Autor Wątek: STORK-4 i STORK-5  (Przeczytany 9528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline onlyp

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 13, 2021, 14:06 »
Co do większej ilości zdjęć, to są one na stronie satrevolution:
https://satrevolution.com/missions/swiatowid/

Co do rodzaju optyki, to po wizualizacjach i parametrach z wysokim prawdopodobieństwem podejrzewam, że jest to ten sam obiektyw od IRIXa, którym im zrobili:
https://space.irixlens.com/

Zastanawia mnie jedynie sensor jaki tam włożyli w Światowidzie był:
Sony Pregius IMX250 CMOS
z tego co na szybko znalazłem, to jest on monochromatyczny po zdjęciach ze światowida też można to podejżewać, a w specyfikacji Storków jest napisane, że RGB:
https://satrevolution.com/wp-content/uploads/2020/07/SatRevolution-STORK-Datasheet.pdf

Z wypowiedzi Zwolińskiego po starcie usłyszłem, że jednak multispektralne RGB + NIR, więc tutaj też nie wiem w którym miejscu kłamią:
https://youtu.be/bgL5pMDktxA?t=10402

Z komentarzy pod postem na kosmonaucie zastanawia mnie też wątek przynależności Zwolińskiego do Rady Polsa - w jaki sposób on się tam znalazł, lub jakie projekty SR robi dla ESA?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 13, 2021, 15:48 »
Ok, dzięki za ten link.

Z tym, że chodziło mi raczej o jakieś sample, ale fajnie, że jest więcej zdjęć, nawet jeśli to JPG.
W każdym razie - no coś tam widać, na zdjęciu z farmą wiatraków widać też chmurę kłębiastą, bo rzuca cień. Zdjęcie numer 8 jest ciekawe, szkoda, że nie wiadomo co to za region to by można było porównać sobie z Landsatem czy Sentinelami.

Faktycznie optyka teoretycznie pozwala na 4.7m/pix przy 12000x10000 m, tak na szybko faktycznie 5Mpix da radę tyle wyciągnąć. Z tym, że te zdjęcia w jpg to tyle nie mają. Większość z nich (wszystkie?) ma rozmiar około 5-krotnie mniejszy niż surowy zrzut z matrycy... no i to JPG. Wszystko monochromatyczne w pełnym zakresie matrycy, przynajmniej tak to wygląda. Właściwie po tej fermie wiatraków można spróbować oszacować realną wartość m/pix.

Offline onlyp

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 13, 2021, 16:16 »
Nie mam facebooka, a niezarejestrowanemu facebook pozwala na zobaczenie tylko ostatnich dwóch postów na tablicy SR.

Z tego co pamiętam, to ktoś im w komentarzu do opublikowanego zdjęcia z Światowida liczył jaki jest Ground Sample Distance i z tego co pamiętam, to mocno to odbiegało od tych deklarowanych wartości przez SR. Wydaje mi się, że przy tym poście ktoś też zaznaczył pinezką jakiego miejsca jest to zdjęcie.

Na moje oko zdjęcia są robione trochę przypadkowo i są rozmazane, wydaje mi się, że mógł w Światowidzie ulec awarii system kontroli orientacji.

Wczytałem się trochę w ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej i jest tam napisane (str. 13), że osoba zasiadająca w Radzie Agencji na stanowisku przedstawiciela przemysłu powinna realizować projekty dla ESA i tu ponowie pytanie czy SR robiło jakiś projekt dla ESA, jeżeli tak, to jaki? Jeżeli nie, to dlaczego Zwoliński zasiada w tej radzie? Jakie grożą konsekwencje za złamanie przepisów ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej?

« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2021, 16:19 wysłana przez onlyp »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 13, 2021, 16:23 »
No właśnie gdybym miał zgadywać to mam podobny wniosek.
Tym bardziej, że tam część zdjęć jest wyraźnie robiona pod kątem, to chyba nie byłoby możliwe gdyby system kontroli orientacji działał prawidłowo, bo satelita powinien patrzeć w nadir.

