Autor Wątek: Księżyc (zbiorczo)  (Przeczytany 173610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #120 dnia: Marzec 12, 2017, 23:36 »
Polski artykuł wprowadza zamieszanie, sugerując , że LRO jest nieaktywną sondą.
Było ostatnio jakieś oficjalne przedłużenie misji ?
http://lk.astronautilus.pl/sondy/lro.htm

Tak, 1 lipca 2016 o dwa lata.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 13, 2017, 02:34 »
Cytat z przytoczonego przez Orionida artykułu:
Przy pomocy radaru działającego z Ziemi, NASA udało się wykryć swoją dawną sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO)... (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413419,nasa-odnalazla-zaginiona-sonde-kosmiczna.html
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2017-062

 Czyżby dla  ustalenia pozycji aktywnej sondy trzeba było ją odnajdywać radarem? Przecież można to zrobić w inny sposób, choćby na podstawie analizy precyzyjnych zdjęć powierzchni Księżyca przez nią wykonywanych. Może chodziło tylko o uzyskanie echa radarowego obiektu na orbicie Księżyca, o znanej lokalizacji?
 Natomiast nazwanie LRO, sztandarowej obecnie sondy księżycowej, „dawną sondą” jest co najmniej dziwne. W tej konwencji Opportunity na Marsie to chyba łazik prehistoryczny. ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #122 dnia: Marzec 14, 2017, 23:22 »
Ergosum: jeśli sonda przestała działać kilka lat temu, to oznacza, że jej orbita się z pewnością zmieniła o kilka kilometrów w jedną czy drugą stronę. A to oznacza po kilka sekund czasu różnicy na każdą orbitę. No to z czasem spodziewane miejsce takiego trabanta będzie znacznie inne w porównaniu z tym rzeczywistym.

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 15, 2017, 06:59 »
Zgoda, to jest oczywista oczywistość (że polecę klasykiem ;)) - zwłaszcza dotyczy to mało stabilnych orbit księżycowych.
Ale LRO jest sondą nadal aktywną (do lipca 2018r) i jak wiadomo wykonuje między innymi  zdjęcia o dużej rozdzielczości b. małych wycinków powierzchni. Aby ustrzelić planowany, a nie losowy, obszar, trzeba chyba na bieżąco znać dokładną pozycję – tak myślę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 15, 2017, 06:59 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #124 dnia: Kwiecień 08, 2017, 20:26 »
Tajemniczy wulkan na Księżycu jednak starszy niż sądzono
07.04.2017


Mapa wysokości na obszarze kaldery Ina na Księżycu. Kolory czerwony i żółty wskazują wyżej położony teren. Źródło: NASA/GSFC/ASU.

Okazuje się, iż jeden z młodo wyglądających wulkanów na Księżycu, w rzeczywistości ukrywa swój prawdziwy wiek i jest dużo starszy niż sugeruje to jego wygląd, poinformował amerykański Brown University.

W 1971 roku załoga Apollo 15 sfotografowała z orbity wokół Księżyca dziwną geologiczną strukturę, którą nazwano: Ina. Niektórzy z planetologów sugerowali, że Ina jest dowodem na wybuch wulkanu na Księżycu, który nastąpił w ciągu ostatnich 100 milionów, czyli mniej więcej miliard lat po tym, gdy według teorii powinna już zaniknąć aktywność wulkaniczna na tym obiekcie.
 
Najnowsze badania, którymi kierowali geolodzy z Brown University w Providence (Rhone Island, USA) sugerują, że prawdziwy wiek tej zagadkowej struktury jest dużo większy niż wskazuje jej wygląd. W publikacji, która ukazała się w czasopiśmie „Geology” (jej pierwszym autorem jest doktorant z Chin, Le Qiao, przebywający na stażu w Brown University), udowadniają, że struktura uformowała się na skutek erupcji około 3,5 miliarda lat temu, czyli w podobnym czasie, co ciemne osady wulkaniczne, które obserwujemy na Księżycu.
 
