Autor Wątek: Bigelow Aerospace  (Przeczytany 179895 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 14, 2011, 20:53 »
Niedawno Lori Garver - zastępca administratora NASA, czyli numer 2 - wizytowała Sierra Nevada Corp. sprawdzając stan zaawansowania prac nad Dream Chaserem, o czym pisaliśmy w odpowiednim wątku. Zaś w piątek 4 lutego odwiedziła Bigelow Aerospace w North Las Vegas. Głównym powodem były oczywiście rozmowy nad dołączeniem modułu Bigelowa do ISS.

Garver potwierdziła, że trwają negocjacje na ten temat. Mają one zostać ukończone w ciągu trzech miesięcy. Umieszczenie modułu na orbicie ma być możliwe w ciągu dwóch lat. Czyli zostały potwierdzone wcześniejsze informacje.

Przy okazji potwierdzono też, że po wybudowaniu fabryki, której postępy w budowie na bieżąco tutaj relacjonujemy, zatrudnienie u Bigelowa wzrośnie o ok. półtora tysiąca osób w ciągu trzech lat! Obecnie zatrudnia ok. 115 ludzi. Zatem prace Bigelowa powinny wkroczyć niebawem w jakościowo nowy etap. Bigelow - jak sam podaje na stronie www swojej firmy - planuje wyłożyć łącznie 500 mln USD własnych pieniędzy na stację; na razie wydał 180 mln.

Źródło: http://www.8newsnow.com/story/13974465/nasa-rep-visits-bigelow-aerospace?redirected=true.

PS. Na Wikipedii pokazało się już zdjęcie pani Garver, jak ogląda od środka moduł Bigelowa. Jest to pełnowymiarowa makieta, ale nie napisano którego modułu: Sundancer czy BA 330. Przy okazji możemy i my zajrzeć do środka:

« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2011, 21:05 wysłana przez JSz »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 14, 2011, 21:13 »

Garver potwierdziła, że trwają negocjacje na ten temat. Mają one zostać ukończone w ciągu trzech miesięcy. Umieszczenie modułu na orbicie ma być możliwe w ciągu dwóch lat. Czyli zostały potwierdzone wcześniejsze informacje.


super wiadomość, oby udało im się to zrealizować:D to zdjęcie też genialne;) szkoda, że tak mało zdjęć z wnętrza tych makiet jest na necie, albo słabo szukałem?

X15

  • Gość
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 15, 2011, 18:19 »


Z zewnątrz już nie wygląda tak imponująco :)

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 15, 2011, 18:23 »
wow... pewnie po czesci to zasluga obiektywu szerokokatnego ale mimo wszystko to nowa jakość pod wzgledem przestronności i przestrzeni we wnetrzu1...
Dodatkowo to wykonczenie scian ala "poduszeczki" sprawia ze nie jest tak sterylnie jak w tradycyjnych modulach. Wydaje sie ze takie dmuchane pontony to duzo przytulniejsze miejsce do przebywania w przestrzeni.
Jak sie sprawdzi pod wzgledem technicznym to chyba mozna zalozyc ze Bigelow bedzie mial co robic w przyszlosci.

1. no moze oprocz skylaba - scena z biegajacymi astronautami mi sie przypomniala :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 15, 2011, 18:23 »

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 15, 2011, 18:28 »


Z zewnątrz już nie wygląda tak imponująco :)

Dlaczego... obiektyw szerokokatny dziala w dwie strony... :) co prawda w ciasnym wnetrzu sprawia wrazenie ze jest ono wieksze niz w rzeczywistosci, ale z kolei na "otwartej przestrzeni" obiekty, ktore sa blizej (w tym przypadku postacie) sa nienaturalnie przerysowane i wyolbrzymione w stosunku do nieco bardziej odleglego tla (ponton).

X15

  • Gość
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 15, 2011, 18:28 »

Dodatkowo to wykonczenie scian ala "poduszeczki" sprawia ze nie jest tak sterylnie jak w tradycyjnych modulach

Ta sterylność, nie zapominajmy jest jednym z warunków poprawnego funkcjonowania wyposażenia jaki i astronautów na stacji kosmicznej  ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 15, 2011, 18:31 »
Rzeczywiście dużo przestrzeni. Jestem ciekaw na czym skończą się rozmowy Bigelowa z NASA. Chętnie bym zobaczył takie coś na ISS :)

X15

  • Gość
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 15, 2011, 18:31 »


Z zewnątrz już nie wygląda tak imponująco :)

Dlaczego... obiektyw szerokokatny dziala w dwie strony... :) co prawda w ciasnym wnetrzu sprawia wrazenie ze jest ono wieksze niz w rzeczywistosci, ale z kolei na "otwartej przestrzeni" obiekty, ktore sa blizej (w tym przypadku postacie) sa nienaturalnie przerysowane i wyolbrzymione w stosunku do nieco bardziej odleglego tla (ponton).

