Autor Wątek: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie  (Przeczytany 10687 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« dnia: Czerwiec 27, 2014, 17:16 »
Niestety nie tylko z SDO są problemy. W tym roku sondy STEREO zbliżą się z punktu widzenia Ziemi do Słońca i niemożliwa będzie z nimi komunikacja. Przeszkodą jest zarówno zakłócający wpływ Słońca, jak i ryzyko uszkodzenia anten przez wysoką temperaturę. Aby sondy STEREO przetrwały koniunkcję ich anteny muszą zostać odchylone od kierunku na Ziemię, by zmniejszyć ich temperaturę. Z tego też powodu będziemy się musieli rozstać z danymi na ponad rok!. Sonda STEREO A przestanie nadawać 20 sierpnia 2014, natomiast STEREO B od 1 grudnia 2014. W czasie przerwy sondy będą jedynie (w bardzo wolnym tempie) przesyłać telemetrię. Będzie to możliwe tylko przed i po "głównym" przejściem za Słońcem. Podczas maksymalnego zbliżenia nawet taka forma komunikacji nie będzie możliwa ze względu na zakłócenia. Wcześniej czeka nas jednak przedsmak tej przerwy. W dniach 6-12 lipca zostanie przeprowadzony test awaryjnej komunikacji z sondą STEREO A z odchyloną anteną, natomiast podobny test zostanie przeprowadzony dla sondy STEREO B w dniach 29 września - 6 października. Sondy wrócą do normalnej pracy dopiero w styczniu 2016 roku. Przerwa w dopływie danych oznacza nie tylko brak obrazów ale też brak danych, z których korzystają modele prognozujące ruch CME w przestrzeni.

http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/solar_conjunction.shtml
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2014, 17:19 wysłana przez TomIR »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2014, 18:08 »
Wracamy do wieków ciemnych w heliofizyce! :( Szkoda, że nie ma floty STEREO'ów, które by były wystrzeliwane co 60 stopni. Wówczas wyłączenie jednej pary w niczym by nie przeszkodziło.

Czas wyłączenia jest dość niefortunny - bo to wciąż okres maksimum słonecznego...

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2014, 17:34 »
Wracamy do wieków ciemnych w heliofizyce! :(
Jak to czytałem, to myślałem że to jakiś żart. Nadal ciężko mi w to uwierzyć. Jeszcze jak doszłyby problemy z koronografami LASCO na SOHO w czasie "urlopu" STEREO, to byłaby heca dopiero...

:(

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2014, 17:51 »
Niestety, to nie żart. Pociecha jest, co prawda niewielka, taka, że być może część instrumentów naukowych będzie mogła pozostać włączona, a sondy będą transmitować choć trochę najistotniejszych danych. Wszystko zależy od wyników nadchodzących testów.
Wiadomo natomiast, że pierwsza "do życia" wróci STEREO A - 2 stycznia 2016, natomiast STEREO B rozpocznie normalne działanie 19 lutego 2016. Kalendarz misji dostępny jest tutaj.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2014, 17:56 wysłana przez TomIR »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2014, 17:51 »

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 08, 2014, 01:59 »
Pojawiło się więcej informacji na temat dostępności danych z sond STEREO w czasie
nadchodzącej koniunkcji ze Słońcem - http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/solar_conjunction_science.shtml:

Ze względu na słaby sygnał w odbiorze danych z sond STEREO będą brały udział tylko trzy największe anteny sieci DSN. Odbiór będzie możliwy tylko przez kilka godzin dziennie ze względu na wykorzystanie anten przez inne misje. W czasie sesji komunikacyjnej odbierane będą dane uzyskane w czasie rzeczywistym. Te dane, które zostały zebrane w czasie przerwy w komunikacji będą przechowywane w pamięci pokładowej sond i zostaną odebrane dopiero po zakończeniu koniunkcji w 2016 roku. Przechowywane będą tylko dane z instrumentów SWAVES, PLASTIC i IMPACT. Interesujące nas obrazy w ultrafiolecie (EUVI) i z koronografów (COR, HI) nie będą zapisywane w pamięci ze względu na brak miejsca - dostaniemy tyle, ile uda się przesłać "na żywo".

Całą koniunkcję podzielono na etapy w zależności od możliwości przesyłu danych za pomocą anten sond STEREO, które zostaną odchylone od kierunku na Ziemię.

