Autor Wątek: Orbital Flight Test 2 - Starliner Spacecraft 2 (19/20.05.2022 o 22:54 UTC)  (Przeczytany 26617 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Ale dobrze, żeby była wreszcie jakaś redundancja dla Crew Dragona. No i konkurencja.

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Ale dobrze, żeby była wreszcie jakaś redundancja dla Crew Dragona. No i konkurencja.

No tak, ale czy wyobrażamy sobie, że będzie tak, że do startu będzie przygotowywany Dragon i jednocześnie Starliner?
I czy wyobrażamy sobie, że w razie problemów technicznych z jednym z nich będą wystrzeliwać drugiego?
Przecież założenie było chyba takie, że Dragony i Starlinery będą latać do Stacji wymiennie – w sekwencji mniej więcej co pół roku?

NewMan

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
I czy wyobrażamy sobie, że w razie problemów technicznych z jednym z nich będą wystrzeliwać drugiego?

Ja to rozumiem tak:
- NIE w ujęciu krótkoterminowym: załogi trenują do kolejnych misji w swoich pojazdach i nie mogą "przeskoczyć" do innego statku z dnia na dzień. Prawdopodobnie wtedy jest wiecej planowania co do przyśpieszenia kolejnej misji któregoś ze statków.
- TAK w ujęciu długoterminowym: załóżmy, że po dwóch lotach Stalinera znowu ten pojazd nie będzie mógł latać. Wtedy jakaś rotacja przyszłych załóg (albo pojedynczych astronautów) jest możliwa.

NewManie, czy to miałeś na myśli? :)

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
...
NewManie, czy to miałeś na myśli? :)

Tak, generalne to właśnie miałem na myśli.

...
- NIE w ujęciu krótkoterminowym: załogi trenują do kolejnych misji w swoich pojazdach i nie mogą "przeskoczyć" do innego statku z dnia na dzień. Prawdopodobnie wtedy jest wiecej planowania co do przyśpieszenia kolejnej misji któregoś ze statków.

I to "NIE" jest BARDZO pesymistyczne, bo w sytuacji skrajnej, kiedy statkowi kończy się czas pobytu na orbicie, a drugi statek ma problemy ze startem, to powstaje ryzyko opuszczenia Stacji (amerykańskiego segmentu) przez amerykańską załogę na czas rozwiązania problemów lub przygotowania do startu konkurencyjnego statku.
Tak było w listopadzie 2021, kiedy Dragon Crew-2 musiał już wracać, a Dragon Crew-3 nie mógł wystartować z powodu warunków pogodowych.

W tym sensie nawet dysponowanie statkami konkurencyjnych producentów nie zwiększa bezpieczeństwa obsługi Stacji (amerykańskiego segmentu).

...
- TAK w ujęciu długoterminowym: załóżmy, że po dwóch lotach Stalinera znowu ten pojazd nie będzie mógł latać. Wtedy jakaś rotacja przyszłych załóg (albo pojedynczych astronautów) jest możliwa.

I to "TAK" jest tylko lekko optymistyczne, bo w gruncie rzeczy działa już dziś - skoro Starliner nie lata, to NASA korzysta z Dragona.
Aż trudno sobie wyobrazić tą zastępowalność w drugą stronę - jeżeli Boeing ma już ponad 3 (słownie: trzy) lata opóźnienia w stosunku do SpaceX.
I ciągle czekamy, czy się uda.

NewMan

Polskie Forum Astronautyczne


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
W tym sensie nawet dysponowanie statkami konkurencyjnych producentów nie zwiększa bezpieczeństwa obsługi Stacji (amerykańskiego segmentu).

Nigdy nie zapewnimy 100% bezpieczeństwa jeśli idzie o wymiany załóg, nawet jeśli będą dwa statki. Pamiętam, jak kilka lat temu - nie jestem pewny szczegółów - w zakresie cargo zostały uziemione w podobnym czasie Dragon, Cygnus i Progress. Ale jest różnica, czy stacja zostanie opuszczona na kilka dni na skutek pogody czy drobnej usterki, czy na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy w przypadku poważnej awarii. Bo takie przerwy były po katastrofach STS, tyle że wówczas nie było problemu z wymianą załóg ISS, bo to przejęły Sojuzy.

Zatem twierdzę, że jednak znacząco zwiększa bezpieczeństwo, bo mogą być też sytuacje gdy wykryto usterkę (np. dziurę w kadłubie ;)), która uniemożliwia powrót lub czyni go bardzo ryzykownym.

"TAK" jest tylko lekko optymistyczne, bo w gruncie rzeczy działa już dziś - skoro Starliner nie lata, to NASA korzysta z Dragona.

Ale jeśli Dragony zostaną uziemione, wówczas drugi Dragon w hangarze nic nie pomoże. A Starliner tak.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Zamienność będzie polegała na tym, że w razie "wpadki" leci "inna załoga, innym pojazdem" i nie ma strachu "że nic nie poleci".

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
A chyba możliwość misji ratunkowej też nie jest taka zła - wystarczy jakieś wstępny trening z podstawowych zasad korzystania z innego pojazdu.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Pogoda na start: 70 % na go.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Harmonogram dla startu 19.05 i dokowania z ISS 20.05.2022:

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
To już dziś! Nadal trwają przygotowania do startu? ;)

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
To już dziś! Nadal trwają przygotowania do startu? ;)

Tak

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Może tym razem się uda? ;) Czas przerwać złą passę.

A na pokładzie nienazwanej jeszcze kapsuły leci trochę ładunku... i ponownie manekin "Rosie the Rocketeer" - syntetyczna weteranka misji OFT z grudnia 2019 ;)
GG 8698011

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Przecież za pierwszym razem się udało! Wystartował i ... wrócił! ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Ło to już dziś start. O której godzinie?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Ło to już dziś start. O której godzinie?

O 22:54:47 GMT, czyli jutro o 00:54:47 CEST :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne