Autor Wątek: Bigelow Aerospace  (Przeczytany 179904 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #390 dnia: Lipiec 28, 2014, 17:06 »
Zastanawia mnie jak wielki jest już teraz rynek dla usług dla wielkich korporacji na prace badawczo-rozwojowe na orbicie. Sądząc po relatywnym braku zainteresowania na ISS - może to być różnie, ale kto wie - może na dochodowość jednej stacji orbitalnej by starczyło?

Przypuszczam, że jakiś rynek jest, czego może dowodzić zainteresowanie lotami SS2 i Lynx. Niektóre firmy i uczelnie wykupiły już takie loty. Tyle że cena jest tu wielo-, wielokrotnie niższa niż przy lotach orbitalnych. Kosztujące kilkadziesiąt milionów eksperymenty nie są atrakcyjne nawet dla bardzo bogatych firm, które raczej z nich zrezygnują.

Chyba że ceny spadną o ok. dwa rzędy wielkości, wtedy sytuacja może się zmienić. Ale na to raczej się nie zanosi w przewidywalnym czasie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #391 dnia: Lipiec 28, 2014, 17:34 »
Dokładnie tak, JSz, interesuje mnie, czy są szanse na znaczą zmianę kosztów do "jednostki czasu badawczego" w przypadku lotów orbitalnych.

W zasadzie:
- duży moduł Bigelowa, kilku stałych "astro-naukowców", lecących np na 3-6 miesięcy
- każdy bada serię eksperymentów, wielkości od małej paczki do całej szafy. Mała paczka może być w stylu ArduLab
- wówczas koszty eksperymentów rozbijają się na wielu użytkowników
- jeśli jakaś firma chciałaby dedykowanego naukowca - nie ma problemu, ale wówczas koszt jest znacznie wyższy

Może taki model biznesowy?

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #392 dnia: Lipiec 28, 2014, 19:07 »
Dopiera jak pokazali w filmiku na zewnątrz jak wielki jest ten moduł to normalnie robi wielkie wrażenie :)
W tym jest przyszłość :)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #393 dnia: Lipiec 30, 2014, 15:59 »
W zasadzie:
- duży moduł Bigelowa, kilku stałych "astro-naukowców", lecących np na 3-6 miesięcy
- każdy bada serię eksperymentów, wielkości od małej paczki do całej szafy. Mała paczka może być w stylu ArduLab
- wówczas koszty eksperymentów rozbijają się na wielu użytkowników
- jeśli jakaś firma chciałaby dedykowanego naukowca - nie ma problemu, ale wówczas koszt jest znacznie wyższy

Może taki model biznesowy?

Czyli zmierzasz do tego, by klienci wynajmowali nie miejsce na stacji, ale część czasu pracy rezydenta, którym mógłby być np. pracownik Bigelowa? Plus oczywiście transport na orbitę odpowiedniego sprzętu/materiałów.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #393 dnia: Lipiec 30, 2014, 15:59 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #394 dnia: Lipiec 30, 2014, 16:34 »
Wydaje mi się, że to jeden z możliwych modeli pracy na orbicie.

Jest pewnie jeszcze możliwy tryb "pośredni" - czyli niewielka ilość firm (2? 3?) by wytrenowały swego "komercjonautę" do serii eksperymentów. To też może być efektywne, aczkolwiek pewnie droższe od poprzednio opisanego pomysłu.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #395 dnia: Lipiec 30, 2014, 17:53 »
Ja na chwile obecną w ogóle nie widzę powodu dla którego jakiekolwiek firmy chciałyby prowadzić jakiekolwiek badania na orbicie nawet przy mniejszych cenach. Przykładem niech będą Japończycy, którzy próbują sprzedawać miejsce na Kibo z mizernym zainteresowaniem.

Chyba że wy macie pomysł na badania, które mogłyby się przełożyć na zyski na Ziemi?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #396 dnia: Lipiec 30, 2014, 18:04 »
jak na razie to cos tam sie dzieje w firmie Nanorack. 2000k$/pudelko po butach z eksperymentem (sterowane chyba przez arduino) poslane na orbite i sciagniete na dol. Przymierzaaja sie teraz do sprzedazy modulow do badan, kttore beda wystawione na zewnatrznej palecie na ISS.  powazaniem
                                                                                                                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #397 dnia: Lipiec 30, 2014, 18:34 »
Te 2 k USD to chyba jednak nie z wyniesieniem na orbitę - Adamie możesz to zweryfikować?