Według naukowców to specyficzny rodzaj lawy, która wypłynęła w tym miejscu, pomógł strukturze ukryć swój prawdziwy wiek. Ina znajduje się blisko szczytu łagodnie nachylonego kopca skały bazaltowej. Dlatego sądzi się, że to prawdopodobnie kaldera, czyli zagłębienie w górnej części wulkanu, powstające na skutek gwałtownej eksplozji, która niszczy górną część stożka wulkanicznego, albo w efekcie zapadnięcia się stropu komory pomagmowej.
 
Przy czym, o ile obrzeża wulkanu wyglądają na bardzo stare, mające po kilka miliardów lat, sama kaldera Ina ma znacznie młodszy wygląd. Wskazuje na to w szczególności jaśniejszy kolor względem otoczenia. Jaśniejsza barwa sugeruje, że obszar ten miał mniej czasu na osadzanie się na nim warstwy regolitu – luźnych skał i pyłu. Dodatkowo obszar ten ma mniej kraterów niż otaczający go rejon, a to także oznaka młodości, bowiem wraz z upływem czasu kraterów meteorytowych o różnych rozmiarach powinno przybywać. Z analiz opartych o liczbę kraterów oszacowano wiek kaldery Ina na od 50 do 100 milionów lat.
 
W najnowszych badaniach naukowcy poszukali dobrze poznanego wulkanu na Ziemi, takiego, który może być podobny do zagadkowego wulkanu na Księżycu. Podobny wydaje się wulkan Kilauea na Hawajach. Posiada on krater powstały po wybuchu w 1959 roku, podobny do kaldery Ina.
 
Gdy lawa po erupcji w 1959 roku zastygła, utworzyła warstwę mocno porowatych skał, z pęcherzykami o rozmiarach nawet prawie metra i pustą przestrzenią na powierzchni głęboką na około pół metra. Gdy w późnym etapie erupcji zmniejszał się dopływ lawy podpowierzchniowej, wybuchała ona jako „piana magmatyczna” (mieszanina lawy i gazu), a po wyparowaniu i zestaleniu tworzyła bardzo porowata powierzchnię.
 
Naukowcy sugerują, że podobnie działo się w przypadku erupcji w strukturze Ina na Księżycu – także wystąpiła tam „piana magmatyczna”. A ponieważ na Księżycu panuje mniejsza siła ciążenia i brakuje atmosfery, mogła być nawet bardziej puszysta niż na Ziemi, więc struktury mogą być jeszcze bardziej porowate. Ta porowatość ukrywa osadzanie się regolitu – przykładowo wstrząsy sejsmiczne od upadków meteorytów mogą powodować jego osuwanie się z powierzchni do dziur. Zaburza też liczenie kraterów meteorytowych – eksperymenty laboratoryjne z szybko lecącymi pociskami pokazują, że uderzenia w porowatą powierzchnię powodują powstawanie mniejszych kraterów niż normalnie.
 
Według szacunków, porowatość powierzchni kaldery Ina może trzykrotnie zmniejszać rozmiary powstających kraterów. Po uwzględnieniu tej cechy, oszacowanie wieku struktury na podstawie kraterów meteorytowych daje skorygowany wiek około 3,5 miliarda lat. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413722,tajemniczy-wulkan-na-ksiezycu-jednak-starszy-niz-sadzono.html
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-03/bu-hay032817.php

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwiec 07, 2017, 08:10 »
W piątek pełnia Truskawkowego Księżyca
06.06.2017

Wypadająca w piątek czerwcowa pełnia Księżyca bywa nazywana Truskawkowym Księżycem. Nazwa wywodzi się z kultury indiańskich plemion Algonkinów. Nie odnosi się jednak do koloru Księżyca, ale do faktu, że w tym okresie zbierano owoce truskawek.

W Europie czerwcową pełnię nazywano Różanym albo Miodowym Księżycem.
 
