Autor Wątek: Chang'e 4  (Przeczytany 158381 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #180 dnia: Styczeń 03, 2019, 18:39 »
Naprawdę fajny teren! Liczę na fotki odciśniętych śladów Yutu na powierzchni Księżyca. :)

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #181 dnia: Styczeń 03, 2019, 20:00 »
Ja natomiast, liczę na pełną panoramę z kamer na lądowniku oraz wszystkie fotki terenu z fazy lądowania no i oczywiście - fotki z Yutu-2. ;D

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #182 dnia: Styczeń 03, 2019, 21:29 »
Spaceflightnow.com do tej pory nie wspomniał nawet o udanym lądowaniu chińskiego próbnika. Jakaś forma zazdrości ? ;). Do tej pory raportowali o każdym wydarzeniu tej a nawet zdecydowanie mniejszej rangi.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline bombastik

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #183 dnia: Styczeń 03, 2019, 21:30 »
Gratulacje dla Chińczyków.

Mam pytanie, pewnie głupie i dziwne, ale i tak chciałbym je zadać ;)

Czy Księżyc może nam powiedzieć coś czego jeszcze nie wiemy?
Tzn. zastanawiam się czy jest sens dalej go badać, a nie lepiej skupić się na innych księżycach.

Chyba, że Chińczycy zbierają doświadczenie przed Marsem to nie było pytania ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #183 dnia: Styczeń 03, 2019, 21:30 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #184 dnia: Styczeń 03, 2019, 21:39 »
Gratulacje dla Chińczyków.

Mam pytanie, pewnie głupie i dziwne, ale i tak chciałbym je zadać ;)

Czy Księżyc może nam powiedzieć coś czego jeszcze nie wiemy?
Tzn. zastanawiam się czy jest sens dalej go badać, a nie lepiej skupić się na innych księżycach.

Chyba, że Chińczycy zbierają doświadczenie przed Marsem to nie było pytania ;)

Uczymy się całe życie, a Księżyc ledwo liznęliśmy 50 lat temu. Księżyc to kolejny oczywisty krok po niskiej orbicie wokółziemskiej. Jest praktycznie wymarzonym poligonem doświadczalnym dla człowieka, który chce się nauczyć żyć w kosmosie, na innych ciałach niebieskich, wreszcie wyjść spod długiej sukienki mamusi Ziemi. Chińczycy testują sprzęt, zbierają dodatkowe informacje przede wszystkim o zasobach księżycowych przed ewentualnym posłaniem swych pierwszych misji załogowych w tym kierunku. Marsem się - i słusznie - nadto nie interesują, pozostawią go jeszcze długo robotom, natomiast docelowo chcą zbudować przynajmniej zautomatyzowaną stację naukową na Księżycu, a wespół z ESA być może i stałą bazę załogową, ale póki co to jeszcze odlgłe Lata 30te, 40te tego stulecia. Co do innych księżyców innych planet, na pewno prędzej czy później zrealizowane zostaną misje dedykowane np.Tytanowi (amerykańska Dragonfly), Fobosowi (misja japońska), Europie i innym księżycom Jowisza (Juice) czy wreszcie Enceladusowi (prywatna w większości inicjatywa). Także ten temat zaniedbany na pewno nie będzie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2019, 21:45 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #185 dnia: Styczeń 03, 2019, 22:12 »
No podejrzewam, ze kolo marsa i wenus tez zacznie sie troche dziac;-) Pominales conieco, np. o asteroidach 2-3 misje zdalo by sie warto zauwazyc;-) I to takie, ktore poleca za kilka lat;-) Z powazaniem
                                        Adam Przybyla   
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #186 dnia: Styczeń 03, 2019, 22:17 »
No podejrzewam, ze kolo marsa i wenus tez zacznie sie troche dziac;-) Pominales conieco, np. o asteroidach 2-3 misje zdalo by sie warto zauwazyc;-) I to takie, ktore poleca za kilka lat;-) Z powazaniem
                                        Adam Przybyla

Pytanie dotyczyło księżyców, także celowo pomijałem oczywiste misje do planet.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #187 dnia: Styczeń 03, 2019, 22:19 »
Brawa dla Chińczyków. Może na dniach uraczą nas panoramą czy filmem z lądowania? No i ciekawe jak tam eksperyment biologiczny - pewnie jest jakiś monitoring ;)
GG 8698011

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #188 dnia: Styczeń 03, 2019, 22:24 »
No podejrzewam, ze kolo marsa i wenus tez zacznie sie troche dziac;-) Pominales conieco, np. o asteroidach 2-3 misje zdalo by sie warto zauwazyc;-) I to takie, ktore poleca za kilka lat;-) Z powazaniem
                                        Adam Przybyla

Pytanie dotyczyło księżyców, także celowo pomijałem oczywiste misje do planet.
           ... no to tylko w takim razie zapomniales o japonskich misjach SLIM i Omotenashi na Lysego;-) No i misji hebrajskiej ...
Z powazaniem
                                                                                                                             Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2019, 22:29 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #189 dnia: Styczeń 03, 2019, 22:42 »
Gratulacje dla Chińczyków.

