Autor Wątek: Rok 2010 - Polska  (Przeczytany 10045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Rok 2010 - Polska
« dnia: Grudzień 15, 2010, 21:34 »
Proponuję ten wątek przeznaczyć na podsumowanie 2010 roku w Polsce.

Co Waszym zdaniem było ważnym wydarzeniem w tym roku?

Moim zdaniem to:
- prace przy BRITE-PL, łącznie z nie do końca udaną akcją nadania imion
- CHOMIK
- początek konsultacji przy MG
- udana akcja z ESMO
- SCOPE 2.0
- trzecie miejsce łazika MAGMA

Na przyszły rok spodziewałbym się dwóch polskich satelitów na orbicie (PW-Sat i Lem), obwieszczenia jeszcze jednego polskiego projektu (optymista jestem!) satelitarnego oraz jakiejś 'drogi' do akcesji w ESA.

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2010, 08:46 »
Najbardziej liczę na jakiś krok do członkostwa w ESA. Mogłaby w końcu powstać ta polska agencja kosmiczna czy chociaż to biuro na wzór Angoli ale żeby już COŚ było. No i trzymam kciuki za Lema ;)

PS. Hitem tego roku jest zdecydowanie konkurs na nazwy dla satelitów xD

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2010, 12:34 »
Hehe.. z końcem grudnia, czyli za jakieś 2 tygodnie, proponuję zamknąć wątek i otworzyć go ponownie w grudniu za rok - będzie fajna zabawa z oceną (może całkowicie dziwnych) naszych prognoz i 'życzeń' ;)

Co do ważnych wydarzeń w tym roku to wspomniałbym tutaj o Dniach Technik Satelitarnych 2010 - pierwszego tego typu wydarzenia, zorganizowanego dla ludzi w centrum handlowym. Przełożyło się to na 60 tysięcy osób, które odwiedziły wystawę - jest punkt dla nas wszystkich za popularyzację :)

W tym roku przedstawiciel kosmonauty (Velosław) był także obecny jako jeden z trzech 'wysłańców' (pozostali byli instytucjonalni) na IAC w Pradze. Warto to podkreślić ;)


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2010, 08:53 »
Najbardziej liczę na jakiś krok do członkostwa w ESA. Mogłaby w końcu powstać ta polska agencja kosmiczna czy chociaż to biuro na wzór Angoli ale żeby już COŚ było.

Również na to liczę, choć bardziej zdecydowanych kroków spodziewałbym się w 2012 roku. Niemniej jednak gdyby w 2011 roku pojawiła się prawdziwa polityczna deklaracja co do akcesji do ESA, to byłoby naprawdę świetnie! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2010, 08:53 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2010, 10:40 »
Ha! Sejm uchwalił budżet na przyszły rok. Składka na PECS została wyraźnie podniesiona (15 mln zł):
http://pb.pl/2/a/2010/12/17/Sejm_uchwalil_budzet_na_2011_r
...kosztem innych programów naukowych.

Informacja (dla nas) dobra, dla pozostałych kręgów naukowych pewnie już nie za bardzo.

Czy ktoś wie tak pi razy oko ile Polska (w sensie państwo) wydaje na badania naukowe?

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2010, 18:13 »
Cytuj
Czy ktoś wie tak pi razy oko ile Polska (w sensie państwo) wydaje na badania naukowe?

Jeżeli dobrze wyliczyłem to na projekty badawcze poszło w 2010 1,2 mld PLN.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2010, 18:21 »
To było jakieś 0,39% ogółu  ::)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2010, 01:11 »
Cytuj
Czy ktoś wie tak pi razy oko ile Polska (w sensie państwo) wydaje na badania naukowe?

Jeżeli dobrze wyliczyłem to na projekty badawcze poszło w 2010 1,2 mld PLN.

Jacobie, jeśli masz jakiś link, to możesz podać? Jeśli z tej kwoty ucięto 15 mln złotych, to jeszcze nie jest zbyt wielka tragedia...

