Autor Wątek: STORK-4 i STORK-5  (Przeczytany 9598 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 14, 2021, 16:39 »
Dziś o 18:00 UTC jest pass nad tą samą stacją we Francji, która tak dobrze widziała sygnały. Zobaczymy jak to będzie wyglądać.

No właśnie, czy to możliwe, że SarRevo nie ma po prostu czym odebrać sygnału z satelitów? Oni mają własną stację gdzieś w ogóle, czy w całości polegali na sieci w ramach jakiejś umowy? Wiadomo z kim? Trochę nie chcę mi się wierzyć, że doszło do takiej sytuacji, ale fakt, że to by tłumaczyło te dwa tygodnie milczenia satelitów - może po prostu nie było jak wysłać im komend i dopiero teraz mają dostęp do infrastruktury naziemnej do komunikacji? Z tym, że chyba wtedy to nie jest sieć tylko pojedyncza stacja? Bo jak tłumaczyć ten brak odzewu z ich strony?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 14, 2021, 17:16 »
Jestem przekonany, że mają ;) To, że nie publikują wszystkiego o co się ich poprosi to ich wybór  ;)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 14, 2021, 18:02 »
Medialna cisza po starcie to leitmotiv polskich satelitów. Od PW-Satów, Lemów, po SatRevolution komunikacja skupia się na tym co przed, a potem sama misja jest relacjonowana przez autorów na poziomie chińskim lub niżej. Strasznie to dziwne i nielogiczne.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 14, 2021, 18:49 »
Jestem przekonany, że mają ;) To, że nie publikują wszystkiego o co się ich poprosi to ich wybór  ;)

No ja to rozumiem, ale to bardzo dziwne. Zawsze to wyglądało tak, że jest najczęściej prosta informacja po starcie w stylu "no działa, zaczynamy pracę". A tutaj nie ma nic. Przecież z perspektywy komercyjnego podmiotu taka informacja była by korzystna z punktu widzenia wizerunkowego, nie wspominając o inwestorach i partnerach (choć oni pewnie mają info wewnętrzne). Spodziewałbym się, że uzyskanie danych to by było odtrąbione choćby na profilu. No, ale ich sprawa, nawet jak nam się to nie podoba :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 14, 2021, 18:49 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 14, 2021, 21:32 »
Dzisiejszo-wieczorne komunikacje ze STORKami chyba nieudane. Jest jeszcze kilka planowanych, więc zobaczymy jak to pójdzie.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 15, 2021, 11:58 »
Dzisiejszo-wieczorne komunikacje ze STORKami chyba nieudane. Jest jeszcze kilka planowanych, więc zobaczymy jak to pójdzie.

Są sygnały ze STORKA 4 i 5 z wczoraj.
A jednego ktoś nawet zaobserwował sprzętem wizualnie (3U, nieźle).
Nadal nie ma oficjalnego stanowiska SatRevo, co jest teraz naprawdę dziwne, skoro można zrobić choćby retweet zdjęcia z ich satelitą. SatRevo nie ma nikogo dedykowanego do PR i social media?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 15, 2021, 12:55 »
Jest oświadczenie SatRevo - zdjęcia planują pokazać pod koniec września.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 15, 2021, 13:07 »
Moim zdaniem to wszystko jasne - rozruch może trochę potrwać. Zatem czekamy do września.

Offline onlyp

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 15, 2021, 14:07 »
Oni mają własną stację gdzieś w ogóle, czy w całości polegali na sieci w ramach jakiejś umowy? Wiadomo z kim?

Pod Tweetem o tym, że udało się im nawiązać łączność napisali, że korzystają z usług Leaf Space.

https://twitter.com/SatRevolution/status/1415625063899013121

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 15, 2021, 14:11 »
https://twitter.com/SatRevolution/status/1415626691943206917

Ok, podsumujmy. Satelity poleciały na orbitę, bo musiały. Terminy są nie do ruszenia. Przez dwa tygodnie nie ma z nimi kontaktu. W końcu zaczynają się odzywać, bo radioamatorzy odbierają z nich sygnały. SatRevo nie komentuje sprawy. Następnie po kolejnych 2 dniach pojawia się w końcu oficjalne potwierdzenie kontaktu i że comissioning phase się zaczął. Po 2 tygodniach od startu. 

I teraz pojawia się ten tweet, że SatRevo nawiązuje kooperację z Leaf Space, aby supportować w ten sposób misję STORKów.

Wygląda to tak jakby SatRevo musiało przesunąć comissioning phase o te dwa tygodnie, bo nie mieli jak się skontaktować ze swoimi satelitami na orbicie. I dlatego się nie odzywały? :o

No nic, ta faza wygląda na to, że szczęśliwie jest za nami. Czekamy zatem na pierwsze zdjęcia, choć ja chętniej bym wcześniej usłyszał coś o tym czy stabilizacja działa prawidłowo. A jeszcze chętniej bym chciał dostać jakieś sample, co by zobaczyć jak wyglądają te dane i co mógłbym z nimi zrobić. Ale póki co to nie ma ich nawet ze Swiatowida :)

Offline onlyp

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 15, 2021, 14:23 »
No nie wiem, z tweetera Leaf Space wygląda jakby od początku z nimi współpracowali.

https://twitter.com/leaf_space/status/1410871329121783809

Myślę, że trzeba poczekać do końca września i zobaczyć co z tego wyjdzie, a to co się działo przez te dwa tygodnie, to wie tylko SR i chyba nie chcą się tym za bardzo podzielić.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2021, 14:26 wysłana przez onlyp »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 15, 2021, 14:25 »
O ciekawe, czyli mieli support.
To skąd te 2 tygodnie przerwy?
Dziwne.

Offline onlyp

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 15, 2021, 14:27 »
Może po prostu nie mogli dokładanie określić orbity na której znajdują się te satelity i próby kontaktu trafiały w inne miejsce, albo w innego satelite. Może tak jak pisał gdzieś Zwoliński powodem były "Wakacje". Można liczyć tylko na dobrą wolę SR, żeby nam powiedzieli co się tam działo przez te dwa tygodnie.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 15, 2021, 14:37 »
Może po prostu nie mogli dokładanie określić orbity na której znajdują się te satelity i próby kontaktu trafiały w inne miejsce, albo w innego satelite. Może tak jak pisał gdzieś Zwoliński powodem były "Wakacje". Można liczyć tylko na dobrą wolę SR, żeby nam powiedzieli co się tam działo przez te dwa tygodnie.

Przez dwa tygodnie? No ok, można to tak tłumaczyć, ale mimo wszystko trochę to dziwne.
A tłumaczenie przerwy "wakacjami" to już jest bardzo dziwne ;P
No cóż, poczekamy zobaczymy :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 16, 2021, 17:23 »
Satelity STORK-4 i STORK-5 rozpoczynają pracę
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 LIPCA 2021

https://kosmonauta.net/2021/07/satelity-stork-4-i-stork-5-rozpoczynaja-prace/

2) 2021 wrz 17 17:51 Kosmonauta.net
Audycja - polskie satelitarne bociany
Polecamy niedawną audycję o satelitach STORK, które pod koniec czerwca znalazły się na orbicie. Audycja w radiu TOK FM.
https://audycje.tokfm.pl/podcast/111343,Satelity-z-Wroclawia-czyli-bocki
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2023, 22:47 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STORK-4 i STORK-5
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 16, 2021, 17:23 »