Wini, zgadzam się z Tobą, że jest dość duże ograniczenie w ciekawych i ważnych eksperymentach, których na Ziemi nie da się wykonać. Może warto (w oddzielnym wątku) spróbować taką listę przygotować i poszukać "naziemnej konkurencji"? :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #398 dnia: Lipiec 30, 2014, 18:50 »
Przykładem niech będą Japończycy, którzy próbują sprzedawać miejsce na Kibo z mizernym zainteresowaniem.

A czy wiadomo, za jaką cenę?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #399 dnia: Lipiec 30, 2014, 19:14 »
nie pamiętam gdzie to czytałem ale na szybko znalazłem to z 2010r. Cena wynosiła 5,5mln yenów (około 53,5k dolarów)  za godzinę pracy astronauty przy eksperymencie. Przez pierwsze dwa lata przeprowadzili 4 takie eksperymenty. Cena była ponoć zaporowa dla większości chetnych.
http://nasawatch.com/archives/2010/10/jaxa-wants-but.html

Wini, zgadzam się z Tobą, że jest dość duże ograniczenie w ciekawych i ważnych eksperymentach, których na Ziemi nie da się wykonać. Może warto (w oddzielnym wątku) spróbować taką listę przygotować i poszukać "naziemnej konkurencji"? :)
za cene 1 eksperymentu w kosmosie z udziałem 1 astronauty można przeprowadzić szerokie badania na Ziemi z udziałem o wiele większych zasobów badawczych, materiałowych i ludzkich.

Kanarek, problem jest jeszcze większy: większość tego (jak nie wszystko) co byśmy chcieli badać w przestrzeni kosmicznej można zrealizować za pomocą  bezzałogowych satelit. Jak do tego dojdzie spadek cen startów rakiet to utrzymywanie stacji wydaje mi się że będzie bezsensowne. Stacja ma jedynie jakiś sens przy badaniach wpływu warunków kosmicznych na człowieka (a i tak nie jest do tego niezbędna). Na chwile obecna stacje to przerost formy nad treścią, no chyba że ktoś liczy na cudowne odkrycie "zmieniające wszystko". Będą miały sens w momencie kiedy faktycznie zaczniemy żyć w stanie nieważkości na większą skale i przede wszystkim zaczniemy tam coś produkować/wytwarzać bo wtedy efekty badań będzie można "szybko i łatwo" wdrożyć.

Życze Bigelow'owi jak najlepiej i naprawdę chciałbym zobaczyć jego moduły na orbicie (i dalej), ale biznes ma swoje zasady i na końcu zawsze liczy się tylko koszt i zysk;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2014, 19:19 wysłana przez wini »

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #400 dnia: Lipiec 30, 2014, 19:27 »
Ale w gadacie tu o eksperymentach a raczej Bigelow mówi i stacjach jako hotelach kosmicznych. Eksperymenty to tylko dodatek do tego :)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #401 dnia: Lipiec 30, 2014, 19:30 »
Kanarek, problem jest jeszcze większy: większość tego (jak nie wszystko) co byśmy chcieli badać w przestrzeni kosmicznej można zrealizować za pomocą  bezzałogowych satelit.

Fotony-M'y i inne Bion-M'y o ile się orientuję są produkowane w tylko Rosji, a do tego startują bardzo rzadko. Takie misje prowadzone raz na rok nie dadzą rady wytworzyć rozsądnej podaży na takie badania.

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #402 dnia: Lipiec 30, 2014, 19:37 »
Fotony-M'y i inne Bion-M'y o ile się orientuję są produkowane w tylko Rosji, a do tego startują bardzo rzadko. Takie misje prowadzone raz na rok nie dadzą rady wytworzyć rozsądnej podaży na takie badania.

Ma dojść jeszcze DragonLab, ale też planowane są tylko dwa loty. Uważam, że Bigelow ma szansę na sukces w tej dziedzinie, jeżeli koszty eksperymentów będą znacznie niższe niż te na Kibo (a przy cenie 50 000 za godzinę jest to możliwe)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #403 dnia: Lipiec 30, 2014, 20:05 »
Bigelow już zapowiada cenę za 60-dniowy pobyt z dolotem Dragonem wynoszącą 30 mln USD (zaokrąglając w górę). Licząc 6-godzinny dzień pracy otrzymujemy 360 godzin. Z podzielenia wychodzi ok. 83 tys. USD za godzinę pracy komercjonauty na orbicie.

Drogo - drożej niż na Kibo.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #404 dnia: Lipiec 30, 2014, 21:41 »
Rzeczywiście! Bardzo drogo! To zdecydowanie zbyt drogo, aby jak na razie myśleć o komercyjnym wykorzystaniu stacji Bigelowa.

Pytanie - jak się to by zmieniło w przypadku 180 dniowego pobytu na stacji Bigelowa? Czy możemy spróbować to oszacować?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #404 dnia: Lipiec 30, 2014, 21:41 »