Autor Wątek: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?  (Przeczytany 52820 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adam.nielek

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:34 »
Ciekawy wątek. Moim zdaniem odpowiedź jest oczywista - nie. To specyficzny rynek, do tego z konkurencją która ma już mocno ustawione pozycje. Nawet położenie geograficzne zupełnie nie pasuje do potrzeb takiej inwestycji.

Ktoś poruszył wcześniej sprawę potencjału intelektualnego, pisząc że mamy bardzo dużo ludzi z wykształceniem więc "moc" do wdrożenia takiego projektu pewnie by się znalazła.

Nie będę wchodził w szczegóły finansowania takiego przedsięwzięcia bo szczerze nie znam się na sprawach makroekonomii. Na pewno nie jest tak, że miliony poszłyby na marne, bo wiele podzespołów infrastruktury kosmicznej można wykorzystać w wielu innych dziedzinach. Inna sprawa to sprzedanie gotowego produktu. Czasami dobry marketing znacznie przewyższa koszty produkcji...

Moim zdaniem zamiast powielać już gotowe pomysły powinniśmy eksplorować nowe terytoria i np skupić się na produkcji i wykorzystaniu grafenu.

Podsumowując, budowanie polskich rakiet moim zdaniem nie ma sensu

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 10, 2017, 00:15 »
A może założyć na forum dział: "fakty alternatywne", gdzie ten wątek byłby kluczowy?

R1, rozumiem Twój sceptycyzm, jednak moim zdaniem taki wątek jest potrzebny w dziale kosmicznego programu Polski. Ten temat będzie się powtarzać w wielu sferach i z pewnością jest niezerowe ryzyko, że ktoś poważnie będzie  to analizować. I z pewnością warto przeanalizować sytuację, w której jest obecnie Polska - technicznie, ekonomiczne i w ogóle globalne.

Natomiast wydaje mi się, że warto stworzyć wątek pt. "Co powinno być polskim przemysłem kosmicznym?", gdzie moglibyśmy przedstawić nasze propozycje. Może warto, by powstała taka lista kierunków rozwoju, które by były ciekawszą opcją dla Polski?

Offline adam.nielek

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 10, 2017, 00:27 »
Obiema rękoma i nogami podpisuję się pod opracowaniem technologii pozwalającej na wyplatanie grafenowej liny. W przyszłości wykorzystamy ją w budowie windy kosmicznej do kosmodromu zaparkowanego wysoko na orbicie geostacjonarnej.

Offline Rafał

• Weteran
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 10, 2017, 00:56 »
Skoro rozmawiamy na forum o locie ludzi na Marsa to skąd te żachnięcia na tematy o polskiej rakiecie orbitalnej czy polskim astronaucie? Póki co te polskie tematy są bardziej realne (bliższe czasowo i finansowo) niż wysłanie jakiegokolwiek organizmu na Marsa.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 10, 2017, 00:56 »

Offline adam.nielek

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 10, 2017, 06:42 »
Skoro rozmawiamy na forum o locie ludzi na Marsa to skąd te żachnięcia na tematy o polskiej rakiecie orbitalnej czy polskim astronaucie? Póki co te polskie tematy są bardziej realne (bliższe czasowo i finansowo) niż wysłanie jakiegokolwiek organizmu na Marsa.

IMHO powód jest prosty - wszystkie potęgi światowe mają swoje rakiety a Polska jako członek ESA może korzystać z Arianne, jeśli spieszno nam w kosmos wysyłać flagę biało-czerwoną. A do miana potęgi nigdy nie aspirowaliśmy i raczej nigdy nie będziemy.

Silniki odrzutowe i trajektorie to wynalazki które pierwszeństwo miały w "obronności", w tym sektorze sprawdziły się w ubiegłym wieku . W tej chwili to raczej niewygodna i nieelegancka technologia, którą używa się z braku alternatywy. Pewnie dlatego nikt nie liczy ile to CO2 produkuje każdy jeden lot!