W czasie transferu z prędkością 7.4 kbps (pierwszy boczny listek charakterystyki anteny) sondy będą przesyłać: 4-8 próbek danych na sekundę z instrumentu IMPACT, najważniejsze dane z instrumentu PLASTIC, cztery obrazy w ultrafiolecie (195Å) co 15 minut - jeden skompresowany 512x512 i trzy średnio skompresowane 2048x2048 oraz pełen zestaw po dwa zdjęcia dla każdej długości fali z EUVI w niskiej kompresji 2048x2048 co dwie godziny, po jednym zdjęciu co 15 minut z koronografu COR2 w wysokiej kompresji 256x256, sekwencja z filtrem polaryzacyjnym z koronografu COR1 w wysokiej kompresji 128x128 co dwie godziny, dwa zdjęcia z HI1 oraz jedno z HI2 co dwie godziny 512x512.

W czasie transferu z prędkością 1.7 kbps (drugi boczny listek charakterystyki anteny) sondy będą przesyłać:
2 próbki danych na sekundę z IMPACT, jeszcze bardziej okrojony zestaw danych z PLASTIC, po jedym zdjęciu w ultrafiolecie (195Å) w wysokiej kompresji 512x512 co 15 minut, pełen zestaw zdjęć dla każdej długości fali z EUVI w wysokiej kompresji 2048x2048 co dwie godziny, po dwa zdjęcia co 15 minut z koronografu COR2 w wysokiej kompresji 256x256, sekwencja z filtrem polaryzacyjnym z koronografu COR1 w wysokiej kompresji 128x128 co dwie godziny, dwa zdjęcia z HI1 oraz jedno z HI2 co dwie godziny 256x256.

W czasie maksymalnego zbliżenia będzie czas, kiedy sondy nie będą przesyłać na Ziemię żadnych danych naukowych i przejdą w tryb safe mode aż do odzyskania łączności.

Poniżej kalendarzyk dostępności transferu danych STEREO - Ziemia na najbliższe 1.5 roku.
Jak widać sondę STEREO B uda się "przywrócić do życia" trochę wcześniej, niż się wydawało.



« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2014, 02:06 wysłana przez TomIR »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 08, 2014, 10:10 »
Hmm... To teoretycznie nie jest tak źle! Nieźle rozplanowano operacje satelitarne i w zasadzie jedynie przez krótki okres czasu nie będzie żadnych pomiarów z któregokolwiek STEREO'a. :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2014, 16:43 »
Najważniejsza jest " ciągła " warta satelitów do obserwacji słońca ; mam takie same zdanie odnośnie ilości satelitów na orbicie np: okołosłonecznej; jesteśmy już tak zależni od pogody słonecznej , że powiniśmy faktycznie mieć cała konstelację obserwatorów -coś ala " Słoneczny GPS czy GALILEO"

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 09, 2014, 21:57 »

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 10, 2014, 00:21 »
Nieładnie :(. Oby udało się odzyskać panowanie nad sondą, jak w przypadku SOHO.

Offline Michał_13

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 526
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 13, 2015, 23:15 »
Ma ktoś informacje jak wygląda sytuacja ze STEREO Behind? Uda się odzyskać panowanie nad nią ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2015, 23:42 »
Ma ktoś informacje jak wygląda sytuacja ze STEREO Behind? Uda się odzyskać panowanie nad nią ?
Niestety - nic się nie zmieniło:

Cytuj
Communications with the STEREO Behind spacecraft were interrupted on October 1, 2014 immediately after a planned reset of the spacecraft performed as part of a test of solar conjunction operations. The spacecraft telemetry indicated an anomaly in the guidance and control system, but this is still being evaluated. No further communications have been successful since Oct. 1st

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 30, 2015, 23:24 »
Nadal brak łączności:
Cytuj
NASA: No signals from lost STEREO-B sun research probe after repeated attempts to locate and contact it since Oct. 1 anomaly.

Offline Michał_13

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 526
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 15, 2015, 23:01 »
Pojawiły się zdjęcia ze Stereo Ahead ;).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2015, 23:04 wysłana przez Michał_13 »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 16, 2015, 01:25 »
Ale numer! Dobrze widzieć sprawne STEREO-A, pewnie dała o sobie znać z okazji sukcesu New Horizons :) Ciekawe czy ten kontakt już się utrzyma... (bo pełen powrót do działania zdaje się ma nastąpić na początku 2016?).

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2015, 03:37 »
Dobrze, że przynajmniej kontakt ze STEREO-A wrócił zgodnie z kalendarzem planowanych operacji. W temacie STEREO-B chyba żadnych zmian?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STEREO - planowane tymczasowe wyłączenie
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2015, 03:37 »