Tak czy owak warto w piątek spojrzeć w niebo. Pełnia wypadnie 9 czerwca o godz. 15.10. W tym dniu nasz naturalny satelita wzejdzie około godziny 21. Pełnia zbiegnie się z przejściem Księżyca przez apogeum, czyli punkt orbity znajdujący się najdalej od Ziemi, co nastąpi o godz. 0.21. Odległość Ziemia-Księżyc wyniesie wtedy 406407,8 km. Tarcza Księżyca widoczna na niebie będzie więc nieco mniejsza niż zwykle.
 
Co prawda Księżyc nie przybierze truskawkowej barwy, ale może mieć nieco zmieniony kolor, ponieważ będzie widoczny nisko nad horyzontem. Taka sytuacja może zachodzić nie tylko w trakcie pełni, ale przy każdym wschodzie lub zachodzie Księżyca. Później, gdy obiekt wznosi się coraz wyżej na niebie, wraca do swojego normalnego blasku, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Są jednak sytuacje, w których barwa Księżyca zmienia się w czerwoną nawet gdy jest wysoko na niebie – taka sytuacja występuje podczas zaćmień Księżyca.
 
Choć blask Księżyca w pełni przeszkadza w obserwacjach innych obiektów astronomicznych ma niebie, ale tym razem można wykorzystać Księżyc do zidentyfikowania na niebie planety Saturn. Będzie bowiem wtedy wieczorem widoczna dość blisko tarczy Księżyca (poniżej). Najmniejsza odległość między Księżycem a Saturnem nastąpi 10 czerwca o godz. 3.18. Oba obiekty będzie wtedy dzielić na niebie 3,1 stopnia.
 
Saturn świeci na tyle jasno, że widać go dobrze gołym okiem. Dodatkowo w tym okresie zbliży się do maksimum swojego blasku. Właściciele teleskopów mogą dostrzec pierścienie tej planety.
 
W amerykańskim folklorze istnieją różne określenia dla kolejnych pełni Księżyca. Plemiona Algonkinów nadały nazwy pełni dla każdego miesiąca: w styczniu mamy Wilczy Księżyc, w lutym Śnieżny Księżyc, w marcu Robaczy Księżyc, w kwietniu Różowy Księżyc, w maju Kwiatowy Księżyc, w czerwcu Truskawkowy Księżyc, w lipcu Księżyc Poroża, w sierpniu Jesiotrowy Księżyc, we wrześniu Kukurydziany Księżyc, w październiku Księżyc Myśliwych, w listopadzie Bobrowy Księżyc, w grudniu Zimny Księżyc. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414471,w-piatek-pelnia-truskawkowego-ksiezyca.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #126 dnia: Lipiec 16, 2017, 17:51 »
Chiny nie pozostaną osamotnione w dostarczeniu na Ziemię  księżycowych próbek.

July 12, 2017 — The first company to gain approval from the United States government to send a robotic spacecraft to the moon is now aiming to be the first to privately return lunar samples for scientists and the public by 2020.

Moon Express, a lunar resources and service firm based in Cape Canaveral, Florida, revealed its multi-tier exploration architecture on Wednesday (July 12), just one week shy of a year since the Federal Aviation Administration gave its permission for the company's MX-1E probe to land on the moon. A launch date for that first mission, dubbed "Lunar Scout," has yet to be set, but could come before the end of this year.

http://www.collectspace.com/news/news-071217a-moon-express-lunar-outpost-sample-return.html
http://www.collectspace.com/news/news-080316a-moon-express-private-lunar-landing-approval.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2017, 09:22 wysłana przez Radek68 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #127 dnia: Lipiec 16, 2017, 22:19 »
Bla bla. Niech prywaciarze najpierw w ogóle wylądują na Księżycu  :(

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #128 dnia: Lipiec 30, 2017, 10:17 »
Zginął księżycowy okruch - dar od prezydenta Richarda Nixona
05-04-2012

Polski kawałek Księżyca, prezent od prezydenta USA Richarda Nixona, podarowany nam w 1973 r., przepadł jak kamień w wodę, informuje "Gazeta Wyborcza". A choć wygląda niepozornie, jest wart miliony dolarów.