Mam pytanie, pewnie głupie i dziwne, ale i tak chciałbym je zadać ;)

Czy Księżyc może nam powiedzieć coś czego jeszcze nie wiemy?
Tzn. zastanawiam się czy jest sens dalej go badać, a nie lepiej skupić się na innych księżycach.

Chyba, że Chińczycy zbierają doświadczenie przed Marsem to nie było pytania ;)

Tak, Księżyc może nam powiedzieć wiele czego jeszcze nie wiemy. Dzięki ostatnim analizom próbek przywiezionych jeszcze przez załogi Apollo dowiedzieliśmy się, że w zebranych skałach księżycowych jest zaskakująco dużo jak na Srebrny Glob wody. Te i inne badania dowodzą, że podczas pierwszych kilkuset milionów lat po powstaniu Księżyc posiadał atmosferę o co wcześniej go nie podejrzewaliśmy. Jeśli atmosferę to czy posiadał on powierzchniowe zbiorniki wody? Jeśli tak to czy mogło w nich powstać życie albo zadomowić się po panspermii w impaktowych skałach ziemskich? Badania ostatniej dekady wiele nam też mówią o nieznanych wcześniej aspektach wulkanizmu Księżyca. Zresztą jedna z najbliższych misji chińskich typu sample return ma wylądować w okolicach jednego z młodszych wulkanów księżycowych - Mons Rumker, co zapewne wiele nam powie ciekawych rzeczy. Zaś naukowy z USA będą gryźć, o ile już tego nie robią pięści z zazdrości o te próbki i wyniki badawcze z nich płynące!

P.S. Przyznam się, że do niedawna ja olewałem Srebrny Glob, uważając za martwy od wieki wieków, suchy jak pieprz glob. Ale skoro dowiedziałem się, że mógł mieć on kiedyś atmosferę to zmieniłem swoje nastawienie do naszego kosmicznego sąsiada  :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #190 dnia: Styczeń 03, 2019, 22:46 »
Cos mi swita, ze Ksiezyc nawet teraz posiada, cienka bo cienka ale zawsze, jakas atmosfere przy powierzchni. Dobrze kojarze?
Z powazaniem
                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #191 dnia: Styczeń 04, 2019, 00:01 »
Cos mi swita, ze Ksiezyc nawet teraz posiada, cienka bo cienka ale zawsze, jakas atmosfere przy powierzchni. Dobrze kojarze?
Z powazaniem
                                       Adam Przybyla

Ciężko to nazwać nawet zalążkiem atmosfery, ale ponoć jest to jakaś niebywale rozrzedzona warstwa sodu i potasu przy powierzchni.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #192 dnia: Styczeń 04, 2019, 00:55 »
Cos mi swita, ze Ksiezyc nawet teraz posiada, cienka bo cienka ale zawsze, jakas atmosfere przy powierzchni. Dobrze kojarze?
Z powazaniem
                                       Adam Przybyla

Ciężko to nazwać nawet zalążkiem atmosfery, ale ponoć jest to jakaś niebywale rozrzedzona warstwa sodu i potasu przy powierzchni.
Is There an Atmosphere on the Moon?
April 12, 2013

(...) At sea level on Earth, we breathe in an atmosphere where each cubic centimeter contains 10,000,000,000,000,000,000 molecules; by comparison the lunar atmosphere has less than 1,000,000 molecules in the same volume. That still sounds like a lot, but it is what we consider to be a very good vacuum on Earth. In fact, the density of the atmosphere at the moon's surface is comparable to the density of the outermost fringes of Earth's atmosphere where the International Space Station orbits.

What is the moon's atmosphere made of? We have some clues. The Apollo 17 mission deployed an instrument called the Lunar Atmospheric Composition Experiment (LACE) on the moon's surface. It detected small amounts of a number of atoms and molecules including helium, argon, and possibly neon, ammonia, methane and carbon dioxide. (...)

https://www.nasa.gov/mission_pages/LADEE/news/lunar-atmosphere.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #193 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:37 »
Za Twitterem są wyniki konkursu na nazwę następcy łazika Yutu ;-)

Nie zgadniecie

https://twitter.com/Cosmic_Penguin/status/1080827920040353793

Yutu 2 jako imię drugiego łazika z serii Chang'e nawet mi pasuje. Da się je łatwo wypowiedzieć i zapisać w alfabecie łacińskim w odróżnieniu od innych wcześniejszych propozycji. Z drugiej strony szkoda, że Chińczycy nie promują swoich astronomów lub naukowców pracujących nad lotami kosmicznymi jak to często czynią Amerykanie i Europejczycy  :(

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:44 »
Filmik o zjeździe łazika Yutu 2 na powierzchnię Księżyca:



Szkoda, że nie ma nagranego samego zjazdu na powierzchnię Srebrnego Globu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:44 »