Co do kwestii prawnych to nie mam pojęcia jak to wygląda.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 13, 2021, 16:23 »

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 13, 2021, 19:34 »
Tu jest odpowiedź na interpelację poselską. Punkt 4.

https://orka2.sejm.gov.pl/INT9.nsf/klucz/ATTBVVJVP/%24FILE/i13260-o1.pdf

Z drugiej strony STORK-5 zaczął nadawać. Więc prawdopodobnie w końcu dobili się do satelity z komendą włączenia transmisji. :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2021, 19:38 wysłana przez R1 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 13, 2021, 19:52 »
Z drugiej strony STORK-5 zaczął nadawać. Więc prawdopodobnie w końcu dobili się do satelity z komendą włączenia transmisji. :)

Chodzi o to:
https://network.satnogs.org/observations/4417695/
Czy o coś innego?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 13, 2021, 20:00 »
Tak o to.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 13, 2021, 20:12 »
Tak o to.

Tak - jest jakiś sygnał, ale chyba nie wiadomo czy to ze STORKa...

https://twitter.com/alicja_musial/status/1415009464424484869

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 13, 2021, 21:13 »
Wg. tej samej Pani oba satelity już słychać w eterze https://twitter.com/alicja_musial/status/1415022383161872386?s=20

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 13, 2021, 21:13 »
Teraz jest kilka sygnałów od STORK-4 i STORK-5 w bazie. Ciekawe, czy będzie teraz potwierdzenie, że to są te satelity.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 13, 2021, 21:32 »
No no, ciekawie się robi.
Czekamy na potwierdzenie z kolejnych obserwacji. Niezły zwrot akcji ;)

Może doczekamy się update'a na ich Twitterze. Dobrze byłoby się dowiedzieć jak wygląda status obu satelitów. Stan zasilania i łączności, kontrola orientacji na początek. I jak będzie wyglądał dalej commission phase. No i co było powodem braku komunikacji i jak to uruchomiono?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 14, 2021, 09:16 »
Słuchajcie, chyba najlepiej przesunąć ostatnie informacje do oddzielnego wątku? Bo głównie teraz rozmawiamy o tych satelitach.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 14, 2021, 10:07 »
Słuchajcie, chyba najlepiej przesunąć ostatnie informacje do oddzielnego wątku? Bo głównie teraz rozmawiamy o tych satelitach.

Tak, myślę, że warto ze względu na unikalność zdarzeń z nimi.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 14, 2021, 15:19 »
Tak swoją drogą minęło trochę czasu, a oficjalny profil SatRevo nadal milczy.

Zakładam, że gdyby oba STORKI złapały komunikację z ziemią, to byłoby to pierwsze miejsce gdzie od razu taka informacja powinna się była pojawić, bo oznacza, że satelity przynajmniej w podstawowym zakresie podjęły pracę. Ale póki co nic nowego nie ma i trochę to zastanawiające. SatRevo nie miało jeszcze sesji komunikacyjnej? W sumie mija 20 godzin od pierwszej rejestracji sygnałów chyba? Mam nadzieję, że to nie jest objaw, że satelita zaczął nadawać, ale coś jest nie tak z danymi.

W sumie iloma stacjami odbiorczymi dysponuje SatRevo?

Offline onlyp

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 14, 2021, 15:51 »
Też mnie właśnie to zastanawia. W sumie oprócz odczytanych danych w satNOGS przez radioamatorkę Alicje, to nie ma żadnych innych informacji na temat komunikacji ze Storkami. Prezes SR zamiast opublikować informacje z nawiązanej przez nich sesji komunikacyjnej to komentuje wszystko tweetem Alicji.

satNOGS poprosiło na tweeterze SR o modulacje i baudrate, żeby zdekodować te dane i potwierdzić, że to Storki, a SR milczy.

Co do stacji naziemnych, to nie wiem jak robi to SR, małe firmy zwykle wynajmują na godziny usługę komunikacji u jakiegoś operatora, który dysponuje szeregiem stacji naziemnych.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2021, 15:59 wysłana przez onlyp »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 14, 2021, 15:51 »