Akurat nie o perspektywę mi chodziło :)

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 15, 2011, 18:53 »

Dodatkowo to wykonczenie scian ala "poduszeczki" sprawia ze nie jest tak sterylnie jak w tradycyjnych modulach

Ta sterylność, nie zapominajmy jest jednym z warunków poprawnego funkcjonowania wyposażenia jaki i astronautów na stacji kosmicznej  ;)

No przeciez nie o to chodzi zeby to byly welury - napewno jest to w pierwszej kolejności tak pomyslane zeby nie chlonelo kurzu/pylu/zanieczyszczen.
W ogole to poprzez sterylnosc bardziej mialem na mysli psychiczny odbior bo taka przestrzen wydaje mi sie duzo przyjemniejsza do dlugotrwalego przebywania niz klaustrofobiczne boxy usiane z 4-rech stron roznymi terminalami/szafami itp.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 15, 2011, 18:55 »
Akurat nie o perspektywę mi chodziło :)

W takim razie co autor mial na mysli? Bo nie bardzo rozumiem :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 15, 2011, 19:59 »
Myślałem, że taki moduł po umieszczeniu w próżni nie będzie wyglądał od środka jak źle rozłożony namiot, gdyż ciśnienie wewnątrz spowoduje, że bardziej się rozciągnie. Ale z drugiej strony zdjęcia Genesisa z orbity pokazują, że chyba nie całkiem:


Wnętrze Genesis II na orbicie

X15

  • Gość
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 15, 2011, 22:22 »
Akurat nie o perspektywę mi chodziło :)

W takim razie co autor mial na mysli? Bo nie bardzo rozumiem :)

Podmiot liryczny miał na myśli, ze z poprzednich wypowiedzi (takich znacznie wcześniejszych) wynikało, że tam powinien być w pełni, ze tak powiem "nadmuchany" model, a jest tylko model z drewna ... zawiodłem się po prostu  ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 15, 2011, 22:38 »
Akurat nie o perspektywę mi chodziło :)

W takim razie co autor mial na mysli? Bo nie bardzo rozumiem :)

Podmiot liryczny miał na myśli, ze z poprzednich wypowiedzi (takich znacznie wcześniejszych) wynikało, że tam powinien być w pełni, ze tak powiem "nadmuchany" model, a jest tylko model z drewna ... zawiodłem się po prostu  ;)

Chyba należysz do nielicznej grupy osób, ale mniejsza z tym.. generalnie zaczynam myśleć czy nie naciąłeś się kiedyś na jakąś brudną pościel w jednym z hoteli Bigelowa (full joke! sorka :D)

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 15, 2011, 22:54 »
aha :)

Tak sie jeszcze zastanawiam nad nieco inna koncepcja pontonow...

Oprocz pompowania modulu mozna by dodatkowo w "scianki", pomiedzy warstwe zewnetrzna i wewnetrzna wstrzykiwac cos peczniejacego i zastygajacego - na kształt pianki budowlanej (oczywiscie ta pianka to tylko taki obrazowy przyklad).
Mieli bysmy wtedy stala, sztywniejsza strukture z dodatkowa gruba warstwa izolacji termicznej.
Wiadomo... to dodatkowy ciezar i kwestia tego o ile taki material by zwiekszal swoja objetosc po uwolnieniu, ale jakis czas chodzi mi to po glowie i postanowilem sie podzielic:)

X15

  • Gość
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 15, 2011, 23:04 »
niestety w żadnym jego hotelu nie byłem, może skorzystam z tego orbitalnego, tak czy inaczej żart dobry :)
Zastanawia mnie ta pianka o której mowa powyżej, rzeczywiście byłaby to jakaś myśl, kwestia zastanowienia się czy wogóle taka technologię warto zastosować, czy nie zwiększyłaby znacząco masy, i ile takiej "pianki musiałoby być, ale myśl ciekawa :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 15, 2011, 23:04 »