Autor Wątek: Działalność POLSA w roku 2018  (Przeczytany 38796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Działalność POLSA w roku 2018
« dnia: Styczeń 25, 2018, 00:03 »
Zakończyły się konsultacje zmian w ustawie o PAK. Tutaj link do protokołu końcowego: http://legislacja.gov.pl/docs//2/12300406/12445566/12445569/dokument325076.pdf
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2018, 00:27 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23505
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2018, 00:28 »
Postanowiłem przenieść do nowego wątku. Najciekawsza zmiana, co jest w zasadzie potwierdzeniem wydarzeń ostatnich lat, to "oficjalne" przeniesienie agencji do Warszawy. Gdańsk i Rzeszów zostają/pozostają oddziałami.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23505
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2018, 00:31 »
A druga ciekawa informacja to:
Cytuj
W  trakcie  trwania  konsultacji międzyresortowych MON  nie  zgłosił zapotrzebowania na technologie rakietowe

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25397
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2018, 19:44 »
Konsultacje na temat zmiany ustawy o POLSA
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 31 STYCZNIA 2018

http://kosmonauta.net/2018/01/konsultacje-na-temat-zmiany-ustawy-o-polsa/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2018, 19:44 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25397
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2018, 16:00 »
Polska Agencja Kosmiczna jednym z wykonawców projektu satelitarnego Sat4Envi
09.02.2018

Projekt Sat4Envi, związany z gromadzeniem i udostępnianiem informacji satelitarnych, będzie realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. PAK odpowiada za opracowanie m.in. programu dot. wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną - podała w czwartek Agencja.

Jak wyjaśniono, projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w wysokości ponad 17,9 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu środków europejskich (84,63 proc.) oraz z budżetu państwa (15,37 proc.).

Celem programu "System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku" (Sat4Envi) jest stworzenie na bazie istniejących zasobów IMGW "infrastruktury do odbioru, przechowywania, przetwarzania i dystrybucji danych z satelitów Sentinel-1,-2,-3 i powstałych na ich bazie produktów satelitarnych" - wyjaśniono.

"Dzięki jego realizacji dane dostępne dla Polski w ramach m.in. misji programu Copernicus będą mogły być wykorzystywane przez administrację publiczną w działaniach związanych z realizacją jej statutowych zadań w zakresie np. ochrony środowiska, planowania przestrzennego, rozwoju urbanizacji i sieci transportowych oraz przez podmioty prywatne - do tworzenia usług komercyjnych" - czytamy w komunikacie.

Projekt Sat4Envi będzie realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), a członkami – Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH oraz Polska Agencja Kosmiczna. PAK jest odpowiedzialna za opracowanie w ramach projektu programu edukacyjno-szkoleniowego dotyczącego wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną i za wsparcie działań promocyjnych przedsięwzięcia.

"Najważniejszym odbiorcą zobrazowań satelitarnych jest obecnie administracja publiczna. Aby zwiększyć skalę wykorzystania przez nią danych dostarczanych przez satelity, musimy zapewnić urzędnikom odpowiednie narzędzia, ale też pokazać, jak je wykorzystywać do podnoszenia jakości i wydajności codziennej pracy w urzędach" - wyjaśnił cytowany w komunikacie pułkownik Piotr Suszyński, wiceprezes ds. obronnych PAK. Dodał, że to drugie zadanie przypada Polskiej Agencji Kosmicznej jako jednemu z wykonawców projektu Sat4Envi.

Jak podkreśliła PAK, chodzi m.in. o szkolenia dla decydentów wyższego i średniego szczebla administracji oraz szkolenia specjalistyczne skierowane do urzędników-specjalistów. "Zostaną nimi objęci pracownicy jednostek samorządu terytorialnego: gmin, powiatów i urzędów marszałkowskich oraz pracownicy administracji rządowej i instytucji jej podległych czy przez nią nadzorowanych" - zaznaczono. PAK będzie też odpowiedzialna, jak dodano, "za przygotowanie opracowania promującego wykorzystanie danych satelitarnych dla rozwoju sprawnej administracji". Publikacja ma zawierać omówienie nowoczesnych technologii satelitarnych w dziedzinie nawigacji, telekomunikacji i obserwacji Ziemi oraz opis możliwości i najlepszych praktyk dotyczących wykorzystania danych satelitarnych w realizacji zadań publicznych.

