Autor Wątek: STORK-4 i STORK-5  (Przeczytany 9617 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 09, 2021, 11:56 »
Zastanawiam się, czy te mniej i bardziej widoczne linie na wykresie wodospadowym nie sugerują, że satelita się kręci. Pewnie więcej się dowiemy, gdy podobne sesje komunikacyjne się pojawią.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 09, 2021, 12:23 »
Na waterfall widać jeden słaby sygnał ciągły, ale pojawia się dość późno.
Wcześniej niby coś tam w tle widać, ale jest bardzo słabe i wręcz tylko punktowo silniejsze co można by interpretować jako wirowanie satelity. Ale nie wiem czy to faktycznie sygnał, czy może coś innego. Zresztą inni też mają wątpliwości co do tych sygnałów.

Jeśli faktycznie wiruje to... nie muszę chyba mówić jakie znaczenie ma dla satelity obserwacyjnego stabilność platformy ;P
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2021, 12:25 wysłana przez Maquis »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 09, 2021, 21:47 »
Chyba była jedna udana sesja komunikacyjna ze STORK-4:
https://network.satnogs.org/observations/4390752/
Ale jakoś dziwnie to wygląda. Może sygnały od satelitów są tak słabe, że rzadko (wyjątkowo?) można je wychwycić?

To chyba błąd opisu.
Wspomniana sesja zmieniona na "bad". Czyli rzeczywiście był błąd opisu.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 11, 2021, 09:20 »
Czy satelity STORK-4 i STORK-5 działają?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 11 LIPCA 2021

https://kosmonauta.net/2021/07/satelity-stork-4-i-stork-5-prawdopodobnie-nie-dzialaja/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 11, 2021, 09:20 »

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 11, 2021, 10:15 »
Dla kontekstu, wg. zalinkowanego artykułu statystucznie kończy się sukcesem jedynie 45% misji cubesatów przygotowanych przez uczelnie i 75% przez firmy komercyjne. Jak wygląda SatRevo? Firma nie przekazuje informacji niezbędnych by to ocenić zgodnie z metodologią z artykułu, ale - jeżeli STORKi rzeczywiście nie dziają, to mamy w najlepszym przypadku 40% udanych misji - o ile zaliczymy jako udane Światowida (choć i tutaj będą kontrowersje) oraz AmicalSat (tutaj z kolei siadł ACS i misja jest średnio udana).


edit: nie dodałem linka!

https://aerospace.org/article/8-steps-improving-small-sat-mission-success
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2021, 12:56 wysłana przez Tomasz Noga »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 11, 2021, 12:46 »
No właśnie - coraz więcej pojawia się pytań o rzeczywistą przydatność małych satelitów jak również tego jakie mają szanse na "przeżycie".
Oprócz problemów z testami czy nieprawidłowym designem satelity jest też kilka nowych problemów.
Pojawia się m.in. problem z nawiązaniem kontaktu z Ziemią w miarę szybko po wyrzuceniu z zasobnika. A jak to zrobić jak jest kilkadziesiąt innych CubeSatów, każdy nadający na podobnej częstotliwości? Jak to zrobić jak satelita się kręci i nie może się ustabilizować?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 12, 2021, 12:34 »
SatRevo zapowiedział na mediach społecznościowych, że ,,tak szybko jak tylko się da" dadzą znać co nowego z satelitami STORK.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 12, 2021, 15:21 »
Mnie zastanawia czy ktoś próbował łapać sygnały na S-bandzie.
" S-band operational frequency 2200 – 2290 MHz, 2400-2450 MHz;; RF output power: 30dBm"

To jest niezależny system nadawczy. Mógłbym założyć scenariusz w którym usterka jest bezpośrednio w systemie TX łącza telemetrycznego. Tylko, że... pytanie czy TX na S-band włącza się od razu przy boocie satelity na orbicie. Jeśli nie i czeka na rozkaz z ziemi, no to jeśli cały moduł na 410MHz nie działa, to nie będzie jak włączyć S-bandu. A jeśli S-band miał się włączyć niezależnie to pytanie - czy jest jakiś sygnał na tej częstotliwości, czy telemetria była może zdublowana po S-band, czy S-band w ogóle powinien na tym etapie coś nadawać, bo może jest aktywny, ale po prostu nie ma czego nadawać, więc nie robi po prostu TX. Ale jeśli jest tak jak myślę i tak jak powinno być, to łącze S-band raczej jest wyłączone. Satelita po uruchomieniu powinien mieć stosunkowo mało systemów w trybie aktywnym, żeby można było ocenić podstawowy stan i potem włączać kolejno elementy i patrzeć co się dzieje.

W każdym razie usterka w podstawowym systemie komunikacji/telemetrii to dość poważny problem, bo nie ma informacji o stanie satelity, a bez tego ciężko określić co się z nim dzieje.

Offline Paweł Rymaszewski

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
    • CV
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 12, 2021, 17:15 »
Dziś pojawiła się informacja, że poinformują oficjalnie niedługo (?) jaki jest status misji obu satelit.
Wracając do kanałów radiowych, pasmo S logicznie jest kanałem szybkim do wysyłania obrazów .. ale jak telemetria leży na niskich to teoretycznie powinno być dublowane na wyższych .. tego jak tam jest i co jest nie wiemy.
Prywatnie nie wierzę w cuda i przypadki zwłaszcza jeśli chodzi o kosmos.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 12, 2021, 17:19 »
Nie mam sprzętu, ale może ktoś z chłopaków ma rotor i antenę na tę częstotliwość to by można było zobaczyć czy coś w ogóle idzie na S-band. Ale raczej nie spodziewam się takiego scenariusza. To by było bardzo dziwne, gdyby padł dokładnie ten sam układ w obu satelitach, które przeszły testy naziemne.

