Autor Wątek: Arca Space  (Przeczytany 64022 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 17, 2010, 23:17 »
Przyznaję, że również nie jestem rakietowym w stopniu ucieczkowym :P , ale szybkie porównanie:
rakieta Dniepr (najmniejsza, którą można polecieć na TLI), dostarcza około 4,5 tony na LEO a tylko 550 kg na TLI. Różnica wyraźna.

W tym przypadku widać dość podobnie - 400 kg na LEO a 43 kg w kierunku Księżyca. Ciekawe, ile zatem lądownik księżycowy bez paliwa będzie ważyć. 3 kg?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 18, 2010, 00:17 »
Proporcje się zgadzają: ok. 10-12% leci w kierunku Księżyca. A ile waży lądownik Arci - nigdzie nie znalazłem. Jednak zgodnie z wymogami konkursu na jego pokładzie musi być również łazik, który - o ile pamięć mnie zawodzi - musi przejechać przynajmniej 500 m.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 18, 2010, 00:56 »
Tak jest: zbiorczy wątek o Google Lunar X Prize jest o tutaj:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,260.0.html

Co do proporcji - oczywiście się zgadzają, ale przy mniejszych systemach zakładam, że coraz trudniej będzie wszystko zminiaturyzować i obniżyć masę.

Niektórych podzespołów, takich jak zawory, silniki, zbiorniki paliwa, zbiorniki gazu, systemy łączności, akumulatory, kamery (w końcu ma być rozdzielczość HD i przesył części w czasie rzeczywistym) za bardzo pewnie się nie da zmniejszyć...

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 18, 2010, 10:57 »
Co do proporcji - oczywiście się zgadzają, ale przy mniejszych systemach zakładam, że coraz trudniej będzie wszystko zminiaturyzować i obniżyć masę.

W zależności od jakości górnego stopnia ładunek na TLI stanowi 10-50% Ładunku na LEO.
Dwa przykłady małych misji księżycowych z przeszłości:
Explorer 35 (misja nieudana) - 100 kg, rakieta Delta E1 - LEO: 540 kg
Hiten - 200 kg, rakieta Mu-3S-II - LEO: 800 kg

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Arca Space
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 18, 2010, 10:57 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 18, 2010, 12:29 »
Jeżeli udałoby się im posadzić tego łazika na Trabancie, to byłoby to niesamowite osiągnięcie jak na agencję z jakiegoś kraju z środkowej europy ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 18, 2010, 15:30 »
To byłoby w ogóle osiągnięcie samo w sobie - zważywszy na niewielkie rozmiary lądownika.

Dzięki Borysie, warto znać takie przykłady satelitów o małych rozmiarach. Oczywiście są to jedynie satelity, które weszły na jakieś orbity księżycowe (a także doleciały w pobliże Łysego w bardziej "egzotyczny" sposób, co możliwe, że i Arca by chciała wykorzystać).

Niemniej jednak podane przykłady nie zeszły w sposób kontrolowany z orbity księżycowej - a precyzyjne lądowanie, które nie zakończy się roztrzaskaniem, z pewnością będzie trudne dla małych misji.

Jako OT - czy misja Explorer 35 była nieudana?
http://en.wikipedia.org/wiki/Explorer_35

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 27, 2010, 21:16 »
Nie znam się na silnikach rakietowych, a nurtuje mnie kształt silników rakiety Haas. Chodzi o te baniaki na paliwo. Zresztą kuliste zbiorniki stosuje też Armadillo Aerospace. I od razu pytanie: czy podobny kształt tych silników wypływa z podobnych założeń technicznych? A jeśli tak, to jakich?

Przypuszczam, że wadą takich konstrukcji jest fatalna aerodynamika, ale Arca radzi sobie wynosząc rakietę balonem na tyle wysoko, by przestało to być problemem, a Armadillo łączy mniejsze zbiorniki w dość aerodynamiczne kształty.

Ale skoro stosują takie konstrukcje, muszą mieć też jakieś istotne zalety. Tyle, że nie mam pojęcia, jakie?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 28, 2010, 15:51 »
Chodzi o te baniaki na paliwo. Zresztą kuliste zbiorniki stosuje też Armadillo Aerospace. I od razu pytanie: czy podobny kształt tych silników wypływa z podobnych założeń technicznych? A jeśli tak, to jakich?

Kula ma najlepszy stosunek objętości do powierzchni - czyli kulisty zbiornik w teorii powinien być lżejszy od zbiorników o innych kształtach.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 28, 2010, 21:15 »
Plus chyba najlepiej się zachowuje pod ciśnieniem - ma mniej "słabych punktów"...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 28, 2010, 21:49 »
Czy to rzeczywiście aż taka różnica w masie? Można policzyć.
Prawda, kula lepiej rozkłada naprężenia, ale z drugiej strony połączenia pomiędzy poszczególnymi kulami są chyba bardzo newralgicznymi miejscami. Zbiorniki walcowate o wiele prościej się łączy.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 29, 2010, 11:34 »
To też kwestia montażu. Nie wiem jak jest w tym przypadku ale nasuwa mi się analogia z Venture Starem, gdzie wymarzono sobie zbiorniki kompozytowe, które okazały się cięższe od standardowych, bo nie uwzględniono sposobu ich montażu (a dodatkowo były jeszcze inne problemy).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 03, 2010, 12:01 »
Dzisiaj, czyli 3 października, Rumuni pomyślnie wystrzelili rakietę Helen 2. Jest to rakieta suborbitalna, stanowiąca demonstrator technologiczny docelowej rakiety Haas, która ma wynieść lądownik księżycowy w ramach konkursu Google Lunar X Prize.

Parametry rakiety Helen 2:
- masa pustej rakiety: 200 kg
- masa startowa: ~ 800 kg
- ciąg pierwszego stopnia: ~ 2000 kgf
- paliwo: 70% nadtlenek wodoru
- maksymalna wysokość: 80 km
- maksymalna prędkość: 1200 m/s

Start zakończył się sukcesem, ale szczegóły mają zostać podane dopiero jutro, podczas konferencji prasowej. A oto zdjęcie rakiety Helen 2:



Źródło: http://www.arcaspace.ro/en/home.htm.
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2010, 18:04 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 03, 2010, 12:21 »
A to ciekawostka! Wcześniej był duży szum przy próbach a teraz taka cisza?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 03, 2010, 12:25 »
A to ciekawostka! Wcześniej był duży szum przy próbach a teraz taka cisza?

Właśnie, liczyłem na jakiś stream live a tu tak z partyzanta:) Może doszli do wniosku po tych kilku nie udanych próbach, że teraz zaczną robić to po cichu i pochwalą się dopiero ewentualnym efektem:)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 04, 2010, 00:46 »
Ale numer! :) No to czekamy na więcej informacji, które pojawią się po jutrzejszej konferencji planowanej na 11:00 (chyba CEST).

Brawo! ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Arca Space
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 04, 2010, 00:46 »