Polska otrzymała w darze dwa księżycowe okruchy. Zostały przekazane ówczesnemu przewodniczącemu Rady Państwa prof. Henrykowi Jabłońskiemu. Losy jednego są znane. Pamiątkowa plakietka wraz z kamieniem z wyprawy Apollo 11 pojechała do planetarium w Olsztynie i można ją tam oglądać do dziś.

Ale drugi dar - z okruchem księżycowym przywiezionym przez załogę statku Apollo 17 - gdzieś się zapodział. Kancelaria Prezydenta odpowiada, że nie przechowuje żadnej próbki księżycowej.

Miejmy nadzieję, że nie wyrzucono go do śmieci, jak to się stało w Irlandii, pisze "GW", która przy okazji podaje, że przepadła prawie połowa okruchów podarowanych narodom świata. Jeden z nich - autentyczny - wręczony prezydentowi Hondurasu, za 5 mln dolarów oferował w jakiś czas potem pewien handlarz z Florydy.

https://wiadomosci.wp.pl/zginal-ksiezycowy-okruch-dar-od-prezydenta-richarda-nixona-6032750225507457a?ticaid=1e376

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #129 dnia: Sierpień 03, 2017, 20:16 »
Buzz Aldrin jest zwolennikiem wyprawy na Marsa z pośrednim wykorzystaniem Księżyca. Robotyczna eksploracja wodnych obszarów Księżyca powinna poprzedzić lądowanie na Srebrnym Globie.
Proponuje administracji prezydenta Donalda Trumpa ogłoszenie księżycowego planu w 50. rocznicę lądowania Orła na Księżycu.
Zachęca włączenie Chin do postulowanego projektu.

(...)This week Aldrin issued a clear call for a return to the Moon as the first step toward sending humans to establish a permanent presence on Mars. He encouraged the new National Space Council to work with the Trump administration to formulate a plan and announce it on July 20, 2019—the 50th anniversary of the Moon landing.

To accomplish this, Trump should take a hard look at NASA, Aldrin argued. In an op-ed published in The Hill, Aldrin called out the expensive hardware programs now consuming all of NASA's human exploration budget, including the International Space Station, Orion spacecraft, and Space Launch System (SLS) rocket.

"It’s got to be reduced if we’re ever going to get anywhere new," Aldrin wrote. "People, companies, NASA itself, don’t like to have things reduced. But if we don’t, we’re going to continue spending to keep the International Space Station going. We’re going to keep the Orion piloted spacecraft, a project that is too expensive and too late. And we’re going to keep the Space Launch System flying once a year at a hefty price tag of billions of dollars. Again, we’re not going anywhere if we don’t do something about these issues."

Talking to Buzz

Ars called Aldrin after reading the op-ed to flesh out the details of his plan. As ever, the 87-year-old astronaut was full of energy and eager to talk all things space. As the commercial space industry has grown and evolved, Aldrin said he's taken that into consideration in his ideas. "I've been really impressed by the commercial space station ideas," Aldrin said, mentioning Bigelow Aerospace and Axiom Space.

Aldrin said he's not calling for the outright cancellation of the SLS and Orion—at least not yet. If the programs are going to be part of NASA's exploration strategy, they need to be put on notice. They need to perform on schedule, in 2019, and their budgets must be cut. And if NASA is serious about deep space exploration, it must consider ending the International Space Station in 2020 to free up $3 to $4 billion in annual funding.

The international partnership behind the station, including Russia, Europe, Japan, and Canada, should grow to add developing nations such as China and aim instead toward development of lunar bases, Aldrin said. This begins with polar satellites around the Moon and lunar rovers to detect ice, then progressing toward a commercial "cycler" between low Earth orbit and the Moon, perhaps two of Bigelow's B330 modules. Over time, robots and humans will construct lunar bases to mine this ice, convert it into water, and return it to low-Earth orbit.