Program ma zostać wdrożony na przełomie 2019 i 2020 roku. "Prace związane z jego powstaniem będzie prowadził Departament Wojskowych Technologii Satelitarnych Polskiej Agencji Kosmicznej" - wskazano.

Polska Agencja Kosmiczna jest rządowym organem wykonawczym podlegającym Prezesowi Rady Ministrów. Została powołana na mocy ustawy z dnia 26 września 2014 roku. Agencja uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, wspierając wykorzystanie systemów satelitarnych i rozwój technologii kosmicznych. Najważniejsze zadania PAK dotyczą: koordynowania aktywności polskiego sektora kosmicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym, reprezentowania Polski w kontaktach z międzynarodowymi organizacjami sektora kosmicznego, wspierania krajowych projektów naukowych i biznesowych związanych z technologiami kosmicznymi, jak również działania na rzecz szerszego wykorzystania technologii satelitarnych w pracy administracji publicznej oraz wzrostu potencjału obronnego kraju. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Dorota Skrobisz
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28191%2Cpolska-agencja-kosmiczna-jednym-z-wykonawcow-projektu-satelitarnego-sat4envi

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25397
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2018, 23:33 »
Polska Agencja Kosmiczna jednym z wykonawców projektu Sat4Envi
BY REDAKCJA ON 15 LUTEGO 2018

(...) Celem projektu Sat4Envi jest stworzenie na bazie istniejących zasobów IMGW infrastruktury do odbioru, przechowywania, przetwarzania i dystrybucji danych z satelitów Sentinel-1,-2,-3 i powstałych na ich bazie produktów satelitarnych. Dzięki jego realizacji dane dostępne dla Polski w ramach m.in. misji programu Copernicus, będą mogły być wykorzystywane przez administrację publiczną w działaniach związanych z realizacją jej statutowych zadań w zakresie np. ochrony środowiska, planowania przestrzennego, rozwoju urbanizacji i sieci transportowych, oraz przez podmioty prywatne – do tworzenia usług komercyjnych. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 27 grudnia 2017 r. pomiędzy IMGW a Centrum Projektów Polska Cyfrowa. (...)

http://kosmonauta.net/2018/02/polska-agencja-kosmiczna-jednym-z-wykonawcow-projektu-sat4envi/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25397
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2018, 07:26 »
Dyrektor Meksykańskiej Agencji Kosmicznej podjęty w Warszawie przez PAK
15 lutego 2018

Dyrektor Generalny Meksykańskiej Agencji Kosmicznej (AEM), dr Francisco Javier Mendieta-Jiménez, gościł w Polsce na zaproszenie PAK w dniach 3-7 lutego 2018 r. Celem wizyty było ustalenie planów współpracy obu agencji na 2018 rok dotyczących m. in. organizacji wspólnych warsztatów i seminariów naukowych poświęconych obserwacji Ziemi.

Podczas spotkania w Polskiej Agencji Kosmicznej dyrektor AEM zapoznał się z aktualnym stanem prac agencji. Zostały mu przedstawione założenia przygotowanego przez PAK w 2017 r. projektu Krajowego Programu Kosmicznego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru wspierania rozwoju w Polsce technologii kosmicznych, który ma być realizowany m.in. w ramach współpracy międzynarodowej oraz projektów multi- i bilateralnych prowadzonych również z Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi.

Dwustronne rozmowy z udziałem pułkownika Piotra Suszyńskiego, Wiceprezesa PAK ds. Obronnych i Marka Moszyńskiego, Wiceprezesa PAK ds. Nauki, dotyczyły m.in. uszczegółowienia kwestii wspólnych, polsko-meksykańskich seminariów oraz warsztatów naukowych i technologicznych planowanych na bieżący rok.

W trakcie pobytu w Warszawie meksykańska delegacja odwiedziła również Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dr Jimenez spotkał się z dyrektor CBK PAN, prof. Iwoną Stanisławską oraz z zarządem centrum, a następnie zwiedził instytut, zapoznając się z jego bogatym dorobkiem.

