Autor Wątek: Electron/Curie | We Will Never Desert You | 19.09.2023  (Przeczytany 709 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2611
  • LOXem i ropą! ;)
Electron/Curie | We Will Never Desert You | 19.09.2023
« dnia: Wrzesień 18, 2023, 23:33 »
Wystrzelenie misji „We Will Never Desert You” zaplanowano z Rocket Lab Launch Complex 1 (LC-1) na półwyspie Mahia dla amerykańskiej firmy Capella Space zajmującej się technologią kosmiczną, dostawcy komercyjnych zdjęć radaru z syntetyczną aperturą (SAR).

„We Will Never Desert You” będzie trzecim startem Rocket Lab dla Capelli w 2023 r. i drugim w ramach kontraktu obejmującego cztery misje mające na celu umieszczenie nowych satelitów Acadia firmy Capella na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jako jedyny dostawca Capelli, RocketLab wystrzelił w 2023 r. w celu zbudowania własnej konstelacji obrazującej Ziemię, wcześniejsze misje firmy Capella w 2023 r. obejmują „We Love The Nightlife” wystrzelone z Launch Complex 1 w Mahia w Nowej Zelandii w sierpniu 2023 r. oraz „Stronger Together”. wystrzelony z Rocket Lab Launch Complex 2 w Wallops w Wirginii w marcu 2023 r. Każda misja Capella Space będzie również wspierana przez zmotoryzowany pasek świetlny wyprodukowany przez Rocket Lab; systemy separacji dla każdego satelity, które można podłączyć i rozmieścić na platformie Electron po wystrzeleniu na orbitę.



źródło
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2023, 09:24 wysłana przez Lion97 »

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2611
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Electron/Curie | We Will Never Desert You | 19.09.2023
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2023, 09:22 »
AWARIA! To czwarta awaria rakiety Electron firmy Rocket Lab w 41 lotach. Problem pojawił się, gdy miał zapalić się silnik próżniowy Rutherforda drugiego stopnia. Na pokładzie znajdował się drugi z czterech satelitów radarowych nowej generacji Acadia dla Capella Space.

https://twitter.com/SpaceflightNow/status/1704031921351643510

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24647
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Electron/Curie | We Will Never Desert You | 19.09.2023
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 21, 2023, 05:44 »
Akcje spółki spadły o ok. 7,5%, zamykając się na poziomie 4,66 dol. za akcję.
Akcje spółki wzrosły w ciągu roku o prawie 24%.
Statystycznie co 10,25 start nieudany.
RN Electron/Curie dostarczyła do tej pory na orbitę 171 satelitów w 37. udanych startach.


Znów awaria Electrona
  19.09. o 06:55 z Onenui Station wystrzelona została RN Electron/Curie, która miała wynieść na orbitę o parametrach: hp=640 km, ha=640 km, i=53° satelitę Acadia 2. W T+2' 30" nie doszło do uruchomienia silnika drugiego stopnia i wraz niedoszłym satelitą spadł on do Oceanu Spokojnego.
http://lk.astronautilus.pl/n230916.htm#03

Electron launches Acadia-2 (second stage anomaly)


https://www.businesswire.com/news/home/20230919303915/en/Rocket-Lab-Launch-Update
https://www.cnbc.com/2023/09/19/rocket-lab-stock-drops-after-first-electron-launch-failure-in-years.html
https://www.nasaspaceflight.com/2023/09/launch-roundup-091823/

Capella 11, ..., TBD (Acadia) (~165 kg) https://space.skyrocket.de/doc_sdat/capella-11.htm
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2023, 06:21 wysłana przez Orionid »

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2611
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Electron/Curie | We Will Never Desert You | 19.09.2023
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2023, 22:36 »
RocketLab dostał zezwolenie od FAA na wznowienie startów Electronów z LC-1. Firma spodziewa się, że w nadchodzących tygodniach zostanie ukończony pełny raport z lotu i obecnie przewidują powrót do lotów jeszcze w tym kwartale po wprowadzeniu środków naprawczych.

https://www.businesswire.com/news/home/20231024660068/en/Rocket-Lab-Receives-Federal-Aviation-Administration-Authorization-to-Resume-Launches
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2023, 22:36 wysłana przez Lion97 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Electron/Curie | We Will Never Desert You | 19.09.2023
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2023, 22:36 »

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2611
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Electron/Curie | We Will Never Desert You | 19.09.2023
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2023, 22:47 »
RocketLab podał przyczyny awarii, a rakieta Electron powróci na wyrzutnię w Launch Complex 1 z dedykowaną misją Electron dla japońskiej firmy zajmującej się obrazowaniem Ziemi iQPS (Instytut Q-shu Pioneers of Space, Inc.) w oknie startowym, które rozpocznie się 28 listopada 2023.

Cytuj
Rocket Lab powróci na wyrzutnię w Launch Complex 1 z dedykowaną misją Electron dla japońskiej firmy zajmującej się obrazowaniem Ziemi iQPS (Instytut Q-shu Pioneers of Space, Inc.) w oknie startowym, które rozpocznie się 28 listopada 2023 r. i potrwa do grudnia.

Wznowienie wystrzeliwania Electron następuje w momencie, gdy Rocket Lab zbliża się do zakończenia szeroko zakrojonego przeglądu przyczyny anomalii, która spowodowała utratę 41. misji Electron wystrzelonej 19 września 2023 r. Anomalia wystąpiła po 20 kolejnych udanych misjach orbitalnych i 37 Ogólnie udane misje Electron dla rządowych i komercyjnych operatorów satelitarnych, obejmujące 171 satelitów rozmieszczonych na orbicie.