Aldrin said he is not a fan of NASA's current plan to develop a "Deep Space Gateway" in orbit around the Moon, because it doesn't go far enough to advance human exploration toward the surface of the Moon or Mars. Like some critics of the Deep Space Gateway, such as Robert Zubrin, Aldrin appears to be concerned that a cislunar station is a cul-de-sac rather than a highway toward deep space. (...)

https://arstechnica.com/science/2017/08/buzz-aldrin-to-reach-mars-nasa-should-start-on-the-moon/
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2017, 09:31 wysłana przez Radek68 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #130 dnia: Sierpień 03, 2017, 20:54 »
wydaje mi się, że nawet jeśli Trump coś ogłosi (a 50 rocznica to idealny moment) to jednak sam sobie zaraz zaprzeczy próbując obniżyć budżet NASA. O czym rozmawiamy w innym wątku...

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #131 dnia: Sierpień 03, 2017, 23:22 »
Miejmy nadzieję, że istnienie National Space Council powinno wpłynąć na powagę wypowiedzi Prezydenta.
Pamiętajmy też, że trudno wygrać wybory prezydenckie w USA bez zwycięstwa na Florydzie. Duża ilość stanowisk pracy jest tam związana z sektorem kosmicznym. Obecnie jest tam do zdobycia 29 głosów elektorskich (równą lub większą ilość głosów elektorskich mają jeszcze tylko 3 stany).
Ilość głosów elektorskich w poszczególnych stanach jest uzależniona od liczby ludności. W czasie trwania ery kosmicznej demograficznie stan się bardzo rozwinął.

W 1957 ilość ludności na Florydzie wynosiła 4,372 mln , a w 2016  20,61 mln.

Poniżej ilość głosów elektorskich na Florydzie  od 1956  zdobytych przez zwycięzców. Tylko w 1960 i 1992 przyszli prezydenci tam nie wygrali.

1956  10 Dwight D. Eisenhower 
1960  10 John F. Kennedy                 Nie
1964  14 Lyndon B. Johnson   
1968  14 Richard M. Nixon       
1972  17 Richard M. Nixon       
1976  17 James E. Jimmy Carter       
1980  17  Ronald W. Reagan     
1984  21 Ronald W. Reagan   
1988  21 George H.W. Bush
1992  25 William J. Bill Clinton          Nie
1996  25 William J. Bill Clinton
2000  25 George Bush
2004  27 George Bush
2008  27 Barack Obama
2012  29 Barack Obama
2016  29 Donald Trump

https://www.floridamemory.com/onlineclassroom/nasa/lessonplans/4thgrade/moonport/

An economic impact analysis study of NASA was conducted in Florida in 2008. The authors found
that the economic impact of NASA in the state was $4.1 B in output, 40,802 jobs and $2.1 B in
income. The majority of the economic impact activity was in Central Florida. The average wage of
an aerospace employee was found to be: $77,235 (in FY $2008). The Kennedy Space Center (KSC),
in conjunction with NASA, plays a dominant role in the state’s economy where it employs 14,865
workers with an average salary of $77,235. In 2008, the payroll for all KSC/NASA workers totaled
$1.124 billion, with an estimated economic impact of $4.1 billion in output and 40,802 jobs. In
addition, $246 million of federal taxes and $103 million of state and local taxes were paid. At the
KSC Visitor Center, $39 million in wages was generated from 1.6 million out-of-state visitors, in
addition to $5.8 million from travel and lodging expenses. It is important to note that almost the
entire economic activity resulting from the KSC/NASA workers was experienced locally, in the
seven county Central Florida region. If the KSC is closed, 23,000 total jobs (or 9,000 direct jobs),
and an estimated $1.96 billion in outside monetary injection to Florida’s economy will be lost at a
time when Florida is committed to maintaining its status as a primary hub for the space industry.6
Enterprise Florida Inc. (EFI), a public-private partnership serving as Florida’s primary organization
devoted to statewide economic development, included a definition of Florida’s aviation &
aerospace industry by counting nearly 2,000 aviation and aerospace companies which employ
approximately 83,800 workers with a total payroll of more than $4.8 billion and an average wage of
approximately $57,0217
From their summary data chart and an interactive map, it indicates that the majority of spacerelated
businesses are located in the Cape Canaveral area, but their network of suppliers extends
throughout the state. The more than 400 aerospace companies in Florida employ more than 31,000
workers. In addition, the state is host to nearly a third of all commercial space activity worldwide.
Virtually every major aerospace company and defense contractor from the U.S. and abroad has
operations in Florida. The EFI obtains employment data for the specifics of the aerospace industry
in Florida, from the Florida Agency for Workforce Innovation (AWI). A current “point in time”
analysis (based on 2009 data, and generated on January 28, 2011) by the AWI found that there are
456 aerospace companies, employing 31,295 employees, with a total payroll of $2.3 M as portrayed
in the following table. The annual average wage of an aerospace employee is $74,901.
. EFI also examined the quality of life issues that attract aerospace
companies to Florida including; the state's excellent education, infrastructure and business
development in Space and Aeronautics and its optimal geographic location and climate conditions.