We wtorek, 6 lutego 2018 r., dyrektor AEM gościł na Politechnice Warszawskiej, gdzie wraz z przedstawicielami PAK był podejmowany przez Pełnomocnika Rektora ds. Technologii Satelitarnych i Kosmicznych, prof. dr. hab. inż. Jerzego Banaszka oraz Dziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, prof. dr. hab. inż. Janusza Frączka. Rozmowy dotyczyły możliwości nawiązania kontaktów naukowych przez Politechnikę Warszawską i meksykańskie uczelnie techniczne oraz wspierania tej współpracy w ramach działań wynikających z polsko-meksykańskiego porozumienia o współpracy w dziedzinie kosmosu.

Dyrektor AEM oraz przedstawiciele PAK odbyli również rozmowę z Rektorem PW, prof. dr. hab. inż. Janem Szmidtem. Następnie dr Jimenez spotkał się ze studentami z koła naukowego PW zaangażowanymi w realizację projektu studenckiego satelity PW-Sat2, którego wyniesienie zaplanowano wstępnie na koniec 2018 r.

Meksykańska Agencja Kosmiczna jest agendą rządową odpowiedzialną za nadzór nad meksykańskim programem kosmicznym oraz za wskazywanie celów i strategii rozwoju krajowego przemysłu kosmicznego. PAK podpisała porozumienie o współpracy z AEM 24 kwietnia 2017 r. Polsko-meksykańska kooperacja w obszarze kosmosu dotyczy zarządzania danymi satelitarnymi (w tym m.in. rozbudowy infrastruktury naziemnej i wykorzystania zobrazowań przez administrację państwową) oraz wymiany informacji na temat technologii komunikacyjnych i obserwacji Ziemi. Trzy kierunki wspólnych przedsięwzięć PAK i AEM obejmować mają budowę i rozwój małych satelitów, monitorowanie zanieczyszczenia atmosfery oraz projekty naukowe związane m.in. z badaniami pogody kosmicznej.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna
http://www.space24.pl/dyrektor-meksykanskiej-agencji-kosmicznej-podjety-w-warszawie-przez-pak

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2018, 15:40 »
Za faktem. Gazeta niezbyt poważna, ale informacja ciekawa... Ile w tym prawdy?

Wyślą Kownackiego w kosmos? Ma zostać prezesem ważnej agencji!

Człowiek orkiestra? Bartosz Kownacki (39 l.), będąc wiceszefem MON, odpowiadał za zakupy dla armii, a jednocześnie uczył kultury inne narody. Teraz sprawdzi się jako spec od kosmosu? Jak dowiedział się Fakt, Kownacki może zostać p.o. prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej!

– To są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu – tak swego czasu Kownacki, jeszcze jako wiceminister, mówił o Francuzach. To przy okazji zerwania negocjacji na zakup Caracali, co rozzłościło francuskich kontrahentów. Zresztą jeśli chodzi o zakupy zbrojeniowe, to Kownacki zawiódł na całej linii.

Tym bardziej więc szokuje fakt, że były wiceminister teraz, kiedy odszedł z resortu po dymisji Antoniego Macierewicza (70 l.), miałby objąć rządy w pogrążonej w kryzysie i pozostającej bez organu zarządzającego Polskiej Agencji Kosmicznej.

– Ma pełnić rolę „kukiełki” potrzebnej tylko do wyciszenia szumu wokół agencji – tłumaczy informator Faktu. Wyciszyć szum będzie trudno, bo jak informowaliśmy wczoraj, agencją interesuje się prokuratura. Wczoraj rada PAK zarekomendowała innego kandydata na prezesa, ale i tak decyzję podejmie premier.

----------------------------------------------


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23505
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2018, 15:41 »
Hmm, taki wybór Kownackiego oznaczałby, że jeszcze długa droga do wyboru Prezesa POLSA?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2018, 15:47 »
Ostatnie zdanie jest też interesujące. To o rekomendacji. Czy to oznacza, że był nowy konkurs? Czy też rada rekomendowała kogoś poza konkursem?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2018, 18:58 »
Na space24 dementi Kownackiego... Czyli jednak nie on.

velo

  • Gość
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2018, 20:48 »
Myślę, że to może być jakaś wrzuta informacji. Próba sił? Cholera wie.

Przy tym jak mocno w ostatnich tygodniach osoby związane z Antonim potraciły stanowiska nie sądzę, że Kownacki jakieś stanowisko utrzyma.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23505
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2018, 21:57 »

velo

  • Gość

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2018, 15:15 »