Misja z 19 września zakończyła start, przelot przez Max Q i rozdzielenie stopni pomiędzy pierwszym i drugim stopniem rakiety. Po 151 sekundach misji wysokie napięcie w systemie zasilania drugiego stopnia nienormalnie gwałtownie spadło. W mniej niż sekundę stopień utracił moc i nie był w stanie osiągnąć prędkości orbitalnej wystarczającej do dostarczenia ładunku misji, po czym ponownie wszedł w atmosferę i zakończył misję. Zgodnie z protokołami bezpieczeństwa Rocket Lab, bezpieczeństwo publiczne nie zostało naruszone.

Po ponad siedmiu tygodniach obszernej analizy danych dotyczących produkcji, testów i lotu misji, wyniki dochodzenia w przeważającej mierze wskazują, że w systemie zasilania wystąpił nieoczekiwany łuk elektryczny, który dostarcza wysokie napięcie do sterowników silnika Rutherforda, powodując zwarcie zestawy akumulatorów zapewniające zasilanie drugiego stopnia rakiety nośnej.

Wyczerpujące testy i analizy mające na celu odtworzenie tego trybu awarii doprowadziły zespół badawczy do ustalenia, że łuk powstał prawdopodobnie jedynie dzięki rzadkiej interakcji wielu warunków. Żaden z tych czynników sam w sobie prawdopodobnie nie spowodowałby awarii drugiego etapu, ale gdy wystąpią jednocześnie w środowisku niskiego ciśnienia w przestrzeni kosmicznej, osiągają próg określony przez prawo Paschena, umożliwiający utworzenie i przemieszczanie się łuku. Prawo Paschena to równanie, które rozbija zależność między napięciem, ciśnieniem otoczenia, odległością między elektrodami i obecnością gazu niezbędnego do powstania i przemieszczania się łuku elektrycznego.

Aby zgodnie z prawem Paschena osiągnięto próg wystąpienia łuku elektrycznego, musiały wystąpić jednocześnie trzy rzadkie warunki w środowisku kosmicznym niskiego ciśnienia, w tym:

Nałożony prąd przemienny (AC) na prąd stały (DC) o wysokim napięciu dostarczany do systemu zasilania sceny, wytwarzany w postaci napięcia tętniącego ze sterowników silnika systemu;
Niewielkie stężenie helu i azotu występujące w przestrzeni międzystopniowej pomiędzy pierwszym i drugim stopniem Electrona; I
Niezauważalna usterka izolacji wiązki wysokiego napięcia w systemie zasilania.
Łącznie te czynniki, w tym energia elektryczna w obecności helu i azotu, w środowisku pod ciśnieniem parcjalnym, niepohamowana przez awarię krosna wysokiego napięcia i wzmacniana przez prąd przemienny, ustawiony w punkcie krzywej Paschena, który umożliwia tworzący się i przemieszczający się łuk elektryczny.

Ten niezwykle złożony zestaw warunków jest niezwykle trudny do przewidzenia i przetestowania na Ziemi, nawet w symulowanych warunkach kosmicznych. Aby mieć pewność, że usterka nie pojawi się ponownie, Rocket Lab wdraża dwa kluczowe środki naprawcze – jeden mający na celu usprawnienie testów na ziemi, a drugi mający na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia porównywalnych łuków podczas lotu, gdyby podobne usterki nie zostały objęte nowym, udoskonalonym procesem testowania.

Chociaż testy przed wystrzeleniem systemu zasilania drugiego stopnia obejmują już pełny zakres jego parametrów operacyjnych, w tym ciśnienie, poziomy jonizacji i napięcie, ulepszona procedura testów uwzględni teraz jeszcze trudniejsze warunki niż te występujące w przestrzeni kosmicznej, w tym zwiększenie liczby testów - do marginesów lotu i reprezentatywnych dla lotu przebiegów napięcia.

W ramach dodatkowej funkcji redundancji Rocket Lab zmodyfikował sekcję ramy akumulatora Electrona, w której mieści się system zasilania wysokim napięciem, aby umożliwić utrzymanie optymalnego ciśnienia gazu od startu aż do separacji stopni od stopnia Kick Stage firmy Electron. Zwiększanie ciśnienia w tej sekcji znacznie zmniejsza możliwość tworzenia się łuków.

Założyciel i dyrektor generalny Rocket Lab, Peter Beck, powiedział: „To bardzo złożony, nieprawdopodobny i wymijający problem, który zespół nieustannie bada i naprawia, abyśmy mogli ponownie wypuścić na rynek jeszcze lepszy pojazd. Jesteśmy wdzięczni naszym klientom oraz FAA za ich ciągłe wsparcie w trakcie tego dokładnego procesu dochodzenia. Dziękujemy za zaufanie do naszego zespołu. Nie możemy się doczekać powrotu do lotu z wprowadzonymi środkami naprawczymi, aby zapewnić częsty i niezawodny dostęp do orbity, od którego zależy branża po 37 udanych misjach Electron.”

Rocket Lab spodziewa się formalnego zamknięcia badania anomalii w nadchodzących tygodniach. Rocket Lab otrzymało już także zezwolenie Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) na wznowienie startów Electron z Launch Complex 1. Dalsze szczegóły dotyczące nadchodzącego startu Electron zostaną udostępnione bliżej dnia startu

https://www.businesswire.com/news/home/20231108713039/en/Rocket-Lab-Sets-Next-Electron-Launch-Window-Provides-Update-on-Anomaly-Review
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2023, 22:52 wysłana przez Lion97 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Electron/Curie | We Will Never Desert You | 19.09.2023
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2023, 22:47 »