http://www.cefa.fsu.edu/sites/g/files/imported/storage/original/application/be38e736f0d9bf30cedcad782cf9f6e7.pdf
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2017, 03:18 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #132 dnia: Sierpień 04, 2017, 14:45 »
Ciekawe podsumowanie, dzięki za link! Udział NSC także powinien być tutaj czymś co wstrzyma nieodpowiedzialne decyzje, chociaż kto wie? :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #133 dnia: Sierpień 04, 2017, 15:10 »
A jakby w tych próbach było życie?   :P Owszem na Łysym raczej to skrajnie nieprawdopodobne. Ale ta historia pokazuje czego nie wolno robić z próbkami z ciał niebieskich na których mogło powstać życie....

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #134 dnia: Sierpień 06, 2017, 12:00 »
W poniedziałek częściowe zaćmienie Księżyca
06.08.2017

Poniedziałkowy wieczór będzie okazją do zobaczenia częściowego zaćmienia Księżyca. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godz. 20:22; tarcza Księżyca będzie nieco „nadgryziona” od dołu.

Zaćmienia Księżyca z danego miejsca mamy okazję obserwować zdecydowanie częściej niż zaćmienia Słońca. Najbliższe zaćmienie naturalnego satelity Ziemi nastąpi już w poniedziałek 7 sierpnia. Będzie to ostatnie zaćmienie naturalnego satelity Ziemi widoczne w tym roku.
 
Poszczególne fazy zaćmienia wypadają następująco: początek zaćmienia półcieniowego o godz. 17:50, początek zaćmienia częściowego o godz. 19:24, faza maksymalna o godz. 20:22, koniec zaćmienia częściowego o godz. 21:18, koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 22:51.
 
W Polsce zaćmienie będzie widoczne przy wschodzącym Księżycu, nie zobaczymy więc całego jego przebiegu. Trzeba będzie uważnie obserwować wschód naturalnego satelity Ziemi nieco przed godziną 20:30. Bez zaćmienia widzielibyśmy całą tarczę Księżyca, gdyż w tym dniu będzie on w pełni, ale jeśli uważnie się przyjrzymy, to okaże się, że tarcza Księżyca będzie nieco „nadgryziona” od dołu. To efekt cienia rzucanego przez Ziemię.
 
Faza maksymalna zaćmienia wyniesie około 0,25. Odległość do Księżyca będzie wtedy wynosiła niecałe 395 tysięcy kilometrów.
 
Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem (który jest w pełni) i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Tak więc nie w przypadku każdej pełni nastąpi zaćmienie. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).
 
Zaćmienie Księżyca widać "gołym okiem", aby je dostrzec nie trzeba więc używać przyrządów optycznych.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415263,w-poniedzialek-czesciowe-zacmienie-ksiezyca.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #134 dnia: Sierpień 06, 2017, 12:00 »