Co do kanału, tam ma być rzekomo 0.5Mb/s, i zakładam, że to kanał stricte pod dane z instrumentu optycznego. Tak swoją drogą to nie jest jakaś wybitnie duża prędkość. STORKi mają robić zdjęcia tylko jako pojedynczą ekspozycję w nadirze co jakiś interwał? Wiemy co to za matryca tam jest i tryb rejestracji obrazów? Ile mają stacji odbiorczych? I skoro o tym mowa, ciekawym jak ta platforma się miała stabilizować względem Ziemi?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2021, 17:26 wysłana przez Maquis »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 13, 2021, 10:56 »
Jest komentarz prezesa spółki SatRevolution w sprawie artykułu na Kosmonaucie dotyczącego STORKów...

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 13, 2021, 11:36 »
Może się okaże, że ktoś mu się włamał na konto, jak wielu popularnym politykom...

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 13, 2021, 11:57 »
No ciekawa odpowiedź.
Na twitterze tylko informacja, że dadzą znać jak będą coś wiedzieć. Merytorycznie odpowiedź nie wnosi nic.
A chciałoby się zapytać - to macie tę telemetrię czy nie?

Dalej moje gdybanie...

Zakładam, że nie mają łączności ze STORKami - zarówno na 401.1MHz jak i 2GHz. Gdyby mieli to powiedziałby to od razu, a w tym tekście nic takiego nie pada, właściwie nie ma nic o samym statusie misji poza hmm... nazwijmy to osobistym uniesieniem. Zresztą gdyby była łączność telemetryczna to nie widzę powodu dla którego taka informacja nie miałaby się pojawić na ich koncie twittera, w końcu to jest pewien wyznacznik sukcesu, nawet jeśli dajmy na to system obserwacyjny albo S-band nie działa.

Myślę, że nie mają łączności, ale tego przecież nie może powiedzieć głośno na tym etapie. Dlatego też po 12(!) dniach na Twitterze jest jedynie informacja, że dadzą znać jak będą coś wiedzieć. Swoją drogą po 12 dniach taka lakoniczna informacja raczej nie budzi zaufania. Rozumiem, że potrzeba czasu zanim ktoś powie wprost "no trudno, mission failed, nie udało się", ale jednak brak jakiejkolwiek wzmianki choć o odebraniu poprawnym telemetrii jest trochę hmm... chińskim standardem przepływu informacji ;) No, ale ok. Prywatny podmiot, ich sprawa jak podchodzą do informacji. Co nie zmienia zasadniczo niczego w kwestii dociekania co się właściwie dzieje i dlaczego nikt STORKów nie słyszy, choć powinny nadawać.

Tak BTW czy ktoś widział może więcej zdjęć ze Swiatowida? Na ile układ optyczny tego satelity jest podobny do STORKów? I czy ktoś widział może więcej zdjęć z tej platformy poza farmą wiatrową na Morzu Północnym? Mnie by bardzo interesowały sample, ale te nie są dostępne. Co jest trochę dziwne, bo zasadniczo umieszcza się takie rzeczy do wglądu zainteresowanych  - nawet niekoniecznie z orbity, tylko jako test np. samego detektora z samolotu. I jeszcze jedna rzecz - to zdjęcie, które było umieszczone zostało odebrane przez kanał telemetryczny, a nie S-band (czyli pewnie trochę trwało ściągnięcie). Nigdzie nie znalazłem informacji czy S-band w ogóle udało się uruchomić. A S-band był niezbędny do sensownego odbioru danych z tej platformy i zastanawiam się czy brak informacji i zdjęć poza tym jednym nie oznacza, że w Swiatowidzie także pojawił się problem łączności tj. nie zadziałała komunikacja wysokiej częstotliwości. Ciekawym czy STORK zawierał komponenty, które Swiatowid miał jako prototyp i które zmodyfikowano pod kątem rozwiązania tych ewentualnych problemów?

Trochę szkoda, że tak mało wiemy.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 13, 2021, 12:14 »
Czy taki powazny problem pojawił się tyko w przypadku obu polskich satelitów czy w przypadku pozostałego ładunku również?

https://www.isispace.nl/news/brik-ii-first-signals-received/
Holenderski uruchomił się bez problemu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 13, 2021, 13:05 »
Czy taki powazny problem pojawił się tyko w przypadku obu polskich satelitów czy w przypadku pozostałego ładunku również?

https://www.isispace.nl/news/brik-ii-first-signals-received/
Holenderski uruchomił się bez problemu.
Tak dla referencji - zwykle satelity uruchamiają się tego dnia.
Cytuj

First signals for BRIK-II were received the same day, confirming strong health and excellent communication conditions with the satellite. Within a day, the team was able to start the commissioning of the first systems, which will be continued in the coming week. It is expected that the satellite will be ready for payload commissioning before the end of the month.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 13, 2021, 13:05 »