Piszesz, że to dobry temat do dyskusji więc mówię tobie jakie jest moje zdanie (powtórzę się) - dopóki nie mamy w zanadrzu rewolucji nie ma sensu wchodzić w rynek, który jest już na wszystkich płaszczyznach wyeksploatowany i obstawiony konkurencją, która ma znacznie więcej do powiedzenia.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 12, 2017, 21:30 »
A może zadam pytanie przewrotnie:
- powstała rakieta, co dalej?

Pewnie założymy, że zbuduje to jakieś komercyjno-insytucjonalne konsorcjum za pieniądze z jednego z państwowych ciał finansujących prace B+R. Możliwe że nawet - co kilka razy się przewiujało - z wojskowym partnerem, albo i nawet liderm.  Ale co dalej? Uda się taką rakietę wprowadzić na rynek?

Offline R1

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 12, 2017, 22:57 »
No jak to co. W końcu kosmodrom pod Gdańskiem będzie miał co wystrzeliwać. To kiedy go kończycie budować? Bo słyszałem z rok temu, z ust polityków, że praca wre jak szalona... :)

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 12, 2017, 23:19 »
Moim skromnym i niefachowym zdaniem - nie warto. Rakiet na świecie jest dość dużo, koszty zaprojektowania, zbudowania, przetestowania itd. itd. są ogromne, a korzyść... no własnie - jaka? Co z taką rakieta można by zrobić?
Skąd ją wystrzeliwać?
Położenie geograficzne Polski tez pod tym względem jest co najmniej kiepskie.

Ale sama dyskusja fajna. ;)
The Dark Side of the Moon

velo

• Gość
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 13, 2017, 10:49 »
Z orbitalną rakietą będzie jak z Buranem. Sprzęt będzie leżał w magazynie tak długo, aż program będzie anulowany.

Nawet jest historia kraju, który wycofał się z orbitalnych rakiet nośnych. To Wielka Brytania i program Black Arrow. A oni mieli choć umowę z Australią na przeprowadzenie startów ;)

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 13, 2017, 11:54 »
No jak to co. W końcu kosmodrom pod Gdańskiem będzie miał co wystrzeliwać. To kiedy go kończycie budować? Bo słyszałem z rok temu, z ust polityków, że praca wre jak szalona... :)

Na szczęście tylko praca była w ustach polityków, ale bez żadnych aktywności finansowych w budowę nieszczęsnego kosmodromu. Na szczęście równolegle i niezależnie udało się przekazać lokalsom, że to głupi i niewykonalny pomysł... :P

Offline R1

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 13, 2017, 12:08 »
Jedni ubijają Caracale inni kosmodromy...

Offline Tomasz Noga

• Senior
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 13, 2017, 12:28 »

Na szczęście tylko praca była w ustach polityków, ale bez żadnych aktywności finansowych w budowę nieszczęsnego kosmodromu. Na szczęście równolegle i niezależnie udało się przekazać lokalsom, że to głupi i niewykonalny pomysł... :P

Z ciekawosci - jakie czynniki sprawily, ze pomysl byl glupi i niewykonalny? Kwestie bezpieczenstwa?

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 13, 2017, 13:44 »
Nie - tak naprawdę nie było żadnego takiego projektu, tylko kilku złotoustych oficjeli powiedziało o kilka słów za dużo bez konsultacji albo nawet podstawowej weryfikacji. A potem były pytania do wielu firm i podmiotów o sensowność (chyba także do Creotecha i do CBK) i po prostu większość jeśli nie wszyscy odpowiedzieli, że to nie ma żadnego sensu.

Tak to wygląda ubijanie w sektorze kosmicznym hehehe - tutaj na szczęście wystarczyło zaopiniować pomysł.

Offline wini

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 24, 2018, 12:53 »
Odświeżam trochę, bo po sukcesie rakiety Electron i tego ile mają zamówień na loty tym bardziej jestem przekonany, że nasz kraj powinien postawić na budowę takiej małej rakiety. Na pewno jest to w zasięgu naszych możliwości.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 24, 2018, 12:54 »
A ja jestem jeszcze bardziej nieprzekonany! Bo taki Electron już jest. Jak z nim konkurować? :)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 24, 2018, 12:54 »