 2020


Solar Dynamics Observatory / Credits - NASA

(...) Jak długo może jeszcze funkcjonować SDO? Misja podstawowa została zaplanowana na 5 lat, możliwe było przedłużenie o kolejne pięć lat – czyli do 2020 roku. Oznacza to, że niebawem SDO wejdzie w kolejną fazę misji przedłużonej. Choć SDO jest w świetnym stanie technicznym,niebawem pokładowe zapasy paliwa się wyczerpią. Przy okazji dziesiątej rocznicy startu misji SDO agencja NASA poinformowała, że ten satelita będzie funkcjonować jeszcze minimum 3 lata a kolejne przedłużenia są także możliwe.

Aktualnie ani NASA ani ESA nie planują budowy bezpośredniego następcy SDO. Tego typu satelita, obserwujący Słońce z orbity geosynchronicznej ma swoje zalety – przede wszystkim duży transfer danych na Ziemię. Stała obserwacja Słońca z tej perspektywy z dużą częstotliwością jest ważna – także dla oceny ryzyka uszkodzenia satelitów krążących wokół Ziemi (oraz Księżyca). Wydaje się, że budowa następcy SDO mogłaby być stosunkowo niedroga – można by skorzystać z jednej z dostępnych platform satelitów telekomunikacyjnych i wysłać na orbitę heliosynchroniczną jako “ładunek dodatkowy” przy starcie jednej z rakiet, wraz z innym satelitą telekomunikacyjnym. Czas budowy takiego satelity byłby także dość niski – w szczególności w porównaniu z bardziej wymagającymi misjami, które “nurkują” w pobliże naszej Dziennej Gwiazdy. (...)
https://kosmonauta.net/2020/02/dziesiec-lat-solar-dynamics-observatory/#prettyPhoto

Ten Things We’ve Learned About the Sun From NASA’s SDO This Decade
Feb. 11, 2020

In February 2020, NASA’s Solar Dynamics Observatory — SDO — is celebrating its 10th year in space. Over the past decade the spacecraft has kept a constant eye on the Sun, studying how the Sun creates solar activity and drives space weather — the dynamic conditions in space that impact the entire solar system, including Earth.

Since its launch on Feb. 11, 2010, SDO has collected millions of scientific images of our nearest star, giving scientists new insights into its workings. SDO’s measurements of the Sun — from the interior to the atmosphere, magnetic field, and energy output — have greatly contributed to our understanding of our closest star. SDO’s images have also become iconic — if you’ve ever seen a close up of activity on the Sun, it was likely from an SDO image.




Credits: NASA's Goddard Space Flight Center

SDO’s long career in space has allowed it to witness nearly an entire solar cycle — the Sun’s 11-year cycle of activity. Here are a few highlights of SDO’s accomplishments over the years.

1) Fantastic Flares

SDO has witnessed countless astounding flares — giant outbursts of plasma released from the solar surface — many of which have become iconic images of the ferocity our nearest star. In its first year and a half, SDO saw nearly 200 solar flares, which allowed scientists to spot a pattern. They noticed that around 15% of the flares had a “late phase flare” that would follow minutes to hours after the initial flare. By studying this special class, scientists gained a better understanding of just how much energy is produced when the Sun erupts.

2) Solar Tornadoes

In February 2012, SDO captured images showing strange plasma tornados on the solar surface. Later observations found these tornadoes, which were created by magnetic fields spinning the plasma, could rotate at speeds up to 186,000 miles per hour. On Earth tornadoes only reach speeds of 300 miles per hour. (...)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/ten-things-we-ve-learned-about-the-sun-from-nasa-s-sdo-this-decade

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 11, 2020, 21:17 »
Dekada SDO w godzinnym filmie
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 11 LIPCA 2020

(...) W odróżnieniu od wielu innych misji obserwujących Słońce, SDO został umieszczony na geosynchronicznej orbicie okołoziemskiej, podobnej do tych, na której funkcjonują satelity telekomunikacyjne (inne było nachylenie – 28,5 stopnia). Dzięki temu uzyskano wysoką transmisję danych – dla celów tej misji na Ziemi zbudowano dwie czasze do odbioru danych – każda o średnicy aż 18 metrów. (...)

Z okazji dziesięciu lat pracy na SDO NASA przygotowała poniższe nagranie. To nagranie prezentuje całą dekadę obserwacji Słońca. Ciekawe wydarzenia to 6 minuta i 20 sekunda nagrania (7 czerwca 2011 – duża protuberancja), 12 minuta i 24 sekunda (5 czerwca 2012 – tranzyt Wenus), 36 minuta i 18 sekunda (9 maja 2016 – tranzyt Merkurego) czy 44 minuta i 20 sekunda (6 września 2017 – największe rozbłyski 24. cyklu).




Dekada obserwacji Słońca przez SDO / Credits – NASA Goddard

(...)
https://kosmonauta.net/2020/07/dekada-sdo-w-godzinnym-filmie/

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/watch-a-10-year-time-lapse-of-sun-from-nasa-s-sdo

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 11, 2023, 23:03 »
Rozbłysk klasy X1.1 sprzed paru godzin możemy potraktować jako prezent od Słońca na przypadającą dziś 13. rocznicę wyniesienia SDO :)

Działa nam sonda ładnie i o wiele dłużej, niż miała, choć instrument EVE SAM od czasu awarii nie wrócił już do życia. Niestety przez tę dekadę z okładem nie zmieniło się nic na korzyść w kwestii obserwacji plam i CME "po drugiej stronie", za to nawet po naszej robi się krok po kroku coraz bardziej niepokojąco, bo z dwóch STEREO został się tylko jeden jakoś tam działający, a i SOHO też raczej bliżej swego końca, niż dalej, bo też od wielu lat działa już "ponadprogramowo".

Zważywszy na fakt, że 25. cykl aktywności słonecznej rozpędza się i chyba będzie chciał zostawić słabego poprzednika wyraźnie w tyle, a SDO nie młodnieje - można pogdybać czy nie czekają nas "ciekawe lata" gdyby się miało okazać, że drugiego cyklu SDO nie przetrzyma i wysiądzie w najmniej odpowiednim momencie. Ślepi byśmy wprawdzie nie zostali, ale byłoby niefajnie zostać na najciekawsze lata tego cyklu bez SDO i zarazem nowych sond mogących SDO zastąpić...

A tak było 13 lat temu :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Solar Dynamics Observatory (SDO)
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 11, 2023, 23:03 »