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2010, 07:58 »
http://www.bip.nauka.gov.pl/_gAllery/96/08/9608/Szczegolowy_plan_zadaniowo-finansowy_dla_czesci_28_na__2010_r.pdf

Nie wiem czy to dobre źródło ale wydaje mi się że o to chodzi. Teraz zauważyłem że do 1,2 mld PLN nie dodałem kasy, która idzie na jakieś programy międzynarodowe. 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2010, 12:12 »
Tak czy inaczej wygląda na to, że przesunięte środki są niewielkie w porównaniu z całym naukowym budżetem.

jch

  • Gość
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 19, 2010, 13:47 »
W 2020 r. wydatki na badania i rozwój sięgną 1,7 lub nawet 1,9 proc. polskiego PKB. Pesymistyczny scenariusz zakłada, że osiągną one poziom ok. 1,45 proc. PKB - wynika z odpowiedzi resortu nauki na interpelacje poselską. (za Money.pl)

Mój komentarz. W 2008 roku nakłady na badania i rozwój w Polsce stanowiły 0,59% PKB (wcześniej było jeszcze mniej, poniżej 0,5%). W 2010 roku było to 0,89% PKB. Tendencja wzrostowa ma się podobno utrzymać. W jej wyniku w 2013 roku będziemy mieli już naprawdę szokujące... 0,91% PKB na BiR.

Żebyśmy kontekst mieli: średnia w Unii Europejskiej to 1,9% PKB, USA pakują w BiR 2,8%,  Korea 3,2%, a Japonia 3,5%.

I jeszcze komentarz dla tych wszystkich rozmiłowanych w propagowaniu jedynie słusznej wiary, którzy twierdzą, że między nią a nauką nie ma absolutnie żadnej konkurencji i jedna drugiej absolutnie nie przeszkadza. W praktyce wygląda to tak, jak w jednym z linków wyżej:

Drugi wniosek powołuje nową rezerwę przeznaczoną na finansowanie Wyższego Prawosławnego Seminarium w Warszawie. Trafi do niej 450 tys. zł. Kwota ta ma pochodzić ze zmniejszenia dotacji na szkolnictwo wyższe.

Awruk, jakby Lem napisał. Ja bym to z przyjemnością napisał we właściwym porządku, i najchętniej kilka razy. Z shiftem.

axion

  • Gość
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 19, 2010, 16:42 »
Drugi wniosek powołuje nową rezerwę przeznaczoną na finansowanie Wyższego Prawosławnego Seminarium w Warszawie. Trafi do niej 450 tys. zł. Kwota ta ma pochodzić ze zmniejszenia dotacji na szkolnictwo wyższe.

Awruk, jakby Lem napisał. Ja bym to z przyjemnością napisał we właściwym porządku, i najchętniej kilka razy. Z shiftem.

Właśnie, też mi rzuciło się to w oczy. Moim zdaniem coś takiego nie powinno mieć absolutnie miejsca. Jak ten problem rozwiązać? Wszelkie próby lub prośby skończenia z takimi absurdami skutkują wyzwaniem od komuchów lub stalinistów. Ech... nasze prymitywne państwo/cywilizacja. Momentami człowiek ma ochotę rzucić to wszystko w kąt i zakopać się pod ziemię.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2010, 22:35 »
Drugi wniosek powołuje nową rezerwę przeznaczoną na finansowanie Wyższego Prawosławnego Seminarium w Warszawie. Trafi do niej 450 tys. zł. Kwota ta ma pochodzić ze zmniejszenia dotacji na szkolnictwo wyższe.

Brak mi słów.. co za żenada.

axion

  • Gość
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 20, 2010, 15:12 »
Co prawda z małym opóźnieniem ale właśnie dowiedziałem się o likwidacji Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. Wiadomość z 4 listopada: Anteny idą na złom. Koniec Centrum Satelitarnego w Psarach.

I co tutaj mówić o rozwoju technologii kosmicznych w Polsce, kiedy takowe idą na złom?

Możemy sobie co najwyżej powspominać.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2010, 15:15 wysłana przez axion »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2010, 19:37 »
Ciekawe, że zadecydowano o zamknięciu tego centrum. Ciekawe też jak się w tej chwili kształtuje segment usług naziemnych w kontaktach z satelitami. Może jest większy nacisk na misje LEO niż GEO, co wymaga np 'bezkierunkowego' albo 'szybciej poruszającego się' sprzętu?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rok 2010 - Polska
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2010, 19:37 »